Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

<<liogia>> και εσυ με simple light ? αποψε λεω να επιχειρησω..

..ακομη μια ερωτηση . ειδα πως στο xda εκει που κατεβαζεις την ρομ εχει και αλλα αρχεια. αυτα τι ειναι ; π.χ. σε αυτο λινκ εχει πολλα αρχεια. τι ειναι ολα αυτα ; https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=31992 εχει simplrom simplite dimplkernel togles themes mods bloateware κτλ.. ολα αυτα πρεπει να τα φλασαρω μετα την ρομ ;;;ποια η σειρα τους ; ή δεν ειναι απαραιτητα ;

Edited by mger
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

<<liogia>> και εσυ με simple light ? αποψε λεω να επιχειρησω..

..ακομη μια ερωτηση . ειδα πως στο xda εκει που κατεβαζεις την ρομ εχει και αλλα αρχεια. αυτα τι ειναι ;

 

ναι simple lite ειμαι.ακομα και η 3.2 δουλευει με boc3 modem και bootloader και με βολευει.επισης αν μεινεις με στοκ που ειναι odex δεν θα εχεις ουτε μοντακια.για mod θελει deodex rom.στην lite εχει τρελλο debloating.οτι εχει βγαλει τα εχει σαν zip γιανα τα περασεις αν θες.πχ.καιρος,wallpaper picker τα εχει βγαλει απο την rom.διαβασε στην πρωτη σελιδα στο θεμα της rom τι εχει βγαλει και αν θες κατι κατεβασε το για να το περασεις.πχ χωρις wallpaper picker δεν αλλαζεις wallpaper.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη λίγο βοήθεια και πιστεύω θα τα καταφερω... να τα δουμε λιγο απο την αρχη: φλασαρω μεσω twrp το αρχειο simpLite_v3.2F.zip ή το SimplRom_v3.2F2 ή και τα δυο ; μετα απο αυτο τι αλλο πρεπει να φλασαρω ;;modem kernel θα φλασαρω ;με πια σειρα τα flashing? με συγχωρείτε αν κουραζω αλλα ειμαι αρχάριος με τα samsung.. στο lg φλασαρα την ρομ μεσω twrp και ολα οκ... εδω λιγο τα εχασα...
Link to comment
Share on other sites

ακόμη λίγο βοήθεια και πιστεύω θα τα καταφερω... να τα δουμε λιγο απο την αρχη: φλασαρω μεσω twrp το αρχειο simpLite_v3.2F.zip ή το SimplRom_v3.2F2 ή και τα δυο ; μετα απο αυτο τι αλλο πρεπει να φλασαρω ;;modem kernel θα φλασαρω ;με πια σειρα τα flashing? με συγχωρείτε αν κουραζω αλλα ειμαι αρχάριος με τα samsung.. στο lg φλασαρα την ρομ μεσω twrp και ολα οκ... εδω λιγο τα εχασα...

 

πρωτα θα πρεπει να εχεις περασει bootloader modem.η simplite και η simplrom ειναι διαφορετικες rom η lite ειναι extreme debloating η simplerom εχει normal debloating.αραφλασαρεις μια απο τις 2.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστώ για τη βοήθεια... αλλα εξακολουθω να κολαω... δηλαδη πριν απο ολα θα φλασαρω bootloader(που τον βρισκω; ) και μετα το modem που ειναι μαζι με τη simpl;

προς το παρον εχω κανει ροοτ , εβαλα twrp και μεσου αυτου εκανα install zip της simplRom3.2 . και περιμενωωω (αναβοσβινει το μπλε led και βλεπω logo της samsnug ) μετα πιο το επομενο βημα ; θα πρεπει να εγκαταστησω μοντεμ ή κατι αλλο ;;

Edited by mger
Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστώ για τη βοήθεια... αλλα εξακολουθω να κολαω... δηλαδη πριν απο ολα θα φλασαρω bootloader(που τον βρισκω; ) και μετα το modem που ειναι μαζι με τη simpl;

προς το παρον εχω κανει ροοτ , εβαλα twrp και μεσου αυτου εκανα install zip της simplRom3.2 . και περιμενωωω (αναβοσβινει το μπλε led και βλεπω logo της samsnug ) μετα πιο το επομενο βημα ; θα πρεπει να εγκαταστησω μοντεμ ή κατι αλλο ;;

 

αν πηγες απο κιτκατ σε λολι δεν θα αναψει ποτε

Link to comment
Share on other sites

αν πηγες απο κιτκατ σε λολι δεν θα αναψει ποτε

 

απο λολιποπ. δεν ξερω αν τα εχω κανει σωστα..

δεν αναψε και εκανα μεσω odin Install το bootloader και κερνελ Και μερα απο twrp ξανα φλασαρα την ρομ. εχει ξεκινησει κανονικα και κανω install μερικα aps.

τα εκανα σωστα τι λετε ;;

(νομιζω εγινε λιγο πιο αργο) ;

Link to comment
Share on other sites

απο λολιποπ. δεν ξερω αν τα εχω κανει σωστα..

δεν αναψε και εκανα μεσω odin Install το bootloader και κερνελ Και μερα απο twrp ξανα φλασαρα την ρομ. εχει ξεκινησει κανονικα και κανω install μερικα aps.

τα εκανα σωστα τι λετε ;;

(νομιζω εγινε λιγο πιο αργο) ;

 

μια χαρα πηγες.δουλεψε το κανα 2 μερες και θα στρωσει.την λαιτ εβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα πηγες.δουλεψε το κανα 2 μερες και θα στρωσει.την λαιτ εβαλες ?

 

για να πω την αληθεια φοβηθηκα να περασω την λαιτ. γιατι τις λειπουν αρκετα και δεν ξερω πως τα περνω .. ηδη μου λειπει η στοκ εφαρμογη ημερολογιο...

το center clock .zip γινεται install μεσω twrp σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

για να πω την αληθεια φοβηθηκα να περασω την λαιτ. γιατι τις λειπουν αρκετα και δεν ξερω πως τα περνω .. ηδη μου λειπει η στοκ εφαρμογη ημερολογιο...

το center clock .zip γινεται install μεσω twrp σωστα ?

 

ναι.περνα την κανονικη

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλη εβδομάδα. δευτερη μερα σημερα με simplrom αλλα κάτι δε παει καλα με τη μπαταρία. το βράδυ μεσα σε 7 ώρες απο 100% το πρωί το βρηκα 91% με wifi 3g κλειστά. τι λετε να φταίει; μπορω να κανω κατι για αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μικρη μου πειρα με καστομ ρομς.

1. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα το φλασαρισμα.

2. Τρεις πληρεις (100-0) κυκλους φορτισης της μπαταριας πριν βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για την καταναλωση μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμος να ξαναπερασω στοκ. θα περιμενω 1-2 μερες ακομη να δω αν στρωσει . επισης πως μπορω να δω ποιας χωρας ειναι το τηλ μου ; το κουτι απεξω γραφει ελληνικα .
Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμος να ξαναπερασω στοκ. θα περιμενω 1-2 μερες ακομη να δω αν στρωσει . επισης πως μπορω να δω ποιας χωρας ειναι το τηλ μου ; το κουτι απεξω γραφει ελληνικα .

Κατέβασε το Phone Info από το Play Store.

Όσον αφορά τη μπαταρία ριξε μια ματιά και στα στατιστικά της να δεις αν κάποια εφαρμογή είναι στη κορυφή, κατέβασε κάποια εφαρμογή τύπου wakelock detector ή BetterBatteryStats και κάνε ένα έλεγχο και φυσικά το ευκολότερο, μια επανεκκίνηση μήπως κόλλησε κάποια διεργασία και στο κράτησε ξύπνιο όλο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το wake lock αλλα πως δουλεύει; στη κορυφη είναι η εφαρμογή στοκ για τα μαιλ μετα weather Android και μετα lollipop system
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το wake lock αλλα πως δουλεύει; στη κορυφη είναι η εφαρμογή στοκ για τα μαιλ μετα weather Android και μετα lollipop system

 

για αρχη κανε εκαθαριση δεδομενων στο mail και κανε ενα reboot αν δεν δουλεψει βαλε το app ops απο play store.και απενεργοποιησε το wake up απο το mail.ειναι καποιο κολημα που εχει φαει η εφαρμογη.επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

το εχω το appops. αλλα το wake up το εχω αφήσει ανοιχτο. αν το κλεισω θα λαμβανω μαιλ; οπως τωρα

 

ναι.το wake up εμποδιζει την εφαρμογη να ξυπναει χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

να κανω το ιδιο και για ''Υπηρεσιες ανταλλαγης..'' για ''ui συστημ'' και για ''weather android'' ;;

ειναι τα 3 πρωτα στο wakelock. επισης το Awake ειναι 9% ειναι καλο αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

να κανω το ιδιο και για ''Υπηρεσιες ανταλλαγης..'' για ''ui συστημ'' και για ''weather android'' ;;

ειναι τα 3 πρωτα στο wakelock. επισης το Awake ειναι 9% ειναι καλο αυτο ;

 

για το ui οχι.στα αλλα ναι και στο weather daemon εχω.το 9%δεν ειναι καλο αλλα δεν ειναι και κακο.εμενα σε ενα βραδυ ειχε φτασει 28%.και οτι θες εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

ακόμη μια ερώτηση. σχετικα με τον ηχο κλησης με οποιονδήποτε ηχο και αν εχω, το βαζω στο πρωτο σταδιο με τα πλαινα πληκτρα για χτυπάει ποκυ χαμηλα οταν ειναι στη δουλεια αλλα ακούγεται δυνατα. υπαρχει κάτι που δεν εχω κανει. επισης οταν ειναι στη τσεπη(μερικες φορές) και καλεσει καποιος δεν ακουγεται καθολου δηλαδή σαν να πατιεται μονο του το κουμπί για αθορυβο
Link to comment
Share on other sites

ακόμη μια ερώτηση. σχετικα με τον ηχο κλησης με οποιονδήποτε ηχο και αν εχω, το βαζω στο πρωτο σταδιο με τα πλαινα πληκτρα για χτυπάει ποκυ χαμηλα οταν ειναι στη δουλεια αλλα ακούγεται δυνατα. υπαρχει κάτι που δεν εχω κανει. επισης οταν ειναι στη τσεπη(μερικες φορές) και καλεσει καποιος δεν ακουγεται καθολου δηλαδή σαν να πατιεται μονο του το κουμπί για αθορυβο

 

με αυτο δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν χαμηλωνω ποτε τον ηχο.οταν θελω απλα το βαζω αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

Η simplite ειδικά σε idle έχει πολυ μικρή κατανάλωση ενέργειας.

απο μπαταρία τι λεει; αναμονη;

κατι αλλο αν γνωρίζετε.. ανοιγω wifi βλεπω το δικο μου αλλα τα γειτονικα που ειναι καμια 20αρια δεν τα βλέπει. αν παω σε εφαρμογή wifi scan τα βλέπω ολα..

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία τι λεει; αναμονη;

κατι αλλο αν γνωρίζετε.. ανοιγω wifi βλεπω το δικο μου αλλα τα γειτονικα που ειναι καμια 20αρια δεν τα βλέπει. αν παω σε εφαρμογή wifi scan τα βλέπω ολα..

 

απο μπαταρια βγαζω γυρω στις 5 ωρες οθονη με σχεδον μια μερα με μπαταρια και αρκετη ομιλια.αν μπεις στο θεμα της μπαταριας εχω καποια screenshot.wifi μου τα δειχνει ολα ακομα και οσα πιανει το laptop

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...