Jump to content

Stephen King


monica
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εγώ δεν θα τα έλεγα καλύτερα βρε Desert... Συμφωνώ απόλυτα, σε σχέση με το Cell, το οποίο ουσιαστικά ήταν σαν να μην το είχε γράψει ο Κινγκ (μήπως ήταν κανενός γιού :shifty:), ήταν πολύ καλύτερο, αλλά ένα «κλικ» πιο κάτω από το Lisey's Story.

 

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου η στροφή που κάνει στο ύφος, νομίζω ότι εξελίσσεται με αυτό τον τρόπο σε διαφορετικό - όπως λες κι εσύ όχι απαραίτητα καλό ή κακό - συγγραφέα, 20-30 χρόνια μετά τα σημαντικότερα έργα του (Shining, Stand, It κλπ.).

 

Υ.Γ.

Να μην ξεχνάμε και τις ταινίες, πως σας φάνηκε το Dolan's Cadillac; Προσωπικά είναι από τις αγαπημένες μου short stories και το βρήκα μία αξιοπρεπή μεταφορά.

 

Υ.Γ.2

Αυτό το καιρό διαβάζω το "Just after sunset". Καλούτσικες ιστοριούλες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγαπαμε King!Πριν μερικες μερες τελειωσα το Bag of Bones και μπορω να πω οτι συμφωνω απολυτα με τον Desert.Οτι εγραψε για το Duma ισχυει και γι αυτο ως προς το στυλ και το υφος.Μολις τελειωσω τα αλλα βιβλια που εχω τωρα θα διαβασω το Carrie που απ οτι ακουσα ειναι το πρωτο του ωστε να εντοπισω και αλλες διαφορες με τα σημερινα(αν υπαρχουν).

 

 

Y.Γ.Ειλικρινα αν γραψετε αλλη μια φορα ποσο αθλιο ηταν το Cell θα παω να το παρω:p.Ετσι κι αλλιως εχω πει οτι θα τα διαβασω ολα οσα εχει βγαλει.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ.Ειλικρινα αν γραψετε αλλη μια φορα ποσο αθλιο ηταν το Cell θα παω να το παρω:p.Ετσι κι αλλιως εχω πει οτι θα τα διαβασω ολα οσα εχει βγαλει.:lol:

 

Να το πάρεις. Ακόμα κι έτσι, είναι ένα βιβλίο που διαβάζεται άνετα και εντάξει, μπορεί να μην φτάνει στο επίπεδο των άλλων του Κινγκ, αλλά δεν είναι και χάλια σαν βιβλίο γενικά. Μπορείς να το διαβάσεις για να κρίνεις μόνος σου. :)

 

Υ.Γ.

Άσε που στα ελληνικά βγαίνει σε έκδοση τσέπης, ότι πρέπει για παραλία. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dark Tower Films and TV Series

 

NBC Universal has released an in-depth press release that details the overall plans to make the long awaited Dark Tower films and TV projects a reality. Most importantly, the release delves into exactly how the oscar-winning team will structure the projects for both film and television.

 

With comments from just about every executive team member, this release answers many of the questions the Constant Reader has been waiting to hear more about.

 

More info

 

Press Release (pdf)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο βιβλιο που διαβασα απο τον Κινγκ ηταν το "Μιζερι " και φυσικα δεν χρειαζοταν κατι παραπανω για να ψηθω με τον Στηβεν...

Απιστευτος τροπος γραφης ,πολυ ωραια εμπνευσμενες ιστοριες συνδυασμενες με το στοιχειο της φαντασιας και του τρομου ωστε να μην κουραζει τους αναγνωστες η να κατανταει βαρετο. Ακομα κι εγω που τις ταινιες επιστημονικης φαντασιας δεν τις συμπαθω καθολου με τα εργα του Κινγκ εχω φαει κολλημα .

Το κορυφαιο του για μενα , απο οσα εχω διαβασει (καμια 15αρια )ειναι "Το Κορακι " (The Stand ) , μετα το Αυπνια και μετα λογικα Μιζερι η Σαλεμσ Λοτ . Δεν εχω ξενικησει ακομα τη σειρα του Μαυρου Πυργου , που απο οσες κριτικες εχω διαβασει πρεπει να ειναι και κορυφαια . Σκοπευω να την παρω συντομα ομως !

Link to comment
Share on other sites

Ο King είναι κορυφαίος συγγραφέας στο είδος του, αλλά υπάρχει ένα κοινό στοιχείο σε όλα του (σχεδόν) τα βιβλία που πραγματικά με εκνευρίζει.

 

Δεν ξέρω αν θα το περιγράψω σωστά, αλλά θα βάλω τα δυνατά μου :p

 

Οι κακοί, ή τέλος πάντων οι αντι-ήρωες, παρουσιάζονται πάντα υπερβολικά "δυνατοί" σε σχέση με τους ήρωες μέχρι ένα κομβικό σημείο του κάθε έργου του, όπου ο ήρωας "υπερβάλλει εαυτόν" και καταφέρνει να τον σταματήσει/σκοτώσει. Και όταν λέω δυνατοί, δεν αναφέρομαι σε φυσική κατάσταση ή υπερφυσικές δυνάμεις αλλά αναφέρομαι κυρίως στην ικανότητά τους να χειραγωγούν το πλήθος και να επιβάλλουν τα θέλω τους με τόση ευκολία.

 

Ο Randall Flagg στο Κοράκι, ο Big Jim στο Under the Dome, η Mrs. Carmody στην Ομίχλη, ο Leland Gaunt στα Χρήσιμα Αντικείμενα, όλοι έχουν ένα κοινό: έχουν τη δύναμη (είτε υπερφυσικά είτε λόγω εξουσίας και θεολογικών πεποιθήσεων) να χειραγωγούν τους ανθρώπους σα να είναι μαριονέτες.

 

Και για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί με ενοχλεί περισσότερο: γιατί βρίσκω μη ρεαλιστικό το να πείθονται οι άνθρωποι τόσο εύκολα να κάνουν πράγματα πέρα από τη λογική και τις αξίες τους ή γιατί είναι όντως αληθινό (και τρομακτικό ταυτόχρονα) το τι μπορούν να κάνουν οι άνθρωποι εξ αιτίας της ψυχολογίας της μάζας και του φόβου τους;;

 

Το μόνο που ξέρω είναι πως είναι πραγματικά ψυχοφθόρο να βλέπεις πόσο μονοδιάστατοι και αδύναμοι είναι οι άνθρωποι στις ιστορίες του King. Και είναι ψυχοφθόρο γιατί -πολύ φοβάμαι- πως αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Και αυτό αντικατοπτρίζει την αξία του King ως συγγραφέα - μπορεί να περάσει μηνύματα κοινωνικής κριτικής μέσα από έργα τρόμου και φαντασίας, διόλου ευκαταφρόνητο κατόρθωμα.

 

Θα ήθελα ΜΙΑ φορά να διαβάσω ένα βιβλίο του King όπου όλοι οι ήρωες να αναγνωρίζουν τον παραλογισμό και τις ένοχες προθέσεις του κακού/αντι-ήρωα. Έτσι για αλλαγή :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ΜΙΑ φορά να διαβάσω ένα βιβλίο του King όπου όλοι οι ήρωες να αναγνωρίζουν τον παραλογισμό και τις ένοχες προθέσεις του κακού/αντι-ήρωα. Έτσι για αλλαγή :p

 

«Ο μαυροντυμένος άνδρας έφυγε στην έρημο και ο πιστολέρο δεν τον ακολούθησε γιατί κατάλαβε τις ένοχες προθέσεις του.»

 

:p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

«Ο μαυροντυμένος άνδρας έφυγε στην έρημο και ο πιστολέρο δεν τον ακολούθησε γιατί κατάλαβε τις ένοχες προθέσεις του.»

 

:p

Τελικά πρέπει να διαβάσω το Σκοτεινό Πύργο. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να διαβάσω το Σκοτεινό Πύργο. :p

 

Θα μπορούσε να γλυτώσει τόσα χρόνια και τόσες σελίδες, απλά αν άλλαζε λίγο την εισαγωγή του. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

χαχα.

Μπα, κάτι μου λέει πως μετά ο πιστολέρο θα πέρναγε καμια 300 σελίδες σκεπτόμενος αν έπρεπε να τον ακολουθήσει, άλλες 400 ψάχνοντάς τον και περίπου άλλες τόσες μαζί για να τον καταλάβει και να τον καταστρέψει.

 

Let's face it: το δάσος του Αμαζονίου δεν έχει καμία ελπίδα. :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να διαβάσω κανένα βιβλίο του King. Ποιό μου προτείνετε για αρχή; Επιπλέον μπορείτε να μου εξηγήσετε περίπου τον τρόπο που γράφει; Απ' ότι κατάλαβα είναι "λιγάκι" φλύαρος και κατά κανόνα γράφει ψυχολογικά θρίλερ;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να διαβάσω κανένα βιβλίο του King. Ποιό μου προτείνετε για αρχή; Επιπλέον μπορείτε να μου εξηγήσετε περίπου τον τρόπο που γράφει; Απ' ότι κατάλαβα είναι "λιγάκι" φλύαρος και κατά κανόνα γράφει ψυχολογικά θρίλερ;

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα.

Μπορείς να ξεκινήσεις από τα κλασικά του King ( Η Λάμψη, Το Κοράκι, Κάρι, Το Αυτό, Μιζερι ) τα οποία είναι ψυχολογικά/υπερφυσικά θρίλερ όπως λες και εσύ.

Κατά κανόνα τα βιβλία του King είναι ιστορίες τρόμου ή ψυχολογικά θρίλερ. Έχει γράψει βιβλία για σχεδόν οτιδήποτε υπερφυσικό μπορείς να φανταστείς (από vampires μέχρι εξωγήινους), οπότε έχεις τεράστια επιλογή στο τι θα διαβάσεις, ανάλογα με τη θεματολογία που σου αρέσει.

 

Ο King επίσης, δεν είναι λιγάκι φλύαρος. Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ φλύαρος. Μπορεί κάτι που κάποιος άλλος να περιέγραφε σε 3 παραγράφους εκείνος να το περιγράψει σε 3 σελίδες. Και ναι πού και πού αυτό είναι κουραστικό, ΑΛΛΑ... δημιουργεί μια ιδιαίτερα τρομακτική ατομόσφαιρα παρατείνοντας την εξέλιξη της ιστορίας. Επίσης βασικό χαρακτηριστικό (κυρίως των πιο παλιών αλλά και κάποιων πιο καινούργιων) του βιβλίων είναι ότι του αρέσει να εκφράζει συχνά τις σκέψεις των ηρωών του όσο τρελές και αν είναι αυτές. Αυτό το κάνει συχνά με παρενθέσεις και σε ξεχωριστές γραμμές π.χ.

 

.........αφήγηση............

 

(σκέψεις ήρωα)

 

.........αφήγηση............

 

το οποίο επίσης προσθέτει πόντους στην ατμόσφαιρα των βιβλίων του, ιδιαίτερα στις περιπτώσεις που ο ήρωας είναι παρανοϊκός ή τέλος πάντων οι σκέψεις του δε βγάζουν πάντα νόημα...

 

Γενικά πάντως θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα πιο παλιά βιβλία του γιατί κάποια από τα καινούργια ήταν κάπως...πατάτες (όπως το Cell). Ή αν θες κάτι από τα καινούργια του σου προτείνω το "Ντούμα Κη" και ακόμα πιο ΑΝΕΤΑ το "Under the Dome" (αν ξέρεις καλά αγγλικά, γιατί δε νομίζω πως έχει κυκλοφορήσει ακόμα στα ελληνικά).

 

Τέλος, μπορεί το βασικό είδος του King να είναι ο τρόμος ή το ψυχολογικό θρίλερ, αλλά έχει γράψει και μερικά βιβλία που είναι εξαιρετικά και ανήκουν σε άλλα είδη, πάντα όμως έχουν το στοιχείο της φαντασίας μέσα τους, όπως τα δράματα φαντασίας, Το Πράσινο Μίλι και το Η Ιστορία της Λίσι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορείς να ξεκινήσεις από τα κλασικά του King ( Η Λάμψη, Το Κοράκι, Κάρι, Το Αυτό, Μιζερι ) τα οποία είναι ψυχολογικά/υπερφυσικά θρίλερ όπως λες και εσύ.

Κατά κανόνα τα βιβλία του King είναι ιστορίες τρόμου ή ψυχολογικά θρίλερ. Έχει γράψει βιβλία για σχεδόν οτιδήποτε υπερφυσικό μπορείς να φανταστείς (από vampires μέχρι εξωγήινους), οπότε έχεις τεράστια επιλογή στο τι θα διαβάσεις, ανάλογα με τη θεματολογία που σου αρέσει.

 

Ο King επίσης, δεν είναι λιγάκι φλύαρος. Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ φλύαρος. Μπορεί κάτι που κάποιος άλλος να περιέγραφε σε 3 παραγράφους εκείνος να το περιγράψει σε 3 σελίδες. Και ναι πού και πού αυτό είναι κουραστικό, ΑΛΛΑ... δημιουργεί μια ιδιαίτερα τρομακτική ατομόσφαιρα παρατείνοντας την εξέλιξη της ιστορίας. Επίσης βασικό χαρακτηριστικό (κυρίως των πιο παλιών αλλά και κάποιων πιο καινούργιων) του βιβλίων είναι ότι του αρέσει να εκφράζει συχνά τις σκέψεις των ηρωών του όσο τρελές και αν είναι αυτές. Αυτό το κάνει συχνά με παρενθέσεις και σε ξεχωριστές γραμμές π.χ.

 

.........αφήγηση............

 

(σκέψεις ήρωα)

 

.........αφήγηση............

 

το οποίο επίσης προσθέτει πόντους στην ατμόσφαιρα των βιβλίων του, ιδιαίτερα στις περιπτώσεις που ο ήρωας είναι παρανοϊκός ή τέλος πάντων οι σκέψεις του δε βγάζουν πάντα νόημα...

 

Γενικά πάντως θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα πιο παλιά βιβλία του γιατί κάποια από τα καινούργια ήταν κάπως...πατάτες (όπως το Cell). Ή αν θες κάτι από τα καινούργια του σου προτείνω το "Ντούμα Κη" και ακόμα πιο ΑΝΕΤΑ το "Under the Dome" (αν ξέρεις καλά αγγλικά, γιατί δε νομίζω πως έχει κυκλοφορήσει ακόμα στα ελληνικά).

 

Τέλος, μπορεί το βασικό είδος του King να είναι ο τρόμος ή το ψυχολογικό θρίλερ, αλλά έχει γράψει και μερικά βιβλία που είναι εξαιρετικά και ανήκουν σε άλλα είδη, πάντα όμως έχουν το στοιχείο της φαντασίας μέσα τους, όπως τα δράματα φαντασίας, Το Πράσινο Μίλι και το Η Ιστορία της Λίσι.

 

Το πράσινο μίλι δηλαδή, τί είδους βιβλίο είναι;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

...όπως τα δράματα φαντασίας, Το Πράσινο Μίλι και το Η Ιστορία της Λίσι.

 

;)

έχει δραματικά-κοινωνικά στοιχεία, με έντονα στοιχεία φαντασίας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

;)

έχει δραματικά-κοινωνικά στοιχεία, με έντονα στοιχεία φαντασίας.

 

Μου βάζεις δύσκολα και δε ξέρω ποιό να επιλέξω :p:p:lol:

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, εγώ θα σου πρότεινα το Κάρυ.

Είναι από τα πρώτα (αν όχι το πρώτο) βιβλία του King και έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που έχουν τα καλύτερά του βιβλία. Τρόμο, υπερφυσικό, έντονους χαρακτήρες.

Εγώ με αυτό θα ξεκίναγα. ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, εγώ θα σου πρότεινα το Κάρυ.

Είναι από τα πρώτα (αν όχι το πρώτο) βιβλία του King και έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που έχουν τα καλύτερά του βιβλία. Τρόμο, υπερφυσικό, έντονους χαρακτήρες.

Εγώ με αυτό θα ξεκίναγα. ;)

 

Σε εμπιστεύομαι και μ' έψησες να το διαβάσω το πρόβλημα είναι πότε θα βρω τον χρόνο :p Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου.

 

 

υ.γ. Θέλω επιτέλους να διαβάσω και ένα τέτοιου είδους βιβλίο για να καταλάβω πως είναι. Δεν έχω ξαναδιαβάσει ψυχολογικά θρίλερ φοβάμαι :p:D

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Ειδα τη ταινια Καρι προσφατα και γενικα μου εκανε καλη εντυπωση ,ειδικα για ταινια της εποχης της . Υποθετω οτι και το βιβλιο θα ειναι αναλογα ωραιο (και πολυ καλυτερο φυσικα ,αν λαβουμε υπ οψιν οτι σε ολα τα βιβλια του ειναι ετσι ) .

Αλλα επειδη δε μπορω να διαβασω ενα βιβλιο ενω εχω δει τη ταινια πρωτα, με βλεπω να αρχιζω το Παιχνιδι του Τζεραλντ ,που ειδα σημερα οτι το ειχα θαμμενο καπου τοσο καιρο :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα σε όλους σας,

 

Τελικά αγόρασα το ΚΑΡΥ του Stephen King και αυτή τη στιγμή το κρατάω στα χέρια μου. Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ χαρούμενος που έχω αυτό το βιβλίο στα χέρια μου για πολλούς λόγους. Ένας απο αυτούς είναι πως τελικά κατάφερα να το αποκτήσω μετά από μία μικρώ "περιπλάνηση" στα βιβλιοπωλεία της πόλης μου αφού όπως όλοι μου ανέφεραν δεν τους είχε μείνει στα αποθέματα ούτε στις βιβλιοθήκες. Επιπλέον μου επισήμαναν πως η εκδοτική ΕΠΙΛΟΓΗ πρέπει να έχει σταματήσει πλεον να υπάρχει και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν αυτό αληθεύει... Εαν ναι, τα καινούρια βιβλία του KING ποιά εκδοτική τα έχει "αναλάβει";

 

Και τώρα στην ουσία του θέματος. Το βιβλίο δεν έχω, ακόμα, αρχίσει να το διαβάζω όμως μετά απο το ξεφύλλισμα που έκανα είδα σε αρκετές σελίδες να γράφει πράγματα σαν τα εξής:

 

1) Από το The Shadow Exploded (σελ 54)

2) Από το Κάρυ: Η Μαύρη Αυγή της Τηλεκίνησης. (Περιοδικό Esquire, 2 Σεπτεμβρίου 1980). Του Τζακ Γκειβερ:

 

κ.ο.κ Και μετά απο αυτά αρχίζει να διηγείται. Τί είναι αυτά δηλαδή; Θέλω να πω πως έτσι όπως τα διάβασα μου φαίνονται σαν εργασίες στις οποίες αναγράφεται η σχετική βιβλιογραφία από την οποία αντλούμε τις απαραίτητες πληροφορίες ή σαν εισαγωγή για ένα κείμενο δανεισμένο από κάποιο άλλο βιβλίο; Τι συμβαίνει στη περίπτωση του βιβλίου Κάρυ;

 

Μόλις τελείωσα την ανάγνωσή του...

Edited by VeCo
:dance:
Link to comment
Share on other sites

mouse, έαν έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιώδες στη συζήτηση έχει καλώς, αλλά το «μόλις τέλειωσα την ανάγνωση του» δεν προσφέρει απολύτως τίποτα, και συνεπώς, αντίκειται στους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στην ουσία του θέματος. Το βιβλίο δεν έχω, ακόμα, αρχίσει να το διαβάζω όμως μετά απο το ξεφύλλισμα που έκανα είδα σε αρκετές σελίδες να γράφει πράγματα σαν τα εξής:

 

1) Από το The Shadow Exploded (σελ 54)

2) Από το Κάρυ: Η Μαύρη Αυγή της Τηλεκίνησης. (Περιοδικό Esquire, 2 Σεπτεμβρίου 1980). Του Τζακ Γκειβερ:

 

κ.ο.κ Και μετά απο αυτά αρχίζει να διηγείται. Τί είναι αυτά δηλαδή; Θέλω να πω πως έτσι όπως τα διάβασα μου φαίνονται σαν εργασίες στις οποίες αναγράφεται η σχετική βιβλιογραφία από την οποία αντλούμε τις απαραίτητες πληροφορίες ή σαν εισαγωγή για ένα κείμενο δανεισμένο από κάποιο άλλο βιβλίο; Τι συμβαίνει στη περίπτωση του βιβλίου Κάρυ;

 

H βιβλιογραφία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αναφέρεται στο τέλος του βιβλίου.

 

Αυτό που βλέπεις είναι - αν κατάλαβα και θυμάμαι καλά σε τι αναφέρεσαι - είναι φανταστικά σχόλια του φανταστικού τύπου και συγγραφέων της εποχής που συνέβησαν τα γεγονότα που εξιστορούνται στο βιβλίο.

 

δηλ. έγινε ότι έγινε στο βιβλίο και αυτά που βλέπεις είναι - και καλά- αποσπάσματα από το τι είπαν οι άνθρωποι εκείνοι την εποχή για τα γεγονότα.

 

Είναι απλά μέρος της ιστορίας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

H βιβλιογραφία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αναφέρεται στο τέλος του βιβλίου.

 

Αυτό που βλέπεις είναι - αν κατάλαβα και θυμάμαι καλά σε τι αναφέρεσαι - είναι φανταστικά σχόλια του φανταστικού τύπου και συγγραφέων της εποχής που συνέβησαν τα γεγονότα που εξιστορούνται στο βιβλίο.

 

δηλ. έγινε ότι έγινε στο βιβλίο και αυτά που βλέπεις είναι - και καλά- αποσπάσματα από το τι είπαν οι άνθρωποι εκείνοι την εποχή για τα γεγονότα.

 

Είναι απλά μέρος της ιστορίας.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κι άλλι βιβλίο του King αλλά δε ξέρω ποιο να διαλέξω; Ίσως θα ήταν προτιμότερο αυτή τη φορά να πάρω κάτι πιο επίκαιρο; Θυμάμαι κιόλας πως ένας φίλος μου μου πρότεινε ένα βιβλίο του, αλλά δε θυμάμαι πως λεγόταν. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως ο τίτλος του βιβλίου λίγο πολύ σε έκανε να καταλάβεις περι τίνους πρόκειται. Εννοώ πως ήταν ένας τιτλος που εύκολα θα καταλάβαινες πως ήταν τίτλος ενός θριλερ:)

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παιδία τελειωσα πριν λιγες μέρες το ''Το τέλος της αθωότητας (Στάσου πλάι μου)''.Εξαιρετικό βιβλίο, βέβαια απευθυνετε κυριως σε εφηβους λογω της ηλικιας των πρωταγωνιστων. Είναι απο τα λίγα βιβλία του King που δεν εμπεριεχουν το μεταφυσικό στοιχείο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε πού μπορώ να βρω το "Πράσινο Μίλι";

 

Αγόρασα το νεκροταφείο ζώων που αν και δεν με πολυεντυπωσίασε η ιστορία ήταν το μόνο ,μαζί με τους ρυθμιστές, που υπήρχαν στα ράφια του βιβλιοπωλείου. Σας αρέσει εσάς το συγκεκριμένο βιβλίο;

Edited by VeCo
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε πού μπορώ να βρω το "Πράσινο Μίλι";

 

Αγόρασα το νεκροταφείο ζώων που αν και δεν με πολυεντυπωσίασε η ιστορία ήταν το μόνο ,μαζί με τους ρυθμιστές, που υπήρχαν στα ράφια του βιβλιοπωλείου. Σας αρέσει εσάς το συγκεκριμένο βιβλίο;

 

Το βρηκα παρα πολυ καλο ,αν και καπως ψυχοπλακοτικο.Ισως το τρομακτικοτερο βιβλιο του King.

 

Αυτες τι μέρες σκεφτομαι να αγορασω το Σάλεμς Λοτ,αξιζει?

Edited by Fernando_Sucre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...