Jump to content

Stephen King


monica
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ω ναι!

 

Πως το ξεχασα το bag of bones στο τοπ5!

 

Από όσο ξέρω ήταν να βγει σε ταινία,αλλά τα παρατήσανε αρκετά νωρίς και η προσπάθεια ναυάγησε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ω ναι!

 

Πως το ξεχασα το bag of bones στο τοπ5!

 

Από όσο ξέρω ήταν να βγει σε ταινία,αλλά τα παρατήσανε αρκετά νωρίς και η προσπάθεια ναυάγησε...

 

Νομίζω η δημιουργία τοπ 5 βιβλίων ενός τόσο πολιγραφότατου και εξαιρετικού στο είδος του συγγραφέα όπως είναι ο Κινγκ είναι κάτι εξ ορισμού δύσκολο... Πάντως πιστεύω πως Σάλεμς Λοτ και Κοράκι (ελληνιστί το The Stand), είναι ένα σκαλοπάτι πιο πάνω από τα υπόλοιπα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η καλυτερη μεταφορα βιβλιου του Κινγκ στον κινηματογραφο ειναι το Carrie του Μπραιαν Ντε Παλμα. Ακολουθουν το Κριστιν, Η Λαμψη,το Μιζερι και το Dead Ringers.

Υπαρχουν ομως και σκουπιδια οπως Το Αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη μεταφορα βιβλιου του Κινγκ στον κινηματογραφο ειναι το Carrie του Μπραιαν Ντε Παλμα. Ακολουθουν το Κριστιν, Η Λαμψη,το Μιζερι και το Dead Ringers.

Υπαρχουν ομως και σκουπιδια οπως Το Αυτο.

 

Όντως, η μεταφορά του It σε τηλεταινία ήταν απαράδεκτη. Κρίμα, γιατί το βιβλίο είναι από τα καλύτερα του King (για μένα το καλύτερο :p!)

 

Όντως το Liseys Story είναι άλλη φάση,ο King σε έναν διαφορετικό κόσμο γραφής...

 

Προσωπικά το λάτρεψα.

 

1)The Stand

2)It

3)The Dark Tower (απίστευτο ταξίδι,περίμενα με τρομερή αγωνία κάθε βιβλίο στα ελληνικά)

4)liseys story

5)Salems Lot

 

Με δυσκολία αυτά βάζω στο τοπ 5

 

Συμφωνώ απόλυτα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Childe Roland to the Dark Tower came...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Liseys Story είναι άλλη φάση,ο King σε έναν διαφορετικό κόσμο γραφής...

 

Προσωπικά το λάτρεψα.

 

1)The Stand

2)It

3)The Dark Tower (απίστευτο ταξίδι,περίμενα με τρομερή αγωνία κάθε βιβλίο στα ελληνικά)

4)liseys story

5)Salems Lot

 

Με δυσκολία αυτά βάζω στο τοπ 5

 

το salems lot για εμένα είναι και το κορφαίο του ήταν και το πρώτο που διάβασα

Link to comment
Share on other sites

το salems lot για εμένα είναι και το κορφαίο του ήταν και το πρώτο που διάβασα

 

+1

 

Κορυφή από μένα, πρώτα το Σάλεμς Λοτ, μετά τα υπόλοιπα...

 

edit

Και για να το καταγράψω, επειδή νομίζω δεν το ανέφερα ξανά:

 

1. Σάλεμς Λοτ

2. Το Κοράκι

3. Η Λάμψη

4. Το Αυτό

5. Ο Μαύρος Πύργος

 

Γενικά είμαι φαν των επικών έργων του Κινγκ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Κορυφή από μένα, πρώτα το Σάλεμς Λοτ, μετά τα υπόλοιπα...

 

edit

Και για να το καταγράψω, επειδή νομίζω δεν το ανέφερα ξανά:

 

1. Σάλεμς Λοτ

2. Το Κοράκι

3. Η Λάμψη

4. Το Αυτό

5. Ο Μαύρος Πύργος

 

Γενικά είμαι φαν των επικών έργων του Κινγκ...

 

Άρα σου αρέσουν όλα τα έργα του :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Άρα σου αρέσουν όλα τα έργα του :shifty:

 

Όχι όλα. Ας πούμε το «Παιχνίδι του Τζέραλντ» ή το «Κριστίν», δεν είναι έπη... :wink:

 

Όλα τα έπη του μου αρέσουν, αλλά τα προαναφερθέντα παίζουν μόνα τους...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Cell (Το κινητό). Προσοχή spoiler:

Πόσο εκνευρίζομαι όταν αφήνουν το τέλος ανοικτό (λες και είμαστε σε ταινία με sequel) και άλλο τόσο όταν δεν εξηγούν την πηγή του κακού!

:mad:

 

Πως δεν έφυγε το βιβλίο στην θάλασσα που το τελείωσα, ακόμα δεν κατάλαβα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

diabasa kai go to LICEYS STORY kai htan poly kalo.mou thimise ligaki to BAG OF BONES se diaforetika omos epipeda.Ena prama pou den katalaba mono sto biblio, kai opios mporei na to exhgisei einai, h aderdh ths licey h amanta pos hxere toses plhrofories gia ton scott pou mono autos tis gnorize? auto den to exhghse o stephen poly kala.Anyway ena prama ligo pou me xenizei ligo sto stephen king einai oti psiloantigrafei doulies tou:Odhl to LICEYS STORY emiaze ligo me keino to episodio apo to NIGHTMARES AND DREAMSCAPES opou enas suggrafeas drapeteuei se meros pou autos dhmiroughse apla me th diafora oti ekeino to meros htan to la tou 1930.kai genika kai se alla erga ginetai to idio blepe H KATEGIDA TOU AIONA KAI TO NEEDFULL THINGS.

telos elpizo na bgei se tainia to liceys story:)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για Stephen King, δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά τα From a Buick 8, Cell, Bag of Bones, Dolan's Cadillac, μεταφέρονται στην μεγάλη οθόνη, όλα μέσα στο επόμενο έτος...

 

Να αναφέρω επίσης πως το From a Buick 8 θα σκηνοθετήσει ο Tobe Hooper (The Teaxas Chainsaw Massacre), το Cell ο Eli Roth (Hostel I & II) και το Bag of Bones ο Mick Garris (The Stand, The Shining). Επίσης, υπάρχουν φήμες για remake του Pet Sematary.

 

Σε ταινίες θα μεταφερθούν επίσης το Black House, αλλά και η σειρά βιβλιών The Dark Tower, με παραγωγό και σκηνοθέτη τον J.J. Abrams!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για Stephen King, δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά τα From a Buick 8, Cell, Bag of Bones, Dolan's Cadillac, μεταφέρονται στην μεγάλη οθόνη, όλα μέσα στο επόμενο έτος...

 

Να αναφέρω επίσης πως το From a Buick 8 θα σκηνοθετήσει ο Tobe Hooper (The Teaxas Chainsaw Massacre), το Cell ο Eli Roth (Hostel I & II) και το Bag of Bones ο Mick Garris (The Stand, The Shining). Επίσης, υπάρχουν φήμες για remake του Pet Sematary.

 

Σε ταινίες θα μεταφερθούν επίσης το Black House, αλλά και η σειρά βιβλιών The Dark Tower, με παραγωγό και σκηνοθέτη τον J.J. Abrams!

 

Αν στο Bag of Bones γίνει προσεγμένη δουλειά τότε η ταινία θα τα σπάει.Το βιβλίο είναι εκπληκτικό.

 

Είναι 100% σίγουρο ότι θα γίνει σειρά o Σκοτεινός Πύργος? :shock::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Αν στο Bag of Bones γίνει προσεγμένη δουλειά τότε η ταινία θα τα σπάει.Το βιβλίο είναι εκπληκτικό.

 

Είναι 100% σίγουρο ότι θα γίνει σειρά o Σκοτεινός Πύργος? :shock::w00t:

 

Η Wiki λέει:

 

IGN Movies has reported that a film adaptation is in the works; whether it is for a movie or a television series is unknown.

 

Όπως επίσης και:

 

In February 2008, Abrams announced that he and Lindelof had begun work on an early draft for the adaptation

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω δεν ειμαι φαν του βιβλιου αλλα τον τελευταιο καιρο λεω να αρχισω να διαβαζω.Μιας και ειμαι ασχετος απο λογοτεχνικα βιβλια λεω να ξεκινησω με Stephen King (επειδη μου αρεσαν οι ταινιες The shining, It , The green mile :worry:).

Ποια βιβλια του μου προτεινετε για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι φαν του βιβλιου αλλα τον τελευταιο καιρο λεω να αρχισω να διαβαζω.Μιας και ειμαι ασχετος απο λογοτεχνικα βιβλια λεω να ξεκινησω με Stephen King (επειδη μου αρεσαν οι ταινιες The shining, It , The green mile :worry:).

Ποια βιβλια του μου προτεινετε για αρχη?

 

Αυτά τα τρία που ανέφερες. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινούσες από τη Λάμψη και μετά να περνούσες στο Αυτό. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τρία που ανέφερες. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινούσες από τη Λάμψη και μετά να περνούσες στο Αυτό. :)

 

Αφού δεν διαβάζει βιβλία το Αυτό μήπως του φανεί κάπως μεγάλο για αρχή;(τα άλλα δεν τα έχω δει για να ξέρω-ναι είμαι απαράδεκτος:happy:).Εγώ θα του πρότεινα το Σάλεμς Λοτ που είναι και πιο μικρό και ένα από τα αγαπημένα μου του King.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν διαβάζει βιβλία το Αυτό μήπως του φανεί κάπως μεγάλο για αρχή;(τα άλλα δεν τα έχω δει για να ξέρω-ναι είμαι απαράδεκτος:happy:).Εγώ θα του πρότεινα το Σάλεμς Λοτ που είναι και πιο μικρό και ένα από τα αγαπημένα μου του King.

 

Κατευθείαν στα βαθιά; :p

 

Δεν το πρόσεξα αυτό. Μήπως θα ήταν καλά να ξεκινήσει με κάτι ελαφρύ όπως το Μίζερι; Και το Σάλεμς Λοτ δεν το λες μικρό... :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν στα βαθιά; :p

 

Δεν το πρόσεξα αυτό. Μήπως θα ήταν καλά να ξεκινήσει με κάτι ελαφρύ όπως το Μίζερι; Και το Σάλεμς Λοτ δεν το λες μικρό... :wink:

 

Έλα μωρέ σιγά.Ούτε 600 σελίδες δεν είναι:p.Ναι ας αρχίσει από το Μίζερι και μετά ας προχωρήσει και στα μεγαλύτερα.Α τώρα που το θυμήθηκα από τα μικρά του King μου άρεσε επίσης όταν το διάβασα το Νυχτερινή Πτήση 29.Τι λες γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ σιγά.Ούτε 600 σελίδες δεν είναι:p.Ναι ας αρχίσει από το Μίζερι και μετά ας προχωρήσει και στα μεγαλύτερα.Α τώρα που το θυμήθηκα από τα μικρά του King μου άρεσε επίσης όταν το διάβασα το Νυχτερινή Πτήση 29.Τι λες γι' αυτό;

 

Δεν 'ν' κακό, δεν 'ν' κακό... :)

 

Επίσης καλά και ευγενικά είναι τα Κριστίν, Χρήσιμα Αντικείμενα, Κάρυ... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

To Salem's Lot είναι αρκετά πιο ενδιαφερον από το Μίζερι.

Η Λάμψη, το Αυτό, οι Νυχτερίτες, η Carrie... όλα είναι πολύ καλές προτάσεις για να μπει κανείς στον κόσμο του King.

 

Πολύ καλό είναι επίσης και το Lisey's Story αλλά δεν εμπίπτει στον "κλασσικό" King. Είναι διαφορετικό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To Salem's Lot είναι αρκετά πιο ενδιαφερον από το Μίζερι.

Η Λάμψη, το Αυτό, οι Νυχτερίτες, η Carrie... όλα είναι πολύ καλές προτάσεις για να μπει κανείς στον κόσμο του King.

 

Πολύ καλό είναι επίσης και το Lisey's Story αλλά δεν εμπίπτει στον "κλασσικό" King. Είναι διαφορετικό.

 

Δεν χωράει καμία αμφιβολία. Απλά είναι μεγάλο σε μέγεθος και παρ' όλο που σε καμία περίπτωση δεν κουράζει τον αναγνώστη, μπορεί να «φοβίσει» έναν «άμαθο» σε τέτοια μεγέθη βιβλίων άναγνώστη.

 

Εξ ου και οι προτάσεις για μικρότερα σε μέγεθος βιβλία.

 

Καλό το Lisey's Story, αλλά όπως λες κι εσύ δεν είναι «κλασσικός» Κινγκ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν 'ν' κακό, δεν 'ν' κακό... :)

 

Επίσης καλά και ευγενικά είναι τα Κριστίν, Χρήσιμα Αντικείμενα, Κάρυ... :)

 

Τα περισσότερα του Steven King είναι καλά οπότε μας βλέπω να του δίνουμε μια λίστα με τα άπαντα του στο τέλος:p.Τώρα που είπες Χρήσιμα Αντικείμενα θέλω να πω ότι πριν μια εβδομάδα τελείωσα το βιβλίο και μου άρεσε πολύ(μα καλά πότε θα βγάλει ένα που να μην μου αρέσει, έτσι για αλλαγή:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα του Steven King είναι καλά οπότε μας βλέπω να του δίνουμε μια λίστα με τα άπαντα του στο τέλος:p.Τώρα που είπες Χρήσιμα Αντικείμενα θέλω να πω ότι πριν μια εβδομάδα τελείωσα το βιβλίο και μου άρεσε πολύ(μα καλά πότε θα βγάλει ένα που να μην μου αρέσει, έτσι για αλλαγή:lol:)

 

Δύσκολο. :p

 

Έλα μωρέ, ας πάρει τη λίστα με τα βιβλία του κι ας διαλέξει ένα στην τύχη! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

(μα καλά πότε θα βγάλει ένα που να μην μου αρέσει, έτσι για αλλαγή:lol:)

 

Το Needful Things εξαιρετικό :)

Όσο για την ερώτησή σου...ερρρρμμμ...το Cell το εχεις διαβάσει; :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...