Jump to content

Προγραμματισμός.


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Επειδή έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα το οποίο έχει το μαγαλύρτερο δυνατό μέγεθος, όταν τρέχει κάπποιο αντικήμενα και διάφορα άλα δεν φένοντε ή όταν μικρένω το παράθιρο. Δεν θέλω σε κάποιο controll συγκεκριμένα. Σε όλη την φόρμα.

 

ΟΚ. Στην VB.NET απλώς θέτεις την ιδότητα AutoScroll της φόρμας σε true. Στην VB 6 δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο αυτόματα (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος). Μπορείς πάντως με κώδικα. Κοίτα κάνενα tutorial.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον mikem4600

 

ΟΚ. Στην VB.NET απλώς θέτεις την ιδότητα AutoScroll της φόρμας σε true. Στην VB 6 δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο αυτόματα (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος). Μπορείς πάντως με κώδικα. Κοίτα κάνενα tutorial.

 

 

Την VB 5.5 έχω. Θα το κητάξω. Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η Visual Basic. Γιατί όταν δίνω την εντολή Val(...) και μεσα στς παρενθέσεις βάζω κάποιο text για παράδηγμα text1.text παίρνει μόνο το ακαίρεο μέρος? Υπάρχει κάποια άλη εντολή?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η Visual Basic. Γιατί όταν δίνω την εντολή Val(...) και μεσα στς παρενθέσεις βάζω κάποιο text για παράδηγμα text1.text παίρνει μόνο το ακαίρεο μέρος? Υπάρχει κάποια άλη εντολή?

 

 

Μήπως βάζεις π.χ. 1,1 στο textbox; Πρέπει να βάλεις 1.1 αν έχεις το Greek Locale στο συστημά σου (ή ακριβώς τα ανάποδα με το US)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον paravoid

 

Μήπως βάζεις π.χ. 1,1 στο textbox; Πρέπει να βάλεις 1.1 αν έχεις το Greek Locale στο συστημά σου (ή ακριβώς τα ανάποδα με το US)

 

 

Πατάω το πλήκτρο με την , κατω από τους αριθμούς δεξιά στο πληκτρολόγιο. Πρέπει να πατάω το άλο? Λες να φτέει αυτό?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Πως μπορώ να εισάγω σε ένα αρχείο php στον κώδικα ένα tool panel? Το θέλω γιατί στο θέλω να προσθέσω μία κατηγορία στο site, χρησιμοποιώντας τα tools που έχει για το forum.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βρεα παιδία κανα καλο βιβλίο για Windows C++ programming γνωρίζουμε;; Ξέρω Pascal, C (επιπέδου εξαμηνιαίου μαθηματος) και λίγο C++ και θα ήθελα κάτι για να αρχίζω πλεόν να προγραμματίζω κάτι χρήσιμο εκτός απο command line προγράμματα. Είτε αγγλικο είτε ελληνικο βιβλίο δε έχω πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (11 Δεκ. 2004 , 16:54)

 

Βρεα παιδία κανα καλο βιβλίο για Windows C++ programming γνωρίζουμε;; Ξέρω Pascal, C (επιπέδου εξαμηνιαίου μαθηματος) και λίγο C++ και θα ήθελα κάτι για να αρχίζω πλεόν να προγραμματίζω κάτι χρήσιμο εκτός απο command line προγράμματα. Είτε αγγλικο είτε ελληνικο βιβλίο δε έχω πρόβλημα...

 

Ένα αρκετά καλό που έχω είναι το Special Edition Using Visual C++ .NET. Επίσης το Masterint Visual C++ .NET πρέπει να είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φοιτητής είμαι και στη βιβλιοθήκη της σχολής έχει πολλα, γι' αυτο και θα θελα μια ακρη. Πχ αν υπάρχει κάτι τοσο στανταρτ όπως των Kernighan-Ritchie για τη C. Όσο για περιβαλλον λέτε να προσανατολιστώ σε NET 2003; Το έχω το πακετο της Μ$ αλλα τη τελευταία φορα που το πέρασα το PC έφαγε format...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πρώτον μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία προγραμματισμού σχετικά με την εργασία που θέλεις να κάνεις, μπορείς να ρωτήσεις. Αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά φοιτώ σε ένα δημόσιο ιεκ**και ο καθηγητής μας έβαλε σαν άσκηση να ψάξουμε να βρούμε απο το iternet δύο προγράμματα στην c τα οποία να είναι βασισμένα στίς εντολές που έχουμε μάθει .. εδώ και τρεις μέρες δεν έχω βρει κάτι , αν κάποιος ξέρει που μπορώ να τα βρω ή να μου πεί πως να τα συντάξω θα ήμουν ευγνώμον.

 

Πινάκας 10 γραμμών 10 στηλών με τυχαίους αριθμούς και να βρίσκουμε το άθροισμα της στήλης/γραμμής

 

Πινάκας 10 θέσεων με τυχαίους αριθμούς και να εμφανίζει το μικρότερο κ τον μεγαλύτερο******

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο;

 

http://www.sanfoundry.com/c-program-find-sum-row-column-matrix/

 

Γενικα αναζητησεις μονο στα αγγλικα να κανεις. Επισης μη το παρεις copy paste το προγραμμα, αλλα προσπαθησε να καταλαβεις τι κανει σε καθε βημα, γιατι γενικα ειναι πολυ απλο (αλλα δε ξερω τι γνωσεις εχετε)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά φοιτώ σε ένα δημόσιο ιεκ**και ο καθηγητής μας έβαλε σαν άσκηση να ψάξουμε να βρούμε απο το iternet δύο προγράμματα στην c τα οποία να είναι βασισμένα στίς εντολές που έχουμε μάθει .. εδώ και τρεις μέρες δεν έχω βρει κάτι , αν κάποιος ξέρει που μπορώ να τα βρω ή να μου πεί πως να τα συντάξω θα ήμουν ευγνώμον.

 

Πινάκας 10 γραμμών 10 στηλών με τυχαίους αριθμούς και να βρίσκουμε το άθροισμα της στήλης/γραμμής

 

Πινάκας 10 θέσεων με τυχαίους αριθμούς και να εμφανίζει το μικρότερο κ τον μεγαλύτερο******

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

 

Σας έβαλε ο καθηγητής σαν άσκηση να ψάξετε να βρείτε 2 έτοιμα προγράμματα στο internet ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...