Jump to content

Smartphone εως 350-400 να αντέξει στο χρόνο!!!


Mandagor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@aboulafia: Ξεχνάς ότι έχουν γίνει άλματα στα SoC των ναυαρχίδων, ειδικά τον τελευταίο χρόνο, και ότι ένας Snapdragon 800/801/805 σίγουρα θα αντέξει άνετα σε "βάθος χρόνου" κάτι που μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε θα συμβεί με αυτά που ανέφερες. Αν η πραγματικότητα συμβάδιζε με την νεοεισαχθείσα λογική του "πάρε ένα κινέζικο" (που προτείνονται κατά κόρον από ορισμένους) τότε θα είχαν ξεκινήσει την πορεία για λουκέτο όλοι οι επώνυμοι. Πλην ορισμένων, ακριβών κινέζικων, όλα τα υπόλοιπα υστερούν, και μάλιστα σε πολλούς τομείς, γι' αυτό και είναι φτηνότερα. Ούτε ένα δεν έχει πχ. μιά πολύ καλή φωτογραφική...για να μην αναφερθώ στην μηδενική after-sales υποστήριξη. Μόλις πιάσεις κάποιο με υψηλότερες προδιαγραφές, κατ' ευθείαν η τιμή παίρνει την ανηφόρα. Οι "κινεζιές" απευθύνονται σε άτομα με αυστηρά περιορισμένο budget και εδώ ο ενδιαφερόμενος διαθέτει μέχρι 400 ευρώ. Δεν υπάρχει "κινεζιά" των 150 ευρώ που να συγκρίνεται με G3, Z2, Z1C, ούτε και με G2 ή S4. Ο άνθρωπος διαθέτει για να αγοράσει μια BMW και συ του λες να πάρει ΚΙΑ γιατί και τα δύο έχουν 1600 κυβικά και 120 ίππους!

 

@Mandagor: Eίσαι στον σωστό δρόμο!:up:

 

Εγώ λέω πως η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση. Η πραγματικότητα όπως λες, είναι πως το κινητό δεν αποτελεί για τους περισσότερους ένα εργαλείο για "να κάνουν τη δουλειά τους" αλλά το πρώτο πράγμα που αφήνει κανείς πάνω στο τραπεζάκι της καφετέριας για να είναι άμεσα συνδεδεμένος με τις εξελίξεις στο ΦΒ. Για αυτή την πλειοψηφία μιλάω, πως ακόμα και ένα κινητό των 150 ευρώ και από κίνα θα τους κρατήσει μια χαρά και διετία, μη σου πω και παραπάνω.

Προφανώς και τηλέφωνα των 150 ευρώ δεν συγκρίνονται με κινητά των 350 και των 400 έτσι, μην τρελλαθούμε κιόλας, αλλά μάλλον από την άλλη δεν θα ήταν και λογική ή δίκαιη μια τέτοια σύγκριση.

Το θέμα είναι αν το κινητό των 350 ή των 400 ευρώ για τον μέσο χρήστη "τα βγάζει τα λεφτά του" όπως λέει ο λαός ή αν καλείται να ικανοποιήσει άλλες ανάγκες μας (π.χ. την ματαιοδοξία μας). Πόσοι από αυτούς που αγόρασαν κινητό των 350 ευρώ αξιοποίησαν τις δυνατότητές του? Πόσοι χρειάστηκαν τον πανίσχυρο επεξεργαστή, την άφθονη μνήμη? Εντάξει ίσως η κάμερα είναι το ποιο αξιοποιήσιμο στοιχείο των κινητών έτσι πως πάει η κατάσταση, αλλά και εκεί αν δώσεις τα μισα χρήματα, με τα άλλα μισά αγοράζεις πραγματική φωτογραφική με δυνατότηες σίγουρα καλύτερες από την πλειοψηφία των κινητών.

Έχω φέρει και εγώ προσωπικά από κίνα αρκετά κινητά μαζί με το δικό μου για φίλους και γνωστούς και ούτε ένα μέχρι τώρα δεν παρουσίασε κάτι. Αντίθετα το samsung της γυναίκας φίλου το έστειλε πίσω γιατί δεν φόρτιζε και έκαναν ένα μήνα να το φτιάξουν. Αυτό δεν το λέω σαν κανόνα, απλά για να δείξω πως με κάτι επώνυμο δεν είσαι πάντα σίγουρος. Και εκεί μπορεί να σου κάτσει στραβή.

Και τέλος όσον αφορά την BMW και την ΚΙΑ, εγώ απλώς του βάζω μια δεύτερη σκέψη, αν το αυτοκίνητο προορίζεται για να πηγαίνει τα παιδιά στο σχολείο το πρωί και στα φροντιστήρια το απόγευμα, μήπως όντως θα ήταν προτιμότερο το ΚΙΑ?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις ενα Νεξους ? Εγώ το 5 το λατρευα (αλλά το πνιξα). Με 300ε και σίγουρα διαχρονικό (βλ snap800 + updates) και καθαρη εμπειρία android. Απλα σε περιορίζει στα 16gb μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το lag στο lg g3? Πως βγαίνουν τέτοιες φήμες? Είμαι σοβαρός άνθρωπος και υπερβολές δε λέω, το χω 1,5 μήνα και όλα πάνε μπάλα, Πολύ μαλακό και γρήγορο??? Όποιος θέλει το ακούει, όποιος θέλει δεν τ' ακούει
Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρήσω αναξιοπιστος εξακολοθουν να μη μου αρέσουν τα ψεύτικα χρώματα των amoled αλλά σήμερα έπαιξα για λίγο με ενα NOTE 3 και το πενάκι του και η χρηστικότητα του μου άρεσε πολυ καθώς και η ταχύτητα του!μου φάνηκε πιο εργαλείο δουλειάς και αυτο μου έκανε ενα κλικ! Η τιμη του επίσης καλή και υποθέτω σε λίγο θα πέσει κι άλλο!

 

Νομίζω οτι καταλήγω ανάμεσα σε g3 και note3 .... Το sony δε το βρήκα πουθενά και δε παίρνω κάτι που δεν το εχω δουλέψει έστω για λίγο!

 

And the winner is.......??????????

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρήσω αναξιοπιστος εξακολοθουν να μη μου αρέσουν τα ψεύτικα χρώματα των amoled αλλά σήμερα έπαιξα για λίγο με ενα NOTE 3 και το πενάκι του και η χρηστικότητα του μου άρεσε πολυ καθώς και η ταχύτητα του!μου φάνηκε πιο εργαλείο δουλειάς και αυτο μου έκανε ενα κλικ! Η τιμη του επίσης καλή και υποθέτω σε λίγο θα πέσει κι άλλο!

 

Νομίζω οτι καταλήγω ανάμεσα σε g3 και note3 .... Το sony δε το βρήκα πουθενά και δε παίρνω κάτι που δεν το εχω δουλέψει έστω για λίγο!

 

And the winner is.......??????????

 

Μεταξύ αυτών των δύο θα διάλεγα το note 3, λόγω 3 gb ram. Αν πήγαινες στο LG G3 με 3gb ram ίσως άλλαζε το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

.... Το sony δε το βρήκα πουθενά και δε παίρνω κάτι που δεν το εχω δουλέψει έστω για λίγο!

Πολλά κινητά μαζί μπορείς να τα δεις και να τα επεξεργαστείς στo Mediamarkt. Και εγώ το Ζ2 το κατάφερα μόνο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο, εγώ προσωπικά θα προσπαθούσα να σου αλλάξω γνώμη σχετικά με την Samsung.

Ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο Note 3 από κοντά για κανά 10λεπτο.

Τέτοια οθόνη δεν θα την βρεις αλλού. Μπαταρία 3200mah. Καλή κατασκευή. 32gb rom 3gb ram.

Στα 4 κατοστάρικα αυτή τη στιγμή στα τσιγκουνομάγαζα.

Επίσης να σημειώσω ότι κινητό 4ετία το ξενάς, να υπολογίζεις μέσο όρο στα 2.

Όχι ότι δεν θα δουλεύει σε 4 χρόνια με καλή χρήση απλά θα έχεις μείνει πίσω τεχνολογικά

και σίγουρα θα θες να ακολουθήσεις.

Καλή (σοφή) επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κινητά μαζί μπορείς να τα δεις και να τα επεξεργαστείς στo Mediamarkt. Και εγώ το Ζ2 το κατάφερα μόνο εκεί.

 

Δεν έχουμε εδώ mediamarkt!:O

 

Δεύτερη επίσκεψη στο public δυο ώρες μέσα και ξεζουμισμα σε G3 ,S5 , LG NEXUS, το note 3 δεν το είχαν αλλά το έχει φίλος οποτε θα το δανειστή για λίγο αύριο!

 

Τελικές ταπεινές απόψεις

Lg G3 : όμορφο ,άνετο στο χέρι ,καλό UI, ΦΟΒΕΡΟ focus άθλιο brightness εκεί που τα αλλά με φώτα στο μαγαζί δούλευαν 50% εκείνο ήταν στο 90%(auto) αισθητά πιο αργό απο το S5 και το nexus σε γρήγορες εναλλαγές στα apps είμαι σίγουρος οτι το σκοτώνει η οθόνη το απορρίπτω μόνο και μόνο γιατί θεωρώ οτι σε ενα χρόνο θα ειναι ακόμα πιο αργό!

 

Samsung S5: καλύτερο UI απο τα προηγούμενα samsung ,χειρότερο απο το G3 ,αλλά μου φάνηκε πιο γρήγορο στις μεταβασεις του απο τη μια εφαρμογή στην άλλη! Υπερβολικά χρώματα όπως όλες οι amoled αλλά γενικά δίνει την αίσθηση πιο καλοστημένου τηλεφώνου στο σύνολο απο το G3!

 

LG NEXUS: σαν εμπειρία χρήσης το πιο γρήγορο απ ολα αλλά και το πιο "φτωχό" ταυτόχρονα ,αρκετά καλό αλλά αδιάφορο σε γενικές γραμμές και με μέτρια κάμερα σε σχέση με τα αλλά δυο!

 

Είδα και το m2 της sony μόνο ως μετρό σύγκρισης μεγέθους με το z2 και μου φάνηκε στα τούβλο στο χέρι σε σχέση με τα υπόλοιπα!

 

Αύριο θα ασχοληθώ και με το note που απ οτι βλεπω στα reviews αν και είδη ενός έτους δεν έχει να ζηλέψει σε ταχύτητα ούτε απο το S5 ούτε απο το iPhone 5s η ακόμα κι απο το 6 τηρουμένων των αναλογιών παντα! Η καμερουλα του ειναι λίγο outdated αλλά ειναι μικρότερης σημασίας ,σα χαρακτηριςτικο σε σχέση με τη ταχύτητα και τη χρηστικότητα!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τος απόψεις σας ,με βοηθάτε πολυ!

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχεις το μέγεθος του note (θέμα συνήθειας ειναι) τότε το πήρες χθες κιόλας!

Αφού δεν είσαι τύπος του ρουτ και της customιας και θέλεις κινητό που τα κάνει όλα και να σου κρατήσει στο χρόνο τότε είναι ότι πρέπει!

 

Σημείωση

Οι μπαταρίες δεν χαλάνε τόσο εύκολα! Το g2 μου το φορτίζω κατά μέσο όρο 2φορες τη μέρα και το έχω από το Φλεβάρη και δεν έχει καταλάβει τπτ! Πόσο μάλλον εσύ που θα το φορτίζεις μέρα παρά μέρα και αν.... Anyway στο note είναι αποσπωμενη ούτως ή άλλως!

Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχεις το μέγεθος του note (θέμα συνήθειας ειναι) τότε το πήρες χθες κιόλας!

Αφού δεν είσαι τύπος του ρουτ και της customιας και θέλεις κινητό που τα κάνει όλα και να σου κρατήσει στο χρόνο τότε είναι ότι πρέπει!

 

Σημείωση

Οι μπαταρίες δεν χαλάνε τόσο εύκολα! Το g2 μου το φορτίζω κατά μέσο όρο 2φορες τη μέρα και το έχω από το Φλεβάρη και δεν έχει καταλάβει τπτ! Πόσο μάλλον εσύ που θα το φορτίζεις μέρα παρά μέρα και αν.... Anyway στο note είναι αποσπωμενη ούτως ή άλλως!

 

Από Φλεβάρη δεν είναι πολύς ο καιρός..Αφού κλείσει ο χρόνος με αυτούς τους ρυθμούς φαίνεται η κόπωση. Παρόλο αυτά η lg είχε παρουσιάσει μια τεχνολογία στις μπαταρίες (συγκεκριμενα στο optimus G) που αντέχει παραπάνω κύκλους φόρτισης.

 

@Mandagor

 

Η καλύτερη επιλογή είναι το Note 3 λόγω μεγέθους οθόνης συν πένας που μάλλον θα χρησιμοποιείς για τα αρχεία που λες ότι δουλεύεις. Το s5 επίσης καλή επιλογή. Από εκεί και πέρα έχουμε το optimus g2 (πολύ καλή αυτονομία, οθόνη) με σωστή τιμή. Το αδερφάκι του το nexus 5 δεν στο προτείνω γιατί έχει υποδεέστερη αυτονομία (αν και καλύτερη από το iphone που χεις τώρα). Τέλος από επιλογές έχει Ζ2 & Ζ3compact. Πολύ καλές αυτονομίες και το Ζ3 compact έχει και συμπαθητικές διαστάσεις για τα χαρακτηριστικά του.

 

Συνεπώς καθόρισε ποια συσκευή σου κάνει το "κλικ" και έπειτα δες και πόσα τελικά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Όσο για το skin αυτό αλλάζει με μια εφαρμογή από το play και το φέρνεις στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας , τελικά το note 3 ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για μένα! thanks again!!!!

 

ΥΓ : Λέτε να πάρω το Note 4 μόλις πέσει η τιμή του σε κάνα τετράμηνο πεντάμηνο;;; (Καλά ντε μη βαράτε!!!!:lol::lol::lol:

motorola startac 130(1997)-->Nokia 3210(1999)-->Nokia 6310(2001)-->SonyEricsson T610(2004)-->Sony Ericsson S500(2007)-->Sony Ericsson K800i(2007)-->Samsung i900 Omnia(2008)-->iphone 4(2010)-->????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας , τελικά το note 3 ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για μένα! thanks again!!!!

 

ΥΓ : Λέτε να πάρω το Note 4 μόλις πέσει η τιμή του σε κάνα τετράμηνο πεντάμηνο;;; (Καλά ντε μη βαράτε!!!!:lol::lol::lol:

 

Πεντάμηνο? Nexus 6.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο πιθανό είναι το g3 να μην έχει πάρει τα άπειρα updates της LG που το έχουν κάνει σαφώς γρηγορότερο. Νομίζω το Note θα σου είναι εντάξει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο πιθανό είναι το g3 να μην έχει πάρει τα άπειρα updates της LG που το έχουν κάνει σαφώς γρηγορότερο. Νομίζω το Note θα σου είναι εντάξει.

 

Από το να πάρει g3 είναι καλύτερο το xperia Z3 compact με καλύτερη ποιότητα κατασκευής που θα πάρει και ανάβαθμιση Android L ενώ για το g3 δεν έχει ακουστεί κάτι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος έναν λόγο που προτείνετε το Z3 compact σε οποιοδήποτε τοπικ σαν πασπαρτού σε αυτά τα λεφτά. Όχι δύο λόγους, ΕΝΑΝ! Όχι το μικρότερο του μέγεθος δεν είναι λόγος.
Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος έναν λόγο που προτείνετε το Z3 compact σε οποιοδήποτε τοπικ σαν πασπαρτού σε αυτά τα λεφτά. Όχι δύο λόγους, ΕΝΑΝ! Όχι το μικρότερο του μέγεθος δεν είναι λόγος.

 

Το μικρότερό του μέγεθος ίσα ίσα που είναι λόγος...Αν δεν θες να κουβαλάς κάποια μεγάλη συσκευή άνω των 5"+, τότε είναι η μοναδική συσκευή με hw ναυαρχίδας και κανονική διαθεσιμότητα. Στην τελική αυτός είναι και ο λόγος που βγήκε...να προσφέρει σε πιο νορμάλ διαστάσεις επιδόσεις αντίστοιχες με τις μεγάλες. Επίσης η αυτονομία του είναι πολύ καλή, όπως και η ποιότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος έναν λόγο που προτείνετε το Z3 compact σε οποιοδήποτε τοπικ σαν πασπαρτού σε αυτά τα λεφτά. Όχι δύο λόγους, ΕΝΑΝ! Όχι το μικρότερο του μέγεθος δεν είναι λόγος.

 

ένας λόγος είναι ότι έχει μακράν καλύτερη αυτονομία το Z3 compact από το G3 .

Link to comment
Share on other sites

Mandagor μη σκας. Κι εγώ κανω χρόνια να αλλάξω κινητό και κάθε φορά πονοκεφαλιαζω. Δες υπογραφή και θα καταλάβεις. :p Αυτό που έχω να πω, είναι ότι ακριβώς γι αυτό το λόγο, η εμφάνιση για μένα μετράει. Θελω να μου αρέσει και να το εχω χρόνια. Από κει και πέρα, κόλλησα με την εμφανιση του 1+1 κι ας μην το είχα δει ποτέ από κοντά. Τελικά δε μου άρεσε πολύ η οθόνη του γιατί είχα συνηθίσει τα ζωντανά χρώματα της super amoled του galaxy! Το αντίθετο με σένα χαχα. Πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις όμως και την έφερα στα νερά μου ;) Απο όσα κινητά έχεις αναφέρει εδώ, το Note 3 είναι η εγγυηση. Οθονάρα, γρήγορο, κάμερα που ακόμα πατάει κάτω τις περισσότερες, δυνατή μπαταρία και πολλά αλλα. Σχετικά με το G3, είδες στο Φόρουμ του, τι λένε τα παιδιά για την ταχύτητα του; Έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το note3 αλλά και λίγο καλύτερο επεξεργαστή. Εγώ δεν θα το έπαιρνα για την μπαταρία, αλλά εσένα δε σε πολυνοιαζει λες. Το Z2 καλό κι αυτό αλλα για μένα ένα κλικ κάτω του Note, λόγω πενακίου, φωτογραφικής και καλύτερης αξιοποίησης χώρου. Δεν το έχεις δει όμως.

 

Όπου κι αν καταλήξεις (Note 3 :p), δες να σου αρέσει στο μάτι πρώτα.

 

Θα λεγα να δεις κανα lumia ομως δεν έχουν καλές κάμερες. Θα πρέπει να τα σγαψεις σε ακριβό lumia για καλή φωτογραφική. Πέραν της κάμερας, πήρε ένα φιλαράκι μου ένα πολύ φθηνό με 100-105 ευρώ, 512mb ram (!!!) κι όμως το άτιμο πετάει και κρατάει ανοιχτές του κόσμου τις εφαρμογές.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...