Jump to content

[LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ATTACH]60948[/ATTACH]

 

Σχετικό link με την μείωση διάρκειας ζωής της μπαταρίας τους fast chargers καθώς και την αποφορτιση όπως το ανέβασε άλλο παιδί στο νήμα του s6 http://batteryuniversity.com/learn/article/ultra_fast_chargers

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ επιβεβαιώνω ότι όταν το φορτίζω από υπολογιστή έχει λίγο καλύτερη αυτονομία. Αλλά όχι τραγικά πράγματα που να με κάνει να το σκέφτομαι ότι πρέπει να το κάνω. Για την υγεία πάλι αφού αλλάζει η μπαταρία δεν με νοιάζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιβεβαιώνω ότι όταν το φορτίζω από υπολογιστή έχει λίγο καλύτερη αυτονομία. Αλλά όχι τραγικά πράγματα που να με κάνει να το σκέφτομαι ότι πρέπει να το κάνω. Για την υγεία πάλι αφού αλλάζει η μπαταρία δεν με νοιάζει.

Λογικό είναι στο s6 να το σκέφτονται λίγο παραπάνω... :p

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισης το s6 δεν ειναι αυτο που φορτιζει 50% μεσα σε ενα μισαωρο;; Δεν ειμαι και σιγουρος, αλλα εμεις δεν νομιζω να εχουμε τετοιες "επιδοσεις" με το κινητο μας και το φορτιστη μας, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Επισης το s6 δεν ειναι αυτο που φορτιζει 50% μεσα σε ενα μισαωρο;; Δεν ειμαι και σιγουρος, αλλα εμεις δεν νομιζω να εχουμε τετοιες "επιδοσεις" με το κινητο μας και το φορτιστη μας, σωστα;

Όχι άλλα φορτίζει αρκετά γρήγορα ο μαμά φορτιστής εμένα περίπου 1:45 λεπτά μου κάνει από το 10% στο 100%. Αν σκεφτείς ότι οι πιο παλιοί θέλουν κανένα 4ωρο

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι.εχε υποψη σου οτι η μπαταρια στα g2/g3 αργει να πεσει απο το 100% και μετα τρεχει..

 

σε εμενα μετα και την τριτη φορτιση,απο το 100% πεφτει ευκολα.

εχθες το βρδυ,με το που το εβγαλα απο την πριζα,εκανα μια περιηγηση με wifi για κανα 10λεπτο και επεσε στο 90%.

lollipop και φωτεινοτητα τερμα στο αυτοματο σε σκοτεινο περιβαλλον.

λογικο?

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα μετα και την τριτη φορτιση,απο το 100% πεφτει ευκολα.

εχθες το βρδυ,με το που το εβγαλα απο την πριζα,εκανα μια περιηγηση με wifi για κανα 10λεπτο και επεσε στο 90%.

lollipop και φωτεινοτητα τερμα στο αυτοματο σε σκοτεινο περιβαλλον.

λογικο?

Δεν μου φαίνεται λογικό. Μόνο με περιήγηση σε wifi θά πρεπε να κρατάει το 100% για τουλάχιστον 15 λεπτά. Από δική μου εμπειρία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογικό. Μόνο με περιήγηση σε wifi θά πρεπε να κρατάει το 100% για τουλάχιστον 15 λεπτά. Από δική μου εμπειρία τουλάχιστον.

 

τι κανω?το τσεκαρω καπως?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται λογικό. Μόνο με περιήγηση σε wifi θά πρεπε να κρατάει το 100% για τουλάχιστον 15 λεπτά. Από δική μου εμπειρία τουλάχιστον.

 

Αυτό ισχύει μόνο αν το αφήσεις κανά μισάωρο παραπάνω στην πλήρη φόρτιση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο αν το αφήσεις κανά μισάωρο παραπάνω στην πλήρη φόρτιση.

 

οχι-με το που πρασινισε το εβγαλα..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε απόλυτα λογικό να πέσει πιο γρήγορα από το 100%. Μένει στο 100% όταν κάνεις overcharge.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]61009[/ATTACH][ATTACH]61010[/ATTACH]

 

Εγώ πάντως τώρα έπεσα 89% με 30' οθόνη έχει βγει από φορτιστή στις 7:20 και και έχω άκουσει και κανένα 30' mp3. Όλη μέρα ανοιχτό μόνο data χωρίς wifi

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε απόλυτα λογικό να πέσει πιο γρήγορα από το 100%. Μένει στο 100% όταν κάνεις overcharge.

 

αρα καθε φορα να το αφηνω κανα μισαωρο παραπανω..?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αυτό το 15-20 οθόνης που μένει στο 100% ναι. Πρέπει να κάνεις Overcharge.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγώ το αφήνω όλο το βράδυ να φορτίσει... κακώς για την ζωή της μπαταρίας μάλλον αλλά δυστυχώς δεν έχω τον νου μου να ξυπνήσω... οπότε μπορεί να έχει φορτίσει και να μείνει και κανένα 4ώρο στο φορτιστή.... :blink:

 

Edit: εν τω μεταξύ μερικές φορές όταν είναι σε αναμονή πολύ ώρα χωρίς να συνδέσω σε φορτιστή υπάρχει περίπτωση να μου ανέβει 1% πχ απο 93% να πάει 94% φαίνεται και στο γράφημα παραπάνω, έγινε και σήμερα.. είναι φυσιολογικό?

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο αν το αφήσεις κανά μισάωρο παραπάνω στην πλήρη φόρτιση.

Σωστά, έτσι το φορτίζω. Και μάλιστα, όχι μονο μισάωρο, αλλά μέχρι να ξυπνήσω το πρωί:lol:.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το αφήνω όλο το βράδυ να φορτίσει... κακώς για την ζωή της μπαταρίας μάλλον αλλά δυστυχώς δεν έχω τον νου μου να ξυπνήσω... οπότε μπορεί να έχει φορτίσει και να μείνει και κανένα 4ώρο στο φορτιστή.... :blink:

 

Edit: εν τω μεταξύ μερικές φορές όταν είναι σε αναμονή πολύ ώρα χωρίς να συνδέσω σε φορτιστή υπάρχει περίπτωση να μου ανέβει 1% πχ απο 93% να πάει 94% φαίνεται και στο γράφημα παραπάνω, έγινε και σήμερα.. είναι φυσιολογικό?

 

ναι ενοητε ειναι, εμενα ανεβαινει 6% οταν πεσω για υπνο το βραδυ και σηκωθω το πρωι. Σε 8 ωρες deepsleep ας το αφηνω με 4G το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σου ανεβαίνει 6% σε deep sleep. Αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου φυσιολογικό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σου ανεβαίνει 6% σε deep sleep. Αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου φυσιολογικό.

 

οταν πας για παραδειγμα για υπνο το βραδυ και το κινητο ειναι σε αδρανεια την αλλη μερα που θα ξυπνήσεις λογικα θα εχεις χασει καπου 2-3-4% μπαταρια. Το φυσιολογικο ειναι η μπαταρια να ανεβαινει σε αδρανεια 8 ωρων οπως και στα samsung, και στο s5 που εχω παντα ανεβαινει 4% οταν ειναι κλειστη η οθονη για 8 ωρες

στο g3 καπου στα 5-6%

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Μα το κινητό δεν είναι ποτέ σε πλήρη αδράνεια. Όλο και κάποια διεργασία εκτελείται. Μόνο το σήμα να βάλεις αρκεί. Αρα δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να ανεβαίνει. Δεν το έχω δει σε κανένα κινητό αυτό που λες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

οταν πας για παραδειγμα για υπνο το βραδυ και το κινητο ειναι σε αδρανεια την αλλη μερα που θα ξυπνήσεις λογικα θα εχεις χασει καπου 2-3-4% μπαταρια. Το φυσιολογικο ειναι η μπαταρια να ανεβαινει σε αδρανεια 8 ωρων οπως και στα samsung, και στο s5 που εχω παντα ανεβαινει 4% οταν ειναι κλειστη η οθονη για 8 ωρες

στο g3 καπου στα 5-6%

 

:lost::lost::lost: εμένα μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί ποτέ... γι' αυτό και μου φάνηκε περίεργο... εκτός και αν δεν το έχω παρατηρήσει... γιατί είναι φυσιολογικό σε αδράνεια να ανεβαίνει η στάθμη?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα το κινητό δεν είναι ποτέ σε πλήρη αδράνεια. Όλο και κάποια διεργασία εκτελείται. Μόνο το σήμα να βάλεις αρκεί. Αρα δεν μου φαίνεται φυσιολογικό να ανεβαίνει. Δεν το έχω δει σε κανένα κινητό αυτό που λες.

 

σωστο αλλα τα πιο πολλα κινητα δεν εχουν 0% wakelocks. Με 0% wakelocks ειναι πληρη αδρανεια 0% η 1% πανω απο 1 δεν εχω ποτε. ναι το συστημα παντα τρεχει αυτη την στιγμη εχει τρεξει 1927 φορες σε 18 ωρες. Και που τρεχει δεν ελεγχει κατι ετσι ώστε να τρωει την μπαταρια επειδη ελεχει κατι, γιατι του εχω κοψει τους ελεγχους. απλα τρεχει

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

σωστο αλλα τα πιο πολλα κινητα δεν εχουν 0% wakelocks. Με 0% wakelocks ειναι πληρη αδρανεια 0% η 1% πανω απο 1 δεν εχω ποτε.

Κάτσε μήπως τα καταλαβαίνουμε ανάποδα από αυτό που εννοείς.

Εννοείς πως, χωρίς να φορτίζεις, γεμίζει η μπαταρία επειδή είσαι σε αδράνεια ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μήπως τα καταλαβαίνουμε ανάποδα από αυτό που εννοείς.

Εννοείς πως, χωρίς να φορτίζεις, γεμίζει η μπαταρία επειδή είσαι σε αδράνεια ?

Και εμενα ανεβαινει παντως ... Το κανει συνηθως οταν η σταθμη πεφτει κατω απο 35 % , δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο απλα ετσι το εχω παρατηρησει !!!! και στο g2 που ειχα το ιδιο γινοταν :worry:

Ενα παραδειγμα για να γινω πιο κατανοητος : Εχω πεσει για υπνο το βραδυ με 7 % μπαταρια και το πρωι το εχω βρει 11 % !!!!

Edited by razorkop
Never give up
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...