Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω μείνει με cloudy λογω μπαταρίας. βγαζω περίπου 2η μερα. ενω Android now hd ειχα κολληματα και χαλια μπαταρία. η crash καθε ποτε εχει updates? επισης τι αλλο να αφαιρέσω εκτος απ9 το health χωρις να γινει καμια πατατα?

 

Μπαταρία βγάζω άνετα 1,5 μέρα ακόμα και 2. Αλλά το χρησιμοποιώ πολύ. Γενικώς γύρω στις 35 ώρες φορτίζω. Αλλά το κινητό είναι προέκταση του χεριού μου και όχι για κλήσεις.

Ο Crash έχει πει ότι επειδή είναι αρχή, βγάζει συνεχώς updates(3-4 ημέρες). Αργότερα όταν σταθεροποιηθούν τα πράγματα(εννοώ ότι βάλει όσα θέλει στην ρομ του) θα γίνει πιο αργός ο ρυθμός που θα βγάζει ρομ. Σίγουρα πιο γρήγορος από cloudy θεωρώ όμως.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπαταρία βγάζω άνετα 1,5 μέρα ακόμα και 2. Αλλά το χρησιμοποιώ πολύ. Γενικώς γύρω στις 35 ώρες φορτίζω. Αλλά το κινητό είναι προέκταση του χεριού μου και όχι για κλήσεις.

Ο Crash έχει πει ότι επειδή είναι αρχή, βγάζει συνεχώς updates(3-4 ημέρες). Αργότερα όταν σταθεροποιηθούν τα πράγματα(εννοώ ότι βάλει όσα θέλει στην ρομ του) θα γίνει πιο αργός ο ρυθμός που θα βγάζει ρομ. Σίγουρα πιο γρήγορος από cloudy θεωρώ όμως.

 

 

Όταν κανείς εγκατάσταση τι διαλέγεις στην θερμοκρασία 70 , 75 , 80

Και πιο kerner έχεις επιλέξει τον stock..??

Και αν δεν βάλω καμία εφαρμογή του crash μέσα και αφαιρέσω και μία που έχει

Μέσα ηrom του που δείχνει μια μπαταρία θα επηρεαστεί καθόλου ο χρόνος αναμονής του

Κινητό?? Γιατί τις θεωρώ περιττες και δεν τις χρειάζομαι .

Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς εγκατάσταση τι διαλέγεις στην θερμοκρασία 70 , 75 , 80

Και πιο kerner έχεις επιλέξει τον stock..??

Και αν δεν βάλω καμία εφαρμογή του crash μέσα και αφαιρέσω και μία που έχει

Μέσα ηrom του που δείχνει μια μπαταρία θα επηρεαστεί καθόλου ο χρόνος αναμονής του

Κινητό?? Γιατί τις θεωρώ περιττες και δεν τις χρειάζομαι .

 

Αν θελεις να με ακουσεις διαλεξε Stock kernel που ειναι ο πιο σταθερος διοτι οι αλλοι ξεκινανε με μεγαλυτερη ταχυτητα οποτε τρεχει στα 2.7ghz

Τωρα οσον αφορα τα thermals ειναι δικη σου επιλογη. Απλα να ξερεις οτι το κινητο μαμα κοβει στους 65 βαθμους και αυτο ειναι μοντα να κοβει πιο ψηλα για περισσοτερες αποδοσεις αλλα και πιο πολλες θερμοκρασιες. Προσωπικα προτιμω στοκ διοτι δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος για να ζορισω το κινητο. Αν φτασει σε σημειο να κολλαει σε κατι βαρυ τοτε θα το σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λίγο με τον κέρνελ δεν το έχω πιάσει.Στο xperia που είχα πριν φλασάρα τον κερνελ και μετά την ρομ.τώρα πως πρέπει να γίνει η σειρά?Επίσης έχει και ένα αρχείο l baseband o crash, το περνάμε και αυτό, αν ναι με ποια σειρά τα περνάμε?

 

κάτι άλλο είναι ότι τώρα πχ δεν μπορώ να αφήσω απείραχτο τον κέρνελ, πρέπει με το που περάσω νεα ρομ να φλασάρω και κερνελ, ακόμα και αν είναι ο στοκ?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να με ακουσεις διαλεξε Stock kernel που ειναι ο πιο σταθερος διοτι οι αλλοι ξεκινανε με μεγαλυτερη ταχυτητα οποτε τρεχει στα 2.7ghz

Τωρα οσον αφορα τα thermals ειναι δικη σου επιλογη. Απλα να ξερεις οτι το κινητο μαμα κοβει στους 65 βαθμους και αυτο ειναι μοντα να κοβει πιο ψηλα για περισσοτερες αποδοσεις αλλα και πιο πολλες θερμοκρασιες. Προσωπικα προτιμω στοκ διοτι δεν υπαρχει και ιδιαιτερος λογος για να ζορισω το κινητο. Αν φτασει σε σημειο να κολλαει σε κατι βαρυ τοτε θα το σκεφτω.

 

Απλά σκέφτηκα να το ανεβάσω διότι αν υποθέσουμε το καλοκαίρι που θα έχει

περίπτερο ζέστη θα φτάνει πολύ πιο εύκολα στους 65 και ίσος τότε να αρχίσει να

κολλάει από την στιγμή που θα πέσει η συχνότητα του επεξεργαστή αν είναι στους 70

η και 75 ίσος να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Εσύ έχεις παρατηρήσει κάποια καθυστέρηση όταν ζεσταίνετε.???

Link to comment
Share on other sites

Πως πήγε το μάτι μου στα special thanks του crach ως προς τον criskelo....Μου θύμισε ξανά τις απίστευτες customies του gs2 .....

Πως κ πώς ψάχνω κάτι παρόμοιο κ στο g3 που να είναι εμφανισιακά κάπως σαν τις rom του criskelo .....

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

αυτό λίγο με τον κέρνελ δεν το έχω πιάσει.Στο xperia που είχα πριν φλασάρα τον κερνελ και μετά την ρομ.τώρα πως πρέπει να γίνει η σειρά?Επίσης έχει και ένα αρχείο l baseband o crash, το περνάμε και αυτό, αν ναι με ποια σειρά τα περνάμε?

 

κάτι άλλο είναι ότι τώρα πχ δεν μπορώ να αφήσω απείραχτο τον κέρνελ, πρέπει με το που περάσω νεα ρομ να φλασάρω και κερνελ, ακόμα και αν είναι ο στοκ?

 

Κοιτα λογικα εισαι σε κιτκατ.

Οποτε πρωτα περνας το baseband και μετα φλασσαρεις την ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά σκέφτηκα να το ανεβάσω διότι αν υποθέσουμε το καλοκαίρι που θα έχει

περίπτερο ζέστη θα φτάνει πολύ πιο εύκολα στους 65 και ίσος τότε να αρχίσει να

κολλάει από την στιγμή που θα πέσει η συχνότητα του επεξεργαστή αν είναι στους 70

η και 75 ίσος να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα. Εσύ έχεις παρατηρήσει κάποια καθυστέρηση όταν ζεσταίνετε.???

 

Κοιτα η αποδοση πεφτει διοτι χαμηλωνουν οι συχνοτητες αλλα οι διαφορες ειναι μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα εισαι σε κιτκατ.

Οποτε πρωτα περνας το baseband και μετα φλασσαρεις την ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κοιτα η αποδοση πεφτει διοτι χαμηλωνουν οι συχνοτητες αλλα οι διαφορες ειναι μικρες.

 

Ωραία οπότε αν δεν παρατηρείς λανγκ να το αφήσω στοκ και βλέπουμε.

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε αν δεν παρατηρείς λανγκ να το αφήσω στοκ και βλέπουμε.

Ευχαριστώ....

 

Για το lag δεν φταιει αυτο. Το hardware ειναι αρκετα δυνατο.

Αλλα φταινε.;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα εισαι σε κιτκατ.

Οποτε πρωτα περνας το baseband και μετα φλασσαρεις την ρομ.

 

με λολιποπ είμαι αλλά θα γυρίσω σε κιτ κατ για να κάνω ρουτ και να περάσω custom recovery και μετά baseband και ρομ.

 

Με τον κέρνελ τι γίνεται?αφήνω έτσι όπως είναι, περνάω ξανά τον στοκ, και με ποια σειρά, κερνελ, baseband, ρομ?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

με λολιποπ είμαι αλλά θα γυρίσω σε κιτ κατ για να κάνω ρουτ και να περάσω custom recovery και μετά baseband και ρομ.

 

Με τον κέρνελ τι γίνεται?αφήνω έτσι όπως είναι, περνάω ξανά τον στοκ, και με ποια σειρά, κερνελ, baseband, ρομ?

 

Ειπαμε πρωτα περνας το baseband της loli και μετα την ρομ

Η ρομ εχει μεσα επιλογη ποιον κερνελ να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε πρωτα περνας το baseband της loli και μετα την ρομ

Η ρομ εχει μεσα επιλογη ποιον κερνελ να διαλεξεις.

 

το κατάλαβα το πρώτο, στο δεύτερο είχα φάει σκάλωμα :lol:

 

σε ευχαριστώ

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έχουμε ακούσει κάτι για root?για lolipop?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά έχω περάσει την Crash 1.5 με rin kernel και δεν δουλεύει το ραδιόφωνο είναι θέμα της rom ή δεν έχω το σωστό apk ;;;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά έχω περάσει την Crash 1.5 με rin kernel και δεν δουλεύει το ραδιόφωνο είναι θέμα της rom ή δεν έχω το σωστό apk ;;;

 

Απο που το κατεβασες, δεν το κατεβασες απο το update που σου δινει?

Link to comment
Share on other sites

Απο που το κατεβασες, δεν το κατεβασες απο το update που σου δινει?

 

Το κατέβασα από το κέντρο ενημέρωσης που έχει τις εφαρμογές της LG. Αυτό που κάνει είναι ότι πάει να ξεκινήσει γράφει "περιμένετε" αλλά δεν ενεργοποιείτε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς εγκατάσταση τι διαλέγεις στην θερμοκρασία 70 , 75 , 80

Και πιο kerner έχεις επιλέξει τον stock..??

Και αν δεν βάλω καμία εφαρμογή του crash μέσα και αφαιρέσω και μία που έχει

Μέσα ηrom του που δείχνει μια μπαταρία θα επηρεαστεί καθόλου ο χρόνος αναμονής του

Κινητό?? Γιατί τις θεωρώ περιττες και δεν τις χρειάζομαι .

70 επέλεξα που έχει recommended και δεν είναι και πολύ μεγαλύτερη από τους 65.

Όσο για kernel stock. Μακράν πιο σταθερός και για μένα και πιο γρήγορος.

αυτό λίγο με τον κέρνελ δεν το έχω πιάσει.Στο xperia που είχα πριν φλασάρα τον κερνελ και μετά την ρομ.τώρα πως πρέπει να γίνει η σειρά?Επίσης έχει και ένα αρχείο l baseband o crash, το περνάμε και αυτό, αν ναι με ποια σειρά τα περνάμε?

 

κάτι άλλο είναι ότι τώρα πχ δεν μπορώ να αφήσω απείραχτο τον κέρνελ, πρέπει με το που περάσω νεα ρομ να φλασάρω και κερνελ, ακόμα και αν είναι ο στοκ?

Αν το έκανες τότε κατά 99% είναι λάθος. Και αυτό θα στο εξηγήσω.

Το 99% των ρομ, για να μην πω το 100% περιέχει μέσα τον κερνελ. Οποίον έχει επιλέξει ο dev της. Αρα αν έχεις φλασαρει κερνελ πρώτα και μετά ρομ δεν παθαίνει κάτι το κινητό, απλά όταν φλασαρεις την ρομ ακυρωνεις το πρώτο φλασαρισμα που έκανες καθώς κατά την διάρκεια φλασαρισματος της ρομ φλασαρεται και ο κερνελ που έχει η ρομ.

5 διαφορετικά κινητά έτσι ήταν οι ρομ. Τώρα αν στα sony οι ρομ δεν περιέχουν κερνελ τότε δεν έχει σημασία η σειρά. Πάντως στο XDA παλαιότερα από εμέ πόρο dev είχα πάρει την σειρά φλασαρισματος.

 

Flash rom

Flash h gapps (αν δεν περιέχονται στην ρομ)

Flash mods

Flash kernel

Reboot

 

Όπως βλέπεις τελευταίος είναι ο κερνελ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

στο neo v που είχα σκίσει, ο κέρνελ πήγαινε πρώτα και φλασαρονταν με διαφορετικό τρόπο, ποτέ μαζί. πολλοί devs έδιναν και κέρνελ άλλοι όχι.Βέβαια εκεί όπως και να τα πέρναγες το ίδιο ήταν, πάντα δούλευε αρκεί να ήταν συμβατά. είμαι λίγο οφ τοπικ :)

 

Στο lg τώρα που πέρασα την crash είδα πως είναι τελείως διαφορετικά και πολύ πιο εύκολο.η ρομ του κρας απλά πετάει.τραίνο πηγαίνει, σαν να πήρα άλλο τηλέφωνο.

 

η twrp μένει μόνιμα μέσα στο τηλ, η θέλει κάθε φορά πέρασμα?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

στο neo v που είχα σκίσει, ο κέρνελ πήγαινε πρώτα και φλασαρονταν με διαφορετικό τρόπο, ποτέ μαζί. πολλοί devs έδιναν και κέρνελ άλλοι όχι.Βέβαια εκεί όπως και να τα πέρναγες το ίδιο ήταν, πάντα δούλευε αρκεί να ήταν συμβατά. είμαι λίγο οφ τοπικ :)

 

Στο lg τώρα που πέρασα την crash είδα πως είναι τελείως διαφορετικά και πολύ πιο εύκολο.η ρομ του κρας απλά πετάει.τραίνο πηγαίνει, σαν να πήρα άλλο τηλέφωνο.

 

η twrp μένει μόνιμα μέσα στο τηλ, η θέλει κάθε φορά πέρασμα?

 

Μόνιμα μένει. Απλά βάλε την τελευταία. Δεν ξέρω για τα Sony. Στα περισσότερα κινητά η διαδικασία είναι όπως σου είπα. Αλλά όλα εξαρτώνται από τις rom. Οι περισσότερες έχουν κάποιον κέρνελ οπότε αν θες διαφορετικό από αυτόν πρέπει να τον βάλεις μετά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ..καινουριος στην παρεα και ηθελα να ρωτησω κατι πολυ απλο μαλλον...υπαρχει ευκολος τροπος για ρουτ se stock lolipop?ευχαριστω καλως σας βρηκα...
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ..καινουριος στην παρεα και ηθελα να ρωτησω κατι πολυ απλο μαλλον...υπαρχει ευκολος τροπος για ρουτ se stock lolipop?ευχαριστω καλως σας βρηκα...

 

Όχι μόνο σε kitkat. Σε lollipop δεν μπορείς ακόμα να ρουτάρεις. Για πληροφορίες υπάρχουν όλες γραμμένες εδώ. Αναζήτηση και διάβασμα και τα βρεις όλα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι . Να ρώτήσω αν μπορεί να απενεργοποιηθεί το laser σε περίπτωση που θέλω να βγάλω το παιδί μου φωτογραφίες. Λόγω του ότι δεν γνωρίζω κατα πόσο βλαβερό μπορεί να είναι το εν λόγω Laiser . Είμαι κάτοχος του lgg2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα , θα ήθελα να ρωτήσω κάτι . Να ρώτήσω αν μπορεί να απενεργοποιηθεί το laser σε περίπτωση που θέλω να βγάλω το παιδί μου φωτογραφίες. Λόγω του ότι δεν γνωρίζω κατα πόσο βλαβερό μπορεί να είναι το εν λόγω Laiser . Είμαι κάτοχος του lgg2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .

Στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απενεργοποιησης και μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος. Η αλήθεια είναι πως έχω και εγώ παιδί αλλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό το αν είναι βλαβερο ή όχι. Αν και δεν πρόκειται για κανονικό laser (σαν αυτά του εμπορίου) κοινώς δεν φαίνεται σε συνθήκες καπνού κτλ. Άρα μάλλον δεν πρέπει να εκπεμπει κάτι. Έτσι νομίζω τουλάχιστον

 

Καλό θα είναι η συνέχεια της συζήτησης να μεταφερθεί στο επίσημο νήμα lg g3

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...