Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχα εγω τη νεξτ καμερα?την google ειχα παντα.

 

 

η ρομ παει αρκετα καλα και η μπαταρια ειναι εμφανως καλυτερη.το τηλεφωνο επιτελους δειχνει καπως τα δοντια του.

 

 

ερωτηση.με τη στοκ ρομ εστελνα απευθειας εικονα στην τηλεοραση ασυρματα.εδω δε βρισκω πως γινεται και το cast screen δε κανει κατι.

 

 

Ποια aosp έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολη την παρεα θα ηθελα να ρωτησω κατι ρε παιδια για οποιον ξερει μεχρι να κανω την αναβαθμισει σε 5 εκδοση το κινητο ηταν μια χαρα κ πολυ γρηγορο απο οταν περασα την 5 εχει γινει πολυ αργο μου τραβαει μονιμα παρα πολυ ram <εχω 3gb ram> εκδοση κ συχνα μου σταματαει κ η αρχικη οθονη κ ειναι πολυ εκνευριστηκο το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα θα ηθελα να ρωτησω κατι ρε παιδια για οποιον ξερει μεχρι να κανω την αναβαθμισει σε 5 εκδοση το κινητο ηταν μια χαρα κ πολυ γρηγορο απο οταν περασα την 5 εχει γινει πολυ αργο μου τραβαει μονιμα παρα πολυ ram <εχω 3gb ram> εκδοση κ συχνα μου σταματαει κ η αρχικη οθονη κ ειναι πολυ εκνευριστηκο το εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος αυτο?

Έκανες Factory reset μετά την εγκατάσταση της lollipop?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο?

Θα σου πω πως γίνεται απλά χάνονται όλα από το τηλέφωνο δηλαδή επαφές, μηνύματα, φωτογραφίες προγράμματα και πρέπει να ξανασεταρεις το τηλέφωνο. Απλά μετά από κάθε μεγάλη αναβαθμιση λογισμικού καλό θα είναι να γίνεται ένα Factory reset για να κάτσει καλά το λειτουργικό. Πήγαινε ρυθμίσεις - γενικές - δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορα - και κάτω κάτω λέει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Υπάρχει και άλλος τρόπος με συνδυασμό κουμπιών αλλά εγώ δεν τον γνωρίζω πολύ καλά οπότε αν μπορούσε κάποιος άλλος να βοηθήσει σε περίπτωση που χρειαστεί. Απλά αν θες έλα στο επίσημο νήμα γιατί εδώ είναι πιο πολύ για root και είμαστε off topic

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο που λέει ο takaros31, αυτό είναι το soft reset και δεν βοηθάει στο να φτιαχτεί το πρόβλημα σου.. Εσύ θες Hard Reset. Τσέκαρε youtube video (γράψε lg g3 hard reset) σαν τίτλο και θα σου βγάλει ένα σωρό...Μετα το κινητό σου θα τρέχει καλύτερα και απο πρίν...
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση θα χάσω τα δεδομένα μου η απλα θα επαναφέρω μετα το back up μου?
Link to comment
Share on other sites

ειχα εγω τη νεξτ καμερα?την google ειχα παντα.

 

Η εφαρμογή κάμερας που έχει από μαμά το OnePlus One είναι η Next Camera.

Γενικώς στα thread του OnePlus γράφεται από τους χρήστες ότι είναι πολύ καλύτερη από την AOSP κάμερα ή αυτή της Google.

 

Γι' αυτό και σε ρώτησα. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση θα χάσω τα δεδομένα μου η απλα θα επαναφέρω μετα το back up μου?

Με το συνδυασμό πλήκτρων αυτό πoυ γίνεται είναι πάλι factory reset, και στην ουσία είναι το ίδιο με το να γίνει απ' το μενού!!

Σύμφωνα με το xda η σωστή ερμηνεία για το hard reset είναι το φλασάρισμα της official rom με το flash tool. Κάτι το οποίο θα ήταν καλά να κάνεις αν δε λυθούν τα προβλήματα σου. Δεν ξερω τι back up έχεις πάρει, αλλά επαναφορά θα κάνεις μόνο τα προσωπικά σου αρχεία (φωτο, βιντεο) και επαφές. Τις εφαρμογές θα τις κατεβάσεις όλες απ' την αρχή για ειναι "καθαρές".

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Με το συνδυασμό πλήκτρων αυτό πoυ γίνεται είναι πάλι factory reset, και στην ουσία είναι το ειναι με το να γίνει απ' το μενού!!

Σύμφωνα με το xda η σωστή ερμηνεία για το hard reset είναι το φλασάρισμα της official rom με το flash tool. Κάτι το οποίο θα ήταν καλά να κάνεις αν δε λυθούν τα προβλήματα σου. Δεν ξερω τι back up έχεις πάρει, αλλά επαναφορά θα κάνεις μόνο τα προσωπικά σου αρχεία (φωτο, βιντεο) και επαφές. Τις εφαρμογές θα τις κατεβάσεις όλες απ' την αρχή για ειναι "καθαρές".

Άρα τσάμπα ταλαιπωρία θα φάει αν πάει με συνδυασμό εφόσον είναι το ίδιο πράγμα! Άρα καλά τα είπα στην αρχή...! Φλασαρισματα και τέτοια δεν έχω ιδέα οπότε αν χρειαστεί αναλαμβανετε! :p:p

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ σε καμία εβδομάδα που θα ειμαι σπιτι κ θα εχω wifi θα το κανω κ θα δένει ευχαριστω πολυ πάντως!!!
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά, το soft reset δεν κάνει wipe κάποια files του kitkat και θα έχεις υπερθερμάνσεις και drain battery. Σε παρακαλώ διάβασε κάποιο video..forum...μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο. Mόνο Hard Reset μετα από Μαjor Update..
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι πολυ αργο το κινητο για τα γουστα μου.το αργοτερο των τελευταιων 2 χρονων που εχω δοκιμασει..λεω να του ριξω μια αοσπ να δουμε πως τα παει..

 

Μετά από μεγάλα updates και ειδικά αλλαγής έκδοσης πάντα θέλει το λιγότερο πριν την αναβάθμιση και μετά στην αναβάθμιση factory reset/soft reset. Αν πάλι βγάλει θέματα τότε hard reset

 

Δεν ισχύει αυτο που λέει ο takaros31, αυτό είναι το soft reset και δεν βοηθάει στο να φτιαχτεί το πρόβλημα σου.. Εσύ θες Hard Reset. Τσέκαρε youtube video (γράψε lg g3 hard reset) σαν τίτλο και θα σου βγάλει ένα σωρό...Μετα το κινητό σου θα τρέχει καλύτερα και απο πρίν...

 

Δες πιο κάτω. Αυτό στο youtube είναι λάθος. Δεν είναι hard reset. Και αυτό soft reset είναι με άλλον τρόπο.

 

Μια τελευταία ερώτηση θα χάσω τα δεδομένα μου η απλα θα επαναφέρω μετα το back up μου?

 

Εννοείται θα χάσεις τα δεδομένα σου. Και ιδανικά θα ήταν καλό να μην επαναφέρεις τίποτα εκτός από δεδομένα για κανένα παιχνίδι. Για να έχεις όσο γίνεται πιο καθαρή εγκατάσταση.

 

Με το συνδυασμό πλήκτρων αυτό πoυ γίνεται είναι πάλι factory reset, και στην ουσία είναι το ίδιο με το να γίνει απ' το μενού!!

Σύμφωνα με το xda η σωστή ερμηνεία για το hard reset είναι το φλασάρισμα της official rom με το flash tool. Κάτι το οποίο θα ήταν καλά να κάνεις αν δε λυθούν τα προβλήματα σου. Δεν ξερω τι back up έχεις πάρει, αλλά επαναφορά θα κάνεις μόνο τα προσωπικά σου αρχεία (φωτο, βιντεο) και επαφές. Τις εφαρμογές θα τις κατεβάσεις όλες απ' την αρχή για ειναι "καθαρές".

 

Το αυτό.

 

Μεγάλη διαφορά, το soft reset δεν κάνει wipe κάποια files του kitkat και θα έχεις υπερθερμάνσεις και drain battery. Σε παρακαλώ διάβασε κάποιο video..forum...μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο. Mόνο Hard Reset μετα από Μαjor Update..

 

Δεν τον μπερδεύει καθόλου. Δεν του είπε να κάνει soft reset. Αυτό που λέει και έτσι είναι και ισχύει, είναι ότι είτε από το μενού είτε από τον stock recovery αυτό που γίνεται είναι ένα soft reset. Άρα δεν υπάρχει λόγος να πας από τα πλήκτρα.

HARD RESET είναι το φορμάρισμα όλης της εσωτερικής μνήμης του κινητού, την επαναδημιουργία των διάφορων partition που έχει και το πέρασμα του firmware στο τελικό στάδιο της διαδικασίας. Οτιδήποτε άλλο είναι soft reset.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλα updates και ειδικά αλλαγής έκδοσης πάντα θέλει το λιγότερο πριν την αναβάθμιση και μετά στην αναβάθμιση factory reset/soft reset. Αν πάλι βγάλει θέματα τότε hard reset

 

 

 

Δες πιο κάτω. Αυτό στο youtube είναι λάθος. Δεν είναι hard reset. Και αυτό soft reset είναι με άλλον τρόπο.

 

 

 

Εννοείται θα χάσεις τα δεδομένα σου. Και ιδανικά θα ήταν καλό να μην επαναφέρεις τίποτα εκτός από δεδομένα για κανένα παιχνίδι. Για να έχεις όσο γίνεται πιο καθαρή εγκατάσταση.

 

 

 

Το αυτό.

 

 

 

Δεν τον μπερδεύει καθόλου. Δεν του είπε να κάνει soft reset. Αυτό που λέει και έτσι είναι και ισχύει, είναι ότι είτε από το μενού είτε από τον stock recovery αυτό που γίνεται είναι ένα soft reset. Άρα δεν υπάρχει λόγος να πας από τα πλήκτρα.

HARD RESET είναι το φορμάρισμα όλης της εσωτερικής μνήμης του κινητού, την επαναδημιουργία των διάφορων partition που έχει και το πέρασμα του firmware στο τελικό στάδιο της διαδικασίας. Οτιδήποτε άλλο είναι soft reset.

 

Αρα καλά είπα στον άνθρωπο εγω αρχικά να πάει απο το μενού ή μουφα συμβουλή του έδωσα??? :confused:

 

τελικά πρέπει να κάνει soft ή hard reset?

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kάνε hard ειναι κάτι σαν πιο βαθύ format φαντάσου...τώρα αν δεν εισαι σιγουρος ποιος έχει δίκιο κάνε πρώτα hard και μετά soft... 5 λεπτά υπόθεση είναι..θα έιχες τελειωσει.. :P
Link to comment
Share on other sites

Αρα καλά είπα στον άνθρωπο εγω αρχικά να πάει απο το μενού ή μουφα συμβουλή του έδωσα??? :confused:

 

τελικά πρέπει να κάνει soft ή hard reset?

 

Και τα δύο είναι soft reset. Είτε μέσω recovery είτε μέσω μενού. Κανένα δεν είναι hard reset καθώς δεν γίνεται format στο system όπως επίσης ούτε στην μνήμη(μνήμη δεν είναι μόνο ο αποθηκευτικός χώρος) του κινητού.

 

Hard reset γίνεται μέσω του Flash Tool. Αυτό που αναφέρει το youtube ως hard reset δεν είναι σωστό. Τουλάχιστον από την οπτική των αρκετών dev στο xda. Και αυτό είναι λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν διαγράφεται λειτουργικό από μέσα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι soft reset. Είτε μέσω recovery είτε μέσω μενού. Κανένα δεν είναι hard reset καθώς δεν γίνεται format στο system όπως επίσης ούτε στην μνήμη(μνήμη δεν είναι μόνο ο αποθηκευτικός χώρος) του κινητού.

 

ωραία και όταν γίνεται μια αναβάθμιση λογισμικού είναι προτιμότερο να γίνεται soft reset ή hard reset μετά?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρές αναβαθμίσεις αυτό δεν είναι απαραίτητο. Αν ωστόσο αντιλαμβανόμαστε προβλήματα κάνουμε soft reset πρώτα. Φυσικά ιδανικό είναι να γίνεται από πριν και μετά την αναβάθμιση, αλλά δεν έχουν όλοι τον χρόνο, διάθεση, υπομονή ή όπως αλλιώς θέλεις να το κάνουν. Εδώ άτομα που ασχολούνται με φλασαρίσματα και ρωτάνε, για να πάω από Cloudy 2.1 σε Crash 2.1 ή CC 4.2 μπορώ να κάνω dirty flash??? Ε ναι μπορείς αλλά δεν προτείνεται. Κάνε καθαρή εγκατάσταση να είσαι σίγουρος ρε παιδί. Σιγά την ώρα δηλαδή. Αλλιώς μην ασχολείσαι με αυτό το σπορ. Άσε το τηλέφωνο στοκ και μια χαρά θα είσαι. Στην τελική η ερώτηση είναι ολίγον χαζή. Backup, φλάσαρε και δες. Αν δημιουργηθούν προβλήματα πίσω στο backup ή καθαρό φλασάρισμα.

 

Τώρα σε μεγάλες αναβαθμίσεις και ειδικά όταν έχουμε αλλαγή έκδοσης και πόσο μάλλον από εντελώς διαφορετικής έκδοσης, τότε αυτό έχει φανεί στην πράξη ότι είναι αναγκαίο. Μάλιστα καλό είναι να γίνει ένα πριν την αναβάθμιση και ένα μετά.(πάντα λέω για soft reset). Επίσης εδώ ιδανικό είναι να μην γίνουν ανάκτηση αντιγράφων ασφαλείας ή άλλων backup για να παραμείνει όσο γίνεται η εκγατάσταση παρθένα και καθαρή. Χωρίς να σημαίνει ότι η ανάκτηση ενός backup θα φέρει προβλήματα ντε και καλά. Σίγουρα όμως δεν είναι καλό να επαναφέρεις ολόκληρες εφαρμογές αλλά μόνο δεδομένα τους(π.χ shazam τα τραγούδια που είχες ψάξει μέχρι εκείνη την στιγμή κλπ αλλά την εφαρμογή την ξανακατεβάζεις από play).

Από εκεί και πέρα αν δεις προβλήματα να συνεχίζονται και θέλεις να βεβαιωθείς ότι είτε είναι θέμα της έκδοσης(π.χ. 20Χ κακό release της LG γενικά για όλα τα κινητά) ή δεν είναι θέμα Hardware, τότε κάνεις hard reset. Δηλαδή χρησιμοποιείς το flash tool έτσι ώστε να γίνει format σε ολόκληρη την μνήμη του κινητού. Εν συνεχεία γίνεται δημιουργία των διάφορων Partition που χρειάζονται όπως το system partition, starage partition, cache κλπ και όποια άλλα χρειάζονται και μετά το γίνεται το φλασάρισμα του firmware που έχουμε επιλέξει. Μια διαδικασία που βλέπεις κατά το πέρασμα λειτουργικού σε υπολογιστές και ειδικά σε laptops που δημιουργούνται και extra partitions που εσύ δεν βλέπεις μέσα από το λειτουργικό.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρές αναβαθμίσεις αυτό δεν είναι απαραίτητο. Αν ωστόσο αντιλαμβανόμαστε προβλήματα κάνουμε soft reset πρώτα. Φυσικά ιδανικό είναι να γίνεται.

Τώρα σε μεγάλες αναβαθμίσεις και ειδικά όταν έχουμε αλλαγή έκδοσης και πόσο μάλλον από εντελώς διαφορετικής έκδοσης, τότε αυτό έχει φανεί στην πράξη ότι είναι αναγκαίο. Μάλιστα καλό είναι να γίνει ένα πριν την αναβάθμιση και ένα μετά.(πάντα λέω για soft reset). Επίσης εδώ ιδανικό είναι να μην γίνουν ανάκτηση αντιγράφων ασφαλείας ή άλλων backup για να παραμείνει όσο γίνεται η εκγατάσταση παρθένα και καθαρή. Χωρίς να σημαίνει ότι η ανάκτηση ενός backup θα φέρει προβλήματα ντε και καλά. Σίγουρα όμως δεν είναι καλό να επαναφέρεις ολόκληρες εφαρμογές αλλά μόνο δεδομένα τους(π.χ shazam τα τραγούδια που είχες ψάξει μέχρι εκείνη την στιγμή κλπ αλλά την εφαρμογή την ξανακατεβάζεις από play).

Από εκεί και πέρα αν δεις προβλήματα να συνεχίζονται και θέλεις να βεβαιωθείς ότι είτε είναι θέμα της έκδοσης(π.χ. 20Χ κακό release της LG γενικά για όλα τα κινητά) ή δεν είναι θέμα Hardware, τότε κάνεις hard reset. Δηλαδή χρησιμοποιείς το flash tool έτσι ώστε να γίνει format σε ολόκληρη την μνήμη του κινητού. Εν συνεχεία γίνεται δημιουργία των διάφορων Partition που χρειάζονται όπως το system partition, starage partition, cache κλπ και όποια άλλα χρειάζονται και μετά το γίνεται το φλασάρισμα του firmware που έχουμε επιλέξει. Μια διαδικασία που βλέπεις κατά το πέρασμα λειτουργικού σε υπολογιστές και ειδικά σε laptops που δημιουργούνται και extra partitions που εσύ δεν βλέπεις μέσα από το λειτουργικό.

 

:clap: Σωραίος! Ευχαριστώ πολύ! Και εγώ για soft reset ήξερα απλά με μπέρδεψε λίγο ο φίλος παραπάνω. Τεσπά οπότε η λογική λέει πρώτα soft reset προληπτικά πριν και μετά τις μεγάλες αναβαθμίσεις , επίσης soft reset πρώτα σε περίπτωση προβλήματος και σε περίπτωση που αυτό δεν επιλυθεί κάνουμε hard reset με τον τρόπο που ανέφερες παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι όπως πάντα αναλυτικότατος!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Last βοήθεια απο εμένα..γιατι δεν γράφεις στο google soft reset vs hard reset.. Η ίδια η LG εκανε αναοίνωση για hard reset...τώρα ακόμα και με αυτό αν δεν καταλαβαίνεται gl σε εσάς...¨)
Link to comment
Share on other sites

Last βοήθεια απο εμένα..γιατι δεν γράφεις στο google soft reset vs hard reset.. Η ίδια η LG εκανε αναοίνωση για hard reset...τώρα ακόμα και με αυτό αν δεν καταλαβαίνεται gl σε εσάς...¨)

 

είμαι καλυμμένος my friend εγώ άλλη βοήθεια δεν χρειάζομαι επιλύθηκαν απο τον Κώστα, ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου σε σχετικά με το αν και ακόμα με αυτό δεν καταλαβαίνουμε...!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω μία δυσπιστία και αμφισβήτηση. Εδώ μιλάμε για soft και hard reset στον κόσμο των dev. Θέμα τροποποιήσεων έχουμε πιάσει κύριοι. Όχι χειρισμού του κινητού.

Αν πάμε όμως λοιπόν με την ορολογία και όχι όπως θα τα δει κάποιος στον χώρο των dev στο xda τότε έχουμε 3 ορολογίες. Soft reset, hard reset/factory reset, format.

 

Soft reset: Το απλό, κοινό σε όλους μας, το κάνουμε κάθε μέρα στα κινητά μας, στους υπολογιστές μας, στις ηλεκτρονικές συσκευές μας. Το restart ή ελληνιστί επανεκκίνηση.

 

Hard reset/Factory reset: Αυτό γίνεται είτε μέσω του λειτουργικού κάνοντας το factory reset είτε μέσω της εισόδου σε recovery mode(μιλάμε για στοκ καταστάσεις) όπου διαγράφει όλα τα δεδομένα που έχει βάλει ένας χρήστης στο τηλέφωνο του. Από λογαριασμούς και εφαρμογές μέχρι φωτογραφίες και λοιπά. Από όπου και να γίνει εκτελείται, γίνεται ακριβώς η ίδια διεργασία.

 

Format: Αυτό είναι που κάνει στο δικό μας τηλέφωνο το flash tool, στα Sammy το Odin κλπ κλπ κλπ. Δηλαδή σβήνει/κάνει format την μνήμη/σκληρό δίσκο του κινητού, τις επαναπροσδιορίζει τις διάφορες ενότητες που χρειάζονται, τα λεγόμενα Partitions και μετά περνάει σε καθαρό χώρο πλέον το λογισμικό(firmware).

 

Στον κόσμο των τροποποιήσεων όμως και του developing για ενός κινητού η πρώτη έννοια χάνεται αναφέρεται ως απλά restart και οι άλλες παίρνουν ένα σκαλί/βαθμίδα πάνω. Δηλαδή το κανονικό hard reset αναφέρεται ως SOFT RESET πλέον και το format ως HARD RESET πλέον. Και για να κινηθώ στο ίδιο κλίμα. Αυτά από εμένα!

Πιο σαφής, κατατοπιστικός δεν μπορώ να γίνω. Από εκεί και πέρα good luck και από εμένα. Όποιος θέλει διαβάζει, καταλαβαίνει και βγάζει το ζουμί.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...