Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καθολου τραγικο

100% 7 το πρωι

μια φορα ανοιγμα να δω αν εχω καποιο νεο

12 το μεσημερι το κινητο εκτος απο το οτι εβραζε μεσα στη τσεπη μου ηταν ηδη 25 %

τρεις φορες τη μερα τουλαχιστον φορτιση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καθολου τραγικο

100% 7 το πρωι

μια φορα ανοιγμα να δω αν εχω καποιο νεο

12 το μεσημερι το κινητο εκτος απο το οτι εβραζε μεσα στη τσεπη μου ηταν ηδη 25 %

τρεις φορες τη μερα τουλαχιστον φορτιση

Εγώ έχω 100% στις 7:00 το πρωί και 75% έχω με μια 1:30 ώρα οθόνη όλη την ώρα 3g ανοιχτό καθόλου wifi καθώς είμαι εκτός στην δουλειά. Μήπως δεν πάει κάτι καλά στην συσκευή σου?

 

Edit : τώρα είδα τα παλαιότερα posts. Τώρα είσαι με kit kat δηλαδή?

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

cocous επειδή σκέφτομαι να βάλω μια 4.4 ρομ να θυμηθώ πως ήταν η μπαταρια του,πια ρομ προτηνεις;;

και που θα βρούμε κανα link γιατί απο τις γνωστές δεν μπόρεσα να βρω.

θα χρειαστώ και k.k basebant.τίποτα άλλο;;;

ρωτάω εσένα μια που το έκανες πρόσφατα!!!

Link to comment
Share on other sites

cocous επειδή σκέφτομαι να βάλω μια 4.4 ρομ να θυμηθώ πως ήταν η μπαταρια του,πια ρομ προτηνεις;;

και που θα βρούμε κανα link γιατί απο τις γνωστές δεν μπόρεσα να βρω.

θα χρειαστώ και k.k basebant.τίποτα άλλο;;;

ρωτάω εσένα μια που το έκανες πρόσφατα!!!

Λοιπον δες εδω ετοιμη στημενη απο Android Hd kitkat

https://mega.co.nz/#F!cMBCFSqS!6T7a2RlDKYiuT14SVlqtMw

Και περιμενε για cloudy να βρω το λινκ.

Edit: Cloudy 1.2 Εγω ειχα βαλει αυτη και ητανε πολυ καλη.

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=9499

 

Και τελος η τελευταια απο KNVIRUS

στην οποια λεει beta αλλα ειναι απολυτα stable και απο τι ρωτησα ειναι πολύ καλη

 

https://mega.co.nz/#!A9sk0ZAQ!A7uDqgiaxcKfnWwyeyD2EyEXywmaB85UxdiusubDMTA

 

Εννοειται οτι φλασσαρεις με fullwipe και πριν η μετα την ρομ το baseband της kitkat.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 100% στις 7:00 το πρωί και 75% έχω με μια 1:30 ώρα οθόνη όλη την ώρα 3g ανοιχτό καθόλου wifi καθώς είμαι εκτός στην δουλειά. Μήπως δεν πάει κάτι καλά στην συσκευή σου?

 

Edit : τώρα είδα τα παλαιότερα posts. Τώρα είσαι με kit kat δηλαδή?

 

Αυτό δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό στη μπαταρία αν βάλεις Ότι θα είχες Και κάποιες εφαρμογές ανοιχτές

Αλλά Ναι εγώ είμαι στην 4.4.2 τώρα με ροοτ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το έγραψε. Έκανε αρκετή ώρα βέβαια στο στάδιο md5 verification στο τελευταίο στάδιο δηλαδή

Τι να πω. Ίσως είχες κάποια παλιότερη TWRP και σου εκανε θεμα... Αν θες οταν ξανακανεις oneclick root μπες στο TWRP και φλασαρε την τελευταία της έκδοση. Με την τελευταία (2.6.8.2) έχω κάνει άπειρα restore οπότε μπορώ να σου πω πως δουλεύει απροβληματιστα.

Apple iPhone 3GS: SOLD, Apple iPhone 4: SOLD, Samsung Galaxy S3: SOLD, SONY Xperia Z1: SOLD, LG G2: SOLD, HUAWEI HONOR 6: SOLD, LG G3: SOLD, Xiaomi RedMi Note 3: IN USE
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δες εδω ετοιμη στημενη απο Android Hd kitkat

https://mega.co.nz/#F!cMBCFSqS!6T7a2RlDKYiuT14SVlqtMw

Και περιμενε για cloudy να βρω το λινκ.

Edit: Cloudy 1.2 Εγω ειχα βαλει αυτη και ητανε πολυ καλη.

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=9499

 

Και τελος η τελευταια απο KNVIRUS

στην οποια λεει beta αλλα ειναι απολυτα stable και απο τι ρωτησα ειναι πολύ καλη

 

https://mega.co.nz/#!A9sk0ZAQ!A7uDqgiaxcKfnWwyeyD2EyEXywmaB85UxdiusubDMTA

 

Εννοειται οτι φλασσαρεις με fullwipe και πριν η μετα την ρομ το baseband της kitkat.

 

ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Ίσως είχες κάποια παλιότερη TWRP και σου εκανε θεμα... Αν θες οταν ξανακανεις oneclick root μπες στο TWRP και φλασαρε την τελευταία της έκδοση. Με την τελευταία (2.6.8.2) έχω κάνει άπειρα restore οπότε μπορώ να σου πω πως δουλεύει απροβληματιστα.

Ξαναεκανα τη διαδικασία αφού έκανα format στην sd Μην τυχόν έφταιγε αυτό. Τώρα το backup έγινε πολύ γρήγορα και η Rom εγκαταστάθηκε κανονικά. Οπότε όλα εντάξει!! Ευχαριστώ πολύ όσους μου απαντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να έκανες factory reset αφού έκανε τις εγκαταστάσεις. Κάνε πρώτα ένα factory reset και μετά έλεγξε το για θερμοκρασίες. Το πιο πιθανό είναι μην είχαν κάτσει καλά οι αναβαθμίσεις.

 

το εκανα απο τη πρωτη στιγμή.. συνεχιζει το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ηρθε η ωρα να ρουταρω και εγω το g3... Επειδη η ρομ της lg εχει lag θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει στοκ android ρομ για το κινητο μας... Δε θελω cm γιατι απο το νεξους θυμαμαι οτι και αυτη ηταν φορτωμενη. Υπαρχει δηλαδη τροπος να περασω τη στοκ ρομ που εχουν τα nexus? Ευχαριστω...

 

Για όσους είναι root :

Busybox

Trickster mod

Αλλαγή governor σε conservative.

 

Άλλο κινητό αλαγκαριστο. Αν έχεις το Θεό σου LG να έχεις μπαγκαρισκενο governor.

Link to comment
Share on other sites

καθολου τραγικο

100% 7 το πρωι

μια φορα ανοιγμα να δω αν εχω καποιο νεο

12 το μεσημερι το κινητο εκτος απο το οτι εβραζε μεσα στη τσεπη μου ηταν ηδη 25 %

τρεις φορες τη μερα τουλαχιστον φορτιση

 

100% για να μην στο κάνω 10000000% ή έχει πρόβλημα η συσκευή σου, ή έχεις κατεβάσει κάποια εφαρμογή που τρέχει συνεχώς και δεν αφήνει το τηλέφωνο να σβήσει ή είσαι σε περιοχή με τραγικό σήμα και εσύ το έχεις και μέσα στην τσέπη και σε επιλογή 3g ή ίσως και LTE και το κινητό ψάχνει συνέχεια να βρει το καλύτερο δυνατό σήμα και εξου και η υπερθέρμανση.

Η υπερθέρμανση αυτό σημαίνει. Ότι κάτι τρέχει συνεχώς και το κινητό δεν κοιμάται.

Δεν φταίει σίγουρα πάντως η lollipop που είχες.

Επίσης η επαναοφρά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ από μετάβαση kitkat σε lollipop και γενικώς πάντα σε major updates.

 

Και τέλος επειδή το είδα πιο πάνω. Η επαναφορά δεν παιρνάει καμία έκδοση στο κινητό. Απλώς διαγράφει εσωτερική μνήμ αποθήκευσης και data. Δεν σου ξαναπερνάει το λογισμικό. Αυτό στο κάνει μόνο το flash tool.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

100% για να μην στο κάνω 10000000% ή έχει πρόβλημα η συσκευή σου, ή έχεις κατεβάσει κάποια εφαρμογή που τρέχει συνεχώς και δεν αφήνει το τηλέφωνο να σβήσει ή είσαι σε περιοχή με τραγικό σήμα και εσύ το έχεις και μέσα στην τσέπη και σε επιλογή 3g ή ίσως και LTE και το κινητό ψάχνει συνέχεια να βρει το καλύτερο δυνατό σήμα και εξου και η υπερθέρμανση.

Η υπερθέρμανση αυτό σημαίνει. Ότι κάτι τρέχει συνεχώς και το κινητό δεν κοιμάται.

Δεν φταίει σίγουρα πάντως η lollipop που είχες.

Επίσης η επαναοφρά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ από μετάβαση kitkat σε lollipop και γενικώς πάντα σε major updates.

 

Και τέλος επειδή το είδα πιο πάνω. Η επαναφορά δεν παιρνάει καμία έκδοση στο κινητό. Απλώς διαγράφει εσωτερική μνήμ αποθήκευσης και data. Δεν σου ξαναπερνάει το λογισμικό. Αυτό στο κάνει μόνο το flash tool.

 

 

 

να το απαντησω λοιπον αλλη μια φορα

εκτος απο το φιλο παραπανω που ειχε το ιδιο θεμα με μενα σημερα εμαθα απο εναν γνωστο μου οτι και αυτος φορτιζει τρεις φορες τη μερα στην 5 εκδοση και το κινητο του ειναι γαλλικο

τελος ναι το κινητο δεν ξερω τι ετρεχε και τι εψαχνε παντως τωρα εχει τις τριπλασιες εφαρμογες απο πριν οπως επισης και το σημα το ξαναεχω στη τσεπη στο ιδιο σημειο μιας και ειναι το μαγαζι που δουλευω και πλεον το εχω και με δεδομενα ανοιχτα που δεν ειχα πριν και δεν εχει καμια μα καμια σχεση η μπαταρια που κραταει πλεον ανετα μια μερα με συνεχομενη χρηση

 

τελος εχω κανει και επαναφορα εργοστασιακων και τα παντα και ειδα και στον xda πως το ειχαν και αλλοι αυτο το θεμα

δεν αλλαξε τιποτα με δυο επαναφορες που εκανα μετα το update στην 5 και ετσι με το που γυρισα στην 4.4.2 ειμαι κομπλέ

τωρα πως γινεται ξαφνικα αφου ειναι κατι χαλασμενο να εφτιαξε με την παλιοτερη εκδοση δεν ξερω

 

 

προφανως το θεμα ειναι software και οχι στο hardware

 

 

 

και στην LG που πηρα μου ειπαν πως οφειλεται στο θεμα που ειναι απο το εξωτερικο (που για μενα δεν στεκει καπου )

 

 

απλα δεν καταλαβαινω γιατι επειμενεται στο οτι κατι αλλο ειναι απο τη στιγμη που ειναι τρια παραδειγματα με την ιδια εμπειρια με μενα

δεν ειμαι μονο εγω που ειχα το εξης προβλημα

απλα μαλλον τα παιδια δεν εχουν γυρισει ακομα στην 4,4,2 μολις γυρισουν και φτιαξει το κινητο θα δειτε πως δεν μου ηρθαν ετσι στο μυαλο

Link to comment
Share on other sites

καθολου τραγικο

100% 7 το πρωι

μια φορα ανοιγμα να δω αν εχω καποιο νεο

12 το μεσημερι το κινητο εκτος απο το οτι εβραζε μεσα στη τσεπη μου ηταν ηδη 25 %

τρεις φορες τη μερα τουλαχιστον φορτιση

 

5 ώρες κατάσταση αναμονής και σου τρώει 75% κάτι δεν πάει καλά φίλε μου..το επίσημο λογισμικό της Lg είναι από τα καλύτερα σε διαχείριση ενέργειας σε κατάσταση αναμονής..

 

Εγώ έχω στο 8ωρο με LTE ανοιχτό 5% πτώση

Δες στις ρυθμίσεις/Γενικές/μπαταρία/χρήση μπαταρίας τι σου τρώει ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

να το απαντησω λοιπον αλλη μια φορα

εκτος απο το φιλο παραπανω που ειχε το ιδιο θεμα με μενα σημερα εμαθα απο εναν γνωστο μου οτι και αυτος φορτιζει τρεις φορες τη μερα στην 5 εκδοση και το κινητο του ειναι γαλλικο

τελος ναι το κινητο δεν ξερω τι ετρεχε και τι εψαχνε παντως τωρα εχει τις τριπλασιες εφαρμογες απο πριν οπως επισης και το σημα το ξαναεχω στη τσεπη στο ιδιο σημειο μιας και ειναι το μαγαζι που δουλευω και πλεον το εχω και με δεδομενα ανοιχτα που δεν ειχα πριν και δεν εχει καμια μα καμια σχεση η μπαταρια που κραταει πλεον ανετα μια μερα με συνεχομενη χρηση

 

τελος εχω κανει και επαναφορα εργοστασιακων και τα παντα και ειδα και στον xda πως το ειχαν και αλλοι αυτο το θεμα

δεν αλλαξε τιποτα με δυο επαναφορες που εκανα μετα το update στην 5 και ετσι με το που γυρισα στην 4.4.2 ειμαι κομπλέ

τωρα πως γινεται ξαφνικα αφου ειναι κατι χαλασμενο να εφτιαξε με την παλιοτερη εκδοση δεν ξερω

 

 

προφανως το θεμα ειναι software και οχι στο hardware

 

 

 

και στην LG που πηρα μου ειπαν πως οφειλεται στο θεμα που ειναι απο το εξωτερικο (που για μενα δεν στεκει καπου )

 

 

απλα δεν καταλαβαινω γιατι επειμενεται στο οτι κατι αλλο ειναι απο τη στιγμη που ειναι τρια παραδειγματα με την ιδια εμπειρια με μενα

δεν ειμαι μονο εγω που ειχα το εξης προβλημα

απλα μαλλον τα παιδια δεν εχουν γυρισει ακομα στην 4,4,2 μολις γυρισουν και φτιαξει το κινητο θα δειτε πως δεν μου ηρθαν ετσι στο μυαλο

Λοιπον κοιτα λιγο να δεις. Το οτι γυρισες σε 4.4.2 δεν σημαινει οτι εφταιγε η lolipop. Για μενα πολυ πιθανον ειναι στις ota αναβαθμίσεις της lg να μην εκατσε κατι καλα.

Δοκιμασες να βαλεις την μαμα λολιποπ της συσκευής σου απο το pc με το Flashtool κατευθείαν?

Επισης το ότι η συσκευη δεν ειναι απο Ελλαδα δεν παίζει με την καμια.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]59793[/ATTACH][ATTACH]59794[/ATTACH][ATTACH]59795[/ATTACH]

 

Εγώ αυτή τη στιγμή με 5.0 stock όλη μέρα ανοιχτό 4g, 40'οθονη, ακούω κανένα 3ωρο+ περίπου ράδιο και κανένα δεκάλεπτο κλήσεις έχω 82% μπαταρία.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα οτιδηποτε υπηρχε αν δεις και σε προηγουμενα ποστ εκανα τα παντα αλλα τιποτα δεν βοηθησε

και εγω δεν πιστευω με την καμια πως φταιει η καταγωγη του κινητου λεω τι μου ειπαν στην lg

τωρα για τις εφαρμογες του κινητου δεν ξερω τι παιζει αλλα δεν ειπα πως φταει η 5

αλλα οχι οτι ντε και καλα ειχα εγω κατι ανοιχτο και δεν λειτουργουσε οταν μονο στην ελλαδα εχω δει αλλα δυο παραδειγματα ιδια με το δικο μου

και στο εξωτερικο συζητουν παλι το ιδιο που εχουν κι αλλοι προβλημα

 

 

εφοσον εμενα το θεμα εστω και ετσι λυθηκε για τωρα δεν το πειραζω μιας και το κινητο παει μια χαρα

αν μου την βαρεσει να το ξαναλλαξω βλεπουμε τι θα δειξει παλι

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα οτιδηποτε υπηρχε αν δεις και σε προηγουμενα ποστ εκανα τα παντα αλλα τιποτα δεν βοηθησε

και εγω δεν πιστευω με την καμια πως φταιει η καταγωγη του κινητου λεω τι μου ειπαν στην lg

τωρα για τις εφαρμογες του κινητου δεν ξερω τι παιζει αλλα δεν ειπα πως φταει η 5

αλλα οχι οτι ντε και καλα ειχα εγω κατι ανοιχτο και δεν λειτουργουσε οταν μονο στην ελλαδα εχω δει αλλα δυο παραδειγματα ιδια με το δικο μου

και στο εξωτερικο συζητουν παλι το ιδιο που εχουν κι αλλοι προβλημα

 

 

εφοσον εμενα το θεμα εστω και ετσι λυθηκε για τωρα δεν το πειραζω μιας και το κινητο παει μια χαρα

αν μου την βαρεσει να το ξαναλλαξω βλεπουμε τι θα δειξει παλι

 

κρίμα πάντως... τεσπα βλέπεις αν μας δώσουν καμιά 5.1 μήπως φτιάξει η κατάσταση

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι root :

Busybox

Trickster mod

Αλλαγή governor σε conservative.

 

Άλλο κινητό αλαγκαριστο. Αν έχεις το Θεό σου LG να έχεις μπαγκαρισκενο governor.

Είσαι άρχοντας το προτείνω σε όλους τους root users το τηλέφωνο απογειώθηκε.;);)

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι root :

Busybox

Trickster mod

Αλλαγή governor σε conservative.

 

Άλλο κινητό αλαγκαριστο. Αν έχεις το Θεό σου LG να έχεις μπαγκαρισκενο governor.

Που θα βρούμε να τα κάνουμε αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Bugged governor????

 

ισχυει. Το δοκιμασα και ειδα διαφορα. Διαβασα και το θεμα στο xda οπου υπαρχει η σχετικη προταση να τον αλλαξουμε. Θενξ που το αναφερατε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να κάνω root το τηλέφωνο μόνο και μόνο για κάποιες εφαρμογές όπως airdroid, es, tasker, Adaway κτλ, με αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/d855-one-click-root-twrp-recovery-t3072767

Δεν έχω σκοπό να φλασαρω rom οπότε δεν θέλω να έχω και recovery (τουλάχιστον προς το παρόν).

Αν για οποιοδήποτε λόγο μετα θέλω να κάνω unroot πρέπει να το κάνω με lg flash tool η απλά μέσα από την εφαρμογή του SuperSU?

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνεται η δυνατότητα να το κάνεις μέσω του su αλλά για εμένα καλύτερα μέσω lg flash tool για να είσαι σίγουρος ότι 100% έγινε unroot.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα μπορείς.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...