Jump to content

Tellas: ΔΩΡΕΑΝ ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω! 10 ώρες έκανα να δω το forum και γράψατε 1.000.000 replies! Και ξεκινάμε:

 

Απλά θα μπορούσαν να μας δώσουν πολλά αστικά νούμερα, δε νομίζω να υπάρχει μόνο ένα...

 

Νομίζω οτι κάνεις λάθος. Είπα νομίζω. Συνήθως οι εταιρίες έχουν ένα αστικό νούμερο και όλα τα υπόλοιπα ΕΠΑΚ, μια και αυτό τους συμφέρει. Βέβαια, τώρα που το καλοσκέφτομαι, αν το επάκ είναι προώθηση σε κάποιο σταθερό, τότε λογικά έχουν ακόμα ένα σίγουρα, αυτό που "ακούει" ο ΕΠΑΚ. Τα πάντα εξαρτώνται από την εταιρία και τον παροχέα. Παραθέτω από τη σελίδα του noc του ntua:

 

Αριθμός κλήσης Είδος σύνδεσης Χωρητικότητα(γραμμές) Χρέωση

8962575757 Αναλογική 180 Μειωμένη

8962575457 ISDN 120 Μειωμένη

210-772-4198 Αναλ. + ISDN 30 Κανονική ΟΤΕ

210-772-4201 ISDN 30 Κανονική ΟΤΕ

210-772-2222 Αναλογική 30 Κανονική ΟΤΕ

 

Από εδώ παρατηρείτε τι γίνεται...

 

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει και άλλος αριθμός αστικός αφού ο ΕΠΑΚ είναι απλά αριθμός-προώθηση από αστικό? Δηλαδή όπως μπαίνω τώρα με ΕΠΑΚ και δεν είναι κατειλημμένο έτσι να βρούμε και το αντίστοιχο αστικό του... Αλλά οι στόκοι της panafonet δε βοηθάνε, δε λένε τίποτα...

 

Γνώμη μου να πάρεις και να τους πεις πως "ΟΚ τότε, δεν έχετε δηλαδή αστικό, θα πάμε στη Forthnet που τα δίνουν χωρίς κανένα πρόβλημα:) Να διακόψετε τη συνδρόμή μου καθώς και όλης της εταιρίας που μπαίναμε με το αστικό νούμερο Ίντερνετ :)", να δεις αν θα σου δώσουν αστικό ή όχι.

 

Αχ αυτες οι 24 ώρες την μερα, αχ....

 

Προφανώς εννοείς 4 και όχι 24 ώρες :P Τι να κάνουμε. Χρήση όχι κατάχρηση :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα θελω να το καταχραστώ και εγω ο καημενουλης ενα δίμηνο! Δεν μας αφήνουν στη σχολη που δεν μας αφηνουν. δώσε ρε αδερφάκι μου λιγο free downloading που το χρειαζομαστε! :)

 

Παντως θα την βρω εγω την συνδεση, περιμένω την προεπιλογή μου και μετα με βλεπω: "Ανταλλασονται 2 συνδέσεις internet ISDN ελληνικών πανεπιστημιων με μια εμπορικη για 2 μηνες!" κάποιος θα βρεθεί!

Link to comment
Share on other sites

Ntua rulez :cool:

Βασικα γιατι δεν παιρνετε τηλ καποιον POP του ISP που θελετε σε μια μικροτερη πολη να σας πει το τοπικο σταθερο και να καλειτε εκει? Οχι τπτ αλλο αλλα θα ειστε Λαρισσα και θα μπαινετε απο Ρόδο... Θα ειστε και μουρη ναουμ! ;-) ;-)

 

Σωνει και ντε της Αθήνας το τηλ να μαθετε δηλαδη? :-P

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ανοησίες. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να μη σας το πούνε. Ειδικά οι μεγάλες εταιρίες (βλ. Forthnet) αποκλείεται να σας αρνηθούν. Για ενημερώστε μας να δούμε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος badtrip (18 Νοέ. 2004 , 17:16)

 

Ανοησίες. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να μη σας το πούνε. Ειδικά οι μεγάλες εταιρίες (βλ. Forthnet) αποκλείεται να σας αρνηθούν. Για ενημερώστε μας να δούμε

 

 

Είναι (δυστυχώς) προσωπική σου άποψη αυτό και καλό είναι να γράφουμε μόνο εφόσον είμαστε σίγουροι για κάτι.

 

Έχω πάρει επανηλειμμένες φορές την panafonet για να μου πει για τον αστικό αριθμό και μου είπε ότι είναι πολιτική της εταιρείας ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΑΙ αστικός αριθμός. Υπέβαλλα επίσημο αίτημα, μίλησα με την προϊσταμένη και ήταν κατηγορηματική παρόλο που τους είπα κάθε πιθανή δικαιολογία ότι χρειάζομαι μόνο αστικό και όχι ΕΠΑΚ (ότι έχω και καλά φραγή, ότι θέλω ιντερνετ μόνο για 2-3 λεπτά ίσα-ίσα για τα mail, ότι θα κόψω την σύνδεση αν δεν μου τον ακανοινώσουν κλπ.). Ήτο ανένδοτη...

 

ΔΕΝ δίνεται με τίποτα. Επίσημα πράματα. Τώρα αν μπορούμε να μάθουμε από κάπου αλλού ΔΕΝ γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζουμε (2104276100) μιλάει συνεχώς, προφανώς το έχουν προλάβει άλλοι...

 

Η HOL αντιθέτως τον ανακοινώνει ευχαρίστως... Με ένα απλό τηλεφώνημα...

 

EDIT: A και κάτι άλλο... Μου είπαν ότι είμαι ο μόνος που ενδιαφέρθηκα να μάθω για τον αστικό αριθμό ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος halfprice2 (20 Νοέ. 2004 , 03:05)

 

diladi einai sigoyro oti den xrevnei?

 

 

Kata 99,99% nai den xrewnei, einai kanoniki klisi allwste. Tha ginei 100% vevaia otan erthei se kapoion o logariasmos... :whistle:

Elpizw otan erthei na min pathoume tipota tetoia... :eek: :eek: :eek: :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (17 Νοέ. 2004 , 22:33)

 

Μα θελω να το καταχραστώ και εγω ο καημενουλης ενα δίμηνο! Δεν μας αφήνουν στη σχολη που δεν μας αφηνουν. δώσε ρε αδερφάκι μου λιγο free downloading που το χρειαζομαστε! :)

 

Παντως θα την βρω εγω την συνδεση, περιμένω την προεπιλογή μου και μετα με βλεπω: "Ανταλλασονται 2 συνδέσεις internet ISDN ελληνικών πανεπιστημιων με μια εμπορικη για 2 μηνες!" κάποιος θα βρεθεί!

 

Κάνε ένα test μέσω Tellas & βλέπουμε.

Αν έχεις προεπιλογή Tellas, test this: Τηλεφώνησε στο 2117503777 και μετά στο 17382117503777 και πες μας, αν "απαντά" η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer (26 Νοέ. 2004 , 09:26)

 

Κάνε ένα test μέσω Tellas & βλέπουμε.

Αν έχεις προεπιλογή Tellas, test this: Τηλεφώνησε στο 2117503777 και μετά στο 17382117503777 και πες μας, αν "απαντά" η γραμμή.

 

 

AKYΡΟ -ΛΑΘΟΣ!!!!!!

Edited

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfer (26 Νοέ. 2004 , 12:32)

 

Απ' όσο έμαθα... η σύνδεση με το 17382117503777 δεν είναι εφικτή,

οπότε για να συνδεθείτε FREE (αστικά) ... καλέστε στα:

 

Νομός Αττικής: 211-180-5000

Νομός Θεσσαλονίκης: 231-180-5000

Νομός Λάρισας: 241-180-5000

 

user name: tellas

password: free

 

 

 

H σύνδεση με tellas μέσω του αριθμού 211-1805000 δεν έχει όμως την ειδική χρέωση που αναφέρει στους τιμοκαταλόγους της ως 'κλήσεις internet' - 0,025€/min ???

 

Δλδ καλώντας αυτό το νούμερο θεωρείται απλά σαν αστική κλήση και μπορoύμε να εκμεταλλευτούμε την προσφορά της tellas 50% ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος inel (26 Νοέ. 2004 , 13:38)

 

H σύνδεση με tellas μέσω του αριθμού 211-1805000 δεν έχει όμως την ειδική χρέωση που αναφέρει στους τιμοκαταλόγους της ως 'κλήσεις internet' - 0,025€/min ???

 

Δλδ καλώντας αυτό το νούμερο θεωρείται απλά σαν αστική κλήση και μπορoύμε να εκμεταλλευτούμε την προσφορά της tellas 50% ??

 

 

Κλήσεις internet γράφει??? :confused:

ΝΑΙ... ΧΡΕΩΝΕΙ!!!!!!!!!!

ΑΚΥΡΟ, ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 211!

 

:cry: :cry: :cry: :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις και ενα edit το ποστ σου μη μπερδευτει κανεις? :) Αν και λογικα θα επρεπε να ισχυει..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (26 Νοέ. 2004 , 17:14)

 

Δεν κανεις και ενα edit το ποστ σου μη μπερδευτει κανεις? :) Αν και λογικα θα επρεπε να ισχυει..

 

 

Μάλλον... θα έχουν ορίσει το 1180-5000 ως "internet υπηρεσίες" στο billing system τους. Έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 211 κλήσεις δεν κάνει η προεπιλογή Τελλάς... Είπα νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Εγώ πάντως που παίρνω σε κάποιο νούμερο 211 σε μια εταιρεία πέφτει η γραμμή ή λέει πως άκυρο νούμερο, συμβουλευτείτε τις πληροφορίες καταλόγου...

Αν κάποιος γνωρίζει αστικό αριθμό panafonet ας μας το πει...Άντε και υπεραστικό... :p

Link to comment
Share on other sites

Tα 211, 212 μπορούν να κληθούν από εναλλακτικούς μόνον εαν τα έχουν οι ίδιοι. Για παράδειγμα όσοι έχουν τελλας μπορούν να καλέσουν μόνο τα 211 που έχει η ίδια η εταιρία και τα οποία δε μπορούν να κληθούν από τους υπόλοιπους παρά μόνο από ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (27 Νοέ. 2004 , 11:38)

 

Και γιατι αυτο;;

 

 

Γιατί δεν έχουν προχωρήσει σε διασύνδεση των δικτύων τους. Εδώ στην αρχή αν είχες DSLphone της Vivodi δε μπορούσαν να σε καλέσουν ούτε από κάθε κινητό.

Πρέπει όποια εταιρία δίνει δικούς της αριθμούς να πάει σε κάθε εταιρία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και να κανονίσει διασύνδεση, μιας και δεν υπάρχει μια ενιαία αρχή. Επειδή στην πράξη οι μικρές εταιρίες δεν τα βρίσκουν, κάνουν διασύνδεση μόνο με τον ΟΤΕ και τις μεγάλες εταιρίες κινητής (ίσως και την Q).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (27 Νοέ. 2004 , 12:20)

 

Γιατί δεν έχουν προχωρήσει σε διασύνδεση των δικτύων τους. Εδώ στην αρχή αν είχες DSLphone της Vivodi δε μπορούσαν να σε καλέσουν ούτε από κάθε κινητό.

Πρέπει όποια εταιρία δίνει δικούς της αριθμούς να πάει σε κάθε εταιρία τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα και να κανονίσει διασύνδεση, μιας και δεν υπάρχει μια ενιαία αρχή. Επειδή στην πράξη οι μικρές εταιρίες δεν τα βρίσκουν, κάνουν διασύνδεση μόνο με τον ΟΤΕ και τις μεγάλες εταιρίες κινητής (ίσως και την Q).

 

Οι μεγάλες έχουν διασυνδεθεί για τις υπόλοιπες υπάρχει το Transit.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (28 Νοέ. 2004 , 18:49)

 

Δηλαδή;

 

 

Αρκετές εταιρείες (εγώ γνωρίζω για Forthnet, Algonet και Tellas) έχουν ήδη υπογράψει σύμβαση με ΟΤΕ για δυνατότητα Transit με ΟΤΕ. Δηλαδή στις περιπτώσεις που δεν έχει γίνει διασύνδεση μεταξύ 2 εταιρειών να αναλαμβάνει την δρομολόγηση και τον τερματισμό της κλήσης ο ΟΤΕ, με μια εύλογη προμήθεια. Βέβαια ακόμη δεν έχει υλοποιηθεί το συγκεκριμένο αλλά εικάζετε πως θα γίνει και αυτό αν όχι μέχρι το τέλος του χρόνου, σίγουρα μέσα στον Ιανουάριο.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα όμως.

Πάντως καλό σαν ιδέα, γιατί αν ήταν να περιμένουμε να τα βρουν μεταξύ τους...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τι έγινε τελικά; Πώς πάνε οι δωρεάν κλήσεις; Δεν ακούμε εμπειρίες από την υπερκατανάλωση! :p

Τα τηλέφωνα έχουν ανάψει; Και για να μην ξεχνιόμαστε... Ήρθε σε κανέναν λογαριασμός με τις κλήσεις; Κάποιος που να μπαίνει με αστικό ή υπεραστικό σε ιντερνετ έχει να μας ενημερώσει αν είναι όντως μηδενική η χρέωση μετά τα 3 πρώτα λεπτά;

 

Κάτι άκουσα ότι η Tellas καθυστερεί πάρα πολύ να προωθήσει τις αιτήσεις για προεπιλογή φορέα με το αιτιολογικό ότι έχει να επεξεργαστεί πάρα πολλές. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (10 Δεκ. 2004 , 03:36)

 

Κάτι άκουσα ότι η Tellas καθυστερεί πάρα πολύ να προωθήσει τις αιτήσεις για προεπιλογή φορέα με το αιτιολογικό ότι έχει να επεξεργαστεί πάρα πολλές. :eek:

 

 

Όχι θα άφηνε! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...