Jump to content

Εργασία στον OTE


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή έκανα αίτηση και λόγω του ότι ο Μπαμπάς αλλά και πολλοί γνωστοί ήταν χρόνια στον ΟΤΕ να δώσω κάποιες διευκρινήσεις:

1.Δεν έχει σημασία αν έχεις Proficiency η αν ξέρεις δέκα ξένες γλώσσες (καλά Νelly αν ήταν προαπαιτούμενο και το Proficiency για τα τρίωρα τότε σε άλλες διοικητικές θέσεις δε θα φτάνανε δέκα γλώσσες).

2.Αποκλειστικό κριτήριο είναι ο μέσος όρος του Λυκείου και μόνο, εξαιρέσεις για πολυτέκνους υπάρχουν

3.Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από 1-2 μήνες.

4.Κανονικά η προκύρρηξη βγαίνει κάθε χρόνο αλλά την τελευταία φορά (δηλ. πέρσι δε βγήκε με αποτέλεσμα να πάρουν τους επιλαχόντες από το προπέρσινο διαγωνισμό)

5.Οι βάσεις είναι αρκετά υψηλές αφού κάποιος θα δει στις λίστες να φιγουράρουν εκατοντάδες στρογγυλά 20άρια και 19,9 ενώ συνήθως οι κατώτεροι είναι κοντά στο 19. Φίλη μου με 18,6 την πήραν στη δεύτερη φάση.

6.Πλέον παίρνουν μόνο φοιτητές γιατί με τους παλιότερους υπήρχαν προβλήματα αφού μετά από πολλές συμβάσεις ζητούσαν μονιμοποίηση και είπαν να αποφύγουν τέτοια προβλήματα αφού είναι ακόμα στα δικαστήρια με συλλόγους πρώην εργαζομένων.

7.Εγώ κάνοντας αίτηση τη τελευταία μέρα πήρα νούμερα κοντά στο 9000 οπότε γύρω στους 10.000 είναι όλοι.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ok,πάω πάσο! Οταν έκανα αίτηση,αυτά μου είπαν. Επίσης ξέρω ότι εμένα με πήραν με βαθμό κάτω του 18 και πτυχία σε 2 γλώσσες ;)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (20 Οκτ. 2004 , 01:06) συνήθως οι κατώτεροι είναι κοντά στο 19. Φίλη μου με 18,6 την πήραν στη δεύτερη φάση.

 

:cry: :cry: Να μην ελπίζουμε δηλαδή?

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος IVIetaCreatoR (21 Οκτ. 2004 , 14:14)

 

:cry: :cry: Να μην ελπίζουμε δηλαδή?

 

 

Eξαρτάται το ποσοστό των αριστούχων και τα τελικά άτομα που θα πάρουν, όπως γράφει και η nelly:

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (21 Οκτ. 2004 , 00:43)

 

Ok,πάω πάσο! Οταν έκανα αίτηση,αυτά μου είπαν. Επίσης ξέρω ότι εμένα με πήραν με βαθμό κάτω του 18 και πτυχία σε 2 γλώσσες ;)

 

 

και επειδή παίρνουν αποκλειστικά με το μέσο όρο μπορεί να πάρουν και πιο χαμηλά. Νelly πρόσφατα δούλεψες στον ΟΤΕ, τη τελευταία φορά που έκανε διαγωνισμό δηλ; Γιατί αυτή τη φορά δεν έγινε δεύτερος διαγωνισμός πέρσι και πήραν από την ίδια λίστα τους επιλαχόντες και έτσι πήρανε από ότι ξέρω μέχρι και άτομα με 16 μέσο όρο αλλά δε ξέρω αν θα ξαναγίνει και φέτος αυτό.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (22 Οκτ. 2004 , 01:04)

 

Νelly πρόσφατα δούλεψες στον ΟΤΕ, τη τελευταία φορά που έκανε διαγωνισμό δηλ; Γιατί αυτή τη φορά δεν έγινε δεύτερος διαγωνισμός πέρσι και πήραν από την ίδια λίστα τους επιλαχόντες και έτσι πήρανε από ότι ξέρω μέχρι και άτομα με 16 μέσο όρο αλλά δε ξέρω αν θα ξαναγίνει και φέτος αυτό.

 

 

Δε δούλεψα ποτέ γιατί με πήραν να ξεκινήσω αρχές Ιουνίου το οποίο δε με βόλευε καθόλου.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπηρεσία μας πάντως ήρθαν πριν από δυο βδομάδες παιδιά (από τον προηγούμενο διαγωνισμό) με Μ.Ο. 16,9!

Εξαρτάται από το πόσοι είναι οι αριστούχοι και γενικότερα από το πώς είναι η κατανομή των βαθμολογιών, αλλά και από το πόσοι από αυτούς που επιλέγονται, τελικά παρουσιάζονται για εργασία! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπου να ναι θα ανακοινωθούν και τα αποτελέσματα των επιτυχόντων για τα τρίωρα. Δυστυχώς εγώ έχω μάθει από χθες μέσα από γνωστό στον ΟΤΕ ότι δε θα είμαι μέσα μιας και αυτή τη φορά πήρανε μέχρι το 19 περίπου εγώ με το 18,6 ήμουν αρκετά πιο πίσω. Βασικά ένας φίλος μου με 18,4 ήταν 2400ός όπότε υπολογίζω ότι θα είμαι κοντά στους 2000. Κρίμα. Άντε καλή επιτυχία στους υπολοίπους, αλήθεια υπάρχει κανένας με πάνω από 19 εδώ μέσα;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

άρα έχουν βγεί οι κατατάξεις?οπότε πότε να υπολογίζουμε ότι θα αρχίσουμε?και κάτι τελευταίο,μήπως γνωρίζει κανείς πόσα είναι τα χρήματα? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofia (31 Οκτ. 2004 , 13:25)

 

και κάτι τελευταίο,μήπως γνωρίζει κανείς πόσα είναι τα χρήματα? :wacko:

 

 

350 € βασικός μισθός

+17,5 € οδοιπορικό κατοικίας (σου πληρώνει την κάρτα απεριορίστων δηλαδή)

 

περίπου 370 € το μήνα.

 

Φυσικά υπερωρίες και εξαιρέσιμα (Κυριακές, αργίες) πληρώνονται εξτρά...!

Γενικώς, για part time job είναι πάρα πολύ καλά λεφτά... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seventh_heaven (31 Οκτ. 2004 , 14:05)

 

350 € βασικός μισθός

+17,5 € οδοιπορικό κατοικίας (σου πληρώνει την κάρτα απεριορίστων δηλαδή)

 

περίπου 370 € το μήνα.

 

Φυσικά υπερωρίες και εξαιρέσιμα (Κυριακές, αργίες) πληρώνονται εξτρά...!

Γενικώς, για part time job είναι πάρα πολύ καλά λεφτά... :)

 

 

Απο περιέργεια, αυτά είναι τα καθαρά ή πριν τις κρατήσεις/φόρους;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρά! Το σύνολο των ακαθάριστων αποδοχών είναι περίπου 480 € και οι κρατήσεις ανέρχονται συνολικά στο 20% επί του παραπάνω ποσού... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλομετάνιωσα που δεν δήλωσα... :p :whistle:

Then again από το πρωί μέχρι το βράδυ στη σχολή.. :cry:

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα. Δε θυμάμαι όμως πόσους ήθελαν στην Πάτρα για να δω τι πιθανότητες έχω. Έχω σειρά 465.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sofia ( 3 Νοέ. 2004 , 15:13)

 

emena simera me piran tilefono gia na perasw ayrio apo ta grafeia.kamia endeiksi gia to pote ksekiname klp...eidomen

 

 

Αναγνωριστική βόλτα... Θα σου δώσουν κάποια χαρτιά και οδηγίες για να περάσεις από γιατρούς κλπ. για την πρόσληψη, καθώς και την ημερομηνία που θα πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά σου. Λογικά σε κανά μήνα θα έχεις υπογράψει σύμβαση...! :)

 

ΥΓ. Το απολυτήριό σου πρέπει να αγγίζει το 20 ε? :rolleyes:

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seventh_heaven (31 Οκτ. 2004 , 16:05)

 

350 € βασικός μισθός

+17,5 € οδοιπορικό κατοικίας (σου πληρώνει την κάρτα απεριορίστων δηλαδή)

 

περίπου 370 € το μήνα.

 

Φυσικά υπερωρίες και εξαιρέσιμα (Κυριακές, αργίες) πληρώνονται εξτρά...!

Γενικώς, για part time job είναι πάρα πολύ καλά λεφτά... :)

 

 

Paidia ti einai to part time mporei na moy e3igisei kapoios??????

LIFE IS SHORT... RIDE HARD
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω κάτι φίλους στο 1200 που καλοπερνάνε.. Μετάνιωσα που δεν δήλωσα... :(

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Paidia ti einai to part time mporei na moy e3igisei kapoios??????

 

Δουλεύεις 5 ημέρες τη βδομάδα από Δευτέρα ως Παρασκευή και το ημερήσιο ωράριο είναι 3 ώρες και 36 λεπτά. Μιλάω πάντα για τον ΟΤΕ.

Αν το απαιτεί η υπηρεσία, ενδέχεται να δουλεύεις κάποιες φορές Σάββατο και να παίρνεις ένα ρεπό μέσα στην εβδομάδα ή να δουλεύεις και Κυριακή και να πληρώνεσαι με εξαιρέσιμο (το μισθό σου + το 75% του μισθού σου, φυσικά μόνο για την Κυριακή)... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν (και αν ναι, πότε) προβλέπεται πρόσληψη επιπλέον ατόμων από τους ήδη υπάρχοντες καταλόγους; Έχω ακούσει ότι συνήθως μετά από κάποιους μήνες καλούν κι άλλους. Ενδιαφέρομαι για την Πάτρα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν (και αν ναι, πότε) προβλέπεται πρόσληψη επιπλέον ατόμων από τους ήδη υπάρχοντες καταλόγους; Έχω ακούσει ότι συνήθως μετά από κάποιους μήνες καλούν κι άλλους. Ενδιαφέρομαι για την Πάτρα.

Εξαρτάται από το πότε θα γίνει η επόμενη προκύρηξη για θέσεις, συνήθως γίνεται κάθε χρόνο αλλά πέρσι δεν έγινε και έτσι αναγκαστικά επειδή οι συμβάσεις που γίνονται είναι 8μηνες θα έπρεπε να υπάρχει προσωπικό και μετά και πήραν καμιά 1000άρα από τους επιλαχόντες. Η διοίκηση του ΟΤΕ θα απόφασίσει τι θα γίνει.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

swsta eine ayta pou lete, alla pano apo ola auta, metrai pio poli to kino se olous mas bisma!

xwris na thelo na alaxo tin gnomi ton endiatheronton.

pefti posi gliximo!!! :p :p :p :X

Να σε πληροφορήσω ότι στο συγκεκριμένο διαγωνισμό (για προσωπικό έκτακτης και μειωμένης απασχόλησης), δεν πέφτει καθόλου μα καθόλου βύσμα (τουλάχιστον στη φάση της πρόσληψης)...Οι γνωριμίες - ίσως - μετράνε μόνο στην επιλογή υπηρεσίας (αν θα πας δηλαδή στο 131, το 121, το τηλεμάρκετινγκ κλπ.), αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σε πληροφορήσω ότι στο συγκεκριμένο διαγωνισμό (για προσωπικό έκτακτης και μειωμένης απασχόλησης), δεν πέφτει καθόλου μα καθόλου βύσμα (τουλάχιστον στη φάση της πρόσληψης)...Οι γνωριμίες - ίσως - μετράνε μόνο στην επιλογή υπηρεσίας (αν θα πας δηλαδή στο 131, το 121, το τηλεμάρκετινγκ κλπ.), αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο...

 

orea akougonte ayta pou les, alla afise kai tin dikia mou ekdoxi anixti....isos xero kati perisotero....... :)

filika!!!

ola kala!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...