Jump to content

Πρόβλημα με αντικαταβολή


drioraen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.Επαθα το εξης.

Παρηγγηλα καποιο αντικειμενο μεσω ebay το οποιο υποτιθεται θα ερχοταν με αντικαταβολη,

το παρελαβα πληρωσα την αντικαταβολη αλλα οταν το ανοιξα ειδα οτι το αντικειμενο μεσα στο κουτι δεν ειχε καμμια σχεση

με το αντικειμενο που αγορασα.Εποικηνωνησα με τον πωλητη αλλα απο οτι φαινετε με αγνοει επιδεικτικα.

Τι μπορω να κανω τωρα? μπορω να κανω κατι η εχω χασει τα λεφτα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως....Για αυτόν τον λόγο δεν αγοράζουμε αντικαταβολή και χρησιμοποιούμε το PayPal σε σώζει από τέτοιες καταστάσεις λυπάμαι....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως....Για αυτόν τον λόγο δεν αγοράζουμε αντικαταβολή και χρησιμοποιούμε το PayPal σε σώζει από τέτοιες καταστάσεις λυπάμαι....:cry:

 

Καλησπέρα, μπορείς λίγο να το αναλύσεις αυτό; πως ακριβώς σε σώζει η Paypal; πως σ δίνει ασφάλεια σε μια τετοια περιπτωση ας πουμε... Ρωτάω γιατί φοβάμαι γενικά τις online πληρωμές και προτιμώ αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε μαι υπόθεση στο eBay... Αφού σε αγνοεί θα επιληφθεί το eBay επί του θέματος... Δεν θυμάμαι πως ακριβώς γίνεται αλλά πήγαινε δεξιά από την αγορά (στο Purchase History) εκεί που λέει more options νομίζω και κάτι θα γράφει... Ότι το αντικείμενο δεν ήταν αυτό που ζήτησες...

 

Επίσης πότε έστειλες το μήνυμα στον πωλητή...? Στείλε μας το λινκ του πωλητή για να δούμε πόσο αξιόπιστος είναι...

 

Το PayPal δίνει 100% ασφάλεια καθώς νομίζω δεν πληρώνει αμέσως τους πωλητές, οπότε σε περίπτωση που προκύψει θέμα σου επιστρέφει τα χρήματα αμέσως... Εκτός αν ο πωλητής καταφέρει να αποδείξει το αντίθετο από τα λεγόμενα σου, δηλαδή 0,01% πιθανότητες...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείς λίγο να το αναλύσεις αυτό; πως ακριβώς σε σώζει η Paypal; πως σ δίνει ασφάλεια σε μια τετοια περιπτωση ας πουμε... Ρωτάω γιατί φοβάμαι γενικά τις online πληρωμές και προτιμώ αντικαταβολή.

Με την επιλογή dispute μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με την επιλογή dispute μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά σου

 

Με κάρτες τύπου prepaid γίνεται να πάρεις πίσω λεφτά αν κάνεις αγορά και βρεις κάποιο πρόβλημα; οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις πίσω τα χρήματα στην κάρτα σου κανονικα και με τον νόμο...

 

Ισχύει σε όλες τις prepaid αυτό; Εγώ πχ δεν έχω ασχοληθεί πολύ . Μόνο μια Virtual prepaid απο Εθνική έχω και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε πολλές αγορές. Ξέρεις αν στην συγκεκριμένη ισχύει κάτι διαφορετικό; και αν θέλω να πάρω τα χρήματα μου πίσω για παράδειγμα επικοινωνώ με το μαγαζί που έκανα την αγορά , έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Για τη virtual ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις κλασικές prepaid. Μόλις σου γίνει η επιστροφή, το βλέπεις στο i-bank σου. Επειδή έχω κι εγώ την ίδια κάρτα, μου έτυχε να ακυρώσω μια παραγγελία και πήρα τα λεφτά μου πίσω στο λογαριασμό στον οποίο την έχω συνδέσει.
Link to comment
Share on other sites

Για τη virtual ισχύει ότι ακριβώς ισχύει και για τις κλασικές prepaid. Μόλις σου γίνει η επιστροφή, το βλέπεις στο i-bank σου. Επειδή έχω κι εγώ την ίδια κάρτα, μου έτυχε να ακυρώσω μια παραγγελία και πήρα τα λεφτά μου πίσω στο λογαριασμό στον οποίο την έχω συνδέσει.

 

Πόσο διάστημα έκανε να φανεί το ποσό πάλι στο i-bank ; Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία με την virtual αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ακόμα και μου δίνεται δυνατότητα ακύρωσης μέσα σε 24 ώρες, έλεγα να την κάνω και αν το μετανιώσω να την ακυρώσω.. Θα μπορώ μετά από καμιά μέρα να κάνω άλλη αγορά;

Edited by nicolas193
Link to comment
Share on other sites

Πόσο διάστημα έκανε να φανεί το ποσό πάλι στο i-bank ; Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία με την virtual αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος ακόμα και μου δίνεται δυνατότητα ακύρωσης μέσα σε 24 ώρες, έλεγα να την κάνω και αν το μετανιώσω να την ακυρώσω.. Θα μπορώ μετά από καμιά μέρα να κάνω άλλη αγορά;

 

Εξαρτάται από το e-shop. Εμένα με πήραν τηλέφωνο μία ώρα μετά την ακύρωση της παραγγελίας από το μαγαζί για να την επιβεβαιώσουν και μου είπαν ότι μέσα σε μία μέρα θα τα δω στο λογαριασμό μου και όντως άνοιξα το i-bank και είχε γίνει η ενημέρωση. Βέβαια δεν θυμάμαι αν μου χρέωσαν την προμήθεια φόρτωσης της virtual.... :/

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το e-shop. Εμένα με πήραν τηλέφωνο μία ώρα μετά την ακύρωση της παραγγελίας από το μαγαζί για να την επιβεβαιώσουν και μου είπαν ότι μέσα σε μία μέρα θα τα δω στο λογαριασμό μου και όντως άνοιξα το i-bank και είχε γίνει η ενημέρωση. Βέβαια δεν θυμάμαι αν μου χρέωσαν την προμήθεια φόρτωσης της virtual.... :/

 

Α τέλεια, απλά ένας φίλος μ είπε ότι σε αντίστοιχη κατάσταση του άργησαν μερικές μέρες και ανησύχησα. Η χρέωση της φόρτωσης λογικά θα γίνεται κανονικά, άλλωστε δεν χρησιμοποίησες το ποσό οπότε τα χρήματα σου είναι ανέπαφα εφόσον η virtual δεν χρεώνει προμήθεια για την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια, απλά ένας φίλος μ είπε ότι σε αντίστοιχη κατάσταση του άργησαν μερικές μέρες και ανησύχησα. Η χρέωση της φόρτωσης λογικά θα γίνεται κανονικά, άλλωστε δεν χρησιμοποίησες το ποσό οπότε τα χρήματα σου είναι ανέπαφα εφόσον η virtual δεν χρεώνει προμήθεια για την παραγγελία.

 

Απλά εννοούσα ότι από τη στιγμή που αφαιρέθηκαν τα λεφτά από την κάρτα και μετά επανακατατέθηκαν, κάποιος θα έπρεπε να πληρώσει την επαναφόρτωση της virtual... Αυτός ο κάποιος δεν θυμάμαι αν ήμουν εγώ ή το κατάστημα. Βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση η ΕΤΕ να μην χρεώνει κανένα όταν πρόκειται για ακύρωση παραγγελίας....

Link to comment
Share on other sites

Απλά εννοούσα ότι από τη στιγμή που αφαιρέθηκαν τα λεφτά από την κάρτα και μετά επανακατατέθηκαν, κάποιος θα έπρεπε να πληρώσει την επαναφόρτωση της virtual... Αυτός ο κάποιος δεν θυμάμαι αν ήμουν εγώ ή το κατάστημα. Βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση η ΕΤΕ να μην χρεώνει κανένα όταν πρόκειται για ακύρωση παραγγελίας....

 

Πιστεύω πως σε αυτήν την περίπτωση το λογικό θα είναι να μην χρεωθείς γιατί δεν πρόκειται για επαναφόρτιση ! Αύριο θα πάω Μall , αν περάσω απο i-bank store θα ρωτήσω και θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά sorry για το off-topic, αλλά δεν έχω καταλάβει σε τι χρησιμεύουν αυτά τα i-bank stores... Δηλαδή ποιος ο λόγος να πας??

 

Ουσιαστικά είναι σημεία που μπορείς να κάνεις απο την κλασική ανάληψη μέχρι phone - internet banking . Κατα διαστήματα γίνονται και events - σεμινάρια για διάφορα θέματα.. Και εγώ πρόσφατα είχα την απορία και το ψαξα .. Μπορεί να μας απαντήσει και κανένας που να έχει παει πρόσφατα ;;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι σημεία που μπορείς να κάνεις απο την κλασική ανάληψη μέχρι phone - internet banking . Κατα διαστήματα γίνονται και events - σεμινάρια για διάφορα θέματα.. Και εγώ πρόσφατα είχα την απορία και το ψαξα .. Μπορεί να μας απαντήσει και κανένας που να έχει παει πρόσφατα ;;

 

Ααα events γίνονται?? Γι'αυτό κάτι φορές που περνάω έχει τόσο κόσμο κι αναρωτιόμουν τι γίνεται εκεί πέρα!! Τεχνολογικού περιεχομένου είναι τα events??

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ όσο ξέρω έχει και τεχνολογικού περιεχομένου και πιο γενικά. Πριν από λίγες μέρες πχ είχε μια εκδήλωση σχετικά με εκπαιδευτικά παιχνίδια για παιδάκια.. Νομίζω πέρασε ένας φίλος μου ..Είχαν και καλεσμένη την Τσαλιγοπούλου !:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...