Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πρόσφατη επαναφορά, παρατήρησα πως ο φάκελος της επιφάνειας εργασίας και μόνο αυτός εμφανίζεται ως Desktop. Όλα τα υπόλοιπα είναι κανονικά στα ελληνικά.

 

Δοκίμασα να επιλέξω αγγλικά και να επαναφέρω πάλι στα ελληνικά χωρίς αποτέλεσμα. Άλλαξαν πρώτα όλα στα αγγλικά όπως αναμενόταν αλλά στην επαναφορά το desktop παρέμεινε desktop.

 

Κάποια ιδέα ;

Δες αν φταίει το OneDrive.

Μπήκε ένα feature για default συγχρονισμό κάποιων φακέλων, μεταξύ άλλων και του desktop ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας, όπως έγραψα και πιο πάνω, αν και δεν πήρα κάποια απάντηση/συμβουλή, επειδή είχα κάποιο πρόβλημα με την ασφάλεια των Windows, δεν μπορούσα να ενεργοποιήσω την προστασία από ιούς και απειλές, έκανα μία επαναφορά του λάπτοπ. Είχα κάνει μία προσπάθεια διατηρώντας τα προσωπικά αρχεία, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε και έτσι έκανα πάλι επαναφορά, επιλέγοντας αυτή τη φορά να διαγραφούν τα προσωπικά μου αρχεία. Το λάπτοπ είναι αρκετά παλιό. Το είχα πάρει από τα Multirama με windows vista, μετά έβαλα τα 7 (επίσημα με αγορά) και έκανα αναβάθμιση σε 10. Τώρα φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα με την ασφάλεια του λάπτοπ και γίνονται και οι αναβαθμίσεις κανονικά. Όμως τώρα δεν μπορώ να εγκαταστήσω π.χ. κάποιο άλλο ασύρματο ή ενσύρματο ποντίκι και επίσης το λάπτοπ έχει και δακτυλικό αποτύπωμα με το οποίο ενεργοποιούσα τα windows. Τώρα μου λέει, όταν πηγαίνω να το ενεργοποιήσω, ότι δεν βρίσκει δακτυλικό αποτύπωμα. Χάθηκαν κάποιοι drivers με την αποκατάσταση που έκανα; Μπορώ να τους αναζητήσω στο internet, ή επειδή το λάπτοπ είναι αρκετά παλιό δεν υπάρχει τρόπος; Δεν ξέρω και πολλά από υπολογιστές γι' αυτό κάθε βοήθεια δεχτή.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας. Αγόρασα πρόσφατα μια άδεια Office 2016 Pro για το νέο μου laptop, και παράλληλα στήνω και Windows 10 και στον σταθερό μου, στον οποίο σχεδιάζω κι εκεί να αγοράσω άλλη μια άδεια για Office 2016 και για τα Windows 10 του σταθερού υπολογιστή.

Τι παίζει με τις άδειες σε διαφορετικά μηχανήματα; Πρέπει να δημιουργήσω διαφορετικό λογαριασμό Microsoft ώστε να αντιστοιχήσω τον καθένα σε κάθε μηχάνημα; Μπορώ να διαχειριστώ τις άδειες των Windows και του Office, ώστε να μπορώ να επιλέξω τι θα εγκαταστήσω σε ποιο μηχάνημα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες που αγοράζεις τι σχέση έχουν με λογαριασμό microsoft?

Κάθε άδεια που αγοράζεις ισχύει για όποιον υπολογιστή θέλεις (αλλά μόνο γι αυτόν τον συγκεκριμένο)

και δεν παύει να ισχύει όσα φορμά κι αν του κάνεις.

Υ.Γ. Πιστεύω να ξέρεις οτι ακόμη μπορείς να κάνεις εγκατάσταση των windows χωρίς λογ/σμό microsoft,

αρκεί να μην την κάνεις με σύνδεση στο internet. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση ξαναενεργοποιείς το internet.

Edited by sat_rrstm
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

αρχίζει να κολλάει ο υπολογιστής

 

και όταν πάω εδώ για ενημερώσεις δεν κάνει ανανέωση... τι κάνω;

θέλει ενημέρωσή win 10... αλλά δεν κάνει.

Έχει γνήσια win 7 αλλα σε αναβάθμιση μου έβαλε τα win 10...

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα "Λήψη των Windows 10" της microsoft η πρώτη επιλέξιμη επιλογή είναι "Ενημέρωση τώρα" από την οποία κατεβάζεις την εφαρμογή ενημέρωσης στο PC σου και την τρέχεις και σε κάποιο σημείο σε ρωτάει νομίζω για διατήρηση των αρχείων και εφαρμογών και ρυθμίσεων σου.

Ίσως σε πάρει μερικές ώρες γι αυτό να το κάνεις όταν δεν τον χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

αρχίζει να κολλάει ο υπολογιστής

 

και όταν πάω εδώ για ενημερώσεις δεν κάνει ανανέωση... τι κάνω;

θέλει ενημέρωσή win 10... αλλά δεν κάνει.

Έχει γνήσια win 7 αλλα σε αναβάθμιση μου έβαλε τα win 10...

 

Είσαι πάρα πολλά updates πίσω. Είτε με τον τρόπο παραπάνω ενημέρωση, είτε κατεβάζεις το iso, το ανοίγεις και κάνει ενημέρωση μέσα από αυτό.

Όλα μέσω του tool από τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...