Jump to content

Νέα συσκευή DVD rom στο Pc.Ποιά να προτιμήσω??


xerolas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω ένα νέο dvd-rom για το PC μου.Ποια μάρκα να προτιμήσω και ποιο μοντέλο??Ενδιαφέρομαι για τελευταίο μοντέλο που να παίζει άψογα τις ταινίες dvd(φαντάζομαι βέβαια πως όλες οι συσκευές πλέον θα είναι υψηλών standart).Ωστόσο κάποιες θα ξεχωρίζουν.Οι τιμές που κυμαίνονται??Ακούω προτάσεις.Τhank you εκ τωκ προτέρων :cool:
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με ένα Hitachi δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να παρατηρούνται ανάμεσα στις διάφορες μάρκες (εκτός της ταχύτητας βέβαια).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρη αγορά είναι τα Pioneer. Όταν αγόρασα το δικό μου το Pioneer ήταν βασιλιάς. To μοναδικό σε ATA 66 με ψηφιακή έξοδο, άριστο Αudio Extraction κτλ. Για ταινίες βέβαια, με καλό μηχάνημα, δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα drive.

 

θα σου έλεγα πάντως μακριά από Hitachi. Της κοπελιάς μου, παλιότερο μοντέλο, βγήκε μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Pioneer χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι πάρα πολύ καλά, μπορούν άνετα να αντικαταστήσουν το cdrom και o σχεδιασμός slot είναι πολύ πιο βολικός από το συρτάρι.
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις όρεξη για διαβασμα (και γνωρίζεις λίγα Αγγλικά ) παρακάτω υπάρχουν link με διάφορες γνώμες, διαφορές και review για πολλά πρόσφατα μοντέλα......

 

http://www.cdrlabs.com/phpBB/viewtopic.php?t=9796

Link to comment
Share on other sites

PIONEER KORYFH STA DVD ROM!Ayto einai sigouro!Meta pane ola ta alla!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Pioneer έχω εδώ και μισό χρόνο. Δοκίμασα Toshiba, πολύ γρήγορα αλλά αργά στο ripping (βγήκε firmware που να το διορθώνει αυτό). Εγώ θα σου έλεγα Pioneer ή Toshiba και τα δύο απροβλημάτιστα μου βγήκαν και τους αλλάζω τα φώτα στο ripping :alien:

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το Παϊονήρ το σλοτ-ιν θα προτείνω αλλά επειδή το παιδί ρώτησε και για τιμές, κοστίζει 41€ τελική τιμή. Για περισσότερα μοντέλα/τιμές:

 

http://www.infoshop.gr/show.asp?id=1&subid=10

Link to comment
Share on other sites

Anaferate mexri stigmis ti defterh kalyterh etairia pou einai fysika i Pioneer!Prwth fysika erxete h TEAC....poiothta se oti ftiaxnei kai panta ikanopoihmenos me oti TEAC eixa pote! :D

TEAC DV-516E to synistw anepifylakta,xwris plaka,me to Pioneer 120S einai ta kalytera tis agoras me timh akrivws idia! :cool:

Link to comment
Share on other sites

e οχι και η pioneer δευτερη σε σχεση με την nec, μην τρελαθουμε

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον babis

 

e οχι και η pioneer δευτερη σε σχεση με την nec, μην τρελαθουμε

 

 

TEAC eipa...oxi NEC...kamoia sxesh to ena me to allo!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Quasimodo

 

TEAC eipa...oxi NEC...kamoia sxesh to ena me to allo!!

 

 

Ισχυει ακριβως το ιδιο. Τουλαχιστον στους μηχανισμους dvd η teac δεν λεει πολλα, αντιθετως η pioneer ειναι κορυφη

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Th gnwmi mou eipa...ok? ;)

mh me kanete na psaxnw reviews... :whistle:

 

kai gia to prwto,deftero..kalambouri ekana...pioneer,teac,ta kalytera...telos! gousta k protimiseis einai afta! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SISMOS

 

PIONEER ΠΑΝΤΑ, ME SLOT OXI ΣΥΡΤΑΡΑΚΙ (ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ)

 

...Δεκτόν για τα PIONEER είχε ένας φίλος μου με slotaκι ομως το σλοτ είναι υπερευαίσθητο -δυστυχώς- όπως αποδείχθηκε στο μοντέλο του φίλου μου τουλάχιστον.Μια μέρα στη βιασύνη του έβαλε ελάχιστα μεγαλύτερη κλήση στο dvd diskaki κατά συνέπεια αντί να το "ρουφήξει" η συσκευή μάγκωσε το μισό για λίγο μέσα και έκτοτε το dvd rom κάνει νερά.Κάτι ήξερε ίσως και η PIONEER που ξαναβγάζει τα νέα μοντέλα και με συρταράκι.Άρα σε PIONEER με συρταράκι μάλλον προσανατολίζομαι.Thanx πάντως!! :cool:
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω με slot δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Το σλοτ ιν γρατσουνάει περισσότερο τα cds. Και μονώνει χειρότερα τον θόρυβο σε σχέση με το συρταράκι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ! Ούτε τα δισκάκια γρατζουνάει ούτε χαλάει ο μηχανισμός. Πως να τα γρατζουνίσει με το μαλακό υλικό που έχει στη σχισμή; Είναι αδύνατον! Επίσης το να λες ότι έβαλες στραβά ένα δισκάκι και χάλασε ο μηχανισμός παραείναι τραβηγμένο. Αυτά τα πράγματα χρειάζονται και λίγη προσοχή. Με την ίδια λογική και ένα cd/dvd με συρτάρι μπορει να πάθει ζημιά. Εγώ και τόσοι άλλοι που ξέρω και το έχουν και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα, απλά το χρησιμοποιούμε με την ίδια προσοχή που θα χρησιμοποιούσαμε οποιοδήποτε άλλο cd/dvd με συρτάρι. Επίσης έναν χρόνο τώρα που το έχω, το έχω βρει πολύ πιο βολικό από μια συσκευή με συρτάρι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...