Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

Προγραμμα για να βρισκεις το κινητο μεσω GPS ειναι το WIMP(where is my phone).Και SIM να αλλαξει ο αλλος αυτο λειτουργει,σου στελνει συντεταγμενες(αφου στειλεις ενα SMS με κατι νουμερα σε εναν συγκεκριμενο αριθμο)τις οποιες τις βαζεις πχ στο google και σου βρισκει την τοποθεσια.Προυποθεση ειναι να βρει σημα το GPS,αλλα αυτο δεν ειναι και μεγαλο προβλημα,καποια στιγμη θα βγει σε εξωτερικο χωρο και θα λειτουργησει.Το σημαντικοτερο ειναι να μην γνωριζει αυτος που θα το παρει απο WM και το κινητο ωστε να το κανει hard reset.Και να το βαλεις παντως το προγραμμα μην επαναπαυτεις στο και να στο κλεψουν θα το βρεις.Εγω προσωπικα δεν το χω βαλει.

Ευχαριστώ :). Μπορεί να το βάλω (αν το βρω freeware σίγουρα), αλλά εννοείτε ότι ποτέ δεν επαναπαύεσε και λες: ΕΕ και να μου το κλέψουν θα το βρω... Και που θα το βρεις δεν ξέρεις ο άλλος αν το έχει διαλύσει :p... Το πρόγραμμα αν το βάλω και το χρησιμοποιήσω για δοκιμή (δηλαδή να αφήσω το κινητό έξω, να στείλω με ένα άλλο το SMS, να μου έρθουν η συντεταγμένες και να τις βάλω στο google earth, να δω αν βγάζει την περιοχή που βρίσκομαι) μετά θα μπορώ στέλνωντας το ίδιο SMS να δω ξανά την νέα του θέση έτσι?

 

 

ασε φιλε κ εγω ειχα "χασει" ενα κινητο βασικα το ειχα δωσει στο service και μου ειχαν πει δν θα σβηστει τιποτα αλλα μου στειλαν κενουργια συσκευη αλλα το κινητο δεν με ενοιαζε ειχα παρει αλλο

με εννοιαζαν τα αρχεια οι φωτο και τ μυνηματα περισσοτερο...ασε πικρα

Επειδή από τα λάθη μας (και από τα λάθη τον αλλονών :p) μαθαίνουμαι, άρχισε να τραβας που και που κανένα backup από το νέο σου κινητό σε ένα PC (ή ακόμα καλύτερα σε πολλά PC), για να είσαι σίγουρος αν έχεις κάποια σημαντικά αρχεία. Υπάρχουν και προγράμματα που σε βοηθάνε σε αυτό, αλλά αν είναι απλά αρχεία, φωτογραφίες και τέτοια, με ένα απλό copy-paste είσαι ΟΚ.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή από τα λάθη μας (και από τα λάθη τον αλλονών :p) μαθαίνουμαι, άρχισε να τραβας που και που κανένα backup από το νέο σου κινητό σε ένα PC (ή ακόμα καλύτερα σε πολλά PC), για να είσαι σίγουρος αν έχεις κάποια σημαντικά αρχεία. Υπάρχουν και προγράμματα που σε βοηθάνε σε αυτό, αλλά αν είναι απλά αρχεία, φωτογραφίες και τέτοια, με ένα απλό copy-paste είσαι ΟΚ.

 

ναι εδω εχεις δικιο αλλα ενταξει δεν πειραζει τωρα αυτο εγινε πριν 2 χρονια

αυτο που με ενοιαζε πιο πολυ ηταν μια φωτογραφια....

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το θέμα που λέει για το WIMP στο myphone ΕΔΩ. Δεν κατάλαβα τι είναι αυτό που λέει το τελεταίος.

Αυτό εδώ:

Ρε παιδια, αφήστε το GPS. Το καλύτερο όλων είναι το ότι στέλνει SMS μόλις αλλάξει η SIM, οπότε έχεις τον αριθμό του άλλου.

Ποιός στέλνει SMS όταν αλλάξει η SIM ??

 

edit: Κατέβασα το πρώτο προγραμματάκι που είναι freeware, και λέει για αυτό. ΟΚ κατάλαβα !!

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

μονο σε wm μπαίνει αυτό;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μονο σε wm μπαίνει αυτό;

 

σε πιο post αναφερεσαι...

κανε παραθεση καλυτερα

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

στο WIMP

φυσικα και κατι αναλογο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

στο WIMP

φυσικα και κατι αναλογο.

 

οπως καταλαβα δεν εχει WM

τι λειτουργικο εχει το κινητο σου

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

UIQ Symbian

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

@stavros11

 

Nαι σωστα ξεχασα να το αναφερω,με το που γινει αλλαγη SIM ενημερωνει για το νουμερο εκει που το εχεις ορισει να στειλει SMS.Το wimp πρεπει να το εχω σε ολοκληρωμενη εκδοση αλλα δεν θυμαμαι,θα το ψαξω κι αν το βρω στο στελνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στα Sony Ericsson όπως και σε κάθε άλλη πλατφόρμα υπάρχουν ανάλογα προγράμματα. Το Where Is My Phone δουλεύει μόνο σε Windows Mobile-PPC
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Στα Sony Ericsson όπως και σε κάθε άλλη πλατφόρμα υπάρχουν ανάλογα προγράμματα. Το Where Is My Phone δουλεύει μόνο σε Windows Mobile-PPC

 

Thanks man!

Κρίμα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά εχτές το πρωί στο κέντρο μου κλέψανε το htc kaiser.

Θέλω την άποψη σας, να το δηλώσω στην αστυνομία ή μόνο 1 στα 1000 βρίσκονται?

Η πιθανότητα να το χασα, και όχι να μου το κλέψανε, είναι λιγότερο από 1%.

 

 

Btw, όποιος σκέφτεται να αγοράσει μεταχειρισμένο kaiser, ας έχει το νου του. Το IMEI είναι 355757015091438 και το s/n HT807GB13073

Link to comment
Share on other sites

ή μόνο 1 στα 1000 βρίσκονται?

 

Βρίσκονται 1 στα 1000; :lol:

Πολύ μεγάλο μου φαίνεται το ποσοστό και πάλι. :p

 

Η τιμημένη Ε.Α. μας ασχολείται με πιο σοβαρά πράγματα, όπως το να κόβει κλήσεις για παράδειγμα.

 

Εγώ απλά θα προσπαθούσα να ξεχάσω την όλη υπόθεση γιατί το

να ξαναδείς το κινητό σου, ισοδυναμεί με θαύμα. Εδώ το αυτοκίνητο να σου κλέβανε δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει κάτι η αστυνομία, το κινητό πιστεύεις ότι θα καταφέρουν να βρούνε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις σίγουρα είναι να πας στην HTC στα κεντρικά και να το δηλώσεις. Με απόδειξη και το ΙΜΕΙ.

 

Η ελπίδα σου είναι να πάθει κάτι και να πρέπει να το πάει ο κλέφτης για service. Σίγουρα τα παιδιά θα σε ειδοποιήσουν. (Μπορεί και να κάνουν και παραπάνω πράγματα αλλά δεν είμαι σίγουρος)

 

Το ξέρω γιατί μία φορά είχα πάει να μου κάνουν μια αναβάθμιση και μαζί με όλες τις πληροφορίες τους εμφάνιζε και σε ένα κουτάκι (κλεμμένο -ναι- -όχι-)

 

Να ελπίζεις να είναι χαζούλης ο κλέφτης και να μη διαβάζει myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Προσπαθώ να το ξεχάσω, αλλά πρώτη φορά με κλέβουν και μου έχει κάτσει πολύ άσχημα.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις σίγουρα είναι να πας στην HTC στα κεντρικά και να το δηλώσεις. Με απόδειξη και το ΙΜΕΙ.

 

Η ελπίδα σου είναι να πάθει κάτι και να πρέπει να το πάει ο κλέφτης για service. Σίγουρα τα παιδιά θα σε ειδοποιήσουν. (Μπορεί και να κάνουν και παραπάνω πράγματα αλλά δεν είμαι σίγουρος)

 

Το ξέρω γιατί μία φορά είχα πάει να μου κάνουν μια αναβάθμιση και μαζί με όλες τις πληροφορίες τους εμφάνιζε και σε ένα κουτάκι (κλεμμένο -ναι- -όχι-)

 

Να ελπίζεις να είναι χαζούλης ο κλέφτης και να μη διαβάζει myphone.gr

Απόδειξη δεν υπάρχει! Υπάρχει αλλά εκεί που είναι τώρα δεν μπορεί να μου δοθεί! Δεν μπορώ να πάω χωρίς απόδειξη? Που είναι τα κεντρικά?

Link to comment
Share on other sites

το κινητό σου μπορεί να βρεθεί.

αρκεί να συμμετέχουν όλοι. δηλαδή

η αστυνομία νομίζω μπορεί να στο βρει

αλλά το θέμα είναι θα το κάνουν, επίσης

πρέπει να συνεργαστούν και οι εταιρίες κινητής

τηλεφωνία και η htc Ελλαδας πρέπει να πιέσει τα δίκτυα.

 

που θέλω να καταλήξω το imei της συσκευής σου θα σταλεί

στο δίκτυο στο οποίο έχει βάλει κάποιος την κάρτα σιμ.

Link to comment
Share on other sites

οντως τροπος υπαρχει. αλλα θα σου πει η αστυνομια, δεν ειναι και μελος της 17 νοεμβρη ο κλεφτης για να ενεργοποιησουμε το συστημα εντοπισμου!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

PARASwrite, γνωστά όλα αυτά, αλλά για την Ελλάδα λίγο ουτοπικό σενάριο! μήπως έχεις ζήσει στο εξωτερικό? :D

Έχεις ακούσει καμιά περίπτωση να γίναν όλα αύτα? :O

Link to comment
Share on other sites

τι σας κανει να πιστευετε πως θα ασχοληθει κανεις να βρει ενα κινητο? πατε καλα?

εδω εμενα μου κλεψανε το αυτοκινητο τον φεβρουαριο και ακομη υποτιθεται το ψαχνουν..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

PARASwrite, γνωστά όλα αυτά, αλλά για την Ελλάδα λίγο ουτοπικό σενάριο! μήπως έχεις ζήσει στο εξωτερικό? :D

Έχεις ακούσει καμιά περίπτωση να γίναν όλα αύτα? :O

 

μόνιμος στην Ελλάδα :)

αλλά το συγκεκριμένο μέτρο

έχει εφαρμοστεί σε αρκετές περιπτώσεις.

σε κατάδικους, για ύποπτες πληροφορίες κοκ.

 

τι σας κανει να πιστευετε πως θα ασχοληθει κανεις να βρει ενα κινητο? πατε καλα?

εδω εμενα μου κλεψανε το αυτοκινητο τον φεβρουαριο και ακομη υποτιθεται το ψαχνουν..

 

το θέμα δεν είναι το κινητό αλλά το δίκαιο. φυσικά όπως λες

το αυτοκίνητο είναι δύσκολο να βρεθεί πόσο μάλλον το

ρύζι στο χιόνι... εγώ πάντως νομίζω ότι αν βοηθήσουν όλοι

θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,να το βρει η Ε.Α. δε παίζει κατ`εμέ...αλλά δήλωσε το,μπααααααααας και κατα τύχη εντελώς πιάσουν κανέναν και το έχει στην κατοχή του ακόμα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

PARASwrite, όπως το πες, για κακουργήματα την κάνουν την συγκεκριμένη διαδικασία, για πλημελήμα (κλοπή κινητού) όχι.

 

virginia285, το δήλωσα σήμερα το πρωί, και παράλληλα το ξέγραψα και απ το μυαλό μου μια και καλή. πάω για HD... :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακούσει κάποτε μια περίπτωση,ενος γνωστού όπου έχασε το κινητό τουτο δηλώνει,κι μετά 3 μήνες τον ειδοποιούν απο την αστυνομία οτι βρέθηκε στη κατοχή ενός τύπου που συνέλαβαν για άκυρο θέμα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε το IMEI και στο imei.gr, αν και θα πρέπει να είσαι πιο τυχερός από τον γνωστό του virginia για να το βρεις από εκεί :p. Όντως είναι δύσκολο να ξεχάσεις μία κλοπή, αλλά νομίζω ότι αν γίνουν αυτά που λέει ο PARAS το βρίσκουν άνετα. Πάντως αν πας για HD μπορεί να σου βγει και για καλό ;). Απλά μια συμβουλή: βγαίνει και το Leo ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...