Jump to content

Εκμάθηση ξένων γλωσσών


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος που μπορει κανείς να μάθει κινέζικα, ισως κάποιο φροντηστήριο ή σχολή (ή ή ή) στην Αθήνα. Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Ιπποκράτους. Εκεί διδάσκουν και τις πιο απίθανες γλώσσες :p

 

Απλά αν δεν είσαι φοιτητής του ΕΚΠΑ πληρώνεις έξτρα. Είναι πολύ καλή φάση, εγώ έμαθα πορτογαλικά (κάποια απαραίτητα τέλος πάντων) με αυτόν τον τρόπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος v@g (13 Οκτ. 2004 , 08:36)

 

Γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος που μπορει κανείς να μάθει κινέζικα, ισως κάποιο φροντηστήριο ή σχολή (ή ή ή) στην Αθήνα. Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

 

 

Μπορείς να απευθυνθείς στην Κινεζική Πρεσβεία , στο Προξενείο να ρωτήσεις .

 

Διεύθυνση : Κρίνων 2α, 15452 Παλαιό Ψυχικό

Προξενείο : 210-6723282

Εμπορικά θέματα : 210-6723281, 210-6727492

Τηλεφωνικό κέντρο Πρεσβείας : 210-6783840

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τη βοήθειά σας! Αυτό για το Πανεπιστήμιο Αθηνών το έχω ακούσει. Θα πάω αύριο να μάθω περισσότερα! Καλό απόγευμα :D
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις αγγλικά? έχεις μήπως PDA? αν ναι βρες το china2go θα σε βοηθήσει με τα βασικά ;) έτσι για αρχή να δεις αν σου είναι εύκολο να τα μάθεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος v@g (13 Οκτ. 2004 , 08:36)

 

Γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος που μπορει κανείς να μάθει κινέζικα, ισως κάποιο φροντηστήριο ή σχολή (ή ή ή) στην Αθήνα. Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

 

 

Iπποκράτους 15 (όπως είπε και ο Trobocop® ), διδάσκουν σίγουρα κινέζικα κάθε χρονιά. Αν αυτό γίνεται και φέτος,θα έχουν ήδη ξεκινήσει! Καλή τύχη αύριο :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φέυγω του χρόνου για Erasmus στη Lund, Σουηδία (ναι, στην πόλη που έχουν καλωδιακό internet 1Gbps ) και θέλω να μάθω κάποια βασικά σουηδικά, όχι τόσο για να μπορώ να μιλήσω με τον κόσμο όσο για να τα εξασκήσω στους 9 μήνες που θα είμαι εκεί και να γυρίσω πίσω γνωρίζοντας καλά άλλη μια γλώσσα.

Ξέρετε που θα μπορούσα να ξεκινήσω μαθήματα σουηδικών αυτόν τον καιρό με προοπτική να κρατήσουν μέχρι αρχές Ιουνίου;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για ολες τις πολεις της Ελλαδας αλλα στην Ροδο εχει φροντιστιρια που κανουνε ταχυρυθμα μαθιματα. Οταν λες βασικα τι ενοεις;;; Μονο να μηλας θες η και να μαθεις να γραφεις και γραματικη και τετοια;;; Αν θες να μαθεις 2-3 λεξεις ολες κι ολες στειλε μου πμ να σου πω οτι λεξει θελεις. Επισης μπορεισ να παρεις Ελληνο-Σουηδικο λεξικο.

 

Αφτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα.Αμα μου κατευει τπτ αλλο θα στο πω

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο.

Αθήνα είμαι και θέλω να μάθω και να γράφω και να μιλάω και να διαβάζω, ότι προλάβω σε 3 μήνες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μήτσο, θα μας τρελλάνεις; Είσαι φοιτητής στην Αθήνα και ρωτάς πού μπορείς να μάθεις Σουηδικά (ή οποιαδήποτε ξένη γλώσσα;;;; ) ;;;; :blink: :p

 

Διδασκαλείο Πανεπιστημιακής λέσχης Ε.Κ.Π.Α., Ιπποκράτους 15. Δεν θα σου χρειαστεί τίποτα άλλο. :) :cool:

 

Και μην αγχώνεσαι. Μόλις φτάσεις εκεί τα σουηδικά που θα έχεις μάθει θα βελτιωθούν κάθετα χάρη στην συνεχή (μέχρι αηδίας) επαφή με την γλώσσα. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μήτσο, θα μας τρελλάνεις; Είσαι φοιτητής στην Αθήνα και ρωτάς πού μπορείς να μάθεις Σουηδικά (ή οποιαδήποτε ξένη γλώσσα;;;; ) ;;;; :blink: :p

 

Διδασκαλείο Πανεπιστημιακής λέσχης Ε.Κ.Π.Α., Ιπποκράτους 15. Δεν θα σου χρειαστεί τίποτα άλλο. :) :cool:

 

Και μην αγχώνεσαι. Μόλις φτάσεις εκεί τα σουηδικά που θα έχεις μάθει θα βελτιωθούν κάθετα χάρη στην συνεχή (μέχρι αηδίας) επαφή με την γλώσσα. ;) :)

Αυτό απάντησα και γώ. Και μετά πήγα στη σελίδα του Διδασκαλείου:

 

Τα μαθήματα του χειμερινού προγράμματος αρχίζουν αρχές Οκτωβρίου και τελειώνουν τέλη Μαίου, σύμφωνα με τα αναλυτικά προγράμματα. Το θερινό πρόγραμμα (με 80-90 ώρες διδασκαλίας) διαρκεί από 1-30 Ιουλίου.

Ο Lewton λέει

να ξεκινήσω μαθήματα σουηδικών αυτόν τον καιρό με προοπτική να κρατήσουν μέχρι αρχές Ιουνίου;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό απάντησα και γώ. Και μετά πήγα στη σελίδα του Διδασκαλείου:

 

 

Ο Lewton λέει

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στις "μη δημοφιλείς" γλώσσες τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά. Ειδικά για φοιτητές Εράσμους που ως επί το πλείστον εξυπηρετούνται από το διδασκαλείο. Για του λόγου το αληθές, και εγώ για 3 μήνες έκανα πορτογαλικά σε 'ασχετη περίοδο. Δεν μου είπαν όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη και Φίλιππε ευχαριστώ πολύ.

Αλέξη ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν το ήξερα! :p (πλάκα κάνω)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε εμπειρια του πως μπορει να

μαθει κανεις ιταλικα οχι ομως απο καθηγητη - ιδιαιτερα

(συνηθως δεν εχουν

την αναλογη πειρα)

αλλα απο καποιο ινστιτουτο

οπως πχ ειναι το γαλλικο που διδασκει την αντιστοιχηγλωσσα.

 

ποσο χρονο χρειαζεται /χρηματα ?

 

οι εξετασεις για το αντιστοιχο lower*?

 

*ποιο ειναι το αντιστοιχο του Lower στην ιταλικη γλωσσα?

 

 

γενικοτερα θα ηθελα να μαθω μια αλλη γλωσσα περαν τησ Αγγλικης

που την ξερουν ολη και να φανει και χρησιμη καποτε στο μελλον

κανεις που να εχει καμμια ιδεα ?

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το αντιστοιχο του Lower ειναι το Celi 3.Με ενα μετριο-καλο διαβασμα υπολογισε περιπου 1,5 χρονο.Αν παντως δεν σου αρεσουν ιδιαιτερα τα ιταλικα ή δεν τα προτιμας γι'αλλο λογο(πχ προοπτικη να πας Ιταλια στο μελλον),θα σου ελεγα να μαθεις κατι αλλο.πχ Γαλλικα ή Ισπανικα.Τα μιλαει πολυ περισσοτερος κοσμος απο τα Ιταλικα
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εκτός από τα πτυχεία του Ιταλικού ινστιτούτου μπορείς να δεις και για το κρατικό πτυχείο .. Εγώ προσωπικά έχω Celi 3,4 και το Κρατικό.Μου πήρε 2 χρόνια για να τα πάρω, και με βοήθησαν ιδιαίτερα τα γαλλικά που ήδη γνώριζα(υπάρχουν πολλές ομόρριζες λέξεις, η γραμματικη είναι σχεδόν ίδια)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειάσου! Μελετώ τα κινέζικα από τον Οκτώβριο στο πανεπιστήμιο. Είμαι πολύ ευτυχής! Μιλάτε τα κινέζικα?

 

Κοντα επεσα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!! χιχι! Για την ακρίβεια: "Γεια σας! Από τον Οκτώβριο μαθαίνω κινέζικα στο πανεπιστήμιο. Είμαι πολύ χαρούμενος. Εσείς, μαθαίνετε κινέζικα; (Αν ναι,) που; :)

 

Ξέρεις κινέζικα; :D :) :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τα επαιξε ο υπολογιστης. Μου βγαζει κινεζικα στα μηνυματα σας. :p :lol:

 

Κινεζικα δεν ξερω (να ειναι καλα η μεταφραση του Word) αλλα ξερω τα βασικα.

Νι χαο (τι κανεις?) σε σε (ευχαριστω). Τωρα πως γραφονται ουτε που ξερω :D

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω. Εσείς γράφετε κινέζικα; [Γιατί σε εμένα εμφανίζει ερωτηματικά (?)]

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...