Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δε γουστάρω απλα τα μουτρα σου και προσλαμβάνω μπράβους να σε πλακώσουν λέγοντας τους ότι μου χρωστάς. Αυτοί δε θα τα πάρουν από εμένα αλλά από εσένα. Χωρίς αποδείξεις συναλλαγής μάλλον εγώ θα τις φάω

 

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Μήπως δεν ξέρεις τι σημαίνει μπράβος;

Λες να ζητάνε αποδείξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως δεν ξέρεις τι σημαίνει μπράβος;

Λες να ζητάνε αποδείξεις;

Εσύ μάλλον δε ξέρεις από "νομιμοφανείς" διαδικασίες.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον δε ξέρεις από "νομιμοφανείς" διαδικασίες.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Αν δεν έχουν μπέσα και οι άνθρωποι του υποκόσμου ποιοι θα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν μπέσα και οι άνθρωποι του υποκόσμου ποιοι θα έχουν;
Ρε φίλε πήγαινε φάε ταραμά και άσε ποιοι έχουνε μπέσα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή σαρακοστή σε όλους.

Ξαναζωντανεύω αυτό το θέμα γιατί ψάχνω λύση σε ένα σοβαρότατο οικογενειακό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κάποιος/α.

Εδώ και 5 χρόνια (πολύ πριν τα capital controls) ο πατέρας μου δάνεισε ένα πολύ μεγάλο χρηματικό ποσό για μια νέα επαγγελματική του αρχή σε συγγενικό άτομο. Μέχρι στιγμής παρά τις έντονες πιέσεις που του έχουμε ασκήσει οικογενειακώς και τις τακτικές ενοχλήσεις δεν έχει δώσει ούτε σεντς. Το κακό είναι ότι αφού μέχρι ενός σημείου μας έδινε δίκιο και παραδέχονταν το φταίξιμο του και μας έδινε υποσχέσεις, μετά από κάποια στιγμή άλλαξε στάση, γίνεται επιθετικός φραστικά μέχρι και υβριστικός. Δεν σηκώνει τηλέφωνα, μόλις μας βλέπει φεύγει. Προσεγγίσαμε άτομα της οικογένειας του, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα.

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί ο πατέρας μου να κινηθεί νομικά είτε μέσω αστυνομίας είτε μέσω δικηγόρου; Ή χωρίς στοιχεία (δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο ΔΥΣΤΥΧΏΣ) απλά θα γίνουμε ρεζίλι;

 

σου εχω πειτην αποψη μου, σε διαφορετικο στυλ από τους οποιους ασχετους/ειρωνες εδώ μεσα, στο άλλο φορουμ που εθεσες επισης το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή σαρακοστή σε όλους.

Ξαναζωντανεύω αυτό το θέμα γιατί ψάχνω λύση σε ένα σοβαρότατο οικογενειακό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κάποιος/α.

Εδώ και 5 χρόνια (πολύ πριν τα capital controls) ο πατέρας μου δάνεισε ένα πολύ μεγάλο χρηματικό ποσό για μια νέα επαγγελματική του αρχή σε συγγενικό άτομο. Μέχρι στιγμής παρά τις έντονες πιέσεις που του έχουμε ασκήσει οικογενειακώς και τις τακτικές ενοχλήσεις δεν έχει δώσει ούτε σεντς. Το κακό είναι ότι αφού μέχρι ενός σημείου μας έδινε δίκιο και παραδέχονταν το φταίξιμο του και μας έδινε υποσχέσεις, μετά από κάποια στιγμή άλλαξε στάση, γίνεται επιθετικός φραστικά μέχρι και υβριστικός. Δεν σηκώνει τηλέφωνα, μόλις μας βλέπει φεύγει. Προσεγγίσαμε άτομα της οικογένειας του, αλλά δεν καταφέραμε τίποτα.

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί ο πατέρας μου να κινηθεί νομικά είτε μέσω αστυνομίας είτε μέσω δικηγόρου; Ή χωρίς στοιχεία (δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο ΔΥΣΤΥΧΏΣ) απλά θα γίνουμε ρεζίλι;

 

Υπάρχουν κάποια προφανή πράγματα, όσον αφορά το "δανεισμό" χρημάτων, με τέτοιο τρόπο.

1) Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους. Όπως έχουν γίνει οι εποχές, πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί πριν δανείσουμε (αν μπορούμε) στον οποιοδήποτε.

2) Πάντα υπάρχει η πιθανότητα, να μην πάρεις πίσω μέρος η ολόκληρο το ποσό.

3) Πρακτικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά ή για να ακριβολογήσω δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

4) Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ποσό έγινε μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό βρίσκεις εύκολα λύση μέσω δικαστήριου!

Έχω πρόσφατο παράδειγμα ενός φίλου, απλά περιμένουν να βγάλει απόφαση για το ποσό που θα πρέπει να καταβάλλεται κάθε μήνα μέχρι να τελειώσει!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη γυμνασιου, ενας συμμαθητης μου δανειστηκε λεφτα, μου υποσχεθηκε

να μου τα δωσει με τοκο και, οταν μετα απο καιρο, τον ρωτησα τι θα γινει με τα

λεφτα που μου χρωσταει, με εβγαλε τρελο και μου ειπε οτι ποτε δεν του δανεισα

λεφτα. Τι μπορουσα να κανω για να τα παρω πισω? Το πηρα αποφαση και μου

εγινε μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη γυμνασιου, ενας συμμαθητης μου δανειστηκε λεφτα, μου υποσχεθηκε

να μου τα δωσει με τοκο και, οταν μετα απο καιρο, τον ρωτησα τι θα γινει με τα

λεφτα που μου χρωσταει, με εβγαλε τρελο και μου ειπε οτι ποτε δεν του δανεισα

λεφτα. Τι μπορουσα να κανω για να τα παρω πισω? Το πηρα αποφαση και μου

εγινε μαθημα.

 

είχες μάρτυρες; πχ μήπως σας είδε η κυρία από το κυλικείο όταν πήρατε την τυρόπιτα;

Link to comment
Share on other sites

είχες μάρτυρες; πχ μήπως σας είδε η κυρία από το κυλικείο όταν πήρατε την τυρόπιτα;

 

Τώρα στην τρίτη Γυμνασίου έχει αλλάξει η κυρία στο κυλικείο οπότε δεν έχει μάρτυρες.:D

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου σε αυτο το θεμα.Mονο σε αδερφικους φιλους που τους ξερεις μια ζωη η και λιγοτερο αλλα παντα σου στεκονται,η σε αδερφο η αδερφη γιατι ενταξει αιμα σου ειναι να μη βοηθησεις;

δυστηχως σε αλλους πρεπει να περνετε μετρα.Ετσι αν γινει μια στραβη να κινηθητε νομικα.

Για τη περιπτωση του παιδιου αντε πες λυκειοπαιδα γυμνασιοπαιδα ανωριμα θα σου κανουν κατι τετια,τα ζησα και γω στο λυκειο.Για τη πιο πανω περιπτωση ειναι πραματικα για σφαλιαρες ο τυπος.και ιδιως το κορυφαιο οτι τους εβριζε κιολας αντι να νιωθει ασχημα, εστω και λιγο ιδιως σε τετιες εποχες.

Δεν ειναι να βασιζεσαι σε κανεναν. ο καθε ενας τη παρτη του κοιτα,αρα πρεπει να φερεσαι και συ αναλογος.Θελεις δανεικα; ειναι μεγαλη αναγκη; γιατι τα θες; και με μια μικρη διαδικασια για σαι καλυμενος νομικα παντα αν συγκινηθεις του της τα δινεις.

Ετσι ειναι οι ανθρωποι και πρεπει να σαι και συ σκληρος ακομα και σε γνωστους.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...