Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήθελα να τον βοηθήσω, αλλά τελικά η αρρώστια του για τα χαρτιά δεν θα σταματήσει, τώρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο φίλε μου,λάθος μου μεγάλο, γιατί είναι ικανός να βρήκε τα χρήματα και να τα έπαιξε και αυτά και να τα έχασε.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να τον βοηθήσω, αλλά τελικά η αρρώστια του για τα χαρτιά δεν θα σταματήσει, τώρα που το ξανασκέφτομαι έχεις δίκιο φίλε μου,λάθος μου μεγάλο, γιατί είναι ικανός να βρήκε τα χρήματα και να τα έπαιξε και αυτά και να τα έχασε.

 

Δίκιο έχετε σε αυτό, απλά εγώ έπεσα στην εξαίρεση. Δάνεισα σε έναν φίλο μου 7000 ευρώ, γιατί έφαγε ότι είχε και δεν είχε στον τζόγο, αλλά μέσα σε ένα εξάμηνο μου τα επέστρεψε όλα και επειδή "χτίζει" πάλι από την αρχή, ότι είχε χάσει στον τζόγο (πολλά χιλιάρικα πραγματικά), είναι και "δίπλα" μου οικονομικά, σε πολύ μεγάλο βαθμό. Βέβαια από την όλη εμπειρία μου και παρ' όλο που όλα τελείωσαν καλά, αποφάσισα να μην ξαναδανείσω χρήματα, γιατί το άγχος για την επιστροφή τους, αλλά και τα νεύρα σε περίπτωση που δεν επιστραφούν τα χρήματα, θα είναι πολύ έντονα για να τα συγκρατήσω. Αυτά. ...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δανείζετε να δανείζετε μόνο μικροποσα, δηλαδή ποσά κάτω του χιλιάρικου για να μην πω κάτω του πεντακοσαρικου ειδικά στις μέρες μας που τα χρήματα δεν περισσεύουν καθόλου, έτσι ακόμα και αν γίνουν "δανεικά και αγύριστα" θα έχετε πάθει την μικρότερη ζημιά.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δανείζετε να δανείζετε μόνο μικροποσα, δηλαδή ποσά κάτω του χιλιάρικου για να μην πω κάτω του πεντακοσαρικου ειδικά στις μέρες μας που τα χρήματα δεν περισσεύουν καθόλου, έτσι ακόμα και αν γίνουν "δανεικά και αγύριστα" θα έχετε πάθει την μικρότερη ζημιά.

 

Μικροποσά είναι αυτά??:p

Και 20€ να δανείσεις και να μην τα πάρεις πίσω σου κάθεται κάπως

Edited by PaSxaLiS_OmniaII
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δανείζετε να δανείζετε μόνο μικροποσα, δηλαδή ποσά κάτω του χιλιάρικου για να μην πω κάτω του πεντακοσαρικου ειδικά στις μέρες μας που τα χρήματα δεν περισσεύουν καθόλου, έτσι ακόμα και αν γίνουν "δανεικά και αγύριστα" θα έχετε πάθει την μικρότερη ζημιά.

 

Βασικά δεν είναι εποχή για να δανείζουμε, γιατί όπως είπε και εσύ φίλε μου, δεν μας περισσεύουν καθόλου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Δύσκολες εποχές για να μας περισσεύουν, αλλά ακόμα και αν υπάρχει απόθεμα χρημάτων, τώρα πια είμαι κατά της όλης διαδικασίας του δανεισμού χρημάτων.
Link to comment
Share on other sites

Στον κολλητό μου του δάνεισα 10.000€ και μετά από 2-3 μήνες μου έδωσε μια επιταγή πίσω. Δεν είναι όλοι ίδιοι.

 

Σωστός, έτσι είναι. Εξαρτάται από τον άνθρωπο. ....

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, έτσι είναι. Εξαρτάται από τον άνθρωπο. ....

 

το σωστος οριζεται με το αν επραξε αναλογα με το τι ειχατε συμφωνησει.

αν εγω σου δανεισω 1000 ευρω και εσυ μου πεις "θα στα δωσω σε 10-15 μερες μετρητα" και μου τα γυρισεις μετα 3 μηνες σε επιταγη, η 500 ευρω και τα αλλα βλεπουμε, τοτε σιγουρα δεν εισαι σωστος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το σωστος οριζεται με το αν επραξε αναλογα με το τι ειχατε συμφωνησει.

αν εγω σου δανεισω 1000 ευρω και εσυ μου πεις "θα στα δωσω σε 10-15 μερες μετρητα" και μου τα γυρισεις μετα 3 μηνες σε επιταγη, η 500 ευρω και τα αλλα βλεπουμε, τοτε σιγουρα δεν εισαι σωστος.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Αλλιώς είναι να καθυστερήσει κάποιος στην αποπληρωμή 1000 ευρώ και αλλιώς είναι να σου χρωστάει κάποιος 10000 ευρώ, να είναι 23 χρονών και να δουλεύει μέχρι τα ξημερώματα για να μαζέψει τα χρήματα. 10000 δεν μαζεύονται σε 2-3 μήνες, οπότε αλλάζουν κάπως τα περιθώρια και η απολυτότητα της προθεσμίας αποπληρωμής. ....

Link to comment
Share on other sites

Και αν σου ζητήσει δανεικά ο άνθρωπος που είσαι μαζί;

Να μην τον στηρίξεις σε μια δύσκολη στιγμή;

Κι αν μετά χωρίσεις και με αιτία ή επίφαση τον χωρισμό δεν σου τα δώσει ποτέ;

Δύσκολη απόφαση. Έχω δανείσει 3 φορές που μου έχουν ζητήσει, σύμφωνα με τις δυνατότητες μου, αλλά ομολογώ ότι πάντα με ενόχλησε το γεγονός γιατί ποτέ δεν τα πήρα πίσω όπως θα ήθελα, εννοώ στην ώρα τους και με πολλές ευχαριστίες και να μου κάνουν κι ένα δώρο ή ένα κέρασμα επειδή τους τα δάνεισα. Εγώ έτσι θα έκανα στη θέση τους. Μπορεί να είμαι τσίπης [ως tseapis] :p ή απλώς δεν θέλω να με θεωρούν δεδομένη.

Ο τωρινός μού χρωστάει 1000+€ εδώ και 1μιση χρόνο, αλλά ξέρω ότι του χρωστάει το δημόσιο από έργα 30χιλ ευρώ και είναι σε μεγάλη οικονομική πίεση. Ευτυχώς δεν τολμάει να ζητήσει κι άλλα :ninja:. Πάντως δεν τον χωρίζω αν δεν πάρω πρώτα πίσω τα ευρουλάκια μου :rolleyes::lol:.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχεις ταλαιπωρηθεί με τα άτομα που δάνειζες, συνεχίζεις ακόμη να δανείζεις. :) πλακίτσα κάνω.

Το θέμα είναι πως μερικά άτομα νομίζουν ότι τα χρήματα που τους δίνεις δεν τα έχεις και τόσο ανάγκη και τα επιστρέφουν όποτε το θυμηθούν οι ίδιοι, όχι όποτε μπορέσουν.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Αλλιώς είναι να καθυστερήσει κάποιος στην αποπληρωμή 1000 ευρώ και αλλιώς είναι να σου χρωστάει κάποιος 10000 ευρώ, να είναι 23 χρονών και να δουλεύει μέχρι τα ξημερώματα για να μαζέψει τα χρήματα. 10000 δεν μαζεύονται σε 2-3 μήνες, οπότε αλλάζουν κάπως τα περιθώρια και η απολυτότητα της προθεσμίας αποπληρωμής. ....

 

οταν δανειζεις σε καποιον, ειδικα ποσα οπως 10000,σιγουρα σου λεει ή τον ρωτας ποτε θα τα εχεις πισω.δε του τα δινεις και απλα περιμενεις...πότε...αν...

Και αν σου ζητήσει δανεικά ο άνθρωπος που είσαι μαζί;

Να μην τον στηρίξεις σε μια δύσκολη στιγμή;

Κι αν μετά χωρίσεις και με αιτία ή επίφαση τον χωρισμό δεν σου τα δώσει ποτέ;

Δύσκολη απόφαση. Έχω δανείσει 3 φορές που μου έχουν ζητήσει, σύμφωνα με τις δυνατότητες μου, αλλά ομολογώ ότι πάντα με ενόχλησε το γεγονός γιατί ποτέ δεν τα πήρα πίσω όπως θα ήθελα, εννοώ στην ώρα τους και με πολλές ευχαριστίες και να μου κάνουν κι ένα δώρο ή ένα κέρασμα επειδή τους τα δάνεισα. Εγώ έτσι θα έκανα στη θέση τους. Μπορεί να είμαι τσίπης [ως tseapis] :p ή απλώς δεν θέλω να με θεωρούν δεδομένη.

Ο τωρινός μού χρωστάει 1000+€ εδώ και 1μιση χρόνο, αλλά ξέρω ότι του χρωστάει το δημόσιο από έργα 30χιλ ευρώ και είναι σε μεγάλη οικονομική πίεση. Ευτυχώς δεν τολμάει να ζητήσει κι άλλα :ninja:. Πάντως δεν τον χωρίζω αν δεν πάρω πρώτα πίσω τα ευρουλάκια μου :rolleyes::lol:.

χαχαχα.

καλα κι εσυ καθεσαι σε μια σχεση για να μην χασεις το χιλιαρικο?:ninja:

και αφου το εχεις δει το εργο γιατι το ξαναπαιζεις?

 

παντως ζορικο το να δανειζεις στον δεσμο σου.

παλαιοτερα ειχα δανεισει στον τοτε φιλο μου.δε θυμαμαι ποσα..350?400?καπου εκει...μαιο του τα ειχα δωσει και μου ειχε πει πως θα μου τα εδινε με το τελος της εξεταστικης.

τελικα μου εδωσε 150 η 200 τον σεπτεμβριο λεγοντας μου πως ΘΑ μου δωσει και τα αλλα συντομα,καποια στιγμη.ελα μου ομως που μετα απο λιγο καιρο τον εστειλα(οχι για τα δανεικα).

αφου χρησιμοποιησε τα λεφτα ως προφαση για να μεινει μαζι μου ("σου χρωσταω και κατι λεφτα...θα στα γυρισω και μετα αν θες χωριζουμε"-μα τι γελοιο!!) τελικα το καταλαβε και εφυγε χωρις φυσικα να μου τα γυρισει ποτε...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

...με ενόχλησε το γεγονός γιατί ποτέ δεν τα πήρα πίσω όπως θα ήθελα, εννοώ στην ώρα τους και με πολλές ευχαριστίες και να μου κάνουν κι ένα δώρο ή ένα κέρασμα επειδή τους τα δάνεισα...

...

Πάντως δεν τον χωρίζω αν δεν πάρω πρώτα πίσω τα ευρουλάκια μου

 

Wow...

Πάλι καλά που δεν ζητάς και τόκο από πάνω εσύ...

Αν σου ζητήσει να του φέρεις κανά ποτήρι νερό απ' την κουζίνα, τον χρεώνεις τίποτα;

 

Για μένα τα πράγματα είναι απλά: Αν αυτός που τα 'χει ανάγκη είναι φίλος και τον εμπιστεύεσαι, του τα δίνεις και στην χειρότερη περίπτωση τα θεωρείς χαμένα.

Τώρα να μου ζητήσει δανεικά το άτομο που υποτίθεται έχουμε σοβαρή σχέση και

'γω να αγχώνομαι με τους μήνες για 500 ευρώ, μου κάνει τρομερή υπερβολή.

Εκεί δεν δανείζεις, ΧΑΡΙΖΕΙΣ εφόσον έχεις την δυαντότητα, και αν μπορεί ο άλλος κάποια στιγμή να στα δώσει πίσω, καλώς.

 

Προσωπικά έχω 5-6 αδερφικούς φίλους που ξέρω (και έχει αποδειχτεί στο παρελθόν) πως σε περίπτωση ανάγκης χωρίς δεύτερη σκέψη και θα δανείσουν και θα ζητήσουν αν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα. Ποτέ κανείς δεν φέσωσε κανένα.

 

Αν κάποιος είναι άτομο που του λένε "θα στα δώσω σε 10 μέρες" και αυτές τις 10 μέρες δεν κλείνει μάτι από την αγωνία αν θα τα πάρει πίσω, καλύτερα να μην δανείζει εξαρχής ούτε ευρώ γιατί απλά θα χάσει τους φίλους του.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν άτομα αναίσθητα που δανείζονται και δεν τα επιστρέφουν ποτέ. Αντιθέτως, ο κανόνας είναι. 9/10 φορές δεν θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σε περίπτωση ανάγκης δικού μας πραγματικά ανθρώπου θα βρούμε φτηνές δικαιολογίες για να ξεφύγουμε. (Εκτός, φυσικά αν όντως δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να βοηθήσουμε, εννοείται αυτό).

 

Αλλά το να έρθει ο κολλητός μου που τον ξέρω 25 χρόνια και έχουμε περάσει τα πάντα μαζί, να μου πει "ξες, θέλω 500 ευρώ για κανά μήνα" και να αρχίσω εγώ τα μα-μου, το θεωρώ ξεφτίλα. Όπως το ίδιο θεωρώ και να τον πρήζω κάθε μέρα να μου τα δώσει. Τα δίνεις και τα ξεχνάς. Αν ο άλλος είναι σωστός, από μόνος του θα το σκέφτεται συνέχεια και θα τα δώσει. Για να ζητήσω μετά...δώρα πίσω ή κεράσματα κτλ. δεν το συζητώ καν.

Τώρα αν έρθει η θεία Μαριγούλα από το χωριό που έχω να την δω 20 χρόνια και μου ζητήσει δανεικά...δυστυχώς θα συνεχίσει να ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

εχω δανεισει 600 εθρω δεν τα πηρα ποτε..δανεισα 200 πηρα πισω 60 σε εναν αλλον, και σε εναν αλλον παλι δανεισα 3000 κ πηρα πισω 1500
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Αν ο άλλος είναι σωστός, από μόνος του θα το σκέφτεται συνέχεια και θα τα δώσει.

 

 

Eτσι οπως τα λες ειναι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Wow...

Πάλι καλά που δεν ζητάς και τόκο από πάνω εσύ...

Αν σου ζητήσει να του φέρεις κανά ποτήρι νερό απ' την κουζίνα, τον χρεώνεις τίποτα;

 

Για μένα τα πράγματα είναι απλά: Αν αυτός που τα 'χει ανάγκη είναι φίλος και τον εμπιστεύεσαι, του τα δίνεις και στην χειρότερη περίπτωση τα θεωρείς χαμένα.

Τώρα να μου ζητήσει δανεικά το άτομο που υποτίθεται έχουμε σοβαρή σχέση και

'γω να αγχώνομαι με τους μήνες για 500 ευρώ, μου κάνει τρομερή υπερβολή.

Εκεί δεν δανείζεις, ΧΑΡΙΖΕΙΣ εφόσον έχεις την δυαντότητα, και αν μπορεί ο άλλος κάποια στιγμή να στα δώσει πίσω, καλώς.

 

Προσωπικά έχω 5-6 αδερφικούς φίλους που ξέρω (και έχει αποδειχτεί στο παρελθόν) πως σε περίπτωση ανάγκης χωρίς δεύτερη σκέψη και θα δανείσουν και θα ζητήσουν αν έχουν οι ίδιοι πρόβλημα. Ποτέ κανείς δεν φέσωσε κανένα.

 

Αν κάποιος είναι άτομο που του λένε "θα στα δώσω σε 10 μέρες" και αυτές τις 10 μέρες δεν κλείνει μάτι από την αγωνία αν θα τα πάρει πίσω, καλύτερα να μην δανείζει εξαρχής ούτε ευρώ γιατί απλά θα χάσει τους φίλους του.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν άτομα αναίσθητα που δανείζονται και δεν τα επιστρέφουν ποτέ. Αντιθέτως, ο κανόνας είναι. 9/10 φορές δεν θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου.

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σε περίπτωση ανάγκης δικού μας πραγματικά ανθρώπου θα βρούμε φτηνές δικαιολογίες για να ξεφύγουμε. (Εκτός, φυσικά αν όντως δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να βοηθήσουμε, εννοείται αυτό).

 

Αλλά το να έρθει ο κολλητός μου που τον ξέρω 25 χρόνια και έχουμε περάσει τα πάντα μαζί, να μου πει "ξες, θέλω 500 ευρώ για κανά μήνα" και να αρχίσω εγώ τα μα-μου, το θεωρώ ξεφτίλα. Όπως το ίδιο θεωρώ και να τον πρήζω κάθε μέρα να μου τα δώσει. Τα δίνεις και τα ξεχνάς. Αν ο άλλος είναι σωστός, από μόνος του θα το σκέφτεται συνέχεια και θα τα δώσει. Για να ζητήσω μετά...δώρα πίσω ή κεράσματα κτλ. δεν το συζητώ καν.

Τώρα αν έρθει η θεία Μαριγούλα από το χωριό που έχω να την δω 20 χρόνια και μου ζητήσει δανεικά...δυστυχώς θα συνεχίσει να ψάχνει.

 

Συμφωνώ σε όλα όσα λες.

 

 

Με εμένα το πρόβλημα είναι ότι όταν δανείζω, ακόμα και σε κολλητές, συνήθως "ξεχνάνε" να τα επιστρέψουν..

 

Οπότε εδώ έρχεται το ερώτημα: "Τα δίνω για να είμαι εντάξει με τους φίλους μου και χαίρομαι γι'αυτό αλλά τελικά γίνομαι ο μπιπ της υπόθεσης, ή δεν τα δίνω και με περνάνε για τσιγκούνα και/ή περίεργη"?

 

Εγώ σχεδόν ποτέ δεν δανείζομαι ηθελημένα. Μόνο αν χρειάζομαι κάτι πολύ και το θέλω υπερβολικά, αλλά δεν έχω λεφτά πάνω μου ή δεν συμπληρώνουν. Αυτή είναι η εξαιρετική περίπτωση.

 

Αντίθετα συμβαίνει να με έχουν κεράσει γιατί είμαι φημισμένη ξεχασιάρα στις παρέες μου :p

 

Μετά όμως εννοείται ότι ή τους κερνάω και εγώ ή τους τα επιστρέφω. Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Απλά θα ήταν ωραίο να είναι και ο άλλος που του δανείζεις συνεπής, για να μην υπάρχουν μετά παρεξηγήσεις..

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα όσα λες.

 

 

Με εμένα το πρόβλημα είναι ότι όταν δανείζω, ακόμα και σε κολλητές, συνήθως "ξεχνάνε" να τα επιστρέψουν..

 

Οπότε εδώ έρχεται το ερώτημα: "Τα δίνω για να είμαι εντάξει με τους φίλους μου και χαίρομαι γι'αυτό αλλά τελικά γίνομαι ο μπιπ της υπόθεσης, ή δεν τα δίνω και με περνάνε για τσιγκούνα και/ή περίεργη"?

 

Άλλο βοηθάω τον φίλο μου ανιδιοτελώς χωρίς να περιμένω τίποτα σε αντάλλαγμα και τον στηρίζω σε μια δύσκολη στιγμή, και άλλο γίνομαι το κορόιδο της υπόθεσης συστηματικά και επιτρέπω να με εκμεταλλεύονται.

 

Αν δεις ότι ο άλλος το έχει σύστημα και 1,2,3 δανείζεται και "ξεχνάει" να τα επιστρέψει, εννοείται ότι το ξεκόβεις.

 

Είναι πασιφανές πότε ο άλλος είναι φιλότιμος και όντως δεν έχει να στα δώσει πίσω και νιώθει άσχημα, και πότε κάποιος έχει να τα επιστρέψει αλλά κάνει τον Κινέζο.

Ξεχωρίζεις τις καταστάσεις και πράττεις ανάλογα.

Γύφτο δεν θα σε πει κανείς επειδή δεν δανείζεις για 4η (ή και 2η) φορά σε κάποιον που σε έχει ήδη φεσώσει.

Εξαρτάται βέβαια και για τι ποσά μιλάμε και για το πόσο κοντινό μας άτομο είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χαρισει χρηματα (μιλαω για μεγαλα ποσα, οχι 2-3€).

αν γιει καποτε αυτο, θα γινει σωστα. με δικηγορο και οτι αλλο χρειαζεται. οπως εκανε ενας φιλος σε εναν αλλον φιλο που του δανεισε κοντα 3000 ευρω!

 

γενικα το εχω σα αρχη: δε δανειζομαι, αρα δε δανειζω.

βεβαια οταν ενας φιλος εχει πραγματικη αναγκη θα δωσω και ισως να μη τα ζητησω πισω. για μεγαλη αναγκη ομως, οχι για τζογο, ποτα, ξενυχτια, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράξενη η φάση του "δανεισμού".

Εγώ έχω κάποιους φίλους που είμαστε πολύ κοντά και ξέρω ότι θα προτιμήσουν να πεθάνουν δουλεύοντας 3βάρδιες που λέει ο λόγος, παρά να καθυστερήσουν έστω κ μία μέρα. Ε σε αυτούς εννοείται ότι ξεχνάω ότι τα δωσα και όποτε μπορούν τα επιστρέφουν.

Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν κάτι τυπάκια που είναι φοβερά ασυνεπείς κ στα δανεικά και στα κεράσματα στην παρέα κ παντού. Ε εκεί προφανώς κ δν δίνω εύκολα ή μαλλον προτιμώ να μη δώσω καθόλου, ούτε ένα ευρώ. Δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων, ειδικά όταν μιλάμε για μικροποσά, αλλά κυρίως το ότι σε περνάει ο άλλος για μαλ...α, ενώ αυτός είναι ξύπνιος..!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω δανεισει 600 εθρω δεν τα πηρα ποτε..δανεισα 200 πηρα πισω 60 σε εναν αλλον, και σε εναν αλλον παλι δανεισα 3000 κ πηρα πισω 1500

 

δανειζεις και σε εμενα καμια 1500 ευρω?θα στα δωσω στις 31 φεβρουαριου.

 

 

(Πλακα κανω φυσικα!!! )

 

Χμμμ δανειζω γιατι οχι ?!

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wow...

Πάλι καλά που δεν ζητάς και τόκο από πάνω εσύ...

Αν σου ζητήσει να του φέρεις κανά ποτήρι νερό απ' την κουζίνα, τον χρεώνεις τίποτα;

 

Για μένα τα πράγματα είναι απλά: Αν αυτός που τα 'χει ανάγκη είναι φίλος και τον εμπιστεύεσαι, του τα δίνεις και στην χειρότερη περίπτωση τα θεωρείς χαμένα.

Τώρα να μου ζητήσει δανεικά το άτομο που υποτίθεται έχουμε σοβαρή σχέση και

'γω να αγχώνομαι με τους μήνες για 500 ευρώ, μου κάνει τρομερή υπερβολή.

Εκεί δεν δανείζεις, ΧΑΡΙΖΕΙΣ εφόσον έχεις την δυαντότητα, και αν μπορεί ο άλλος κάποια στιγμή να στα δώσει πίσω, καλώς.

...

 

Χμ, εμένα αν κάποιος μου είχε δανείσει πάνω από 1000€, είτε θα του έδινα στα ίσα τον τόκο, είτε θα προσφερόμουν να τον κεράσω έστω έναν καφέ. Το θεωρώ μια ευγενική κίνηση, κι όπως εγώ θα το έκανα έτσι περιμένω και από τον άλλον να το κάνει. Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς, υποθέτω.

Επίσης, κι εγώ στον κολλητό μου δανείζω "σαν βούαρ" ότι ποσό μου ζητάει -μέχρι στιγμής μέχρι 300€ έχει τύχει και όλα οκ. Κι εγώ τα θεωρώ χαμένα αλλά πάντα τα έχω πάρει πίσω.

Εντός σοβαρής σχέσης, υποθέτω ότι το σωστό είναι όντως να τα χαρίζεις τα χρήματα, κι αν ποτέ ο άλλος θελήσει να σου τα επιστρέψει, καλώς. Οπότε το θέμα είναι πότε ο καθένας θεωρεί μια σχέση σοβαρή ;). Γιατί πάνω σ' αυτό έχουν γίνει πολλές παρεξηγήσεις και εξάλλου οι άνθρωποι αλλάζουν γνώμη με τον καιρό... :p

 

Και επειδή το θέμα είναι όχι τα δανεικά συγκεκριμένα, αλλά "σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν" να προσθέσω και κάτι άλλο που μου συνέβη:

Πριν 5-6 χρόνια είχα κάνει μια φωτογραφική μικροδουλειά για έναν φίλο του πατέρα μου και θα έπαιρνα 120€. Έκανα την δουλειά και ο κύριος αυτός, ποτέ δεν μου έδωσε τα χρήματα, εγώ ποτέ δεν του τα ζήτησα (δεν με πολυένοιαζε να τα πάρω γιατί ήταν μια δουλειά που δεν ήμουνα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα που παρέδωσα και δεν ήθελα να το σκαλίσω το θέμα) και κάποια στιγμή κατάλαβα ότι ο πατέρας μου είχε τσαντιστεί τόσο πολύ μαζί του που τον ξέκοψε τελείως και εκτότε δεν έχουν ξαναμιλήσει! :O

Σκασίλα μου εμένα για τα 120 ευρώ, κι ο τύπος ήταν πολύ καλή παρέα του πατέρα μου και κρίμα που ξεκόψανε γι'αυτό. :(

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα παντως,δεν υπαρχει περιπτωση να δανεισω χρηματα και να μην τα παρω πισω,αν και σπανια δινω,ειναι αρχη μου οτι δινω να το παιρνω πισω ειτε με ηρεμο ειτε με δικο μου τροπο.η αχαριστια και το να χανεται καποιος αφου του χω δωσει χρηματα πρωτα με εξοργιζει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα παντως,δεν υπαρχει περιπτωση να δανεισω χρηματα και να μην τα παρω πισω,αν και σπανια δινω,ειναι αρχη μου οτι δινω να το παιρνω πισω ειτε με ηρεμο ειτε με δικο μου τροπο.η αχαριστια και το να χανεται καποιος αφου του χω δωσει χρηματα πρωτα με εξοργιζει.

 

Εγώ έχω χάσει πολλά χρήματα από πελάτες. Έχω κάνει επιδιορθώσεις σε υπολογιστές και δίκτυα και έχω χρεωθεί μέχρι το λαιμό + ότι έτρεχα και δεν έφτανα για πολλές μέρες βενζίνες φαγητά όλα δικά μου. Η κλασσική δικαιολογία θα τα πάρεις αύριο, τώρα δεν έχω κλπ. από αύριο σε αύριο πέρασαν μέχρι τώρα 3 χρόνια...

 

Άλλο περιστατικό, πούλησα έναν υπολογιστή σε καλό φίλο και μού έδωσε τα μισά λεφτά, καθότι έμεινε πρόσφατα άνεργος, είπα να του κάνω εξυπηρέτηση και να μου δώσει τα άλλα όποτε έχει... Ακόμα δεν είδα φράγκο φυσικά, ενώ ο τύπος πριν λίγες μέρες μετακόμισε σε σπιτάρα στο Ψυχικό (κατα τα άλλα άνεργος)

 

 

Πλέον τα λεφτά πάντα στο χέρι στο ακεραιο, και δουλειές με τα μισά τουλάχιστον χρήματα μπροστά. Θα το κλείσουμε το μαγαζί στο τέλος!!!:lol::lol::lol::lol:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...