Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δούλευα σε ένα γυμναστήριο και μετά από χρωστούμενα 4 μηνών αλλά και πολύ κακή συμπεριφορά του ιδιοκτήτη σταμάτησα και περιμένω να δω πότε θα πάρω τα χρωστούμενα. Επίσης με είχε χωρίς ασφάλιση. Το πότε θα με πληρώσει δεν λέει και μου λέει θα με ειδοποιήσει αυτός. Πιστεύω πως μετά από "κουβέντα" που είχαμε παίζει και να μην τα πάρω ποτέ γιατί κλείνει και τηλέφωνα στη μούρη...

 

Πως προτείνετε να κινηθώ; Ποια βήματα να ακολουθήσω; Θα πετύχω τίποτα;

 

Edit: Ξέχασα να πω ότι σκέφτομαι να τον πάρω τηλ αύριο και να του ανακοινώσω ότι αν δεν με δώσει κάποιο ποσό μέχρι την Παρασκευή θα κινηθώ νομικά. Τι λέτε;

Edited by Spyros86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δε σε είχε ασφαλισμένο, δεν έχεις και τα δικαιώματα των εργαζομένων. Ό,τι και να κάνεις, θα μπορεί να υποστηρίξει ότι π.χ. δε δούλευες ποτέ εκεί.

 

Αν προσπαθούσες να τον πλησιάσεις με το καλό και όχι με απειλές έχεις περισσότερες πιθανότητες, γιατί νομικά δεν έχεις δικαιώματα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε είχε ασφαλισμένο, δεν έχεις και τα δικαιώματα των εργαζομένων. Ό,τι και να κάνεις, θα μπορεί να υποστηρίξει ότι π.χ. δε δούλευες ποτέ εκεί.

 

Αν προσπαθούσες να τον πλησιάσεις με το καλό και όχι με απειλές έχεις περισσότερες πιθανότητες, γιατί νομικά δεν έχεις δικαιώματα.

 

Το ότι όλοι εκεί μέσα που δουλεύουν στα ομαδικά δεν είναι ασφαλισμένοι δεν λέει κάτι; Αν πάει ένας έλεγχος δεν θα δουν τι γίνεται;

 

Μάρτυρες υπάρχουν πολλοί ότι δούλευα εκεί.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά.

Αν πάτε την επιθεώρηση εργασίας και ανακαλύψουν πως δε σας έχει ασφαλισμένους θα έχει μεγάλα προβλήματα (θεωρητικά πάντα, γιατί μην ξεχνάς πως ζούμε στην Ελλάδα, τη χώρα του λαδιού).

Καλά, για τους μάρτυρες που λες, δε νομίζω πως μπορεί να γίνει κάτι ουσιαστικό, αν αναφέρεσαι σε πελάτες. Ναι ήσουν εκεί και ναι τους έλεγες ότι δουλεύεις, αλλά εκείνος θα μπορούσε να υποστηρίξει σε δίκη (λέμε τώρα ότι φτάνει μέχρι εκεί) ότι δε δούλευες ποτέ εκεί και πως ήσουν ξέρω γω δοκιμαστικά για να δείτε αν μπορείτε να συνεργαστείτε. Αφού δεν υπάρχουν χαρτιά που να το αποδεικνύουν, ότι και να πει κανείς μπορεί να ανατραπεί.

 

Το θέμα είναι, οι υπόλοιποι πρώην συνάδελφοί σου θα θέλουν να τον καταγγείλουν; Αν δουλεύουν ακόμα εκεί και με δεδομένο το πόσο δύσκολο είναι σε αυτή τη φάση να βρει κανείς δουλειά, νομίζεις πως θα είναι διατεθειμένοι να ρισκάρουν να χάσουν τη δουλειά τους;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά.

Αν πάτε την επιθεώρηση εργασίας και ανακαλύψουν πως δε σας έχει ασφαλισμένους θα έχει μεγάλα προβλήματα (θεωρητικά πάντα, γιατί μην ξεχνάς πως ζούμε στην Ελλάδα, τη χώρα του λαδιού).

 

Το θέμα είναι, οι υπόλοιποι πρώην συνάδελφοί σου θα θέλουν να τον καταγγείλουν; Αν δουλεύουν ακόμα εκεί και με δεδομένο το πόσο δύσκολο είναι σε αυτή τη φάση να βρει κανείς δουλειά, νομίζεις πως θα είναι διατεθειμένοι να ρισκάρουν να χάσουν τη δουλειά τους;

 

Και αυτούς απλήρωτους του έχει το θέμα είναι ότι οι πιο παλιοί δεν θα βοηθήσουν σίγουρα για τον λόγο που είπες και άλλη μια κοπέλα που έφυγε για τον ίδιο λόγο απ' όσο έχω καταλάβει σίγουρα δεν θα μπορώ να την βρω να επικοινωνήσω. Αν πάνε για έλεγχο όμως και δουν ότι εκείνη την ώρα αυτοί που δουλεύουν μέσα δεν έχουν ασφάλεια δεν θα είναι αυτεπάγγελτες οι διαδικασίες και ας μην πουν τίποτα οι εργαζόμενοι; Το ότι εμένα δεν μου κόλλαγε ένσημα δεν μπορώ να το καταγγείλω και να το αποδείξω είτε με κάποιους πελάτες είτε με κάποιους που γνωρίζουν ότι δούλευα εκεί;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο να τον πιασεις στο φιλοτιμο.απο εμπειρια φιλικου μου προσωπου που δουλευε ανασφαλιστο και χωρις να γινει αναγγελια προσληψης στον οαεδ ειναι σαν να μην υπηρχες εκει.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι καταγγελια στο ικα και στην επιθεωρηση εργασιας και μετα μεγαλη υπομονη και ρισκο οτι δεν θα παρεις τα λεφτα σου για προφανης λογους
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο να τον πιασεις στο φιλοτιμο.απο εμπειρια φιλικου μου προσωπου που δουλευε ανασφαλιστο και χωρις να γινει αναγγελια προσληψης στον οαεδ ειναι σαν να μην υπηρχες εκει.το μονο που μπορεις να κανεις ειναι καταγγελια στο ικα και στην επιθεωρηση εργασιας και μετα μεγαλη υπομονη και ρισκο οτι δεν θα παρεις τα λεφτα σου για προφανης λογους

 

Η διαδικασία καταγγελίας στο ΙΚΑ και στην επιθεώρηση εργασίας ποια είναι; Θα πρέπει να μπει και δικηγόρος στη μέση; Υπομονή υπάρχει πολύ, αλλά μην πληρώσω και από πάνω. Ο "άνθρωπος" δεν παίρνει από φιλότιμο και είχε και το θράσος να απειλήσει...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Και αυτούς απλήρωτους του έχει το θέμα είναι ότι οι πιο παλιοί δεν θα βοηθήσουν σίγουρα για τον λόγο που είπες και άλλη μια κοπέλα που έφυγε για τον ίδιο λόγο απ' όσο έχω καταλάβει σίγουρα δεν θα μπορώ να την βρω να επικοινωνήσω. Αν πάνε για έλεγχο όμως και δουν ότι εκείνη την ώρα αυτοί που δουλεύουν μέσα δεν έχουν ασφάλεια δεν θα είναι αυτεπάγγελτες οι διαδικασίες και ας μην πουν τίποτα οι εργαζόμενοι; Το ότι εμένα δεν μου κόλλαγε ένσημα δεν μπορώ να το καταγγείλω και να το αποδείξω είτε με κάποιους πελάτες είτε με κάποιους που γνωρίζουν ότι δούλευα εκεί;

Υποθέτοντας πάντα πως τα πράγματα θα γίνουν νόμιμα και χωρίς να υπολογίζουμε το λάδωμα, ναι η διαδικασία απ'όσο γνωρίζω είναι αυτή που περιγράφεις. Γι'αυτό και είναι χαζό εν μέρει εκ μέρους του να μη σε πληρώνει αφού μπορείς θεωρητικά να του κάνεις μια κάποια "ζημεία" αν το επιθυμείς.

 

Από την άλλη, νομίζω πως αυτό που θα γίνει θα είναι το εξής:

Θα πάνε εκεί και θα ανακαλύψουν πως οι εργαζόμενοι δεν είναι ασφαλισμένοι. Αυτό είναι διπλή παραβίαση του νόμου γιατί α) ο εργοδότης δεν ασφαλίζει τους εργαζομένους του και β) οι εργαζόμενοι (αλλά και ο εργοδότης) είναι "συνένοχοι" για εισφοροδιαφυγή.

 

Συγκεκριμένα, ένα νέο νομοσχέδιο αναφέρει (σε σχέση με αυτά που σε ενδιαφέρουν) περιληπτικά πως:

 

- Εργοδότης και εργαζόμενος θεωρούνται συνένοχοι στην εισφοροδιαφυγή και τιμωρούνται ο μεν εργοδότης πέραν των άλλων κυρώσεων και με 400 ευρώ ανα ανασφάλιστο εργαζόμενο ο δε ανασφάλιστος εργαζόμενος με 400 ευρώ επίσης πρόστιμο.

 

- Ο εργοδότης αν συμμορφωθεί μπορεί να έχει μείωση των προστίμων του μέχρι και 80%.

 

Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι ήδη σε ισχύ το νομοσχέδιο (αν και είμαι σχεδόν σίγουρος πως έχει ψηφιστεί) κυρίως γιατί κάνει λόγο και για την Ηλεκτρονική Κάρτα Εργασίας που θα ισχύσει από Ιούλη. Λογικά πάντως πρέπει να ισχύει.

 

Ακόμα όμως και να μη θεωρήσουμε ότι ισχύει, και πάλι ακόμα και με τους προϋπάρχοντες νόμους είσαι και εσύ και εκείνος παράνομοι (απλά εκείνος θα πληρώσει μεγαλύτερα πρόστιμα). Άσε που δε νομίζω να θέλει να βοηθήσει κανένας τέως συνάδελφός σου όσο υπάρχει πιθανότητα όχι μόνο λεφτά να μην πάρει, όχι μόνο να χάσει τη δουλειά του αλλά ΚΑΙ να πληρώσει πρόστιμο.

 

Τελικά λοιπόν, εσύ δε θα πάρεις τα δεδουλευμένα σου (γιατί δε θα μπορέσεις να αποδείξεις επαρκώς την περίοδο εργασίας και οφειλών σου) ΚΑΙ θα τιμωρηθείς με πρόστιμο.

 

Όπως σε κάθε νόμο βέβαια υπάρχουν παραθυράκια και αν το ψάξεις νομικά μπορεί και να υπάρχει κάποια άκρη αλλά αν τα λεφτά δεν είναι πολλά, δεν ξέρω αν έχει αξία γιατί θα τα δώσεις τελικά όλα σε δικηγόρους.

 

Επιμένω πάντως πως ο εκφοβισμός ή η πιο "φιλική" προσέγγιση με κανένα υποννοούμενο του στυλ "και στο κάτω κάτω, αν κάποιος αποφασίσει να σε πάει στην Επιθεώρηση Εργασιας, θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα από το να με πληρώσεις και να τελειώνουμε" ίσως έχει καλύτερα απότελέσματα.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πλήρως τα δικαιώματα κάθε εργαζομένου, είτε ήσουν ασφαλισμένος είτε όχι, όπως διεκδίκηση δεδουλευμένων, αποζημίωση απόλυσης, επιδόματα αδείας, άδεια και αναλογία δώρου Πάσχα, καταγγελία στο ΙΚΑ και Επιθεώρηση εργασίας...επί πλέον :

 

Η απόλυση θεωρείται άκυρος εάν δεν συνοδεύεται και από την αναλογούσα νόμιμη αποζημίωση, και έχεις δικαίωμα εντός τριών μηνών, να διεκδικήσεις δικαστικώς όλους τους μισθούς σου μέχρι να σου γίνει έγκυρη απόλυση με καταβολή αποζημιώσεως...

 

Ξεκίνα από καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, απείλησέ τον με καταγγελία στο ΙΚΑ (θα του επιβληθεί πρόστιμο 50% επί των εισφορών αναδρομικώς και προσαυξήσεις έως και 90% επί της αρχικής οφειλής) και εν τέλει βρες κάποιον δικηγόρο να διεκδικήσεις τα ανωτέρω..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πλήρως τα δικαιώματα κάθε εργαζομένου, είτε ήσουν ασφαλισμένος είτε όχι, όπως διεκδίκηση δεδουλευμένων, αποζημίωση απόλυσης, επιδόματα αδείας, άδεια και αναλογία δώρου Πάσχα, καταγγελία στο ΙΚΑ και Επιθεώρηση εργασίας...επί πλέον :

 

Η απόλυση θεωρείται άκυρος εάν δεν συνοδεύεται και από την αναλογούσα νόμιμη αποζημίωση, και έχεις δικαίωμα εντός τριών μηνών, να διεκδικήσεις δικαστικώς όλους τους μισθούς σου μέχρι να σου γίνει έγκυρη απόλυση με καταβολή αποζημιώσεως...

 

Ξεκίνα από καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, απείλησέ τον με καταγγελία στο ΙΚΑ (θα του επιβληθεί πρόστιμο 50% επί των εισφορών αναδρομικώς και προσαυξήσεις έως και 90% επί της αρχικής οφειλής) και εν τέλει βρες κάποιον δικηγόρο να διεκδικήσεις τα ανωτέρω..

Spyros86, υπήρχε κάποια σύμβαση, κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει ότι δούλευες εκεί;

Πώς γίνονταν οι πληρωμές; Με μετρητά στο χέρι;

 

greece_gus, είσαι σίγουρος για αυτά που λες;

Πώς είναι δυνατόν να έχεις δικαίωμα σε επίδομα ανεργίας από τη στιγμή που δεν υπήρχε κράτηση στα εισοδήματά του και κυρίως δεν ήταν ασφαλισμένος, οπότε δεν υπάρχουν και ένσημα που είναι απαραίτητα για να μπει κανείς στο ταμείο ανεργίας;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφέρει το ταμείο ανεργίας..ο άνθρωπος μιλάει για χρωστούμενα και γενικώς για τα δικαιώματά του ως εργαζόμενος..
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά εσύ στην απάντησή σου γράφεις για το επίδομα ανεργίας και την αποζημίωση απόλυσης.

Και σε ρωτάω, πώς είναι δυνατόν π.χ. να πάρεις επίδομα ανεργίας από τη στιγμή που ούτε στο ταμείο θα μπορείς να μπεις ούτε υπήρξε καταγγελία κάποιας σύμβασης από τη μεριά του εργοδότη (δηλ. απόλυση).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν αναφέρω επίδομα ανεργίας...

 

ναι έχεις δίκιο, sorry, έγραφες επιδόματα αδείας και το διάβασα ανεργίας.

Και πάλι όμως, π.χ. την αποζημίωση (που αυτή την αναφέρεις :p) πώς τη διεκδικείς από τη στιγμή που δεν ήσουν ασφαλισμένος και γενικά δε φαίνεται κάπου ότι εργαζόσουν στη συγκεκριμένη επιχείρηση;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως, π.χ. την αποζημίωση (που αυτή την αναφέρεις :p) πώς τη διεκδικείς από τη στιγμή που δεν ήσουν ασφαλισμένος και γενικά δε φαίνεται κάπου ότι εργαζόσουν στη συγκεκριμένη επιχείρηση;

 

Αν υπάρχουν μαρτυρίες, πχ ο περιπτεράς να πει ότι κάθε μέρα αγόραζε τσιγάρα από μένα, άνετα αποδεικνύεται...

Link to comment
Share on other sites

Τα ασφαλιστικά δικαιώματα είναι ανεξάρτητα από τα δικαιώματα που διέπουν την εργασιακή σχέση...όταν ενάγεις κάποιον με βάση την εργατική νομοθεσία, το Δικαστήριο δεν θέτει ως προϋπόθεση να είσαι ασφαλισμένος ούτε το αφορά...το ίδιο και για την επιθεώρηση εργασίας..

 

Το να αποδείξεις ότι εργαζόσουν σε μία επιχείρηση μπορεί να είναι από πολύ εύκολο μέχρι ακατόρθωτο και '' ύποπτο''...μπορείς να βρεις μάρτυρες είτε συναδέλφους, είτε πελάτες είτε φίλους, είτε κλήσεις από και προς την επιχείρηση, είτε φίλους , συγγενείς, γνωστούς, τον πιτσαδόρο που σού έφερνε την πίτσα, τον προμηθευτή που παραλάμβανες προμήθειες, την φίλη σου που σε περίμενε να σχολάσεις κ.ο.κ.

 

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας...το θέμα είναι ότι ΕΧΕΙ δικαιώματα...άσχετα με την ασφάλιση..

Link to comment
Share on other sites

To "ανετα" είναι μεγάλη κουβέντα.

Είναι ο λόγος σου εναντίον στο δικό του.

Και προϋποθέτει και τη στήριξη των συναδέλφων του.

Και εγώ μπορώ να πηγαίνω σε ένα γυμναστήριο κάθε μέρα και να λέω πως δουλεύω εκεί. Συγκεκριμένα στο παλιό μου γυμναστήριο είχαμε έναν τύπο που όλη την ώρα έλεγε σε όλο τον κόσμο πώς να κάνει τις ασκήσεις σωστά και όλοι νομίζανε ότι δούλευε εκεί, αλλά ποτέ στην πραγματικότητα δε δούλευε εκεί.

 

Το παράδειγμα με τον περιπτερά δεν το κατάλαβα πάντως.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους για την προθυμία να βοηθήσετε.

 

Η κατάσταση έχει ως εξής. Εγώ ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη με Οκτώβρη, κάπου εκεί. Δούλευα 2 ώρες την εβδομάδα και έκανα ομαδικό πρόγραμμα. Η πληρωμή γινόταν στο χέρι και όχι ανά μάθημα. Πάντα αρκετά καθυστερημένα και έναντι. Οι πληρωμές πάντα ήταν με μικρότερο ποσό από αυτό που αναλογούσε οπότε και με έβαζε μέσα όσο περνούσε ο καιρός. Ημερομηνίες έχω κρατήσει ακριβείς εγώ για κάθε μάθημα πότε ήταν, πότε πήρα χρήματα και πόσα. Ο ίδιος δεν ξέρω καν αν κρατάει κάποιο ιστορικό του τι μου χρωστάει γιατί κάθε φορά με ρώταγε πόσα μαθήματα μου χρωστάει.

 

Εγώ δεν έχω δηλώσει καθόλου ότι είχα αυτό το εισόδημα, έτσι κι αλλιώς είναι μικρό, άρα αφορολόγητο. Αλλά δεν παύει να είναι αδήλωτο.

 

Ο κόμπος έφτασε στο χτένι με την απειλή του ότι θα λύσει το πρόβλημα σε προσωπικό επίπεδο αν συνεχίσω να επιμένω να πάρω τα λεφτά μου αλλά και κάποιες βρισιές.

 

Η πρώτη απορία είναι αύριο που θα τον πάρω τηλ να του κάνω νήξη για νομικές διαδικασίες; Ισχύει ότι θα έχει όντως χοντρή ζημιά μόλις του κάνουν έλεγχο ώστε να θέλει να το αποφύγει; Καλύτερα να του θέσω μέχρι πότε θέλω τα χρήματα και να μην αναφέρω νομικές διαδικασίες ώστε να μην είναι γνώστης και λάβει κάποια μέτρα;

 

Τέλος η καταγγελία σαν καταγγελία έχει κάποιο κόστος; Επίσης αν χρειαστεί να βάλω δικηγόρο ισχύει ότι το κράτος υποχρεούται να μου παρέχει δικηγόρο χωρίς κόστος αν εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω αυτό;

 

Δεν σκοπεύω να του χαριστώ πάντως. Προτιμώ αν είναι να μου τα φάει να του κάνω ζημιά μπας και νοιώσουν ποτέ κάποιοι.

 

Ευχαριστώ και πάλι και περιμένω τι προτείνετε.

 

edit: Δεν έχω υπογράψει σε κάποιο χαρτί όταν ξεκίνησα να δουλεύω εκεί. Sry αν έχω ξεχάσει να απαντήσω και σε άλλες ερωτήσεις. Ότι είναι ξανά ρωτήστε με.

edit2: μου χρωστά από μέσα Νοέμβρη μέχρι μέσα Φλεβάρη περίπου.

Edited by Spyros86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Φίλε γνώμη μου, είναι να μην τον πάρεις καθόλου τηλέφωνο. Γιατί, αν τον πάρεις τηλέφωνο, μπορεί να ανάψουν τα αίματα, να προβείς και εσύ σε χαρακτηρισμούς, κι αν αυτός είναι πολύ πονηρός και φοβάται τίποτα από εσένα, μπορεί κάτι να σου κάνει και να μπλέξεις.

Συνέβη σε γνωστό μου, όταν πήρε τηλέφωνο κάποιον που του χρωστούσε λεφτά, και η κατάσταση ξέφυγε μέσω τηλεφώνου (από τη μεριά του γνωστού μου), με αποτέλεσμα να δεχθεί μήνυση από τον οφειλέτη (επειδή του έλεγε ο γνωστός μου θα σου κάνω - ράνω), επειδή είχε καταγράψει την κλήση του κι ο οφειλέτης δεν έβριζε καθόλου.

 

Για μένα πήγαινε σε δικηγόρο, να ζητήσεις νομική συμβουλή, και να του πεις και για "με την απειλή του ότι θα λύσει το πρόβλημα σε προσωπικό επίπεδο". Αυτός θα σου πει τι θα κάνεις. Πάντως βρες δικηγόρο, με εμπειρία σε εργασιακά.

 

Τώρα για πληροφορίες σχετικά με το να σου παρέχει δικηγόρο το κράτος, ρώτησες σε κανένα σωματείο γυμναστών (αν υπάρχει, δε γνωρίζω κιόλας) ;

 

Δυστυχώς, δε μπορώ να σε συμβουλέψω ειδικότερα, δε γνωρίζω.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Φίλε γνώμη μου, είναι να μην τον πάρεις καθόλου τηλέφωνο. Γιατί, αν τον πάρεις τηλέφωνο, μπορεί να ανάψουν τα αίματα, να προβείς και εσύ σε χαρακτηρισμούς, κι αν αυτός είναι πολύ πονηρός και φοβάται τίποτα από εσένα, μπορεί κάτι να σου κάνει και να μπλέξεις.

Συνέβη σε γνωστό μου, όταν πήρε τηλέφωνο κάποιον που του χρωστούσε λεφτά, και η κατάσταση ξέφυγε μέσω τηλεφώνου (από τη μεριά του γνωστού μου), με αποτέλεσμα να δεχθεί μήνυση από τον οφειλέτη (επειδή του έλεγε ο γνωστός μου θα σου κάνω - ράνω), επειδή είχε καταγράψει την κλήση του κι ο οφειλέτης δεν έβριζε καθόλου.

 

Για μένα πήγαινε σε δικηγόρο, να ζητήσεις νομική συμβουλή, και να του πεις και για "με την απειλή του ότι θα λύσει το πρόβλημα σε προσωπικό επίπεδο". Αυτός θα σου πει τι θα κάνεις. Πάντως βρες δικηγόρο, με εμπειρία σε εργασιακά.

 

Τώρα για πληροφορίες σχετικά με το να σου παρέχει δικηγόρο το κράτος, ρώτησες σε κανένα σωματείο γυμναστών (αν υπάρχει, δε γνωρίζω κιόλας) ;

 

Δυστυχώς, δε μπορώ να σε συμβουλέψω ειδικότερα, δε γνωρίζω.

 

Μπα τα προσέχω πολύ αυτά για να έχω το πάνω χέρι. Αυτός είναι σε μειονεκτική θέση ώστε να λέει πολλά που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

 

Για την παροχή δικηγόρου από το κράτος δεν έχω ρωτήσει σωματείο γυμναστών (δυστυχώς είναι τελείως ανοργάνωτος ο τομέας μας) αλλά έτσι γνωρίζω ότι ισχύει γενικότερα και μάλιστα είναι και στο σύνταγμα αυτό. Απλά για να ην λέω μπαρούφες ας το πει για σίγουρα κάποιος που το ξέρει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Στο δικαστήριο πάντως (και συνεπώς και σα δικαιολογία για μήνυση από την πλευρά οποιουδήποτε από τους δύο σας) δεν αναγνωρίζεται ηχογραφημένο υλικό το οποίο έχει ληφθεί χωρίς να το γνωρίζουν και οι δύο συνομιλητές, γιατί θεωρείται υποκλοπή και στην καλύτερη περίπτωση απλά δε θα το δεχτούν ως στοιχείο εις βάρος του ενώ στη χειρότερη θα σου κάνει μήνυση για υποκλοπή.

 

Δηλαδή και να τον ηχογραφήσεις ή να σε ηχογραφήσει, σε δίκη δε στέκει γιατί θεωρείται παραβίαση των προσωπικών δικαιωμάτων του από τη στιγμή που δε σου έχει εκχωρήσει ξεκάθαρα κατά την ηχογράφηση το δικαίωμα να καταγράψεις αυτά που λέει.

 

Αυτό το λέω για να μη νομίζει κανείς πως με μια ηχογράφηση μπορεί να κερδίσεις κάτι, πέρα ίσως από κάποια μέθοδο εκφοβισμού, η οποία βέβαια είναι τελείως "κούφια" γιατί αν συμβουλευτεί δικηγόρο θα τον ενημερώσει πως δεν γίνεται αποδεκτό σε δίκη και θα χάσεις το μοναδικό σου όπλο γιατί μετά σίγουρα δε θα απαντά στα τηλεφωνήματά σου ή δεν πρόκειται να παραδεχτεί τίποτα σχετικό με οφειλές.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή σου είναι η καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Ξεκίνα από εκεί.
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

επι8εώρηση εργασίας, αλλά προσπάθησε να πάρεις και κανα δυο ντρόμπα παιδιά που δουλεύουνε εκεί θα βγάλεις ποιο εύκολα άκρη

Με μεγάλη λύπη μου διαπίστωσα ότι ακόμη και τώρα, που τα οικονομικά όλων είναι σε αρκετά κακή κατάσταση, υπάρχουν καλοθελητές που εκμεταλλεύονται την βοήθειά σου. Δάνεισα σε έναν φίλο κάποια χρήματα, γιατί τα είχε μεγάλη ανάγκη ( έπαιζε χαρτιά και καταλαβαίνετε τι θα ακολουθούσε αν καθυστερούσε χρήματα ) και ακόμη δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για το πότε θα μου τα επιστρέψει. Εν τω μεταξύ έχω αγοράσει κάποια πράγματα για το σπίτι και έχω βάλει δόσεις και τα θέλω τα χρήματα αυτά, αλλά καμιά συγκίνηση εκ μέρους του. Να πηγαίνει όμως σαββατοκύριακα εκδρομές ξέρει και έχει χρήματα, μόλις του κάνω κουβέντα για το χρέος του, κάνει τον αδιάφορο.

 

δεν φταίει οτι είναι τζογαδόρος φταίει οτι είναι *******, εγώ δάνεισα 20 ευρώ σε τζογαδόρο και ενώ δεν είχε και χρωστάει παντού μου τα έδωσε.

 

Άποψη μου να μην είμαστε παράλογοι, τώρα τελευταία παίζουνε τρελές καταστάσεις άμα ο άλλος δεν έχει δεν έχει απλά ξεχνάτε και προχωράτε

και μια συμβουλή που μου είπε μια τρελή

Μην δανείζετε γιατί θα τους χάσετε και από φίλους

 

υγ; σε τέτοιες εποχές άμα δανείζετε 500ρικα και 1000ρικα, δώστε τίποτα και σε μένα ρε παιδιά :lol:

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχεις πλήρως τα δικαιώματα κάθε εργαζομένου, είτε ήσουν ασφαλισμένος είτε όχι, όπως διεκδίκηση δεδουλευμένων, αποζημίωση απόλυσης, επιδόματα αδείας, άδεια και αναλογία δώρου Πάσχα, καταγγελία στο ΙΚΑ και Επιθεώρηση εργασίας...επί πλέον :

 

Η απόλυση θεωρείται άκυρος εάν δεν συνοδεύεται και από την αναλογούσα νόμιμη αποζημίωση, και έχεις δικαίωμα εντός τριών μηνών, να διεκδικήσεις δικαστικώς όλους τους μισθούς σου μέχρι να σου γίνει έγκυρη απόλυση με καταβολή αποζημιώσεως...

 

Ξεκίνα από καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, απείλησέ τον με καταγγελία στο ΙΚΑ (θα του επιβληθεί πρόστιμο 50% επί των εισφορών αναδρομικώς και προσαυξήσεις έως και 90% επί της αρχικής οφειλής) και εν τέλει βρες κάποιον δικηγόρο να διεκδικήσεις τα ανωτέρω..

 

Καλησπέρα κ από μένα.

Spyros86, νομίζω ότι ο/η greece_gus έχει απόλυτο δίκιο. Βέβαια, μάλλον θα ταλαιπωρηθείς λιγάκι γιατί πρέπει να απευθυνθείς σε διαφορετικές υπηρεσίες για κάθε παράμετρο. Για παράδειγμα, για τα δεδουλευμένα, δώρα, επιδόματα κ λοιπά πρέπει να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας για να επιλύσουν τη διαφορά, για τα ένσημα πρέπει να κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ, ενώ, αν υπάρχει κόσμος που δουλεύει ακόμα ανασφάλιστος εκεί, μπορείς να κάνεις καταγγελία κ στο 15512 ώστε να του στείλουν κλιμάκιο για έλεγχο. Έχω την εντύπωση ότι στο 15512 μπορεί να γίνει κ ανώνυμη καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ΔΕΝ έχεις δώσει χρήματα - για να στα χρωστούν - και ΑΠΛΑ ΔΕΝ σε πληρώνουν για τη δουλειά που τους έχεις κάνει...

...τότε ΤΙ γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...