Jump to content

Samsung Galaxy Note Edge


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό έχω διαπιστώσει κι εγώ για την φωτεινότητα.

Στο αυτοκίνητο για παράδειγμα, δυσκολευομουν με το Μ8 όταν φορούσα γυαλιά ηλίου.

 

Σχετικά με το αν είναι πιο lagy από το C δεν το γνωρίζω. Σίγουρα όμως είναι λιγότερο από το F με το οποίο τα έχω συγκρίνει.

---------------

Η συγκριση η δικη μας εγινε με 8πυρηνο.Ε, ηταν πιο smooth το 4αρι (και τα 2 με lolipop official).

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις 3 συσκεύες, note 4 F, C & edge, σε τελείως stock κατάσταση & σε kitkat & σε lollipop, η σειρά ήταν C>edge>F, βέβαια μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.

Με πείραγμα της ταχύτητας των γραφικών στο 0,5 το edge & το C ήταν σχεδόν παρόμοια, στα δικά μου μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει και τα τρία.

Οι διαφορές είναι μικρές αλλά υπάρχουν.

Το 8πυρινο είναι ένα κλικ πιο πάνω σε απόδοση μετά το Edge και το απλό.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει και τα τρία.

Οι διαφορές είναι μικρές αλλά υπάρχουν.

Το 8πυρινο είναι ένα κλικ πιο πάνω σε απόδοση μετά το Edge και το απλό.

Συμφωνώ και με τους δύο.

Παρόλο που το C το έχω δουλέψει μόνο σε εκθεσιακό, για μένα η διαφορά του από το F είναι ορατή .

Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις 3 συσκεύες, note 4 F, C & edge, σε τελείως stock κατάσταση & σε kitkat & σε lollipop, η σειρά ήταν C>edge>F, βέβαια μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές.

Με πείραγμα της ταχύτητας των γραφικών στο 0,5 το edge & το C ήταν σχεδόν παρόμοια, στα δικά μου μάτια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν και ακόμα δε φαίνεται εδώ, μου ήρθε η Lollipop 5.0.1 χθες νωρίς το βραδυ OTA (την ωρα που έβαζε τα τρίποντα ο Σπανούλαρος :p ) . Συσκευή 915FY για Πορτογαλία, PDA: N91FYXXU1ANK4 και CSC: N915FYOXX1BOB1.

 

Δεν εκανα factory reset , γιατί βαριέμαι :p. Μεχρι στιγμης είναι πολύ smooth, ενα κλικ περισσοτερο από την Kit Kat (που ήδη ήταν επαρκώς smooth). Από μπαταρια θα αρχίσω να βλέπω από σημερα πώς θα τα πάει.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία επειδή πλέον κατάργησα με το NOTE το tablet, με βγάζει μέχρι τις 10 το βράδυ. Οπότε μπαίνει η δεύτερη μπαταρία.

 

Από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ μου δίνει γύρω στις 4-4.5 ώρες οθόνη.

 

Βασικά από την στιγμή που γερνάω σπίτι και είμαι στο 40%, αντί για δεύτερη μπαταρία μπορώ να το βάλω στην γρήγορη φόρτιση και μέχρι να φάω θα έχει πάει στο 70 και θα με βγάλει ότι ώρα και να πάω για ύπνο.

 

Και το απλό NOTE να είχα πάλι θα πήγαινε για φόρτιση κάθε βράδυ. Συνεπώς δεν με πειράζει η μικρότερη αυτονομία.

 

Κάποιες συμβουλές για να κρατάτε την συσκευη σας όσο γίνεται πιο smooth.

 

Μια φορά την εβδομάδα σβήνετε τα δεδομένα στο cache.

Κάθε 3 μέρες κάντε μια επανεκκίνηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία επειδή πλέον κατάργησα με το NOTE το tablet, με βγάζει μέχρι τις 10 το βράδυ. Οπότε μπαίνει η δεύτερη μπαταρία.

 

 

 

Κάποιες συμβουλές για να κρατάτε την συσκευη σας όσο γίνεται πιο smooth.

 

Μια φορά την εβδομάδα σβήνετε τα δεδομένα στο cache.

Κάθε 3 μέρες κάντε μια επανεκκίνηση.

Με εφαρμογή Κώστα ή από το recovery;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Με εφαρμογή Κώστα ή από το recovery;

 

 

Από τις ρυθμίσεις. Πηγαίνεις στο αποθηκευτικός χώρος και αν πατήσεις εκεί που λέει δεδομένα cache σου δίνει την επιλογή να τα διαγράψεις.

Κάποια θα ξαναδημιουργηθουν σύντομα αλλά τα περισσότερα είναι άχρηστα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με την Lollipop από την Παρασκευή έχω δει βελτίωση στην αυτονομία, αφού πλέον ξεπερνάω τις 4 ωρες οθόνη. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Note Edge. Για τις δύσκολες μέρες με ταξιδια και αναμονές σε αεροδρόμια , μόλις παρηγγειλα και μια δευτερη μπαταρία να υπάρχει μόνιμα φορτισμένη στο χαρτοφύλακά μου. Ζήτω οι swappable batteries :).

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Με την Lollipop από την Παρασκευή έχω δει βελτίωση στην αυτονομία, αφού πλέον ξεπερνάω τις 4 ωρες οθόνη. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Note Edge. Για τις δύσκολες μέρες με ταξιδια και αναμονές σε αεροδρόμια , μόλις παρηγγειλα και μια δευτερη μπαταρία να υπάρχει μόνιμα φορτισμένη στο χαρτοφύλακά μου. Ζήτω οι swappable batteries :).

 

Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που κραζω το s6. OK μνήμη αγοράζω μέχρι και 128gb αλλά την ευκολία να αλλάζω μπαταρία στο φτερό δεν την βρίσκω πουθενά αλλού.

Μη και κάνει καμία στραβή τύπου s6 no battery change η Sammy γιατί με βλέπω με το note edge μέχρι να λιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μη και κάνει καμία στραβή τύπου s6 no battery change η Sammy γιατί με βλέπω με το note edge μέχρι να λιώσει.

 

Εντελώς τελείως όμως. Μη ύπαρξη swappable battery είναι dealbreaker για μενα . Memory Card slot είναι οριακά στις κόκκινες γραμμές μου (τουλάχιστον εκεί μπορώ να παρω την 128αρα έκδοση) και FM Radio είναι επιθυμητο, αλλά μπορώ να συμβιβαστω, μετά δυσκολίας η αλήθεια είναι, με την έλλειψή του...

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που για κάποιους μπορεί να είναι άνευ σημασίας αλλά για μένα είναι βασικό.

Αναβάθμισα το κινητό σε lolipop αλλά κάποια πράγματα που τα ήθελα δεν τα έχω όπως την μείωση της φωτεινότητας λίγο πριν σβήσει τελείως η οθόνη. Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μειώνει για λίγο την φωτεινότητα κατά την αναμονή λίγο πριν σβήσει η οθόνη;

Και αν ξέρετε επίσης κάποια εφορμογή που να καταργεί τον αρχικό αυξανόμενο ήχο σε εισερχόμενη κλήση, δηλαδή να ξεκινάει κατευθείαν με συνεχή ήχο (το είχα στο s5 αλλά δεν το θυμάμαι).

Αν μπορούσα θα ξαναγύρναγα στην kitkat.

Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός screen protector γιατο edge είπα να δοκιμάσω ένα liquid protector.

Λέγεται OXO

https://www.amberonline.com.au/products/oxo/OX-XSPUNINALIAB5

Έκανα την εφαρμογή και περιμένω να δω αποτελέσματα.

 

Το σίγουρο είναι ότι κάνει ακόμα πιο στιλπνη την επιφάνεια της οθόνης σε σημείο να χαίρεσαι να την αγγίζεις και μέχρι στιγμής δείχνει ότι όντως δεν λερώνει εύκολα.

 

Αυτό που ζητώ είναι να με γλυτώσει από τους ανεπαίσθητες γραμμούλες που δημιουργούνται με τον καιρό και φαίνονται υπό γωνία.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός screen protector γιατο edge είπα να δοκιμάσω ένα liquid protector.

Λέγεται OXO

https://www.amberonline.com.au/products/oxo/OX-XSPUNINALIAB5

Έκανα την εφαρμογή και περιμένω να δω αποτελέσματα.

 

Το σίγουρο είναι ότι κάνει ακόμα πιο στιλπνη την επιφάνεια της οθόνης σε σημείο να χαίρεσαι να την αγγίζεις και μέχρι στιγμής δείχνει ότι όντως δεν λερώνει εύκολα.

 

Αυτό που ζητώ είναι να με γλυτώσει από τους ανεπαίσθητες γραμμούλες που δημιουργούνται με τον καιρό και φαίνονται υπό γωνία.

 

Κάποτε έκανα το ίδιο σε ένα m8 από την paintbull αλλά τελικά δεν....

Ούτε στο μήνα δεν κράτησε. Και σε ένα / δύο φίλους μου που έκαναν το ίδιο πάλι δεν....

Δυστυχώς με το EDGE σε αυτό το κομμάτι είμαστε καταδικασμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι τις τελευταίες μερες η αγορά ισορρόπησε στα ~615 ευρώ. Από τα ~850 ευρώ που ειχε ξεκινησει πριν από ενα 4μηνο, είχαμε μια ασταμάτητη κατηφορα μέχρι τα ~610 ευρω, όπου και έφτασε πριν κανα 5μερο. Προσωπικά το πήρα πριν περίπου ένα μήνα στα 662 ευρώ, αρκετά πιο κάτω από τα ~850 του αρχικού πλασαρίσματος, αλλά και ~45 ευρώ πάνω από τη σημερινή τιμή (****το :p ) . Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε θα σπάσει το φράγμα των 600 ευρώ (σε κανονική τιμή, όχι προσφορά όπως αυτή που ειχε ο Γερμανός) .

 

edit: με έφαγε το autocensorship :P

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε έκανα το ίδιο σε ένα m8 από την paintbull αλλά τελικά δεν....

Ούτε στο μήνα δεν κράτησε. Και σε ένα / δύο φίλους μου που έκαναν το ίδιο πάλι δεν....

Δυστυχώς με το EDGE σε αυτό το κομμάτι είμαστε καταδικασμενοι.

Η διαδικασία χρειάζεται 2 λεπτά οπότε δεν είναι πρόβλημα να το κάνεις μια φορά τον μήνα. Το μπουκαλάκι αρκεί για 15 χρήσεις τουλάχιστον.

Το ζήτημα είναι να σε γλιτώνει από χαζές γραμμούλες όπως υπόσχεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία χρειάζεται 2 λεπτά οπότε δεν είναι πρόβλημα να το κάνεις μια φορά τον μήνα. Το μπουκαλάκι αρκεί για 15 χρήσεις τουλάχιστον.

Το ζήτημα είναι να σε γλιτώνει από χαζές γραμμούλες όπως υπόσχεται.

 

Αν και ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου για δώσε τιμή / link και οδηγίες προς ναυτιλομενους. ☺.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου για δώσε τιμή / link και οδηγίες προς ναυτιλομενους. ☺.

Δεν βρίσκομαι Ελλάδα. Το πήρα από τοπικό κατάστημα.

Νομίζω ότι πρόσφατα στο myphone υπήρχε ένα σχετικό άρθρο για παρόμοιο προϊόν που μπορείς να το βρεις στα 11 ευρώ στην Ελλάδα.

Διαφορετικά googlαρισε το OXO.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε edge ομάδα μία ερώτηση

Η πλαϊνή οθόνη όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο δεν ξέρω με πια κίνηση μου ενεργοποιητε και περνάει ένα μενού με τον καιρό και τυχόν ειδοποιήσεις που μπορεί να έχω. Αυτό από που ρυθμίζεται και εν δύναμη πως το ενεργοποιητε όταν εμείς θέλουμε;;

Ευχαριστωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

@jpol2410

Έχεις τικάρει αυτό εδώ?

 

[ATTACH]61055[/ATTACH]

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@jpol2410

Έχεις τικάρει αυτό εδώ?

 

[ATTACH]61055[/ATTACH]

 

No!!!!

Το δουλεύω χωρίς θήκη και έχω μόνο την μπάρα με τις εφαρμογές. Όλα τα άλλα είναι μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πλαϊνή οθόνη ενεργοποιείται οταν την χαιδεψεις με μια κίνηση πάνω - κάτω (όχι αριστερα - δεξια)

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω.

Θα πεθάνω χωρίς να θέλω.

Αφήστεμε να ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δε κανει τιποτα... Άλλωστε γι' αυτο είμαστε εδω αδερφέ μου... για να κυκλοφορεί η γνώση...

Με κανένα γυαλί για την οθόνη τι κάνουνε ρε παιδιά; έχει βρει κανείς τίποτα;

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω.

Θα πεθάνω χωρίς να θέλω.

Αφήστεμε να ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Edge

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...