Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας καλησπερα και χρονια πολλα!

Σκεφτομαι για αγορα του Note 4 ,αλλα δεν ξερω ποια απο τις 2 εκδοσεις.

Εχω διαβασει πολλα σχολια σε αντιστοιχα ελληνικα και αγγλικα forums, οι μισοι λενε οτι το C εχει χειροτερη αυτονομια και οι αλλοι μισοι οτι το F ειναι χειροτερο σε αυτονομια απο το C.

Κυριως με νοιαζει η αυτονομια(σερφαρω κανα 3ωρο την ημερα, βλεπω βιντεακια online κανα 2ωρο , κλησεις το πολυ 10 λεπτα ανα μερα και games παιζω σπανια εως καθολου), επισης θα ηθελα να το κρατησω 3χρονια+ και επειδη εχω φλασαρει παλαιοτερα ρομ σε διαφορα κινητα, υπαρχει περιπτωση μελλοντικα να φλασαρω καποια custom rom.

Ποια απο τις 2 εκδοσεις πιστευετε οτι καλυπτει τις αναγκες μου? Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη :happy:

Επισης ισχυσει οτι με τη μαμα kit kat το κινητο εχει καλυτερο sot απο ολες τις αλλες μαμα ρομ?(με καιει πολυ το θεμα αυτονομια)

Ζητω συγνωμη προκαταβολικα αν το ποσταρα σε λαθος μερος :O

 

τα ιδια ειναι σε αυτονομια πανω κατω.για custom θεωρω οτι f ισως εχει λιγο καλυτερο development.απο αυτονομια σε στοκ δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχας καλησπερα και χρονια πολλα!

Σκεφτομαι για αγορα του Note 4 ,αλλα δεν ξερω ποια απο τις 2 εκδοσεις.

Εχω διαβασει πολλα σχολια σε αντιστοιχα ελληνικα και αγγλικα forums, οι μισοι λενε οτι το C εχει χειροτερη αυτονομια και οι αλλοι μισοι οτι το F ειναι χειροτερο σε αυτονομια απο το C.

Κυριως με νοιαζει η αυτονομια(σερφαρω κανα 3ωρο την ημερα, βλεπω βιντεακια online κανα 2ωρο , κλησεις το πολυ 10 λεπτα ανα μερα και games παιζω σπανια εως καθολου), επισης θα ηθελα να το κρατησω 3χρονια+ και επειδη εχω φλασαρει παλαιοτερα ρομ σε διαφορα κινητα, υπαρχει περιπτωση μελλοντικα να φλασαρω καποια custom rom.

Ποια απο τις 2 εκδοσεις πιστευετε οτι καλυπτει τις αναγκες μου? Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη :happy:

Επισης ισχυσει οτι με τη μαμα kit kat το κινητο εχει καλυτερο sot απο ολες τις αλλες μαμα ρομ?(με καιει πολυ το θεμα αυτονομια)

Ζητω συγνωμη προκαταβολικα αν το ποσταρα σε λαθος μερος :O

 

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Όπως σου είπε και ο φίλος σε στοκ κατάσταση πάνω κάτω η αυτονομία είναι ίδια και στα δύο μοντέλα. Προσωπικά με το C που έχω το ρεκόρ μου είναι πάνω από 6 ώρες οθόνης αλλά αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό μιας και έχει να κάνει και με την χρήση που κάνει ο κάθε ένας μας… Anyway.. Αν σκέφτεσαι για custom rom στο μέλλον το F έχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα εκεί… Εγώ επέλεξα το c ποιο πολύ για να μην θυσιάσω την εγγύηση… Έχω ανοίξει και αντίστοιχο θέμα για F Vs C και μπορείς να δεις και εκεί διάφορες απόψεις:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404919

 

Όποιο και να επιλέξεις πάντως θα είναι δυνατή επιλογή… Έχω κλείσει ήδη ένα χρόνο με την συσκευή και με καλύπτει απόλυτα… :)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα galaxy note 4 μου το πηραν δωρο προχτες, και απο την πρωτη μερα το εχω σε θηκη και του εχω πανω συνεχεια τα hand free.το κινητο δεν εχει βγει απο το σπιτι αυτες τις ελαχιστες μερες γιατι δεν προλαβα να κανω μεταφορα των δεδομενων μου. Σημερα ειδα οτι εχει φυγει το ασπρο χρωμα του μεταλλου γυρω απο την υποδοχη ακουστικων. Το κινητο σας λεω ειναι ολοκαινουργιο. Τι να κανω εχω τρελαθει? Αν το παω για αλλαγη θα μου δωσουν καινουργιο? Η θα αλλαξουν το πλαισιο? Εσεις θα το πηγαινατε?
Τωρα: Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z2, Sony Xperia Z Ultra κ' Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE κ iPad air 2 64gb wifi & cellular :superman:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα galaxy note 4 μου το πηραν δωρο προχτες, και απο την πρωτη μερα το εχω σε θηκη και του εχω πανω συνεχεια τα hand free.το κινητο δεν εχει βγει απο το σπιτι αυτες τις ελαχιστες μερες γιατι δεν προλαβα να κανω μεταφορα των δεδομενων μου. Σημερα ειδα οτι εχει φυγει το ασπρο χρωμα του μεταλλου γυρω απο την υποδοχη ακουστικων. Το κινητο σας λεω ειναι ολοκαινουργιο. Τι να κανω εχω τρελαθει? Αν το παω για αλλαγη θα μου δωσουν καινουργιο? Η θα αλλαξουν το πλαισιο? Εσεις θα το πηγαινατε?

Νομιζω και στα 3 ερωτηματα σου η απαντηση ειναι οχι. Θα πουνε οτι ειναι απο δικη σου υπαιτιοτητα. Μην αγχωνεσαι συμβαινουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολυ πιθανο οπως το βλεπω να ξεκολλησει ακομα περισσοτερο χρωμα..και τοτε?
Τωρα: Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z2, Sony Xperia Z Ultra κ' Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE κ iPad air 2 64gb wifi & cellular :superman:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Συγνώμη αν το θέμα μου είναι σε λάθος κατηγορία, αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι που να αφορά μόνο προβλήματα!

Όσον αφορά το πρόβλημα μου, έχω εδώ και 7 μήνες ένα Galaxy Note 4, το 910F, το οποίο προσέχω σαν τα μάτια μου.

Εδω και μια εβδομάδα παρατήρησα ότι στην οθόνη, φαίνεται αχνά απο πίσω το πληκτρολόγια και ένα κουτάκι, δηλαδή αν πάω σε ένα άσπρο παράθυρο ή στις ρυθμίσεις, φαίνεται σαν υδατογράφημα του πληκτρολόγιο. Σαν να έχει κολλήσει κάτι. Το κινητό δεν έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία και πάντα είναι σε μέρος μακριά απο επικίνδυνες συνθήκες.

 

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω; ή τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Συγνώμη αν το θέμα μου είναι σε λάθος κατηγορία, αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι που να αφορά μόνο προβλήματα!

Όσον αφορά το πρόβλημα μου, έχω εδώ και 7 μήνες ένα Galaxy Note 4, το 910F, το οποίο προσέχω σαν τα μάτια μου.

Εδω και μια εβδομάδα παρατήρησα ότι στην οθόνη, φαίνεται αχνά απο πίσω το πληκτρολόγια και ένα κουτάκι, δηλαδή αν πάω σε ένα άσπρο παράθυρο ή στις ρυθμίσεις, φαίνεται σαν υδατογράφημα του πληκτρολόγιο. Σαν να έχει κολλήσει κάτι. Το κινητό δεν έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία και πάντα είναι σε μέρος μακριά απο επικίνδυνες συνθήκες.

 

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω; ή τι μπορεί να φταίει;

 

Εάν είσαι εντός εγγύησης το πηγαίνεις στο service για αλλαγή οθόνης, εάν όχι δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις. Συνήθως αυτό εμφανίζεται στη status bar και στα εικονίδια λόγω της σταθερής τους θέσης αλλά και αυτό σε περίοδο δύο χρόνων+ και όχι σε 7 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολυ πιθανο οπως το βλεπω να ξεκολλησει ακομα περισσοτερο χρωμα..και τοτε?

Αν βαζεις και βγαζεις το βυσμα προσεκτικα δεν νομιζω να ξεκολλησει περισσοτερο. Το δικο μου παντως που χρησιμοποιω πολυ συχνα ακουστικα δεν εχει παθει τιποτα απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει δηλαδή η αντιπροσωπεία το burn in ?

Ναι εφόσον είναι πρόβλημα το οποίο δεν μπορείς θεωρητικά να προκαλέσεις εσύ και οφείλεται στον τρόπο λειτουργίας των led οθονών.

Θα το πας και θα τους αναφέρεις πως απλά το ανακάλυψες τις τελευταίες ημέρες και πως σε ενοχλεί, την αλήθεια δηλαδή. Μην πας να δικαιολογηθείς πως δεν το είχες στον ήλιο ή με φουλ φωτεινότητα κλπ.

Είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν σε αλλαγή οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει δηλαδή η αντιπροσωπεία το burn in ?

Βεβαίως και το καλύπτει. Έχω αλλάξει οθόνη στο Note 3 έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Από απλη περιεργεια, αν συμβει ποτε στο μέλλον : Αμα δουν οτι το έχεις ρουταρισμενο τι γίνεται? Να έχει χαλασει η οθονη απ το ροοτ, χλωμο. Πατανε πανω σε αυτο για να μη σε καλύψουν σε αυτη την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Από απλη περιεργεια, αν συμβει ποτε στο μέλλον : Αμα δουν οτι το έχεις ρουταρισμενο τι γίνεται? Να έχει χαλασει η οθονη απ το ροοτ, χλωμο. Πατανε πανω σε αυτο για να μη σε καλύψουν σε αυτη την περίπτωση?

 

Ακριβώς… Όλα τα root=εκτός εγγύησης… ανεξαρτήτου πρόβληματος…

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου έχει μια γραμμή παρατεταμένη οριζόντια κάτω από την μέση και διακρίνεται μόνο όταν είναι μονόχρωμη η οθόνη! Το είχε αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ μιας και πρέπει να εστιάσεις και να το προσέξεις να στο πει κάποιος δλδ!! Λέτε να ασχοληθώ και εγώ και να το στείλω ; πως να το κάνω το έχω από kaizershop και δυστυχώς να το πάω από Γρεβενά Αθήνα δεν νομίζω...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμα ψαξεις προσεχτικα σε καθε χρωμα, ολο και κάτι θα βρεις μετα απο καποιους μηνες σε amoled οθονη.. Δυστυχώς οι oled έχουν αυτο το θέμα. Το μοναδικό τους μείον για μενα. Χαλανε πολυ εύκολα σε αυτό. Ως οργανικη ουσία οξειδωνεται. Αφου μια φορά πηρα κινητό με lcd ακριβώς γι αυτο, ειχα θεμα στο galaxy s2. Αλλα δείχνουν τοσο καλυτερα οι μαμιμενες, που ξανα γυρισα.. :)
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου έχει μια γραμμή παρατεταμένη οριζόντια κάτω από την μέση και διακρίνεται μόνο όταν είναι μονόχρωμη η οθόνη! Το είχε αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ μιας και πρέπει να εστιάσεις και να το προσέξεις να στο πει κάποιος δλδ!! Λέτε να ασχοληθώ και εγώ και να το στείλω ; πως να το κάνω το έχω από kaizershop και δυστυχώς να το πάω από Γρεβενά Αθήνα δεν νομίζω...
Το στέλνεις με κούριερ στη smartec και σε ελάχιστες μέρες στο στέλνουν πίσω έτοιμο και με δική τους χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει το note 4 ολοκαινουριο απο αντικατασταση στα 400, λετε να το τσιμπησω η θα εχω καποιο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει το note 4 ολοκαινουριο απο αντικατασταση στα 400, λετε να το τσιμπησω η θα εχω καποιο θεμα?

440 κανει καινούργιο σκρουτζομαγαζα, για 40€?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον πωλητη για το μοντελο, απλα περιμενω απαντηση .

Γενικα λετε να υπαρχει θεμα σε κινητα απο αντικατασταση , π.χ. να παρουσιασουν ξανα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον πωλητη για το μοντελο, απλα περιμενω απαντηση .

Γενικα λετε να υπαρχει θεμα σε κινητα απο αντικατασταση , π.χ. να παρουσιασουν ξανα προβλημα?

Το κινητο πιθανοτατα θα είναι μια χαρα, αλλα για να πάρεις απο αντικατασταση η λογική λεει πρέπει να το βρεις 100€ φθηνότερα.. Τουλάχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει το note 4 ολοκαινουριο απο αντικατασταση στα 400, λετε να το τσιμπησω η θα εχω καποιο θεμα?

 

παρτο καινουργιο δεν αξιζει τον κοπο για τοσο μικρη διαφορα απο το καινουργιο.ειτε ειναι το f η το c

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζεται πως αλλάζει ή βγαίνει το boot logo της συσκευής;

εμένα είναι από cosmote και θα ήθελα να το απενεργοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζεται πως αλλάζει ή βγαίνει το boot logo της συσκευής;

εμένα είναι από cosmote και θα ήθελα να το απενεργοποιήσω...

 

Νομίζω άμα περάσεις κάποια άλλη οφισιαλ ρομ μέσο odin που να μην είναι από κάποιον carier

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να μην αλλάζει αλλιώς. Σε παλιότερο κινητό που είχα μπορούσες να το απενεργοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...