Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι εσείς μιλάτε μάλλον για την μαμά rom. Έβαλα του Alexander την 5.1.1 που είναι odex χωρίς καμία αλλαγή μόνο root και το τηλέφωνο πετάει. ΔΕΝ κολλάει ΠΟΥΘΕΝΆ και σε τίποτα. Έβαλα και xposed που δουλεύει σε odex rom και όλα καλά. Την έχω μια βδομάδα και είναι άψογη.

 

Φυσικά και μιλάμε για 5.1.1 stock.. :) Σίγουρα βάζοντας κάποια άλλη custom rom το κινητό θα μεταμορφώνεται προς το καλύτερο! Προσωπικά δεν έχω προχωρήσει σε κάτι τέτοιο ακόμα μόνο και μόνο για να μην "θυσιάσω" την εγγύηση…Για την ώρα είμαι ευχαριστημένος και με 5.1.1 stock. Αργότερα θα ξεκινήσω και εγώ τα "πειράματα"… :D

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και επιτελους εχουμε ξανα ΜΠΑΤΑΡΙΑ.. Ειναι απιστευτο το ποσο κακη δουλεια ειχαν κανει στο update 5.0.1. Πλεον μενουμε στην 5.1.1 και την Μ δεν παιζει να την περασω αν δεν υπογραψετε ολοι υπευθυνα :lol: οτι παιζει αψογα εφοσον θα την εχετε δοκιμασει :lol: .

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους εχουμε ξανα ΜΠΑΤΑΡΙΑ.. Ειναι απιστευτο το ποσο κακη δουλεια ειχαν κανει στο update 5.0.1. Πλεον μενουμε στην 5.1.1 και την Μ δεν παιζει να την περασω αν δεν υπογραψετε ολοι υπευθυνα :lol: οτι παιζει αψογα εφοσον θα την εχετε δοκιμασει :lol: .

 

Πραγματικά με την 5.1.1 η συσκευή ρολάρει πολύ καλά πλέον...Πάντα κρατάω μια στάση αναμονής όταν βγαίνουνε νέα update για τυχόν bugs αλλά η 5.1.1 είχε από την αρχή πολλά θετικά σχόλια για αυτό και την πέρασα σχεδόν αμέσως!Τώρα μόλις βγει η 6 με το καλό δεν θα πέσω με τα μούτρα να την περάσω... ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα το πρωί μια βελτιωτική αναβάθμιση COJ3. Το μόνο θέματακι με την 5.1.1 βέβαια μόνο αυτήν είδα σε note 4 επειδή είμαι καινούργιος είναι ότι στην κύλιση οθονών στις αρχικές οθόνες βλέπω καποιες φορές μικρά lag. Είναι μικρά μεν αλλά σε τέτοια συσκευή δεν πρέπει να έχει τετοια.
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα ενοχλητικά λαγκς είναι δύο για μένα

α. από την κάμερα αργεί το άνοιγμα της συλλογής και

β. όταν θέλεις να προσθέσεις μια φωτογραφία σε πλαίσιο μέσα σε ένα SNote σημείωμα κάνει 2 με 3 δευτερόλεπτα για να ανοίξει η φωτό.

 

Αντικειμενικά είναι εξαιρετική η 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα πάλι το κινητό και κάνω μια τελευταία προσπάθεια.

 

Μπαίνω σε download mode και το odin leei Reactivation Lock(KK): On

Προσπαθώ μήπως βάλω την κιτ κατ την πιο παλιά που βρήκα σε σε samsung-updates.com με κωδικό EUR αλλά επιστρέφει αυτό το ερορ που προφανώς έχει να κάνει με το reactivation lock. Δεν μπαίνει πουθενά αλλού μόνο σε download mode.

 

<ID:0/007> Added!!
<OSM> Enter CS for MD5..
<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..
<OSM> Please wait..
<OSM> N910FXXU1ANJ4_N910FEUR1ANI7_N910FXXU1ANJ4_HOME.tar.md5 is valid.
<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..
<OSM> Leave CS..
<ID:0/007> Odin v.3 engine (ID:7)..
<ID:0/007> File analysis..
<ID:0/007> SetupConnection..
<ID:0/007> Initialzation..
<ID:0/007> Get PIT for mapping..
<ID:0/007> Firmware update start..
<ID:0/007> SingleDownload.
<ID:0/007> aboot.mbn
<ID:0/007> NAND Write Start!! 
<ID:0/007> sbl1.mbn
<ID:0/007> rpm.mbn
<ID:0/007> tz.mbn
<ID:0/007> sdi.mbn
<ID:0/007> NON-HLOS.bin
<ID:0/007> FAIL! (Auth)
<ID:0/007> 
<ID:0/007> Complete(Write) operation failed.
<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα πάλι το κινητό και κάνω μια τελευταία προσπάθεια.

 

Μπαίνω σε download mode και το odin leei Reactivation Lock(KK): On

Προσπαθώ μήπως βάλω την κιτ κατ την πιο παλιά που βρήκα σε σε samsung-updates.com με κωδικό EUR αλλά επιστρέφει αυτό το ερορ που προφανώς έχει να κάνει με το reactivation lock. Δεν μπαίνει πουθενά αλλού μόνο σε download mode.

 

<ID:0/007> Added!!
<OSM> Enter CS for MD5..
<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..
<OSM> Please wait..
<OSM> N910FXXU1ANJ4_N910FEUR1ANI7_N910FXXU1ANJ4_HOME.tar.md5 is valid.
<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..
<OSM> Leave CS..
<ID:0/007> Odin v.3 engine (ID:7)..
<ID:0/007> File analysis..
<ID:0/007> SetupConnection..
<ID:0/007> Initialzation..
<ID:0/007> Get PIT for mapping..
<ID:0/007> Firmware update start..
<ID:0/007> SingleDownload.
<ID:0/007> aboot.mbn
<ID:0/007> NAND Write Start!! 
<ID:0/007> sbl1.mbn
<ID:0/007> rpm.mbn
<ID:0/007> tz.mbn
<ID:0/007> sdi.mbn
<ID:0/007> NON-HLOS.bin
<ID:0/007> FAIL! (Auth)
<ID:0/007> 
<ID:0/007> Complete(Write) operation failed.
<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

Πρώτον από lollipop δε γίνεται downgrade σε Kitkat. Δεύτερον το θέμα σου μάλλον έγκειται στο ότι είχες περάσει παλαιότερο modem και bootloader σε νεότερο Base. Μπες στο Sammobile κατέβασε την τελευταία Ελληνική ή την Αγγλική αλλά να κοιτάξεις να είναι COI3 και μετά. Προσπάθησε πάλι με Odin. Μόλις σου ανοίξει αν κάνει απανωτά bootloop μπες με τα πλήκτρα στο recovery και κάνε factory reset. Μετά ξανά μιλάμε. Δεν brickάρονται τόσο εύκολα συσκευές πλέον

Link to comment
Share on other sites

To Ελληνικό είναι το VGR σωστά;

 

Όχι το Vgr είναι της ελληνικής Vodafone. Το EUR είναι η ελληνική. Πάντως εάν προσπάθησες κάποια στιγμή να βάλεις την VGR ή κάποια παραπλήσιο για αυτό σου έγιναν τα προβλήματα. Αυτές είχαν διαφορετικά partition και μετά ήθελαν PIT File για να flashαριστούν. Δοκίμασε με την EUR.

 

Edit μερικές σελίδες πίσω έδωσα το link για την τελευταία Ελληνική. Κατέβασε εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα EUR COJ3 kai BTU COI3 μπαίνουν αλλά με το που τελειώσει από το odin αρχίζει με μπλε "Recovering Booting" σε loop χωρίς την δυνατότητα να κάνω οτιδήποτε άλλο με τα πλήκτρα εκτός από download mode.

 

https://youtu.be/0x-PPAVfxPY

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τo reactivation lock(KK) παραμένει ON που σημαίνει δεν μπορώ να βάλω custom recovey να δοκιμάσω άλλες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα EUR COJ3 kai BTU COI3 μπαίνουν αλλά με το που τελειώσει από το odin αρχίζει με μπλε "Recovering Booting" σε loop χωρίς την δυνατότητα να κάνω οτιδήποτε άλλο με τα πλήκτρα εκτός από download mode.

 

https://youtu.be/0x-PPAVfxPY

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τo reactivation lock(KK) παραμένει ON που σημαίνει δεν μπορώ να βάλω custom recovey να δοκιμάσω άλλες ρομ.

 

Δηλαδή αφού περάσει το Odin πέφτει σε loop κατευθείαν. Με τα πλήκτρα δε μπαίνει στη stock recovery πάρα μόνο σε download mode? Παράξενο μου φαίνεται. Δοκίμασε να περάσεις απανωτά την ίδια Rom 3 4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που κάνει restart να μπω πάλι σε download mode και να την περάσω ξανά;

 

Edit: Το δοκίμασα το έβαλα 5 φορές στην σειρά το ίδιο πράγμα.

Edited by EverGreen13
Link to comment
Share on other sites

σου εχει ανοιξει το reactivation lock σε ον..πρεπει να το κανεις off...αλλαξες modem?μηπως εβαλες τις kit kat?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

έχω το NOTE 3 NEO και εχω παρει το back up στο smart switch ,το note 4 δουλεύει μόνο με το kies η θα μπορω να κανω recover και μεσω του smart switch?

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλες τις Αγγλικές, Γερμανικές, Ολλανδικές και Ελληνικές ρομ που έχουν βγει ποτέ, το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο. Boot loop και πάνω αριστερά με μπλε γράμματα Recovery Booting. Να το πάρω απόφαση ότι το κινητό είναι bricked;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω δεν υπαρχει στο 910c ενω υπαρχει στο 910f. Και οι 2 συσκευες με 5.1 ρομ . Ξερει κανεις τι ακριβως κανει? Απ οταν το εχω ενεργοποιησει εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση μπαταριας με κλειστη οθονη. Πχ 10 ωρες βραδυ με κλειστη οθονη με ανοιχτο wifi εχασε 2% μπαταρια ..

http://postimg.org/image/xyt4kaxlr/

http://postimg.org/image/x80eeiv8f/

Edited by Bxtrm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω δεν υπαρχει στο 910c ενω υπαρχει στο 910f. Και οι 2 συσκευες με 5.1 ρομ . Ξερει κανεις τι ακριβως κανει? Απ οταν το εχω ενεργοποιησει εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση μπαταριας με κλειστη οθονη. Πχ 10 ωρες βραδυ με κλειστη οθονη με ανοιχτο wifi εχασε 2% μπαταρια ..

http://postimg.org/image/xyt4kaxlr/

http://postimg.org/image/x80eeiv8f/

Ειναι μερος του smart manager.

Ενα απο τα χαρακτηριστικα που πηραμε απο το s6

Λειτουργει περιπου σαν το greenify αδρανοποιει δλδ τις εφαρμογες που δν εχουν χρησιμοποιηθει για αρκετο καιρο.

 

 

Κατι αλλο τωρα για την 5.1.1.

 

Την περασα με το kies κανοντας επαναφορα πριν και μετα.Και παλι εχω lags κατα το ανοιγμα της συλλογης και το ανοιγμα του ενεργου σημειωματος.

Το recents και η μεταβαση στην συλλογη απο την καμερα δουλευουν τελεια απο την αλλη.

Δικιμασα φυσικα και 2-3 αλλους launchers αλλα τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω δεν υπαρχει στο 910c ενω υπαρχει στο 910f. Και οι 2 συσκευες με 5.1 ρομ . Ξερει κανεις τι ακριβως κανει? Απ οταν το εχω ενεργοποιησει εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση μπαταριας με κλειστη οθονη. Πχ 10 ωρες βραδυ με κλειστη οθονη με ανοιχτο wifi εχασε 2% μπαταρια ..

http://postimg.org/image/xyt4kaxlr/

http://postimg.org/image/x80eeiv8f/

 

Που ακριβως ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μερος του smart manager.

Ενα απο τα χαρακτηριστικα που πηραμε απο το s6

Λειτουργει περιπου σαν το greenify αδρανοποιει δλδ τις εφαρμογες που δν εχουν χρησιμοποιηθει για αρκετο καιρο.

 

 

Κατι αλλο τωρα για την 5.1.1.

 

Την περασα με το kies κανοντας επαναφορα πριν και μετα.Και παλι εχω lags κατα το ανοιγμα της συλλογης και το ανοιγμα του ενεργου σημειωματος.

Το recents και η μεταβαση στην συλλογη απο την καμερα δουλευουν τελεια απο την αλλη.

Δικιμασα φυσικα και 2-3 αλλους launchers αλλα τιποτα!!!

 

Η σημείωση θέλει ακόμα κάποια βελτίωση είναι λίγο καλύτερα από πριν! Τώρα όσο για την Gallery μπορεί να φταίει και η κάρτα μνήμης είμαι πολύ πιθανό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως τόσα χρόνια δεν μπορούν να φτιάξουν το touch wiz. Δουλεύω το hola και είναι εμφανές πιο γρήγορο και πιο ωραία στημένο από γραφικά κτλπ. Νομίζω ότι χαραμιζονται μοντέλα της Samsung με touch wiz
Link to comment
Share on other sites

Που είναι ρε παιδια η επιλογή για να διαλέξουμε launcher ?

Οποτε θελω να αλλάξω , το κανω απο το μενου του launcher το οποιο με ειδοποιεί οτι αυτο πρεπει να γινει απο το μενου της συσκευης και με πάει εκει οπου διαλέγω οποιον θέλω.

Στην πράξη ομως , αυτο το μενου δεν δείχνει να ειναι προσβάσιμο απο τις ρυθμίσεις.

Χανω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ρε παιδια η επιλογή για να διαλέξουμε launcher ?

Οποτε θελω να αλλάξω , το κανω απο το μενου του launcher το οποιο με ειδοποιεί οτι αυτο πρεπει να γινει απο το μενου της συσκευης και με πάει εκει οπου διαλέγω οποιον θέλω.

Στην πράξη ομως , αυτο το μενου δεν δείχνει να ειναι προσβάσιμο απο τις ρυθμίσεις.

Χανω κάτι ?

Θα πρέπει να διαγράψεις τον προηγούμενο launcher από τις προεπιλεγμένες εφαρμογές.

[ATTACH]64560[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...