Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα..παιδιά πάντως γνώμη μου.τα σπάει το note.αλλά θέλει κανένα δύο update για να στρώσει ..

 

Μέσα σε 2 μέρες μου έκανε ένα κόλλημα με την κάμερα, έμεινε ανοικτή και κολλημένη και ένα με το τηλ που δεν μπορούσα να κάνω κλήση. Ίσως έπρεπε μετά που το πήρα και έκανε μια αναβάθμιση 55 mb περίπου που μετά δεν έκανα μια επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Επειδη εχω το NOTE 3 ειναι καποιος που πηγε απο το 3 στο 4?Αξιζει τον κοπο.Οι βελτιωσεις αξιζουν τον κοπο?Καμμια εμπειρια υπαρχει απο καποιον ποια επιλογη ειναι καλυτερη το F η to C?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη εχω το NOTE 3 ειναι καποιος που πηγε απο το 3 στο 4?Αξιζει τον κοπο.Οι βελτιωσεις αξιζουν τον κοπο?Καμμια εμπειρια υπαρχει απο καποιον ποια επιλογη ειναι καλυτερη το F η to C?

 

H διαφορα δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο απο το 2 στο 3. Αν η μπαταρια με το 3 δεν σου βγαζει 2 μερες, ουτε με το 4 δεν θα σου βγαζει. Η οθονη στο 3 ηδη εχει μεγαλη αναλυση, οποτε παλι δεν θα δεις διαφορα. Το πενακι το ιδιο, ιδια πραγματα πανω κατω. Το μονο που για μενα ισως δικαιολογουσε την αλλαγη, ειναι η καμερα. Οχι οτι εχουν τεραστια διαφορα, αλλα πιο πολυ λογω του οπτικου σταθεροποιητη, HDR στο Video, και οτι τραβαει σε 16:9 και οχι σε 4:3.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου φανηκε 1η φορα χρησιμο το fast charge. Ξεχασα χθες το βραδυ να το βαλω για φορτιση και σημερα ημουνα μεχρι τις 7 το απογευμα με 21% μπαταρια. Στις 7:20 επρεπε να φυγω να παω για μια δουλεια και επρεπε να το φορτισω στα γρηγορα. Το εβαλα 20' και απο 21% πηγε 64%. Οποτε, πολυυυυυυυυ χρησιμο :D

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση, αρκετή διαφορά στο snappyness σε σχέση με το M8.

 

Σε ποια σημεια φιλε ...ειδικα φιλε?

...και μια γνωμη επι του συνολου....της συγκρισης?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερη αίσθηση. Βέβαια συγκρίνουμε μια ώριμη συσκευή με μια που μόλις βγήκε. Φαντάζομαι θα στρώσει αρκετά με τις πρώτες αναβαθμίσεις κλπ. Θα περιμένω Και μερικές μέρες να στρώσει η cache.

 

Πχ στο πάτημα του κουμπιού για τις πρόσφατες εφαρμογές, στην επιλογή μιας από αυτές, όταν πατάς στο πεδίο εισαγωγής κειμένου και μέχρι να βγει το πληκτρολόγιο κλπ. Σίγουρα καλύτερο από N3 βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερη αίσθηση. Βέβαια συγκρίνουμε μια ώριμη συσκευή με μια που μόλις βγήκε. Φαντάζομαι θα στρώσει αρκετά με τις πρώτες αναβαθμίσεις κλπ. Θα περιμένω Και μερικές μέρες να στρώσει η cache.

 

Πχ στο πάτημα του κουμπιού για τις πρόσφατες εφαρμογές, στην επιλογή μιας από αυτές, όταν πατάς στο πεδίο εισαγωγής κειμένου και μέχρι να βγει το πληκτρολόγιο κλπ. Σίγουρα καλύτερο από N3 βέβαια.

 

Ο,τι και να κανει η Σαμμυ δεν προκειται ποτέ να γινει το Νοτε γρηγοροτερο του m8. :)

Να γινει πιο snappy μπορει ομως.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο απο το 2 στο 3. Αν η μπαταρια με το 3 δεν σου βγαζει 2 μερες, ουτε με το 4 δεν θα σου βγαζει. Η οθονη στο 3 ηδη εχει μεγαλη αναλυση, οποτε παλι δεν θα δεις διαφορα. Το πενακι το ιδιο, ιδια πραγματα πανω κατω. Το μονο που για μενα ισως δικαιολογουσε την αλλαγη, ειναι η καμερα. Οχι οτι εχουν τεραστια διαφορα, αλλα πιο πολυ λογω του οπτικου σταθεροποιητη, HDR στο Video, και οτι τραβαει σε 16:9 και οχι σε 4:3.

 

Θα διαφωνήσω για την μπαταρία αλλά και για την οθόνη ,Την οθόνη την έχεις χρησιμοποιήσει στον ήλιο ? νομίζω θα εκπλαγείς

Εμένα το 3 μου έβγαζε την μέρα με υπόλοιπο μαχ 30% και χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα στην χρήση τέτοιο ποσοστό έχω στο τέλος της δεύτερης μέρας F 4g 08:00-18:00 wifi 18:00-24:00 οθόνη κάτι λιγότερο από 3 ώρες συνήθως ( το βράδυ πριν πέσω το βάζω σε ultra εξοικονόμηση ) η κάμερα και η φωτεινότητα στον ήλιο σε συνδυασμό με την μπαταρία κ.α. νομίζω ότι κάνουν την αναβάθμιση να αξίζει το έξοδο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου φανηκε 1η φορα χρησιμο το fast charge. Ξεχασα χθες το βραδυ να το βαλω για φορτιση και σημερα ημουνα μεχρι τις 7 το απογευμα με 21% μπαταρια. Στις 7:20 επρεπε να φυγω να παω για μια δουλεια και επρεπε να το φορτισω στα γρηγορα. Το εβαλα 20' και απο 21% πηγε 64%. Οποτε, πολυυυυυυυυ χρησιμο :D

 

Η επιλογή του fast charge είναι μία ξεχωριστή επιλογή π.χ. μέσα από το menu και θα σταματήσει στο μισάωρο ή έτσι και αλλιώς θα γίνει καθώς φορτίζεις κανονικά το κινητό σου σα να είναι μία πλήρη φόρτιση και αν θες το βγάζεις νωρίτερα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ξεχωριστη επιλογη μεσα απο το μενου.. το κινητο μπορεις να το αποσυνδεσεις οποτε θελεις εσυ απλα κανει αυτο που λεει στο φορτιζει γρηγορα, μεσα σε 1h + 30min στο εχει φορτισει κανονικα ολο...μεγαλη υποθεση
Link to comment
Share on other sites

Το m8 μπορει να ειναι πιο snappy και πιο γρηγορο σε αισθηση (απο οτι καταλαβαινω με βαςη τα λεγομενα η αποσταση εχει μειωθει) αλλα σε tweaks σε παραμετροποιηση και συνολικες δυνατοτητες ειναι αδειο...(οπως και τα περισσοτερα συγκρινομενα με την σειρα note)

Mε αυτη την παραμετρο στο μυαλο των περισσοτερων και με την συνολικες δυνατοτητες στο max νομιζω οτι προσφερει περισσοτερα....και πλεον και ποιοτικοτερα (για οποιον τον ενδιεφερε το μεταλλικο bezel)....

Και σιγουρα ...το κανουν να μην το βαριεσαι:rolleyes:

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να κανει η Σαμμυ δεν προκειται ποτέ να γινει το Νοτε γρηγοροτερο του m8. :)

Να γινει πιο snappy μπορει ομως.

 

To θέμα είναι αν το χρειάζεται το Note ή να το πω διαφορετικά αν υστερεί το Note κάπου σε ταχύτητα και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Είναι σα να έχουμε 2 αυτοκίνητα και τα 0-100 το ένα το κάνει σε 5 sec και το άλλο σε 7 sec. To 1o είναι πιο γρήγορο αλλά δεν μπορείς να πεις ότι το 2ο έχει πρόβλημα ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ειναι επίσης αυτόματο και με δερμάτινα καθίσματα :)

 

Δεν ειναι παντα και για ολους το αυτοματο κιβωτιο και τα δερματινα καλυτερα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μεταβαση απο το 3,εδω και τεσσερεις ημερες.Σημερα παρατηρησα οτι οταν το τηλεφωνο ειναι σε λειτουργια για αρκετες ωρες,η καμερα δεν ανοιγει απο την εφαρμογη της,ουτε και απο καποια αλλη.Μετα απο επανεκκινηση ανοιγει κανονικα.τοχει προσεξει κανεις αλλος?κατα τα αλλα αψογο.
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν το χρειάζεται το Note ή να το πω διαφορετικά αν υστερεί το Note κάπου σε ταχύτητα και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Είναι σα να έχουμε 2 αυτοκίνητα και τα 0-100 το ένα το κάνει σε 5 sec και το άλλο σε 7 sec. To 1o είναι πιο γρήγορο αλλά δεν μπορείς να πεις ότι το 2ο έχει πρόβλημα ;).

Το ένα είναι λιμουζινα αγαπητέ!!!

Χα χα

Παιδιά είναι άτοπο να συγκριθεί το νοτελι που είναι εργαλείο δουλειάς και τηλέφωνο παράλληλα με οτιδήποτε άλλο.

Η καλύτερη υλοποίηση της sammy μέχρι τώρα με διαφορά, με q HD οθόνη, επεξεργαστή (exynos u) από άλλο πλανήτη ακαριαιο άνοιγμα εφαρμογών αλλά και βούτυρο.

Όχι πιστέψτε με δεν υπάρχει σύγκριση.

Το να συγκριθεί το m8 με το s5 το z3 g3 αλλά και άλλα τηλέφωνα που κυκλοφορούν στην ίδια κατηγορία θα πω ναι ότι ίσως να είναι και το κορυφαίο, ίσως να του κλέβει λίγο από την δόξα μόνο το z3...

Αυτά τα λίγα, μιας και πέρασαν όλα αυτά από τα χέρια μου...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

To fast charge απλα το ενεργοποιεις και μετα καθε φορα που το βαζεις, κανει fast charge, οποτε στα 20' που το εβαλα εγω, μου εκανε πολυ εντυπωση το ποσο γρηγορα φορτισε. Χρησιμοτατο! Οσο για την οθονη στον ηλιο, και το 3 καλο μου φαινοταν, δεν ειδα καποια σουπερ διαφορα. Και οπως και να εχει, καθε βραδυ, για την χρηση που του κανω, την θελει την φορτιση του για να βγαλω και την αλλη μερα, οποτε και στο 3 και στο 4 η μπαταρια το ιδιο θα μου κρατησει. Δεν λεω οτι θα ειναι ιδιο % οταν το βαλω να φορτισει, αλλα ειτε ειναι 50% ειτε ειναι 20%, την φορτιση του την θελει :Ρ

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντα και για ολους το αυτοματο κιβωτιο και τα δερματινα καλυτερα.

 

Όπως και η σειρά Note, δεν είναι για όλους.

 

ps

Και εμένα πέρασαν απο τα χέρια μου S5, M8 και G3/32GB το τελευταίο εξάμηνο. Ολες καλές συσκευές αλλα σαν το 4 κανενα.

Μια κατηγορία μονο του.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Όπως και η σειρά Note, δεν είναι για όλους.

 

ps

Και εμένα πέρασαν απο τα χέρια μου S5, M8 και G3/32GB το τελευταίο εξάμηνο. Ολες καλές συσκευές αλλα σαν το 4 κανενα.

Μια κατηγορία μονο του.

Πραγματικά όμως λες τα πράγματα με το όνομά τους.

Και να ξέρεις ότι έχουν μεγαλύτερη αξία τα λόγια σου γιατί τα έχεις δοκιμάσει όλα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακόμα δεν κατάφερε η Samsung να εξαλείψει τα λαγκαρίσματα...μετά το Note 3 και το Note 4 λαγκάρει. Δεν πειράζει, πάμε για το Note 5 μπας και τα καταφέρει
:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακόμα δεν κατάφερε η Samsung να εξαλείψει τα λαγκαρίσματα...μετά το Note 3 και το Note 4 λαγκάρει. Δεν πειράζει, πάμε για το Note 5 μπας και τα καταφέρει

 

Έχεις πόσα ποστ για το νοτε 4 και όλα είναι περι λαγκ...Και ποστάρεις σε ενα θέμα οπου κατά γενική ομολογία είναι όλοι αρκετά εως πολύ ευχαριστημένοι και σε διαψεύδουν..Εγώ λέω να περιμένεις το νοτε 10 και για την ώρα να ευχαριστηθείς το τέλειο iphone σου.. :p

 

#don't feed the troll

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακόμα δεν κατάφερε η Samsung να εξαλείψει τα λαγκαρίσματα...μετά το Note 3 και το Note 4 λαγκάρει. Δεν πειράζει, πάμε για το Note 5 μπας και τα καταφέρει

Δεν έχω λόγω να μην πιστεύω ότι λες, αλλά το μοντέλο που έχω exynos u όχι λαγνκ δεν υπάρχει, ούτε ίχνος θα έλεγα, αλλά παράλληλα είναι ότι πιο γρήγορο και κυρίως βούτυρο στην χρήση του...

Και είμαι εντελώς στοκ, το δουλεύω από την πρώτη μέρα με τον tw...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγω να μην πιστεύω ότι λες, αλλά το μοντέλο που έχω exynos u όχι λαγνκ δεν υπάρχει, ούτε ίχνος θα έλεγα, αλλά παράλληλα είναι ότι πιο γρήγορο και κυρίως βούτυρο στην χρήση του...

Και είμαι εντελώς στοκ, το δουλεύω από την πρώτη μέρα με τον tw...

 

Έχεις βάλει MicroSD? Εάν ναι, ποιά και τι χωριτικότητας?

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι χωρίς microSD το τηλέφωνο (SD) πετάει κυριολεκτικά.

Έγω αγοράσει την SanDisk 128GB Ultra 48MB/s Class 10 αλλά και την SanDisk microSDXC 128GB Ultra 30MB/s. Η πρώτη έχει γρηγορότερο interface αλλά και πάλι έχω καθυστέρηση όταν πατάω το Gallery ας πούμε (και όχι δεν έχω 1,000,000 φωτογραφίες μέσα).:)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως λες τα πράγματα με το όνομά τους.

Και να ξέρεις ότι έχουν μεγαλύτερη αξία τα λόγια σου γιατί τα έχεις δοκιμάσει όλα...

 

Καλα νταξει δε ειναι ο μονος που τα εχει δοκιμασει ολα, μην τρελαθουμε κιολας! :)

Lag σε dialer και επαφες επιτελους δεν υπαρχει, το φτιαξανε.

Καθυστερηση στο κουμπι του multitasking υπαρχει ομως σε σχεση με τις προτασεις του ανταγωνισμου, οπως υπαρχει και η μη ομαλη μεταβαση παντοτε απο τη μια αρχικη οθονη στην αλλη. Δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω οτι στο exynos μοντελο δεν υπαρχει, αλλα στο SD μοντελο υπαρχει μια χαρα.

Οταν βρω χρονο θα τραβηξω βιντεακι και θα το ανεβασω.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...