Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.teamandroid.com/2017/05/11/update-galaxy-note-4-n910f-android-712-resurrectionremix-nougat-custom-rom/

 

παιζει αυτό?

 

Μπορούμε να βαλουμε Andoid 7.1.2? Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με φλασάρισμα

Υπαρχει καπου εδω κάποιος οδηγός για αυτή την διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.teamandroid.com/2017/05/11/update-galaxy-note-4-n910f-android-712-resurrectionremix-nougat-custom-rom/

 

παιζει αυτό?

 

Μπορούμε να βαλουμε Andoid 7.1.2? Δεν εχω ασχοληθεί ποτε με φλασάρισμα

Υπαρχει καπου εδω κάποιος οδηγός για αυτή την διαδικασία?

 

Η συγκεκριμενη ρομ θα μετατρεψει τη συσκευη σου σε ενα μεγαλο s6 με ενα αχρηστο πενακι, που θα τρεχει ομως την Ν.

 

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403111

Ξεκινα απο αυτο το νημα. Η διαδικασια φλασαρισματος, αφου διαβασεις προσεκτικα και δεις προσεκτικα αρκετα βιντεο στο youtube ειναι αρκετα ευκολη.

Το δυσκολο ειναι να επιλεξεις τη σωστη ρομ, αφου ολες εχουν λιγα ή περισσοτερα bugs, ενω πολλες δεν ειναι καν συμβατες με το s pen. Επιπλεον η στοκ ΜΜ ειναι τοσο πληρης, που μονο αν ζητας κατι εξειδικευμενο αξιζει να φλασαρεις custom rom. Επιπλεον χανεται η (τυχον) εγγυηση που ισως εχει η συσκευη.

Στο νημα παντως θα βρεις αρκετες ρομ τοσο για το F οσο και για το C, καθε συσκευη εχει τις δικες της, καθως και εντυπωσεις των παιδιων που τις περασαν. Ο,τι αλλες αποριες εχεις, ξαναρωτας.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να πουλήσω το note γιατι μου έδωσαν απο την εταιρεία ενα s7. Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθώ γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να πουλήσω το note γιατι μου έδωσαν απο την εταιρεία ενα s7. Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθώ γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο.:)

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

 

Αν μπορεις να μπεις στο λινκ, σημαινει οτι μπορεις να δεις και να δημοσιευσεις αγγελιες στο φορουμ.

 

Αν οχι ζητας απο καποιον moderator να σου επιτρεψει, αν πληρεις τις προϋποθεσεις.

 

Αν δεν, δοκιμασε στο insomnia.gr, οπου οι αγγελιες δεν υποκεινται σε περιορισμους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Την πατησε και το δικο μου, πηγαινα να κανω την τελευταια ενημερωση και οταν τελειωνει και ανοιγε μετα απο ολη τη διαδικασια μου ξανα πετουσε να κανω την ιδια ενημερωση. Εκει καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, και σημερα μετα απο ενα μηνα που εγινε αυτο , ξαφνικα τρωει φρικη και κολλαει, δεν ανταποκρινοταν τιποτα. Το ανοιγω, κανει boot και πριν βγαλει το logo της σαμυ, κλεινει η οθονη και τιποτα. Παω recovery, βλεπω recovery logs, και λεει "E:Can't mount /cache/recovery/log" , "E: failed to mount /cache/recovery/last_log" , "E: failed to mount /cache (Invalid argument)" , "E:failed to mount /efs (Invalid argument)" . Δοκιμασα να κανω clear cache παλι τα ιδια. Δοκιμασα και ολικο format και παλι error Data wipe failed. Οποτε απο δευτερα το στελνω για service και βλεπουμε. Παλι καλα εχει ακομα εγγυηση μεχρι το γεναρη και δεν του εχω περασει καμια custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Την πατησε και το δικο μου, πηγαινα να κανω την τελευταια ενημερωση και οταν τελειωνει και ανοιγε μετα απο ολη τη διαδικασια μου ξανα πετουσε να κανω την ιδια ενημερωση. Εκει καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, και σημερα μετα απο ενα μηνα που εγινε αυτο , ξαφνικα τρωει φρικη και κολλαει, δεν ανταποκρινοταν τιποτα. Το ανοιγω, κανει boot και πριν βγαλει το logo της σαμυ, κλεινει η οθονη και τιποτα. Παω recovery, βλεπω recovery logs, και λεει "E:Can't mount /cache/recovery/log" , "E: failed to mount /cache/recovery/last_log" , "E: failed to mount /cache (Invalid argument)" , "E:failed to mount /efs (Invalid argument)" . Δοκιμασα να κανω clear cache παλι τα ιδια. Δοκιμασα και ολικο format και παλι error Data wipe failed. Οποτε απο δευτερα το στελνω για service και βλεπουμε. Παλι καλα εχει ακομα εγγυηση μεχρι το γεναρη και δεν του εχω περασει καμια custom rom.

Mmc θέμα μυρίζομαι οπότε αλλαγή μητρικής. Στείλτο στο service θα στο κάνουν καινούργιο.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου άρχισε κι εμένα τρελά κολλήματα. Αύγουστο πριν 2 χρόνια το είχα πάρει και δεν ξέρω μέρα.

 

Τι κάνω τώρα; Service Θεσσαλονίκη ποιο είναι; Η καλύτερα να το στείλω Αθήνα;

 

 

 

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μου άρχισε κι εμένα τρελά κολλήματα. Αύγουστο πριν 2 χρόνια το είχα πάρει και δεν ξέρω μέρα.

 

Τι κάνω τώρα; Service Θεσσαλονίκη ποιο είναι; Η καλύτερα να το στείλω Αθήνα;

 

 

 

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έχεις εγγύηση θα στο φτιάξουν. Αν έχει λήξει και είναι μητρική δεν αξίζει θες 150 με 200 ευρώ για να το φτιάξεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θες €300 αν εχει ληξει η εγγυηση. Γι αυτο τρεχα σημερα στο σερβις της Θεσσαλονικης!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει παραγίνει το κακο με τις μητρικές (mmc fail).

 

Και το τραγικό είναι η αντιμετώπιση της samsung αφού σε ένα τέτοιο πρόβλημα κάνει τον Κινέζο. Παρόλο που το είχα 2,5 χρόνια έχοντας αλλάξει 2 συσκευές μια c και μια f (χαλασαν και τα 2 ενω τα προσεχα σαν τα ματια μου) είναι το μοναδικό κινητό που μου άφησε πολύ ανάμικτα συναισθήματα. Και αυτό διότι όσο καλό και να ήταν, δεν μπορώ να παραβλέπω το γεγονός ότι είναι στην ουσια ελλατωματικό προϊόν. Μπείτε xda να δείτε τι γίνετε, ειδικα φέτος το καλοκαίρι μιλάμε για νεκροταφείο Νοte4

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου, άρχισε να κολλάει ακόμα και όταν το έκανα factory reset και δεν έβαλα καμία εφαρμογή. Ούτε η διαδικασία να περάσω την rom ξανά, έσωσε την κατάσταση. Και όλα αυτά λίγες μέρες μετά την λήξη της εγγύησης :(

Πολύ κρίμα, γιατί το γούσταρα πολύ σαν συσκευή και είχα πάρει ένα κάρο αξεσουάρ και ξαφνικά με πούλησε έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει παραγίνει το κακο με τις μητρικές (mmc fail).

 

Και το τραγικό είναι η αντιμετώπιση της samsung αφού σε ένα τέτοιο πρόβλημα κάνει τον Κινέζο. Παρόλο που το είχα 2,5 χρόνια έχοντας αλλάξει 2 συσκευές μια c και μια f (χαλασαν και τα 2 ενω τα προσεχα σαν τα ματια μου) είναι το μοναδικό κινητό που μου άφησε πολύ ανάμικτα συναισθήματα. Και αυτό διότι όσο καλό και να ήταν, δεν μπορώ να παραβλέπω το γεγονός ότι είναι στην ουσια ελλατωματικό προϊόν. Μπείτε xda να δείτε τι γίνετε, ειδικα φέτος το καλοκαίρι μιλάμε για νεκροταφείο Νοte4

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Ναι τα note 4 ειδικά του πρώτου χρόνου οι παρτίδες βαράνε mmc failed μετά από 2 3 χρόνια. Τρομερά αναξιόπιστα κινητά στα ίδια με το g3 και g4 της LG με τα bootloop. Η Samsung το έχει χάσει μετά το Note 3 στα note και αυτό φάνηκε και με το Note 5 που δεν είχε SD και δεν ήρθε σε πολλές χώρες και με το Note 7 που έσκαγε και με το Note 8 που είναι ένα S8 με πενάκι. Κάποτε έβαζε τα τοπ specs στα note τώρα βάζει ότι ξέμεινε από το S8 που είναι 6 μήνες παλιότερο κινητό. Μακριά.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω όλες οι παρτίδες το έχουν το πρόβλημα. Και οι πιθανότητες να συμβεί κάποια στιγμή συνήθως οριακά μετά τη λήξη της εγγύησης είναι πολύ πάνω από 50% . Κρίμα δυστυχώς. Και το χειρότερο είναι ότι samsung κάνει τον Κινέζο και μάλιστα για ένα κινητό πρώην ναυαρχίδα το οποίο πωλούνταν αρχική 800 ευρώ. Το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνει είναι ανάκληση ή επισκευή ακόμα και πέρας της διετίας. Αλλά βέβαια αυτά δε σκαγανε όποτε δεν θα ζήταγε κανείς χοντρές αποζημιώσεις. Καλά έπαθε λοιπόν με το 7αρι σαν να ήταν η θεία δίκη. Παρόλο που την προτιμάω σαν εταιρεία γενικά κι έχω πολλά προϊόντα της, εδώ έχει κάνει χοντρό φάουλ

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει παραγίνει το κακο με τις μητρικές (mmc fail).

 

Και το τραγικό είναι η αντιμετώπιση της samsung αφού σε ένα τέτοιο πρόβλημα κάνει τον Κινέζο. Παρόλο που το είχα 2,5 χρόνια έχοντας αλλάξει 2 συσκευές μια c και μια f (χαλασαν και τα 2 ενω τα προσεχα σαν τα ματια μου) είναι το μοναδικό κινητό που μου άφησε πολύ ανάμικτα συναισθήματα. Και αυτό διότι όσο καλό και να ήταν, δεν μπορώ να παραβλέπω το γεγονός ότι είναι στην ουσια ελλατωματικό προϊόν. Μπείτε xda να δείτε τι γίνετε, ειδικα φέτος το καλοκαίρι μιλάμε για νεκροταφείο Νοte4

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου

Eγώ,παρακολουθώντας το τηλέφωνο,μπορώ να πω ότι δεν πρέπει να κάνετε ταχείες φορτίσεις,και μάλιστα επιτρέποντας του ταυτόχρονα να κάνει ενημερώσεις,γιατί τότε βράζει.Ειδικά το καλοκαίρι.Το καλύτερο είναι να το έχετε εντελώς κλειστό κατά τη φόρτιση,αν ειναι δυνατόν.Και μην το φτάνετε στα 100%,αλλά μόνον μεχρι τα 80.

Τι να κάνουμε;Κάλλιο γαιδουρόδενε,(που έλεγε κι η γιαγιά μου),παρά γαιδουρογύρευε.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή που βγήκε το note 4 και είμαι σχεδόν 3 χρόνια με την συσκευή χωρίς κανένα πρόβλημα για την ώρα…Ποιο πολλά θέματα με πλακέτες αναφέρθηκαν στο F παρά στο C…Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό… Η συσκευή σε μένα δουλεύει ρολόι… Μόνο μπαταρίες έχω αλλάξει και έχω 3 με την μια ολοκαίνουρια και έτοιμη για χρήση… Γενικά η συσκευή δεν έβγαλε ζητήματα αν και το είχα άγχος αυτό μιας και προερχόμουν από το S2 με το περιβόητο πρόβλημα αν γνωρίζει κανείς του "sleep of death" που με είχε ταλαιπωρήσει αφάνταστα! Πήρα το ρίσκο επιλέγοντας ξανά samsung και το note 4 και δεν το μετάνιωσα καθόλου… ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy // Sony Ericsson T28s // Nokia 6510 // Nokia N93 // Nokia N95 8GB // Blackberry Storm 2 9520 // Samsung Galaxy S PLUS // Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0 // Samsung Galaxy A5{2016// Samsung Galaxy Note 4 {Exynos// Xiaomi Mi Max 3{Global Version// POCO X4 GT

Φιλικά, Ανδρέας

341940881_MobileHistory.thumb.jpg.ffc713ad6006fd5bebd9ed32f07cf097.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα note 4 ειδικά του πρώτου χρόνου οι παρτίδες βαράνε mmc failed μετά από 2 3 χρόνια. Τρομερά αναξιόπιστα κινητά στα ίδια με το g3 και g4 της LG με τα bootloop. Η Samsung το έχει χάσει μετά το Note 3 στα note και αυτό φάνηκε και με το Note 5 που δεν είχε SD και δεν ήρθε σε πολλές χώρες και με το Note 7 που έσκαγε και με το Note 8 που είναι ένα S8 με πενάκι. Κάποτε έβαζε τα τοπ specs στα note τώρα βάζει ότι ξέμεινε από το S8 που είναι 6 μήνες παλιότερο κινητό. Μακριά.

 

Οτι συμβαινει κατι με τους πολλους και συνεχομενους θανατους μητρικους, αυτο ειναι σιγουρο. Αλλα οτι καποιος μπορει να σχεδιασει με τετοια ακριβεια τη διαρκεια ζωης οποιασδηποτε ηλεκτρονικης συσκευης, δεν το πιστευω. Πολλοι απεδωσαν τους θανατους στις συνεχομενες αναβαθμισεις. Ακομα κι ετσι ομως, γιατι δεν "πεθαναν" και οι εντος εγγυησης συσκευες, παρα μονο οι εκτος εγγυησης?

Μια κινηση που θα μπορουσε να κανει η σαμσουνγκ και δεν το εκανε ειναι η αντικατασταση των μητρικων εστω και εκτος εγγυησης. Το οτι δεν το εκανε, κατι δειχνει.

Αυτο ομως που μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ειναι οτι εν ετει 2017 στην Ελλαδα μπορεις να βρεις οποιοδηποτε αγαθο νομιμο ή λιγοτερο νομιμο εκτος απο μητρικες πλακετες κινητων σαμσουνγκ. Υπαρχουν ολα τα υπολοιπα περιφερειακα, αξεσουαρ, μπλιμπλικια κλπ, εκτος απο μητρικες πλακετες. Υπαρχουν βεβαια στο ebay. Για οσους ομως δεν ψωνιζουν απο ebay/εξωτερικο? Γιατι κανενας ελληνας εισαγωγεας (ή παραεισαγωγεας) δεν φερνει (εστω και με παραγγελια) μητρικες? Αυτο μου φανηκε ακομα πιο περιεργο.

 

Στο νοτε 5 αν θυμασαι η σαμμυ πειραματιστηκε βγαζοντας την sd card, και μετα το κραξιμο την επανεφερε στο s7. Επισης ανεξηγητα δεν το εστειλε στην Ευρωπη Το νοτε7 δεν μας ηρθε ποτε οποτε δεν εχω αποψη.

Τα νοτε ηταν, για μενα, μεγαλα και αβολα τηλεφωνα που με δυσκολευαν τοσο στη μεταφορα οσο και στον καθημερινο χειρισμο τους. Ο λογος ομως που ειναι οι πρωτες μου συσκευες εδω και 5 χρονια ειναι αυτο το πενακι και το software που το εχει προικισει η σαμσουνγκ.

Εχοντας λοιπον νοτε4 και νοτε2 ρεζερβα, ουτε καν γυριζω να κοιταξω το 8αρι. Το ιδιο πιστευω και οσοι αλλοι εχουν νοτε3/4, εκτος απο οσους εχουν το μικροβιο της αλλαγης. Αν ομως δεν ειχα, τοτε ναι, θα σκεφτομουν το νοτε8 γιατι τα εχει ολα, εκτος της τιμης. Γιατι χρειαζομαι το πενακι. Αν δεν το χρειαζομουν, το LG v30 με την oled οθονη και την ελαφρως κατωτερη καμερα ή το zte axon με τα δυνατα στερεο ηχεια του, θα ηταν οι επιλογες μου.

 

Δεν εμαι πιστος λοιπον σε καμμια μαρκα, παρα μονο στις αναγκες μου.

 

Τελος, επειδη διαβαζω παντου το σλογκαν οτι "το νοτε8 ειναι ενα s8+ με πενακι", εχω να πω οτι αυτο το πενακι παντα εκανε ολη τη διαφορα. Ειναι σαν να λεμε οτι το (οποιοδηποτε) αμαξι ειναι μια αμαξα με μοτερ. Οποιος παιρνει το νοτε για τα κορυφαια του σπεκς εκανε λαθος, κι αυτη θα ειναι μια ευκαιρια να ξεχωρισουν αυτοι που το προτιμουν ως εργαλειο απο αυτους που το προτιμουν επειδη ειναι της μοδας.

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβαινει κατι με τους πολλους και συνεχομενους θανατους μητρικους, αυτο ειναι σιγουρο. Αλλα οτι καποιος μπορει να σχεδιασει με τετοια ακριβεια τη διαρκεια ζωης οποιασδηποτε ηλεκτρονικης συσκευης, δεν το πιστευω. Πολλοι απεδωσαν τους θανατους στις συνεχομενες αναβαθμισεις. Ακομα κι ετσι ομως, γιατι δεν "πεθαναν" και οι εντος εγγυησης συσκευες, παρα μονο οι εκτος εγγυησης?

Μια κινηση που θα μπορουσε να κανει η σαμσουνγκ και δεν το εκανε ειναι η αντικατασταση των μητρικων εστω και εκτος εγγυησης. Το οτι δεν το εκανε, κατι δειχνει.

Αυτο ομως που μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ειναι οτι εν ετει 2017 στην Ελλαδα μπορεις να βρεις οποιοδηποτε αγαθο νομιμο ή λιγοτερο νομιμο εκτος απο μητρικες πλακετες κινητων σαμσουνγκ. Υπαρχουν ολα τα υπολοιπα περιφερειακα, αξεσουαρ, μπλιμπλικια κλπ, εκτος απο μητρικες πλακετες. Υπαρχουν βεβαια στο ebay. Για οσους ομως δεν ψωνιζουν απο ebay/εξωτερικο? Γιατι κανενας ελληνας εισαγωγεας (ή παραεισαγωγεας) δεν φερνει (εστω και με παραγγελια) μητρικες? Αυτο μου φανηκε ακομα πιο περιεργο.

 

Στο νοτε 5 αν θυμασαι η σαμμυ πειραματιστηκε βγαζοντας την sd card, και μετα το κραξιμο την επανεφερε στο s7. Επισης ανεξηγητα δεν το εστειλε στην Ευρωπη Το νοτε7 δεν μας ηρθε ποτε οποτε δεν εχω αποψη.

Τα νοτε ηταν, για μενα, μεγαλα και αβολα τηλεφωνα που με δυσκολευαν τοσο στη μεταφορα οσο και στον καθημερινο χειρισμο τους. Ο λογος ομως που ειναι οι πρωτες μου συσκευες εδω και 5 χρονια ειναι αυτο το πενακι και το software που το εχει προικισει η σαμσουνγκ.

Εχοντας λοιπον νοτε4 και νοτε2 ρεζερβα, ουτε καν γυριζω να κοιταξω το 8αρι. Το ιδιο πιστευω και οσοι αλλοι εχουν νοτε3/4, εκτος απο οσους εχουν το μικροβιο της αλλαγης. Αν ομως δεν ειχα, τοτε ναι, θα σκεφτομουν το νοτε8 γιατι τα εχει ολα, εκτος της τιμης. Γιατι χρειαζομαι το πενακι. Αν δεν το χρειαζομουν, το LG v30 με την oled οθονη και την ελαφρως κατωτερη καμερα ή το zte axon με τα δυνατα στερεο ηχεια του, θα ηταν οι επιλογες μου.

 

Δεν εμαι πιστος λοιπον σε καμμια μαρκα, παρα μονο στις αναγκες μου.

 

Τελος, επειδη διαβαζω παντου το σλογκαν οτι "το νοτε8 ειναι ενα s8+ με πενακι", εχω να πω οτι αυτο το πενακι παντα εκανε ολη τη διαφορα. Ειναι σαν να λεμε οτι το (οποιοδηποτε) αμαξι ειναι μια αμαξα με μοτερ. Οποιος παιρνει το νοτε για τα κορυφαια του σπεκς εκανε λαθος, κι αυτη θα ειναι μια ευκαιρια να ξεχωρισουν αυτοι που το προτιμουν ως εργαλειο απο αυτους που το προτιμουν επειδη ειναι της μοδας.

 

Να αγιασει το στομα σου,με νοτε 4 ειμαι και εγω και δεν μπορω να αποχωριστω τις υπερυθρες επειδη με βολευουν παρα πολυ και τις δουλευω καθημερινα,οπως και την μπαταρια που αλλαξα,βεβαια κακα τα ψεματα το 8αρι τα σπαει , αλλα και το 4αρι μου παει σφαιρα μεχρι στιγμης και δυσκολα θα το αλλαξω.Το πενακι ειναι ολη η φιλοσοφια του νοτε αλλιως παρτε s8

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Οτι συμβαινει κατι με τους πολλους και συνεχομενους θανατους μητρικους, αυτο ειναι σιγουρο. Αλλα οτι καποιος μπορει να σχεδιασει με τετοια ακριβεια τη διαρκεια ζωης οποιασδηποτε ηλεκτρονικης συσκευης, δεν το πιστευω. Πολλοι απεδωσαν τους θανατους στις συνεχομενες αναβαθμισεις. Ακομα κι ετσι ομως, γιατι δεν "πεθαναν" και οι εντος εγγυησης συσκευες, παρα μονο οι εκτος εγγυησης?

Μια κινηση που θα μπορουσε να κανει η σαμσουνγκ και δεν το εκανε ειναι η αντικατασταση των μητρικων εστω και εκτος εγγυησης. Το οτι δεν το εκανε, κατι δειχνει.

Αυτο ομως που μου εκανε μεγαλη εντυπωση, ειναι οτι εν ετει 2017 στην Ελλαδα μπορεις να βρεις οποιοδηποτε αγαθο νομιμο ή λιγοτερο νομιμο εκτος απο μητρικες πλακετες κινητων σαμσουνγκ. Υπαρχουν ολα τα υπολοιπα περιφερειακα, αξεσουαρ, μπλιμπλικια κλπ, εκτος απο μητρικες πλακετες. Υπαρχουν βεβαια στο ebay. Για οσους ομως δεν ψωνιζουν απο ebay/εξωτερικο? Γιατι κανενας ελληνας εισαγωγεας (ή παραεισαγωγεας) δεν φερνει (εστω και με παραγγελια) μητρικες? Αυτο μου φανηκε ακομα πιο περιεργο.

 

Στο νοτε 5 αν θυμασαι η σαμμυ πειραματιστηκε βγαζοντας την sd card, και μετα το κραξιμο την επανεφερε στο s7. Επισης ανεξηγητα δεν το εστειλε στην Ευρωπη Το νοτε7 δεν μας ηρθε ποτε οποτε δεν εχω αποψη.

Τα νοτε ηταν, για μενα, μεγαλα και αβολα τηλεφωνα που με δυσκολευαν τοσο στη μεταφορα οσο και στον καθημερινο χειρισμο τους. Ο λογος ομως που ειναι οι πρωτες μου συσκευες εδω και 5 χρονια ειναι αυτο το πενακι και το software που το εχει προικισει η σαμσουνγκ.

Εχοντας λοιπον νοτε4 και νοτε2 ρεζερβα, ουτε καν γυριζω να κοιταξω το 8αρι. Το ιδιο πιστευω και οσοι αλλοι εχουν νοτε3/4, εκτος απο οσους εχουν το μικροβιο της αλλαγης. Αν ομως δεν ειχα, τοτε ναι, θα σκεφτομουν το νοτε8 γιατι τα εχει ολα, εκτος της τιμης. Γιατι χρειαζομαι το πενακι. Αν δεν το χρειαζομουν, το LG v30 με την oled οθονη και την ελαφρως κατωτερη καμερα ή το zte axon με τα δυνατα στερεο ηχεια του, θα ηταν οι επιλογες μου.

 

Δεν εμαι πιστος λοιπον σε καμμια μαρκα, παρα μονο στις αναγκες μου.

 

Τελος, επειδη διαβαζω παντου το σλογκαν οτι "το νοτε8 ειναι ενα s8+ με πενακι", εχω να πω οτι αυτο το πενακι παντα εκανε ολη τη διαφορα. Ειναι σαν να λεμε οτι το (οποιοδηποτε) αμαξι ειναι μια αμαξα με μοτερ. Οποιος παιρνει το νοτε για τα κορυφαια του σπεκς εκανε λαθος, κι αυτη θα ειναι μια ευκαιρια να ξεχωρισουν αυτοι που το προτιμουν ως εργαλειο απο αυτους που το προτιμουν επειδη ειναι της μοδας.

Προμελετημενο δεν νομίζω ότι είναι αστοχία υλικου είναι αλλά τουλάχιστον έπρεπε να το αναγνωρίσει η samsung. Χιλιάδες note 4 έχουν βαρέσει mmc οτι έγινε και με την LG που επίσης δεν αναγνώρισε τίποτα. Όσοι είμαστε με note 3 note 4 έχουμε περάσει καμία καλή Rom με ένα σωρό καλούδια από S8 και note 7 δεν το βλέπουμε καν το Note 8. Και στα 500 να έβγαινε πάλι δεν θα το βλέπαμε λόγω αναλογίας edge οθόνης κτλ. Εγώ το note 3 το πήρα για τα specs τότε στα 400 ευρώ 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του στα 800 νομίζω είχε βγει. 3.5 χρόνια μετά και ακόμα πάει τραίνο με τα 3GB ram. Αν επερνα τώρα κινητό θα επερνα σίγουρα με 6 η 8gb ram ώστε να το κρατήσω και πάλι 3 4 χρόνια. Υπάρχουν σώστες αγορές βιαστικές και επιπόλαιες. Οι περισσότερες είναι βιαστικές σε όλους μας αλλά κάνουμε και σωστές και μια από αυτές είναι το Note 3 μου που με έχει αφήσει 1000% ικανοποιημενο τόσο χρόνια. Θα πήγαινα στο Note 4 με 80 ευρώ παραπάνω αλλά το φοβάμαι πολύ με αυτό το πρόβλημα που βγάζει.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την πρόσεχα. Ζήτημα να έκανα 3-4 γρήγορες φορτισεις. Στις αναβαθμίσεις ποτέ με φόρτιση και πότε δεν είχα προβλήματα ή κολλήματα.

 

Μπορεί κάποιος παρακαλώ, να μου πει ποιο είναι το Service Θεσσαλονίκη; Μου βγάζει διάφορα αποτελέσματα. Θα μου πουν από τηλέφωνο αν έχω εγγύηση με το imei; Να μην τρέχω τζάμπα.

 

 

 

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειναι περισσοτερα απο ενα, οπως κι εδω στην Αθηνα. Δεν υπαρχει μονο η σμαρτεκ, απλως εκει γινεται καλυτερα και γρηγοροτερα το σερβις. Παρτους τωρα ενα τηλεφωνο. Δινοντας τους το imei νομιζω θα σου απαντησουν για το αν ειναι στην εγγυηση. Γενικα ειναι πολυ εξυπηρετικοι.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ, να μου πει ποιο είναι το Service Θεσσαλονίκη; Μου βγάζει διάφορα αποτελέσματα. Θα μου πουν από τηλέφωνο αν έχω εγγύηση με το imei; Να μην τρέχω τζάμπα.

 

Εγώ έχω μείνει ευχαριστήμενος από αυτούς http://www.micro-tech.com.gr/ (δεν έχω πάει και αλλού).

Νομίζω πως μπορούν να σου πούνε αν είσαι στην εγγύηση, τηλεφωνικά.

Ταξίδια στο μυαλό ενός ... μεσήλικα

http://www.midlife.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει ούτε η ταχεία φόρτιση ούτε οι αναβαθμίσεις. Αστοχία υλικού, τόσο απλα. Στο δεύτερο note μάλιστα δεν το φορτίζα σχεδόν ποτέ γτ το δουλεύα διμπατερο με το battery kit. Ένα βράδυ άρχισε να πηγαίνει σαν galaxy S1 και λίγο πιο αργο με freezαρίσματα κλπ. Έστρωσε κάπως με partial wakelock απλά ήταν θέμα χρόνου να τα φτύσει εντελώς. Άλλες συσκευές απλά δεν ξανανοιγουν. Δε θα το ξαναπαίρνα που να μου το χάριζανε. Δυο στα δύο είναι αρκετα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πολύ! Την πάτησα δυστυχώς. Έχει λήξει η εγγύηση μου είπανε. Αν το είχα πάθει ένα μήνα πριν θα είμουνα οκ. Κρίμα, θα έβγαζα άνετα ένα χρόνο ακόμα.

 

Θα δοκιμάσω wipes κλπ αλλά έβγαλε θέμα και στο boot ( unable to boot με κόκκινα γράμματα κλπ) οπότε μάλλον για το γνωστό πρόβλημα μιλάμε.

 

Tapatalked

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση διαβάζοντας και το θέμα στο xda πως ως επί το πλείστον το bad emmc εμφανίστηκε στα 910f. Έχουν περάσει 3 910c από τα χέρια μου χωρίς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Στην Snapdragon έκδοση εμφανίζεται το πρόβλημα. Εγώ κατάφερα πέρασα καθαρή ρομ δούλευε το κινητό 3 μέρες μετά ξανά κολλήματα. Φαίνεται όταν είναι να γράψει στο μέρος της χαλασμένης mmc βαράει bootloop.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...