Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ γω το C εχω. Ιδιο build με το F ειναι τα firmware τους.

Επειδη δε σου τυχαινει με τη χρηση που κανεις δε παει να πει οτι δεν το εχεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ το C έχω, αλλά επιβεβαιώνω ότι όντως υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στις πρόσφατες εφαρμογές, τόσο που πολλές φορές νομίζω ότι δεν το πάτησα, το πατώ ξανά και εκείνη τη στιγμή εμφανίζονται και εξαφανίζονται γιατί το πάτησα 2η φορά!! Κατά άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται υπερβολές.

Το βασικό πρόβλημα βρίσκεται στην καθυστέρηση των recent apps και κατά δεύτερον στο άνοιγμα της ενεργής σημείωσης. Υποτίθεται ότι την χρειαζόμαστε άμεσα για να γράψουμε βιαστικά ένα τηλέφωνο ή κάτι άλλο που είναι επείγον.

 

Η συλλογή καθυστερεί κι αυτή αλλά νομίζω ότι βάζουμε κι εμείς το χεράκι μας σ αυτές τις καθυστερήσεις.

Τι θέλω να πω? Αν κάποιος κλείνει συνεχώς τις εφαρμογές, αυξάνει τον χρόνο που χρειάζονται για να ανοίξουν όταν τις ξαναχρειαστεί.

 

Στο Edge που είναι κι αυτό με Qualcomm δεν έχω αλλά προβλήματα.

Το μόνο που έκανα είναι παγώνω με Greenify κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ σπάνια και έχουν ρύθμιση από τον developer τους να τρέχουν στη συνεχώς, σε περιορισμένη φάση βέβαια, χωρίς καν να τις χρησιμοποιεις. Παράδειγμα Tunein radio, Powerapm κλπ.

 

Στο TW σε αντίθεση με προηγούμενες συσκευές της samsung, δεν παρατηρώ προβλήματα όπως refresh στα widgets, scrolling κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χρειάζονται υπερβολές.

Το βασικό πρόβλημα βρίσκεται στην καθυστέρηση των recent apps και κατά δεύτερον στο άνοιγμα της ενεργής σημείωσης. Υποτίθεται ότι την χρειαζόμαστε άμεσα για να γράψουμε βιαστικά ένα τηλέφωνο ή κάτι άλλο που είναι επείγον.

 

Η συλλογή καθυστερεί κι αυτή αλλά νομίζω ότι βάζουμε κι εμείς το χεράκι μας σ αυτές τις καθυστερήσεις.

Τι θέλω να πω? Αν κάποιος κλείνει συνεχώς τις εφαρμογές, αυξάνει τον χρόνο που χρειάζονται για να ανοίξουν όταν τις ξαναχρειαστεί.

 

Στο Edge που είναι κι αυτό με Qualcomm δεν έχω αλλά προβλήματα.

Το μόνο που έκανα είναι παγώνω με Greenify κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ σπάνια και έχουν ρύθμιση από τον developer τους να τρέχουν στη συνεχώς, σε περιορισμένη φάση βέβαια, χωρίς καν να τις χρησιμοποιεις. Παράδειγμα Tunein radio, Powerapm κλπ.

 

Στο TW σε αντίθεση με προηγούμενες συσκευές της samsung, δεν παρατηρώ προβλήματα όπως refresh στα widgets, scrolling κλπ.

 

Αυτό με την σημείωση είναι που με τρελαινει, για τις εφαρμογές που τρέχουν όχι και τόσο ,αλλά εγώ ανοίγω συνεχεια ενεργές σημειώσεις. Γι αυτό τον λογο και πήρα άλλωστε και Note.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρέλαβα κι εγώ από τη Vodafone. Πραγματικά είμαι διχασμένος. Από τη μία επέστρεψα σε ένα πραγματικό εργαλείο αλλά από την άλλη είδα κάποια πράγματα που με ξενέρωσαν.

 

1. Το άνοιξα και πρώτη κρυάδα οι προεγκατεστημένες εφαρμογές τη Vodafone. Εν αντιθέσει με το Note 3 που ήταν εντελώς καθαρό. Δοκίμασα να κάνω απεγκατάσταση και 2 εφαρμογές ήταν "συστήματος" με αποτέλεσμα να φάω άκυρο.

 

2. Πέρασα κατ' ευθείαν τη Lollipop με OTA. Το κινητό ήταν ακουμπισμένο πάνω στο κουτί χωρίς ζελατίνες. Όταν έκανε την εγκατάσταση και άρχισε να βελτιστοποιεί τις εφαρμογές πέρασα το χέρι μου πάνω από την οθόνη. Έβγαζε τρελή ζέστη στα 2 εκατοστά. Και μιλάμε από πάνω είχα κλιματιστικό οροφής και έβγαζε φουλ κρύο. Το σήκωσα και έκαιγε προς πίσω. Το ακούμπησα στα χείλη μου και σχεδόν δεν αντέχονταν. Επειδή η ώρα είχε περάσει είπα να το ξεχάσω. Αυτό ήταν. Δεν ξανά ζεστάθηκε έτσι. Ύστερα που πέρασα και το Gmail μου και άρχισα τις εγκαταστάσεις και άρχισα να μιλάω δεν ξανά ζεστάθηκε.

 

3. Στην πρώτη εκκίνηση Lollipop προ hard reset το κινητό απλά είχε παγώσει για κανένα δίλεπτο. Δεν ανταποκρίνονταν τίποτα. Ούτε οθόνη, ούτε κουμπιά. Έκανα λίγο υπομονή και μετά μπήκα στο menu για το hard reset.

 

4. Η ταχύτητα μου φαίνεται κάπως. Δεν το δούλεψα πολύ αλλά κάτι δεν μου κολλάει. Πχ στο Play Store έκανα ένα swype προς τα πάνω και οι εφαρμογές έτρεχαν σαν παλαβές. Εδώ πιάνει μόνο την αρχική αφή και πάει ελάχιστα πάνω η λίστα. Όταν σηκώσω το δάχτυλο σταματάει και το scrolling. Δε συμβαίνει πάντα αυτό αλλά όταν έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια έτσι κάπως σου φαίνεται.

 

5. Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι απλά άθλιο. Απλά δε δουλεύει. Έχω ένα γείτονα με iphone 5s ο οποίος όποτε θα με βρει θα με ρωτήσει απορία. Πάντα μου δίνει το τηλέφωνο του, του το προτείνω και ακουμπάει το δάχτυλό του σε ότι γωνία και αν φανταστείτε και ΠΑΝΤΑ ξεκλειδώνει. Εδώ απλά ΌΧΙ. Δε δουλεύει τίποτα.

 

Μέχρι στιγμής αυτά. Το ΣΚ θα βρω μια unbranded rom και θα την περάσω από την αρχή και θα δοκιμάσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη Lollipop, να σημειωθεί ότι τα κινητά μας τρέχουν την 5.0.1, που ακόμα και η stock σε Nexus συσκευές είχε τα θεματάκια της και συνεχίζει να έχει ακόμα και στην στην πιο πρόσφατη έκδοση.

Συνεπώς, τα όποια μικροβλήματα του πηγαίου κώδικα συνδυάζονται με τα κλασσικά προβλήματα του Touchwiz και βγαίνει αυτό το αποτέλεσμα.

Προσωπικά, είμαι ευχαριστημένος από τη γενικότερη απόδοση του Note, συγκρίνοντας και με παλαιότερα Samsung που είχα, αλλά και με το Nexus 5 της συζύγου (είναι τελείως stock).

Το Fingerpint sensor ήταν (και είναι γνωστό) πως δεν θα λειτουργούσε "σωστά", λόγω της τεχνολογίας με την οποία δουλεύει. Δεν το χρησιμοποιώ οπότε δεν με απασχολεί.

Η γρήγορη σημείωση αργεί λίγο, μόνο την πρώτη φορά που ανοίγει. Έκτοτε, αν δεν γίνει κάποιος καθαρισμός μνημής, πρόσφατων κτλ, ανοίγει άμεσα. Τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε μένα.

Οι πρόσφατες εφαρμογές αργούν λίγο, αλλά όχι πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δακτυλικό αποτύπωμα εχω αντίθετη άποψη ... Σε εμένα λειτουργει σχεδόν τέλια με μια σημαντική παράμετρο ... Το δάχτυλο να περνά κάθετα στον αισθητήρα και όχι με κάποια κλήση ...
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω και εγω αμα το περνας καθετα και σταθερα ειτε κανονικα ειτε αναποδα στο τηλφ δουλευει κατα 99%! καιμια φορα δεν θα το πιασει αμα το πας πολυ γρηγορα και στραβα! αλλα ειναι δυσχρηστο η αληθεια ειναι αυτην αμα ηταν σαν του Iphone ή του S6 τοτε θα ηταν the best of the best!Στο S5 ειναι χαλια ναι εκει ειναι για κλαμματα στο Νοτε 4 ειναι καλυτερο! στο S6 τελειο!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...γραφω μετα απο πολυ καιρο...μολις γυρισα απο το ταξιδι που εκανα στο βιετναμ.Εκει βρηκα ενα τυπο σε μια αγορα που πουλουσε κινητα.Μου κινησε την περιεργια η τιμη του galaxy note 4.το αγορασα μεταχειρισμενο για 120 δολαρια.σιγουρα περιμενα πως κατι δε θα πηγαινει καλα...σημερα γυρισα και για αρχη ειναι κλειδωμενο. μενω ιταλια και δεν μπορω να βαλω την καρτα sim μου.Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να το ξεκλειδωσω?δεν ειμαι κανας ειδικος στα κινητα...μπορει καποιος να μου πει ποσα giga πρεπει να εχω γιατι μου το πουλησε με sd8 και δεν εχω καθολου μνημη για να apps.Επισης φοβαμαι οτι κατι παιζει με την καμερα...μπορω να φορτωσω καποια φωτο εδω να μου πειτε αν πως σας φαινονται?μπορω να το αναβαθμισω στο lolipop?thanx προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo

για αρχή δες εδώ τι σου λεει για το νοτε και αν όντως είναι νοτε ή κάποιος κλώνος. ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...γραφω μετα απο πολυ καιρο...μολις γυρισα απο το ταξιδι που εκανα στο βιετναμ.Εκει βρηκα ενα τυπο σε μια αγορα που πουλουσε κινητα.Μου κινησε την περιεργια η τιμη του galaxy note 4.το αγορασα μεταχειρισμενο για 120 δολαρια.σιγουρα περιμενα πως κατι δε θα πηγαινει καλα...σημερα γυρισα και για αρχη ειναι κλειδωμενο. μενω ιταλια και δεν μπορω να βαλω την καρτα sim μου.Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να το ξεκλειδωσω?δεν ειμαι κανας ειδικος στα κινητα...μπορει καποιος να μου πει ποσα giga πρεπει να εχω γιατι μου το πουλησε με sd8 και δεν εχω καθολου μνημη για να apps.Επισης φοβαμαι οτι κατι παιζει με την καμερα...μπορω να φορτωσω καποια φωτο εδω να μου πειτε αν πως σας φαινονται?μπορω να το αναβαθμισω στο lolipop?thanx προκαταβολικα

Κλώνος θα είναι κατά 99%

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αφού λεει οτι δεν εχει χώρο για εφαρμογές ... Με 32gb μίνιμουμ και ψάχνει για καρτα ;;;; Γιατι δεν εχει χώρο για εφαρμογές !!

Κλείδωσε το το βράδυ φιλε μου σε κάνενα συρτάρι :):lol::lol:

 

Υ.γ πλάκα κανω 101% ειναι μαϊμού

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

στο manufacter/brand μου γραφει alps/samsung

phone model sm-n910u

device type android/mbk72_wet_lca

product name android

 

μουφα ειναι λυπαμαι ! :/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγινε κουβεντα για τα recents και την καθυστερηση...ανεβασα καποια video για να δειτε καποια ενδιαφεροντα στοιχεια...

 

Note 4 ανοιγμα recents ... ;

 

(με απενεργοποιημενο Talkback)

 

tab s 8.4 lollipop- recent

 

note 4 - gallery open (με sd samsung evo με 1500 φωτο και αρκετα video)

 

Παρατηρησεις :

στo note στα recents δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερο προβλημα πανε αρκετα καλα...με ανοιγμα gallery με στοκ εφαρμογη και sd η καθυστερηση ειναι μεγαλυτερη...

 

Στο tab s ( με lollipop 5.0.2) τα recent πανε καλυτερα και γενικοτερα η συμπεριφορα του tablet ειναι υποδειγματικη....σε ολους του τομεις....

 

Τελικα μηπως με την 5.0.2 τα πραγματα πανε πολυ καλυτερα?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογή έκθεσης προτείνω το quick pic, η stock της sammy είναι για τα πανηγύρια, μόνο μείον είναι ότι δεν μπορείς να την ορίσεις να μπαίνεις μέσα από την κάμερα, αλλά από το να φάω το lag της ζωής μου κάνω αυτήν την υποχώρηση.

Όσο για τα recent apps, μακάρι στην επόμενη αναβάθμιση να τα φτιάξει γιατί είναι ξεφτίλα να έχουν καθυστέρηση,ούτε σε mid range συσκευές δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογή έκθεσης προτείνω το quick pic, η stock της sammy είναι για τα πανηγύρια, μόνο μείον είναι ότι δεν μπορείς να την ορίσεις να μπαίνεις μέσα από την κάμερα, αλλά από το να φάω το lag της ζωής μου κάνω αυτήν την υποχώρηση.

Όσο για τα recent apps, μακάρι στην επόμενη αναβάθμιση να τα φτιάξει γιατί είναι ξεφτίλα να έχουν καθυστέρηση,ούτε σε mid range συσκευές δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

 

Εχω και το quick pic....αυτο που βλεπεις στα recent apps το θεωρεις προβλημα?

Γιατι εγω το προβλημα το εντοπιζω μονο στην gallery με stock app....

 

Βαλτε και λιγο edge... στο note....δουλευει μια χαρα....

http://www.phonearena.com/news/Edge-Contacts-emulates-Galaxy-S6-edges-People-Edge-feature-on-the-regular-Galaxy-S6-heres-how-to-do-it_id68942

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το quick pic....αυτο που βλεπεις στα recent apps το θεωρεις προβλημα?

Γιατι εγω το προβλημα το εντοπιζω μονο στην gallery με stock app....

 

Για τη συλλογή το quick pik είναι κατά πολύ ανώτερο της stock & εγώ που έχω και πολύ πράμα σε φωτό(12gb στην sd) η διαφορά φαίνεται ακόμα περισσότερο.

Στα recent apps απ' αυτό που βλέπω στο βίντεο που ανέβασες δεν είμαι ευχαριστημένος, και στο edge σε μένα κάπως έτσι ανοίγουν και το θεωρώ καθύστερηση. Βασικά αν τα ανοιγοκλείσεις 2-3 φορές συνεχόμενα μετά ανοίγουν ακαριαία, έτσι έπρεπε να ανοίγουν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρε παιδιά δεν αντιμετωπίζω καθυστέρηση παρά ενός δευτερολέπτου στα recent. Ενώ η gallery πάει σφαίρα με ~3000 φωτο/βίντεο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που πρεπει να συμπληρωσω ειναι οτι εχω περασει 2,3 rom στο καπακι και οχι με clean install...

Konstantinospl η φωτο ειναι φορτωμενες σε sd και ανοιγεις με stock εφαρμογη?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που πρεπει να συμπληρωσω ειναι οτι εχω περασει 2,3 rom στο καπακι και οχι με clean install...

Konstantinospl η φωτο ειναι φορτωμενες σε sd και ανοιγεις με stock εφαρμογη?

Δόξα τω θεώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα σε recents και συλλογή!

Ορίστε και το βιντεάκι που τράβηξα μόλις. Δεν ειχα ξανανοίξει προσφατα ούτε τα recents ουτε τη συλλογή. Επίσης, η συσκευή μου είναι ανοιχτή 25 ώρες.

Είναι λίγο χάλια η ποιότητα.

https://www.dropbox.com/s/9rnq1oq35jvd31j/V_20150507_143716.mp4?dl=0

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω θεώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα σε recents και συλλογή!

Ορίστε και το βιντεάκι που τράβηξα μόλις. Δεν ειχα ξανανοίξει προσφατα ούτε τα recents ουτε τη συλλογή. Επίσης, η συσκευή μου είναι ανοιχτή 25 ώρες.

Είναι λίγο χάλια η ποιότητα.

https://www.dropbox.com/s/9rnq1oq35jvd31j/V_20150507_143716.mp4?dl=0

Φοράς custom rom οπότε το βίντεο δεν αντιστοιχεί στο πραγματικό πρόβλημα που όντως υπάρχει στην 5.0.1 official σε όλα τα BOC.;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Φοράς custom rom οπότε το βίντεο δεν αντιστοιχεί στο πραγματικό πρόβλημα που όντως υπάρχει στην 5.0.1 official σε όλα τα BOC.;)

Όχι!! Nova launcher χρησιμοποιώ! Ούτε root δε έχω κάνει ελέω KNOX. :(

Αλλά είμαι στην KitKat. Νόμιζα ότι είναι γενικό το πρόβλημα όχι μόνο στην 5 (η οποία ακόμα δεν μου έχει έρθει) οπότε άκυρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε ...τι ειναι?

Πως σου βγαινουν οι εφαρμογες? Συντομευσεις?

[ATTACH]60512[/ATTACH]

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...