Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν πας στο other european countries εχει μετα επιλογή για greece

Thanks :) Ούτε καν πήγε το μυαλό μου να πάω έτσι.

Μου αρέσει που σαν επιλογή carrier/buy location έχει μόνο retail, αλλά όταν επιλέγεις το moto G σου λέει "pending partner support."

Αυτά τα generic solutions είναι το λιγότερο, αστεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες επειδή έχω δώσει το κινητό στον αδερφό μου και έχω χάσει λίγο τα γεγονότα είναι εύκολο το λινκ για να πάω από 5.02 σε 6 και γενικά τη όλη διαδικασία ;;;

 

Ναι

Φρόντισε να είναι locked ο bootloader και δεν είναι root το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα σε διάφορα φόρουμ ότι μετά την αναβάθμιση στο 6ρι με αυτή την μέθοδο, κάποιοι είχαν πρόβλημα στο GPS module (δεν κλείδωνε το position), κάποιοι άλλοι με το bluetooth και ένας με την 2η SIM που σταμάτησε να την αναγνωρίζει, μπορούν να μας πουν αυτοί που πέρασαν στην 6ρα αν τα δοκίμασαν και δουλεύουν όλα αυτά Οκ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές απορίες για εσάς που έχετε βάλει την 6άρα.

Η αναγνώριση της κάρτας SD ως αποθηκευτικού χώρου επιτρέπει και στις εφαρμογές συστήματος να μετακινηθούν; Χωρίς να επηρεάζεται η εφαρμογή τους ως widgets στην αρχική οθόνη;

Επίσης, χρειάζεται να κάνουμε διαμόρφωση στη κάρτα, να σβηστούν δλδ όλα τα δεδομένα;

 

System apps ΔΕΝ πάνε sd..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα σε διάφορα φόρουμ ότι μετά την αναβάθμιση στο 6ρι με αυτή την μέθοδο, κάποιοι είχαν πρόβλημα στο GPS module (δεν κλείδωνε το position), κάποιοι άλλοι με το bluetooth και ένας με την 2η SIM που σταμάτησε να την αναγνωρίζει, μπορούν να μας πουν αυτοί που πέρασαν στην 6ρα αν τα δοκίμασαν και δουλεύουν όλα αυτά Οκ;

 

Έχω περάσει εδώ και λίγες μέρες την 6.0 και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ καθημερινά gps και bluetooth. Και η 2η sim λειτουργεί απροβλημάτιστα :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.burn-out.gr/photos/max/DD6BC536675E3723.jpg

 

παιδια εχει αγορασει κανεις τετοιου ειδους θηκη για το κινητο μας? απο ebay?

 

παρηγγειλα μια αλλα δεν ταιριαξε σε διαστασεις δε χωρουσε....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι λιγάκι στενές αυτές. Μια λύση θα ήταν να ψάξεις να βρεις κάποια συσκευή που είναι λίγο πιο μεγάλη σε πλάτος και ελαφρώς σε ύψος από τη δικιά σου, και να παραγγείλεις μια αντίστοιχη για αυτήν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μου έχει καεί το δεύτερο sim slot (2G) και το κινητό είναι εκτός εγγύησης καθώς έχει γίνει root.

Κατά τα άλλα το κινητό είναι σαν καινούριο και λειτουργεί άψογα (CM13).

Επικοινώνησα με cellcom που είναι το επίσημο service (μου είπαν και αυτοί ότι είναι εκτός εγγύησης λόγω root) και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν για το συγκεκριμένο πρόβλημα λόγω του ότι, το πρόβλημα είναι στην πλακέτα και θέλει αλλαγή.

 

ΟΚ το καταλαβαίνω αυτό.

Αλλά πριν από κανά 2 εβδομάδες ξαφνικά το κινητό είδε την δεύτερη SIM, την οποία και χρησιμοποίησα απροβλημάτιστα για μία μέρα μέχρι να την ξαναχάσει.

 

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι έχει "ξεκολλήσει" κάποια επαφή στην πλακέτα ή κάτι τέτοιο.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει Θεσσαλονίκη κάποιος ηλεκτρονικός που να "βάζει" χέρι σε τέτοια κινητά;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και μονος σου να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα με τις 2 σιμ. Το ειχα αλλαξει στην κοπελα μου, βγαζεις το εσωτερικο καπακι και αλλαζεις ολοκληρη μια πλακετιτσα με τις 2 σιμ, SD, φλας και δονηση. Ξεκουμπωνεις την παλια και κουμπωνεις καινουρια. Το ανταλλακτικο ειναι κατι τετοιο, εγω το ειχα παρει τοτε 12Ε

http://www.ebay.com/itm/SD-Dual-SIM-Flex-Speicher-Karten-Leser-Memory-Reader-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/272109838159?hash=item3f5b029f4f

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και μονος σου να αλλαξεις ολοκληρο το συστημα με τις 2 σιμ. Το ειχα αλλαξει στην κοπελα μου, βγαζεις το εσωτερικο καπακι και αλλαζεις ολοκληρη μια πλακετιτσα με τις 2 σιμ, SD, φλας και δονηση. Ξεκουμπωνεις την παλια και κουμπωνεις καινουρια. Το ανταλλακτικο ειναι κατι τετοιο, εγω το ειχα παρει τοτε 12Ε

http://www.ebay.com/itm/SD-Dual-SIM-Flex-Speicher-Karten-Leser-Memory-Reader-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/272109838159?hash=item3f5b029f4f

 

:thanks::thanks::thanks::thanks:

:w00t::w00t::w00t::w00t::w00t:

 

Γίνεται παραγγελία!!!!!!

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Κάτοχος του κινητού εδώ και έναν χρόνο. Αγορασμένο από ελληνική αλυσίδα, δεν έχει ρουταριστεί ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια. Όπως είναι από τη... μάνα του. Αγόρασα αυτή τη θήκη από το ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/191706261363) και αν και ταιριάζει κανονικά, όταν πας να πατήσεις το δεξί κουμπί για να ενεργοποιήσεις την αρχική οθόνη και να επιλέξεις να το ανοίξεις (είτε με μοτίβο, είτε με κύλιση...) δεν ανοίγει το κινητό! Κάνεις την κίνηση και σου βγάζει αμέσως μαύρη οθόνη. Σαν να το... πιέζει κάτι αν και εφάπτεται κανονικά! Μπαίνει δηλαδή ξανά σε σλεεπ μόουντ! Υπάρχει κάποιος αισθητήρας που χρειάζεται απενεργοποίηση ή σας έχει τύχει ξανά κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Κάτοχος του κινητού εδώ και έναν χρόνο. Αγορασμένο από ελληνική αλυσίδα, δεν έχει ρουταριστεί ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια. Όπως είναι από τη... μάνα του. Αγόρασα αυτή τη θήκη από το ebay (http://www.ebay.co.uk/itm/191706261363) και αν και ταιριάζει κανονικά, όταν πας να πατήσεις το δεξί κουμπί για να ενεργοποιήσεις την αρχική οθόνη και να επιλέξεις να το ανοίξεις (είτε με μοτίβο, είτε με κύλιση...) δεν ανοίγει το κινητό! Κάνεις την κίνηση και σου βγάζει αμέσως μαύρη οθόνη. Σαν να το... πιέζει κάτι αν και εφάπτεται κανονικά! Μπαίνει δηλαδή ξανά σε σλεεπ μόουντ! Υπάρχει κάποιος αισθητήρας που χρειάζεται απενεργοποίηση ή σας έχει τύχει ξανά κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ

 

Οταν ανοίγεις την θήκη χωρίς να πατήσεις τίποτε, δεν ανοίγει?

Δηλαδή ανοίγεις το καπάκι και εκεί που πάει να ανοίξει μόνο του το τηλέφωνο πατάς εσυ το κουμπί και το ξανακλείνεις.

Μια σκέψη έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Λες δλδ τραβώντας και μόνο το καπάκι της θήκης να ανοίγει η οθόνη; Για να γίνεται αυτό, δεν πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το επιτρέπει; Πώς είναι παραδείγματι στο huawei p8 lite που έχω εγώ που με διπλό ταπ στην οθόνη ανοίγει; Υπάρχει τέτοια ρύθμιση; Να ανοίγει μόνο του ανοίγοντας και μόνο το καπάκι; Αυτόματα; Δεν το τσέκαρα...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω κολλήσει. Πώς το βάζουμε όταν είναι στη δόνηση να χτυπάει συνέχεια; Κάνει μόνο μία δόνηση στην αρχή της κλήσης και αν δεν την προσέξω, χάνω την κλήση. Θέλω να δονεί συνεχώς, όσο κρατά η κλήση. Και κάτι άλλο. Με καρτα wind στην 1η θέση, δεν μπορώ να ενεργοποιήσω την αναμονή κλήσης. Πατάω τον κωδικό *43# αλλά δεν ολοκληρωνεται η διαδικασία. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Λες δλδ τραβώντας και μόνο το καπάκι της θήκης να ανοίγει η οθόνη; Για να γίνεται αυτό, δεν πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση που να το επιτρέπει; Πώς είναι παραδείγματι στο huawei p8 lite που έχω εγώ που με διπλό ταπ στην οθόνη ανοίγει; Υπάρχει τέτοια ρύθμιση; Να ανοίγει μόνο του ανοίγοντας και μόνο το καπάκι; Αυτόματα; Δεν το τσέκαρα...

 

Στην αυθεντική flip flop θήκη της Motorola υπάρχει μαγνητάκι στην "πόρτα" με αποτέλεσμα να αλληλεπιδρά με τον μαγνητικό αισθητήρα του κινητού και να περνάει από sleep σε wake και αντίστροφα. Πιθανώς, να ισχύει και για άλλες flip flop θήκες του εμπορίου.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ag4nvcf04yk

 

Το διπλό tap που αναφέρεις είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν υποστηρίζεται από το moto g (2014).

Link to comment
Share on other sites

Στην αυθεντική flip flop θήκη της Motorola υπάρχει μαγνητάκι στην "πόρτα" με αποτέλεσμα να αλληλεπιδρά με τον μαγνητικό αισθητήρα του κινητού και να περνάει από sleep σε wake και αντίστροφα. Πιθανώς, να ισχύει και για άλλες flip flop θήκες του εμπορίου.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ag4nvcf04yk

 

Το διπλό tap που αναφέρεις είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν υποστηρίζεται από το moto g (2014).

 

Ποιο είναι το παράδοξο; Αφού τοποθετήσω το κινητό στη θήκη, αναγκαστικά το καπάκι μένει ανοικτό. Δεν το κλείνω. Άρα, ο μαγνήτης δεν έρχεται σε επαφή. Τότε αν πατήσω το δεξί κουμπί για να ενεργοποιήσω την οθόνη και κάνω την κίνηση να το ανοίξω (είτε με κύλιση είτε με μοτίβο), η οθόνη μαυρίζει ξανά... Αρνείται πεισματικά να συνεργαστεί... Και η θήκη εφάπτεται κανονικά. Δεν πιέζει κάπως το κινητό... :blink:

 

Υ.Γ.: Παρατήρησα ότι η οθόνη του κινητού μαυρίζει με το που το πλησιάζω στη θήκη. Δηλαδή το "κλειδώνει'' η πλάτη της θήκης που έχε και αυτή μαγνήτη για να μπορέσει να κουμπώνει το κλιπάκι. Επίσης, ισχύει ότι πλησιάζοντας το καπάκι της θήκης η οθόνη ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται... Μυστήρια!

Edited by pitvelis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες οι θήκες που έχουν μαγνήτη δεν κάνουν για το κινητό! Μας το επιβεβαίωσαν από τα Πάμπλικ. Θα παρουσιάζεται το πρόβλημα με την οθόνη... Άρα μόνο σιλικόνης και "γάντι"...
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά δουλεύει με τον μαγνήτη με 3.5 € πριν ένα χρόνο πήρα 4 συνολικά για να έχω.

 

Μπορείς να στείλεις κάποιο λινκ θηκών; Δλδ δεν σου κάνει αυτό με την οθόνη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα χρονο τωρα που εχω θηκη με μαγνητη προβλημα δεν ειχα, με μια Nilkin απο ebay το εχω.

 

Κάποιο λινκ για θήκη; Άρα είναι θέμα του συγκεκριμένου κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι λιγάκι στενές αυτές. Μια λύση θα ήταν να ψάξεις να βρεις κάποια συσκευή που είναι λίγο πιο μεγάλη σε πλάτος και ελαφρώς σε ύψος από τη δικιά σου, και να παραγγείλεις μια αντίστοιχη για αυτήν.

 

εχω βρει καποια με κοντινες διαστασεις με το δικο μας αλλα με προβληματιζουν ολες στο παχος.εχουμε "παχουλο" κινητο..

ποιο λετε περιπου να ταιριαζε περισσοτερο?

 

και εγω μια nilkin που εχω μια χαρα ειναι το κινητο με την οθονη.την "ξυπναει" κανονικοτατα και χωρις προβλημα!

 

Αυτην ειχα αγορασει εγω.Και στον αδερφο μου την ιδια εχω παρει και κανενα θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις κάποιο λινκ θηκών; Δλδ δεν σου κάνει αυτό με την οθόνη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κάποιο λινκ για θήκη; Άρα είναι θέμα του συγκεκριμένου κινητού;

 

 

http://www.ebay.com/itm/Nillkin-Sparkle-Leather-Shield-Cover-Case-For-Motorola-G2-MOTO-G2-/301815507513?var=&hash=item46459b2a39:m:mvAcmaD_v7DWzczZDK-eJ0A

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...