Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακριβώς ότι λες έχω και εγώ ανοικτά

 

απλά η διαφορά μας είναι ότι χρησιμοποιώ αρκετά εφαρμογές που λειτουργούν με το GPS καθώς είναι φύση της δουλειά μου τέτοια που έχω μετακινήσεις σε διάφορες περιοχές της αττικής (ίσως αυτό να είναι η εφαρμογή που τρώει την μπαταρία)

 

+ ομιλία περίπου τα ίδια.

 

από εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS έχω αυτές τις εφαρμογές google maps , Here Maps (NOKIA) , Sygic , Navigon και για τις συγκοινωνίες αυτές τις εφαρμογές Athens Transportation , Λεωφορεία , Moovit

 

από ασφάλεια χρησιμοποιώ το Zoner Antivirus

 

από εργαλεία έχω Cleanmaster , Battery Doctor , Greenfly

 

και μια εφαρμογή office.

 

Πλοήγηση γίνεται πάντα με το τηλέφωνο στο ρεύμα, αλλιώς πάνω από 3 περίπου ώρες δεν κρατάει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια βοήθεια αν μπορείτε γιατί είμαι ψιλοασχετος για να μην πω χοντρό. Έχω και εγω το κινητό 2 μέρες και ψάχνομαι, καλό μου φαίνεται αν και πάρα πολύ απλό σε σχέση με το lg l9 2 που είχα, και είχε πολλές επιλογές να αλλάξεις θέματα κτλ, τα εικονίδια πολύ πιο όμορφα, αλλά εντάξει κατάλαβα οτι μάλλον αυτο σημαίνει το pure android που διαβαζα τόσο καιρό. Μόνο ένα θέμα μου την έχει σπάσει, οταν κάνει ενημέρωση η εφαρμογή google, εκτός ότι μου αλλάζει όλα τα εικονίδια στην οθόνη και τα widget, αλλά μου βγάζει ένα λευκό φόντο μέσα στο μενού που είναι απαίσιο, και το χειρότερο είναι οτι πολλες φορές δεν καταλαβαίνω ποτε ενημερώνετε, προφανώς κατι πατάω ναι, η μονο του? και κατεβάζει το google now, αν δεν κανω λάθος, που εμενα τουλάχιστον δεν μου αρεσε και δεν μου φαίνεται και πολυ χρήσιμο. Μπορω να το αποφύγω καπως αυτό? Πάνω που τα φτιάχνω, μετα απο μια μέρα παίρνει την ενημέρωση και γίνετε το κινητό όπως ηταν στην αρχή. Αναγκαζομαι και κανω απεγκατασταση την ενημερωση google και το ξαναφτιαχνω. Επισης δεν χρησιμοποιω καποιο louncer. Καμια βοήθεια? Σορυ αν είναι ανόητη η ερωτηση..

 

Καλησπέρα φίλε μου, ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω σε κάποιες από τις απορίες σου.

Το λευκό φόντο που σε ενοχλεί ή θα το συνηθίσεις (καθώς είναι ο launcher της Google) ή θα εγκαταστήσεις από το play κάποιον άλλον launcher (πχ Nova, Apex, Go, Smart). Από εικονίδια και θέματα όρεξη να έχεις και το play είναι γεμάτο επιλογές. Έχε κατά νου ότι και οι launcher που ανέφερα, προσφέρουν μια σειρά από επιλογές σε θέματα εμφάνισης (εικονίδια, themes, ...).

To Google Now μπορείς να το απενεργοποιήσεις (δεν αναφέρομαι στον launcher αλλά στις καρτέλες Now). Αν παρατηρήσεις στο menu τα εικονίδια είναι με αλφαβητική σειρά, με πρώτα όσα είναι γραμμένα στην ελληνική. Ακριβώς μετά το εικονίδιο Ρυθμίσεις, ακολουθεί το εικονίδιο Ρυθμίσεις Google -> Αναζήτηση και Now -> Κάρτες Now -> Εμφάνιση Καρτών (απενεργοποίησε το χρησιμοποιώντας τον διακόπτη).

Αυτό που αναφέρεις περί αλλαγή εικονιδίων και widget δεν το καταλαβαίνω; Αλλάζει η θέση τους στις αρχικές οθόνες ; Αλλάζουν τα εικονίδια των εφαρμογών; Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός στην περιγραφή θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να πω οτι εγκατέστησα το προαναφερθέν ΟΤΑ στη συσκευή μου. Απλά έκανα copy το zip και στην εσωτερική και στην εξωτερική sd card και πήγα στο check for updates (οπότε δε ξέρω από ποια sd τελικά το τραβάει).

 

Εγώ που το δοκίμασα βάζοντάς το στην εσωτερική, δεν έβρισκε το update.

Μάλλον το διαβάζει μόνο από sdcard.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα όλο το forum στο XDA και κατάλαβα ότι δεν θα έχω πρόβλημα με μελλοντικές αναβαθμίσεις προχώρησα στην αναβάθμιση του κινητού στην 5.0.2. Ήθελε περίπου 15-20 λεπτά για να κάνει την αναβάθμιση. Όλα καλά μέχρι στιγμής. Το κινητό το βλέπω μια χαρά. Κανένα lag αν και δεν έχω κάνει factory reset. Για την μνήμη να πω ότι εγώ δεν είδα καμιά μεγάλη διαφορά δλδ πάνω κάτω είχα διαθέσιμη 400-420mb ελεύθερη μνήμη και το ίδιο βλέπω και τώρα. Από εφαρμογές στο background, δικές μου, πέρα από τα στάνταρ της Motorola, τρέχει το viber, greenify & ράδιο. Βέβαια αυτά τα 3 μαζί είναι καμία 100mb όμως εγώ συγκρίνω τα δικά μου. Ο agressive killer εξακολουθεί να υπάρχει (εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμιά διαφορά).

Το καλό στην όλη αναβάθμιση είναι ότι δεν βλέπω προβλήματα με την λειτουργία του κινητού γιατί είμαι από παλιά καμένος από την Sony & Samsung με τις αναβαθμίσεις τους. Αντιθέτως το moto g πετάει με την νέα έκδοση η οποία είναι original.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ φίλε που ασχοληθικες. Οταν λεω εικονίδια στις αρχικές οθόνες εννοώ τις συντομεύσεις που εχω φτιάξει, που μολις ενημερώνετε η εφαρμογη google, εκτός οτι μου κατσικωνετε το google now, που δεν το θελω, φευγουν οι συντομευσεις μου και οι αρχικες εξωτερικες οθονες που εχω προσθέσει, και το μεσα γίνετε λευκό. Απο οτι κατάλαβα δεν απενεργοποιητε η ενημέρωση οπότε το λευκό πρέπει να το υποστώ εκτος αν βάλω ενα έξτρα lounger. Σωστα? Μήπως μπορω να κατεβάσω απο το play ενα εξτρα θεμα και να φυγει το λευκό, η αναγκαστικά μονο με lounger? ελεγα να το αποφύγω για να μην μπερδεύομαι.
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς ότι λες έχω και εγώ ανοικτά

 

απλά η διαφορά μας είναι ότι χρησιμοποιώ αρκετά εφαρμογές που λειτουργούν με το GPS καθώς είναι φύση της δουλειά μου τέτοια που έχω μετακινήσεις σε διάφορες περιοχές της αττικής (ίσως αυτό να είναι η εφαρμογή που τρώει την μπαταρία)

 

+ ομιλία περίπου τα ίδια.

 

από εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS έχω αυτές τις εφαρμογές google maps , Here Maps (NOKIA) , Sygic , Navigon και για τις συγκοινωνίες αυτές τις εφαρμογές Athens Transportation , Λεωφορεία , Moovit

 

από ασφάλεια χρησιμοποιώ το Zoner Antivirus

 

από εργαλεία έχω Cleanmaster , Battery Doctor , Greenfly

 

και μια εφαρμογή office.

Θα σου πρότεινα να σβήσεις το antivirus και το clean master. Είναι άχρηστες εφαρμογές και αντί να βοηθάνε, χειροτερεύουν το κινητό. Μπορείς να διαβάσεις και το παρακάτω άρθρο για περαιτέρω πληροφορίες. http://www.greeceandroid.gr/dev/1465-my-android-device-is-slow

Life' s Good 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ φίλε που ασχοληθικες. Οταν λεω εικονίδια στις αρχικές οθόνες εννοώ τις συντομεύσεις που εχω φτιάξει, που μολις ενημερώνετε η εφαρμογη google, εκτός οτι μου κατσικωνετε το google now, που δεν το θελω, φευγουν οι συντομευσεις μου και οι αρχικες εξωτερικες οθονες που εχω προσθέσει, και το μεσα γίνετε λευκό. Απο οτι κατάλαβα δεν απενεργοποιητε η ενημέρωση οπότε το λευκό πρέπει να το υποστώ εκτος αν βάλω ενα έξτρα lounger. Σωστα? Μήπως μπορω να κατεβάσω απο το play ενα εξτρα θεμα και να φυγει το λευκό, η αναγκαστικά μονο με lounger? ελεγα να το αποφύγω για να μην μπερδεύομαι.

 

Κοίτα αυτά είναι γούστα. Προσωπικά τώρα που είναι με λευκό φόντο το βρίσκω πιο όμορφο.

Αυτό για τις συντομεύσεις δεν το ξέρω γιατί δεν βάζω συντομεύσεις στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ φίλε που ασχοληθικες. Οταν λεω εικονίδια στις αρχικές οθόνες εννοώ τις συντομεύσεις που εχω φτιάξει, που μολις ενημερώνετε η εφαρμογη google, εκτός οτι μου κατσικωνετε το google now, που δεν το θελω, φευγουν οι συντομευσεις μου και οι αρχικες εξωτερικες οθονες που εχω προσθέσει, και το μεσα γίνετε λευκό. Απο οτι κατάλαβα δεν απενεργοποιητε η ενημέρωση οπότε το λευκό πρέπει να το υποστώ εκτος αν βάλω ενα έξτρα lounger. Σωστα? Μήπως μπορω να κατεβάσω απο το play ενα εξτρα θεμα και να φυγει το λευκό, η αναγκαστικά μονο με lounger? ελεγα να το αποφύγω για να μην μπερδεύομαι.

 

Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα πριν την αναβάθμιση σε Lollipop που μάλλον είναι ίδιο με αυτό που αντιμετωπίζεις, αφορούσε την διαγραφή από τις αρχικές οθόνες των συντομεύσεων όσων εφαρμογών είχα αποθηκευμένες στη εξωτερική κάρτα αποθήκευσης sd.

Με την εγκατάσταση ενός launcher θα αντιμετωπίσεις και τα δύο προβλήματα (συντομεύσεις και λευκό φόντο). Το λευκό φόντο δε μου άρεσε ούτε εμένα αρχικά, αλλά είναι πολύ πιο χρηστικό.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠ'ΕΡΑ

Μετά από εγκατάσταση lollipop & unlock bootloader......υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος για root....???

ευχαριστώ

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα και εγώ την lollipop και πιστεύω ότι άξιζε. Τρέχει μια χαρά το κινητό και δεν υπάρχει λόγος για factory reset. Μια απορία έχω όμως. To θαυμαστικό στο σήμα του wifi τι υποδηλώνει? Μια χαρά έχω ίντερνετ απλα μου εμφανίστηκε αφού έκανα ένα restart το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα και εγώ την lollipop και πιστεύω ότι άξιζε. Τρέχει μια χαρά το κινητό και δεν υπάρχει λόγος για factory reset. Μια απορία έχω όμως. To θαυμαστικό στο σήμα του wifi τι υποδηλώνει? Μια χαρά έχω ίντερνετ απλα μου εμφανίστηκε αφού έκανα ένα restart το κινητό.

 

Αν είναι στα αριστερά τότε (αν θυμάμαι) είναι ότι βρίσκει νέα διαθέσιμα δίκτυα, wifi, και σε προτρέπει να συνδεθεί γιατί προφανώς είναι κλειδωμένα. Αν είναι αυτό υπήρχε και στο KitKat

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοεί αυτό. Πανω στο σήμα του wifi που είσαι συνδεδεμένος βγάζει αυτό το θαυμαστικό. Μου το έκανε και μένα κάποια στιγμη αλλά μετα εξαφανίστηκε.

Αν απ ενεργοποίησε τε τη δεύτερη σιμ σας εμφανίζει και σας τις μπάρες του σήματος πιο αχνά; με ΚΚ πάντως δεν τις εμφάνιζε...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Θαυμαστικό και στο σύμβολο του WiFi, αλλά και της κεραίας βγάζει και όταν δεν είναι δυνατό το σήμα.

 

Μήπως σ' αυτό αναφέρεστε;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα και εγώ την lollipop και πιστεύω ότι άξιζε. Τρέχει μια χαρά το κινητό και δεν υπάρχει λόγος για factory reset.

 

Καλά μην το δένεις ότι είναι ο κανόνας αυτό. Μπορεί να έτυχε να μην είχες κανένα πρόβλημα. Είναι τεράστια αναβάθμιση και όπως είχα ξαναπεί επειδή αλλάζει το runtime από Dalvik σε ART καλό θα ήταν να γίνει ένα reset και να κάτσουν οι εφαρμογές από την αρχή στο νέο περιβάλλον. Στην kitkat που υπήρχε σαν επιλογή το ART όταν το είχα δοκιμάσει κολλούσε το σύμπαν μετά και ήθελε Optimize κάθε εφαρμογή κάθε φορά που έκανες restart. Αν θυμάμαι καλά κάποια παιδιά που το είχαν δοκιμάσει με factory reset παράλληλα δεν είχαν το ίδιο θέμα. Αν κάποιος πάντως βάλει το update και έχει προβλήματα ή lags, καλό είναι να κάνει ένα reset. Το ίδιο λένε και στο xda.

 

Όσοι το βάλατε τρέξτε και κανένα antutu να δούμε πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το δένεις ότι είναι ο κανόνας αυτό. Μπορεί να έτυχε να μην είχες κανένα πρόβλημα. Είναι τεράστια αναβάθμιση και όπως είχα ξαναπεί επειδή αλλάζει το runtime από Dalvik σε ART καλό θα ήταν να γίνει ένα reset και να κάτσουν οι εφαρμογές από την αρχή στο νέο περιβάλλον. Στην kitkat που υπήρχε σαν επιλογή το ART όταν το είχα δοκιμάσει κολλούσε το σύμπαν μετά και ήθελε Optimize κάθε εφαρμογή κάθε φορά που έκανες restart. Αν θυμάμαι καλά κάποια παιδιά που το είχαν δοκιμάσει με factory reset παράλληλα δεν είχαν το ίδιο θέμα. Αν κάποιος πάντως βάλει το update και έχει προβλήματα ή lags, καλό είναι να κάνει ένα reset. Το ίδιο λένε και στο xda.

 

Όσοι το βάλατε τρέξτε και κανένα antutu να δούμε πως πάει.

 

antutu χωρις reset ακομη....το ιδιο αποτελεσμα ---->18750

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠ'ΕΡΑ

Μετά από εγκατάσταση lollipop & unlock bootloader......υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος για root....???

ευχαριστώ

 

Ναι, με SuperSU beta 2.44. http://download.chainfire.eu/693/SuperSU/BETA-SuperSU-v2.44.zip

Εγκατάσταση μέσα από custom recovery (TWRP).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με SuperSU beta 2.44. http://download.chainfire.eu/693/SuperSU/BETA-SuperSU-v2.44.zip

Εγκατάσταση μέσα από custom recovery (TWRP).

 

οκ ευχαριστώ

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοεί αυτό. Πανω στο σήμα του wifi που είσαι συνδεδεμένος βγάζει αυτό το θαυμαστικό. Μου το έκανε και μένα κάποια στιγμη αλλά μετα εξαφανίστηκε.

Αν απ ενεργοποίησε τε τη δεύτερη σιμ σας εμφανίζει και σας τις μπάρες του σήματος πιο αχνά; με ΚΚ πάντως δεν τις εμφάνιζε...

 

Εχω μια χαρα full σημα αλλα το θαυμαστικο παραμενει. Ελπιζω οτι θα φυγει μονο του ομως το λες.

 

Καλά μην το δένεις ότι είναι ο κανόνας αυτό. Μπορεί να έτυχε να μην είχες κανένα πρόβλημα. Είναι τεράστια αναβάθμιση και όπως είχα ξαναπεί επειδή αλλάζει το runtime από Dalvik σε ART καλό θα ήταν να γίνει ένα reset και να κάτσουν οι εφαρμογές από την αρχή στο νέο περιβάλλον. Στην kitkat που υπήρχε σαν επιλογή το ART όταν το είχα δοκιμάσει κολλούσε το σύμπαν μετά και ήθελε Optimize κάθε εφαρμογή κάθε φορά που έκανες restart. Αν θυμάμαι καλά κάποια παιδιά που το είχαν δοκιμάσει με factory reset παράλληλα δεν είχαν το ίδιο θέμα. Αν κάποιος πάντως βάλει το update και έχει προβλήματα ή lags, καλό είναι να κάνει ένα reset. Το ίδιο λένε και στο xda.

 

Όσοι το βάλατε τρέξτε και κανένα antutu να δούμε πως πάει.

 

Φιλε μου εγω το λεω για οσους εχουν πολλα δεδομενα στις εφαρμογες τους και δεν θελουν να τις χασουν. Εγω δεν εχω κανενα θεμα ως τωρα και δεν μου φαινεται λογικο να κανουμε κανονα το factory reset, αλλα μονο, οπως λες, σαν τελευταια λυση. Επισης ειχα δοκιμασει και το ART πριν στην kit kat και μονο στην αρχη εκανε παραπανω χρονο να ξεκινησει αλλα ρολαρε πολυ ωραια.

 

EDIT: Και μια ερωτηση: Απο βιασυνη εβαλα να μην μου δειχνει τα notifications αν δεν το ξεκλειδωσω πρωτα το κινητο. Εχει εντοπισει κανεις απο που αλλαζει αυτο γιατι με μια γρηγορη ματια δεν το βρηκα.

 

EDIT 2:Βρηκα το ακολουθω site που τα εξηγει ωραια και το παραθετω για οποιον ενδιαφερεται.

 

http://fieldguide.gizmodo.com/keep-your-sensitive-info-off-the-lock-screen-in-android-1660573644

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φιλικά.

Προσωπικά έχοντας κάνει 3 φορές reset τον τελευταίο μήνα στο moto g, και άλλες 2-3 φορές σε άλλες συσκευές, το βρίσκω πανεύκολο σε λίγη ώρα να το ξανακάνω όπως ήταν. Βέβαια δεν ασχολούμαι με παιχνίδια για να έχω τίποτα saves που δεν ξέρω αν σώζονται (υποθέτω πως όχι).

 

edit: Για δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φιλικά.

Προσωπικά έχοντας κάνει 3 φορές reset τον τελευταίο μήνα στο moto g, και άλλες 2-3 φορές σε άλλες συσκευές, το βρίσκω πανεύκολο σε λίγη ώρα να το ξανακάνω όπως ήταν. Βέβαια δεν ασχολούμαι με παιχνίδια για να έχω τίποτα saves που δεν ξέρω αν σώζονται (υποθέτω πως όχι).

 

edit: Για δες εδώ.

 

Ναι ευκολο ειναι αλλα ειναι πολλα δεδομενα προγραμματων που αμα δεν εισαι ρουτ δεν μπορεις να τα μεταφερεις με ευκολια. Εκτος αμα εχει αλλαξει κατι και δεν το γνωριζω.

 

Πολυ ενδιαφερον το λινκ σου θα το διαβασω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα και εγώ τ lolipop όταν έχω κλειστά τα data και όταν δεν είμαι συνδεδεμένος με wifi στο σήμα της sim μου έχει ενα θαυμαστικό πως μπορώ να το βγάλω?και πως βγάζει screenshot?
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Το παρέλαβα χτες μετά από αναβάθμηση. Μεγάλη οθόνη αλλά σε σχέση με το LG L9 ii μου φένεται πολύ φτωχό και λίγο. Ο καιρός θα δίξει. Θέλω να το συνχρονίσω με το outoolk στο pc. Δεν θέλω να συνχρονίσω μόνω τις επαφές που είναι πολλάε και με πολλά στοιχεία η κάθε μία αλλά θέλω και το ημερολόγιο για τα ραντεβού μου. Στο LG είχα το LG PC SUITE. Υπάρχει κάποιο πρόγραμα να το συνχρονίζω με τον υπολογιστή ή όχι???? Αν δεν υπάρχει μάλον θα το σουτάρω και θα πάω για LG. Διάβασα απο την αρχή τα ποστ αλλά έφτασα μέχρι την σελίδα 27....λίγη βοήθεια παρακαλώ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βάλει το link για το OTA Update που βαλανε τα παιδιά

Μπορείς να το δεις από το post #1754

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...