Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Πηρα ενα moto g 2nd gen το 4G με την 5αρα οθονη κτλ.Νομιζω πως γραφω στο σωστο θεμα μιας και τα εχω μπερδεψει λιγο με τα μοντελα.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος μονο μια ερωτηση θελω να κανω.

 

Οταν παταω το κουμπι αυξησης της εντασης του ηχου και ενω ειναι στο τερμα κανει εναν αχνο ηχο της φωνης και μετα το 3ο πατημα ακουγεται τερμα.Αυτο το παραηρησα γιατι ενω ειναι τερμα οι ειδοποιησεις δεν ακουγοντουσαν σχεδον καθολου. Τι λετε εσεις? Ευχαριστω πολυ

 

Edit και απο οτι παρατηρω μονο στο messenger δεν ακουγονται οι ειδοποιησεις ειδικα οταν ειναι κλειδωμενο

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε dual sim δεν μου λειτουργεί η sim1.Η sim2 λειτουργεί κανονικά.Η συσκευή είναι εντός εγγύησης,το στέλνω service;Είναι εντός εγγύησης η επισκευή υποδοχής sim;

 

Καλησπερα!!

 

Κινητο αγορασμενο απο wind το εδωσα στον αδερφο μου(κατοικο εξωτερικου,απο το κουτι του κλειστο ηταν το κινητο) για να το χρησιμοποιει εξω.

 

εδω και καποιο καιρο,ενω στην αρχη λειτουργουσαν κανονικα οι ελληνικες καρτες, δεν τις αναγνωριζει.

αρχικα και wind και cosmote δουλευαν κανονικα.ομως προσεθεσε μια βελγικη και εδω και καιρο δεν αναγνωριζει καμια απο τις 3.στην αρχη δουλευαν κανονικα!

ηρθε ελλαδα για λιγο καιρο δοκιμασα και τις δικες μου καρτες αλλα τιποτα.δεν τις αναγνωριζει καν.στις ρυθμισεις δε μου αφηνει να τις ενεργοποιησω!λεει απενεργοποιημενη!

υπαρχει καποια εξηγηση- λυση για αυτο??

 

 

Στου αδερφού μου πρόβλημα αναγνώρισης της sim και στις 2 υποδοχές.

Το έστειλαν για επισκευή(δωρεάν).Όλα κομπλέ τώρα.

Edited by tsakos
Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική με τις δύο κάρτες ερώτηση: Το πώς καθορίζω ποια sim χρησιμοποιείται κάθε φορά για τα δεδομένα (έχω και στις δύο sim μου δεδομένα 3G) είναι απλό και το έχω βρει (ρυθμίσεις -> κάρτες σιμ -> επιλογή της μιας από τις δύο). Αυτό που δεν έχω βρει είναι πώς τηλεφωνώ από τη δεύτερη sim. Για την ώρα καλώ μόνο από την πρώτη. Ο τρόπος να καλέσω από τη δεύτερη (και να χρησιμοποιήσω έτσι τα λεπτά ομιλίας που έχω σε αυτήν) ελπίζω ότι δεν είναι να απενεργοποιώ την πρώτη, γιατί τότε δεν λαμβάνω τις κλήσεις όποιων με καλούν σε αυτήν (στην πρώτη)...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα την απάντηση στο ερώτημά μου: Όταν καλείς, σου δείχνει από ποια sim καλείς και έχεις εκείνη τη στιγμή τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγή sim. Η κλήση διακόπτεται και την κάνει αυτόματα εκ νέου το τηλέφωνο από τη sim που μόλις όρισε ο χρήστης.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος, αλλά ο παραπάνω μας κάνει.

 

Edit: Αλλά με τον τρόπο αυτό, δεν αλλάζει η default sim. Στην επόμενη κλήση δηλαδή, πάλι η sim2 χρησιμοποιείται. Χμ, θέλω ένα εύκολο τρόπο να αλλάζει η default sim.

Edited by nikosal
προσθήκη edit

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις, κάρτες SIM, ρυθμίσεις κλίσης, ρυθμίσεις λογαριασμού τηλεφώνου, πραγματοποίηση κλίσεων και επιλέγει sim1 - sim2 ή να γίνετε ερώτηση.

Και καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα την απάντηση στο ερώτημά μου: Όταν καλείς, σου δείχνει από ποια sim καλείς και έχεις εκείνη τη στιγμή τη δυνατότητα να κάνεις αλλαγή sim. Η κλήση διακόπτεται και την κάνει αυτόματα εκ νέου το τηλέφωνο από τη sim που μόλις όρισε ο χρήστης.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος, αλλά ο παραπάνω μας κάνει.

 

Edit: Αλλά με τον τρόπο αυτό, δεν αλλάζει η default sim. Στην επόμενη κλήση δηλαδή, πάλι η sim2 χρησιμοποιείται. Χμ, θέλω ένα εύκολο τρόπο να αλλάζει η default sim.

 

Ρυθμίσεις==καρτες σιμ==ρυθμίσεις κλησης==ρυθμίσεις λογαριασμού τηλεφώνου==πραγματοποίηση κλήσεων με==όταν σου ανοίξει επιλέγεις το να γίνεται ερώτηση.

Εκτός και αν αντί για πραγματοποίηση επιλέξεις την αυτόματη επιλογή σιμ, τότε θα θυμάται το τηλέφωνο από ποια σιμ πήρες τον συγκεκριμένο αριθμό άρα την επόμενη φορά θα τον καλέσει πάλι απο την ίδια.

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Πηρα ενα moto g 2nd gen το 4G με την 5αρα οθονη κτλ.Νομιζω πως γραφω στο σωστο θεμα μιας και τα εχω μπερδεψει λιγο με τα μοντελα.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος μονο μια ερωτηση θελω να κανω.

 

Οταν παταω το κουμπι αυξησης της εντασης του ηχου και ενω ειναι στο τερμα κανει εναν αχνο ηχο της φωνης και μετα το 3ο πατημα ακουγεται τερμα.Αυτο το παραηρησα γιατι ενω ειναι τερμα οι ειδοποιησεις δεν ακουγοντουσαν σχεδον καθολου. Τι λετε εσεις? Ευχαριστω πολυ

 

Edit και απο οτι παρατηρω μονο στο messenger δεν ακουγονται οι ειδοποιησεις ειδικα οταν ειναι κλειδωμενο

 

ακριβως αυτα μου κανει και μενα φιλε μου,οταν τα εσβησα ολα και εβαλα το fb lite ολα δουλευαν ρολοι,δεν ξερω γιατι το κανει αυτο με το messenger

Edited by papaki283
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρόνια να έχουμε. Μια ερώτηση έχω στα χέρια μου ένα moto g 2ης γενιάς. Το θέμα του είναι εδω ή κάπου αλλου. Χάθηκα με τις εκδόσεις
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Από eBay έχει άπειρα για τη συσκευή μας σε εξευτελιστικές τιμές. Από κει πήρα εγώ δύο τρεις λαστιχένιες θήκες και δύο tempered glasses τα οποία είναι άψογα. Τώρα για Ελλάδα νομίζω θα δυσκολευτεις λίγο παραπάνω και θα είναι και αρκετά ακριβότερα, τουλάχιστον το τζάμι.
Link to comment
Share on other sites

Μια φαινομενικά ήπια πτώση μου έφερε προβλήματα στην οθονη. Σαν νεκρές οριζόντιες γραμμές που μειώνουν την ανάλυση στο... μισό αλλά και μια όμορφη μωβ άυρα περιμετρικά της οθόνης μερικές ώρες της ημέρας, τι να πω, ρομαντική πρωτοχρονιά. Σημαίνει ότι έπαθε ζημιά το digitizer να υποθέσω; Διότι όταν φτιάχνω στιγμιότυπο οθόνης και το αποθηκεύω στον υπολογιστή, μοιάζει σαν να μην έχει το τηλέφωνο απολύτως τίποτα! Ρωτώ για ν' αρχίσω καμιά ερευνα αγοράς.

 

Στα άλλα νέα δεδομένου ότι το Moto G3 παίρνει την 6, στο επόμενο δίμηνο θα το πάρουμε και εμείς. Η ενδιάμεση αναβάθμιση πάντως έλυσε όλα τ προβλήματα του τηλεφώνου, όπως όταν ήταν σε κιτ κατ...

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

To digitizer είναι αυτό που ανιχνεύει την αφή. Το πρόβλημά σου είναι καθαρά στην οθόνη (ίσως πάνε πακέτο βέβαια αυτά τα 2 lcd+digitizer). Το ότι το screenshot δεν έχει κάποιο θέμα είναι φυσικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κόσμε!

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο power bank για το κινητό μας; Που να το έχετε δοκιμάσει και να είναι συμβατό. (Το λέω γιατί ένα SilverCrest που δοκίμασα δεν λειτουργεί στο δικό μου.) Όχι πολύ μεγάλο, να το έχω μαζί για ώρα ανάγκης.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό να παίζει ασυμβατότητα αφού όλα μια θύρα usb έχουν που έχει συγκεκριμένο pinout. Θα σου έλεγα (αν δεν το έχεις δοκιμάσει) να συνδέσεις το καλώδιο φόρτισης του κινητού στον υπάρχον power bank και να δεις μπας και το δικό του δημιουργεί το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι λογικό αλλά συμβαίνει στο δικό μου. Συγκεκριμένα, μου έκαναν δώρο ένα SilverCrest το οποίο ενώ δείχνει ότι συνδέεται και πάει να ξεκινήσει η φόρτιση, τελικά δεν φορτίζει. Σε άλλο κινητό που το δοκίμασα, λειτουργεί κανονικά. Στο δικό μου έκανα τη δοκιμή και με το ίδιο και με άλλο καλώδιο usb αλλά τζίφος. Έτσι σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είναι συμβατό με το Motorola. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει... Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κόσμε!

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο power bank για το κινητό μας; Που να το έχετε δοκιμάσει και να είναι συμβατό. (Το λέω γιατί ένα SilverCrest που δοκίμασα δεν λειτουργεί στο δικό μου.) Όχι πολύ μεγάλο, να το έχω μαζί για ώρα ανάγκης.

 

Εγώ πήρα αυτό, sony με 10€, μια φόρτιση την κάνει. Μπορεί να μην το φτάνει το τηλέφωνο στο 100% αλλά είναι βολικό, αν έχεις τσαντάκι όπως εγώ.

Όχι ότι είναι βαρύ αλλά σε τσέπη όλα άβολα πιστευω οτι είναι.

http://www.public.gr/product/aksesoyar/tablet/fortistes/powerbank-usb-sony-cp-els-2000-mah-leyko/prod5140368pp/

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βρει σε τιμη ευκαιριας το TP-LINK (TL-PB10400) 10400mAh κραταει για τεσσερις (4) πληρεις φορτισεις κινητου/tablet

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πραγματικά καλό power bank. 4 φορτίσεις κινητού παίζει και ίσως είναι εφικτό αν μιλάμε για το Moto G, αλλά για tablet εξαρτάται από τη μπαταρία του. Τα μεγάλα σίγουρα λιγότερο.

 

Όποιος θέλει αξίζει να διαβάσει αυτά εδώ τα άρθρα σχετικά με τα powerbanks.

http://www.greeceandroid.gr/device/1471-buying-a-power-bank-tp-link-tl-pb10400

 

http://www.greeceandroid.gr/device/1489-android-power-bank-capacity-and-charging

Link to comment
Share on other sites

To digitizer είναι αυτό που ανιχνεύει την αφή. Το πρόβλημά σου είναι καθαρά στην οθόνη (ίσως πάνε πακέτο βέβαια αυτά τα 2 lcd+digitizer). Το ότι το screenshot δεν έχει κάποιο θέμα είναι φυσικό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Mark! Θα μάθω να ζω με αυτό λοιπόν! :lol: :lol:

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πολύ ενοχλητικό, τότε ναι μπορείς να ζήσεις με αυτό. Φοβάμαι όμως ότι σε πολλές περιπτώσεις, μια τέτοια ζημιά στην οθόνη αρχίζει και επεκτείνεται. Μακάρι να κρατήσει έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πραγματικά καλό power bank. 4 φορτίσεις κινητού παίζει και ίσως είναι εφικτό αν μιλάμε για το Moto G

 

Επειδή τα power bank τα κρατάς για ώρα ανάγκης, πχ. στην τσάντα σου για δύο βδομάδες, αναρωτιέμαι αν σταδιακά αποφορτίζονται (ενώ δεν χρησιμοποιούνται εννοώ).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ε, λογικά οι περισσότερες μπαταρίες έτσι συμπεριφέρονται. Αν είναι μικρή αυτή που έχει το power bank ενδεχομένως να συναντήσεις το θέμα που λες. Αν είναι κανένα μεγάλο, άνω των 5000mAh τότε και να χάσει κάτι, δε θα σου κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα. Είχα πάρει ένα φθηνό από το eBay στα 2600mAh που είναι για θα μπάζα. Δεν έχει κανένα διακόπτη για ενεργοποίηση αλλά έχει λαμπάκι που όταν φορτίσει παραμένει ανοιχτό. Σε 2 μέρες έχει αδειάσει από το λαμπάκι..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...