Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πείτε άλλοι κάτοχοι σε θέμα μπαταρίας τι παίζει. Ο Θοδωρής έβγαλε πολύ καλά νούμερα
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για πείτε άλλοι κάτοχοι σε θέμα μπαταρίας τι παίζει. Ο Θοδωρής έβγαλε πολύ καλά νούμερα

 

 

Όταν θα το φορτώσω και δω βίντεο θα ξαναπώ αλλά πιστεύω θα πέσει λίγο. Θα δούμε. Θέλει πόλους συμβιβασμούς πάντως. Σκεφτείτε το καλά. Εγώ ξαναειχα iPhone και τα ήξερα.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ημέρα χρήση είδα την τεράστια διαφορά μεταξύ του iOS και του android.

Στο iPhone ανοίγω τα πάντα και ειναι οκά εκεί δεν ξανά φορτώνει τίποτα. Παρολαυτα δεν καίει μπαταρία.

Έβγαλα 6,5 ώρες χρήση σε 19 αναμονή με μια ώρα κλήσεις άρα 5,5 ώρες οθόνη μόνο με 3G και data. Μόνο όμως. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτά που λένε για την μπαταρία. Περίμενα να βγάζω τρεις ώρες.

Βέβαια δεν είδα βίντεο. Η χρήση ήταν browsing,tapatalk , viber, και πολλές ρυθμίσεις. Ψάξιμο στο App Store κτλ.

Γενικά δεν κολαει πουθενά ότι και να ανοίξω.

Βέβαια μου λείπει ήδη το otg αυτά για αρχή. Επίσης έχω ένα θέμα και δεν ξέρω αν το κάνει σε όλους. Όταν είχα 15% μπαταρία και μιλούσα στο τηλέφωνο έκλεινε το 3G αν αυτό γίνεται από μόνο του ειναι fail για εμένα. Το βράδυ έχασα 5% με 8.4 iOS.

 

Τα είπες πολυ ωραια και συμφωνώ. Αν και προτιμώ το iOS θα πρέπει να πω πως δεν έχουμε ολοι τις ίδιες ανάγκες. Και το νοτε ειναι απο τις καλύτερες συσκευές.

Όσον αφορά την μπαταρία είχαμε παλιότερα και θέματα μπαταρίας με την 7 στο 5S αλλα τωρα στο 6αρι το θέμα έγινε πολυ χειρότερο. Είχα την 8.3 αρκετό καιρό και ειδα μεγάλη διαφορά με την 8.4. Εγώ προσωπικά δεν πειράζω toggles κλπ και δεν έχω καλο σήμα αλλα έχω την αίσθηση πως με την νέα αναβάθμιση έπεσε αρκετά. Κρίμα.

Περιμένουμε τωρα λογικά την 8.4.1 ή την 9 μια και εξω.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου όμως. Αυτό που μιλώ στο τηλέφωνο και κλείνει τα data τι ειναι ; Υπάρχει ρύθμιση ή ειναι στοκ ;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Τα είπες πολυ ωραια και συμφωνώ. Αν και προτιμώ το iOS θα πρέπει να πω πως δεν έχουμε ολοι τις ίδιες ανάγκες. Και το νοτε ειναι απο τις καλύτερες συσκευές.

Όσον αφορά την μπαταρία είχαμε παλιότερα και θέματα μπαταρίας με την 7 στο 5S αλλα τωρα στο 6αρι το θέμα έγινε πολυ χειρότερο. Είχα την 8.3 αρκετό καιρό και ειδα μεγάλη διαφορά με την 8.4. Εγώ προσωπικά δεν πειράζω toggles κλπ και δεν έχω καλο σήμα αλλα έχω την αίσθηση πως με την νέα αναβάθμιση έπεσε αρκετά. Κρίμα.

Περιμένουμε τωρα λογικά την 8.4.1 ή την 9 μια και εξω.

Σωστό. Δεν υπάρχει τίποτα τέλειο και πάντα συμβιβαζομαστε με αυτό που είναι πιο κοντά στις προτιμήσεις μας.

 

@tpal Θοδωρή περίμενε λίγο καιρό και θα δεις ότι στην διάρκεια της μέρας, μετά από χρήση αρκετών εφαρμογών, δεν θα είναι όλα εκεί μόλις επιστρέφεις. Γυρνοντας στην εφαρμογή θα βλέπεις στιγμιαία την εικόνα που άφησες και η εφαρμογή θα κάνει όχι απλό refresh αλλά εκκίνηση από την αρχή.

Πράγμα φυσιολογικό για κάθε λειτουργικό. Θα δεις επίσης επιβράδυνση στους χρόνους ανοίγματος των εφαρμογών σε σχέση μετά από επανεκκίνηση της συσκευής.

 

Μετά είναι γνωστό ότι στα iPhone o χρόνος χρήσης δεν έχει σχέση με την χρόνο οθόνης. Μετράται και η χρήση που γίνεται από διάφορες λειτουργίες που τρέχουν διεργασίες ακόμα και με κλειστή οθόνη.

Την αυτονομία θα την μετρήσεις εμπειρικά μόλις στήσεις την συσκευή σου ακριβώς όπως την προηγούμενη και σε ανύποπτο χρόνο πχ μια μέρα που θα κάνεις ότι έκανες πάντα.

 

Παρόμοιες συζητήσεις κάναμε πάντοτε. Και πέρυσι τέτοια εποχή τα ίδια λέγαμε στο thread του 5s. Εγώ όμως που είχα παράλληλα το Μ8 αν έπαιρνα το iPhone μαζί μου, στις 7 έπρεπε να φορτίσει. Το Μ8 στις 1 την νύχτα. Δεν λέω καν για το One Plus one που έβγαζε 2 μέρες.

Νομίζω έπρεπε να πας στο 6plus. Αυτό μάλιστα είναι το Νο1 σε αυτονομία και πολύ πιο κοντά στο Note.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ. Θα δω διαφορά μόλις το γεμίσω.

Τώρα δεν γίνεται εδω που βρίσκομαι.

Δεν πήγα σε plus γιατί είχα το note για μεγάλο και δεν ήθελα άλλο τηλέφωνο σε αυτές τις ίντσες πέρα από το note. Επίσης έγινε πολύ καλό deal και τσίμπησα το 6αρι όποτε λέω γιατί να μην το δοκιμάσω.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εμένα πάλι με εξέπληξε ευχάριστα η μπαταρία.Πολλές φορές το φορτίζω στο τέλος του δεύτερου 24ωρου,με data ανοιχτά και wi-fi γραφείο σπίτι.Παιχνίδια βέβαια δεν παίζω,αλλά με ακριβώς την ίδια χρήση όπως στο G3 μέρα με νύχτα υπερ του 6.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ημέρα χρήση είδα την τεράστια διαφορά μεταξύ του iOS και του android.

Στο iPhone ανοίγω τα πάντα και ειναι οκά εκεί δεν ξανά φορτώνει τίποτα. Παρολαυτα δεν καίει μπαταρία.

Έβγαλα 6,5 ώρες χρήση σε 19 αναμονή με μια ώρα κλήσεις άρα 5,5 ώρες οθόνη μόνο με 3G και data. Μόνο όμως. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτά που λένε για την μπαταρία. Περίμενα να βγάζω τρεις ώρες.

Βέβαια δεν είδα βίντεο. Η χρήση ήταν browsing,tapatalk , viber, και πολλές ρυθμίσεις. Ψάξιμο στο App Store κτλ.

Γενικά δεν κολαει πουθενά ότι και να ανοίξω.

Βέβαια μου λείπει ήδη το otg αυτά για αρχή. Επίσης έχω ένα θέμα και δεν ξέρω αν το κάνει σε όλους. Όταν είχα 15% μπαταρία και μιλούσα στο τηλέφωνο έκλεινε το 3G αν αυτό γίνεται από μόνο του ειναι fail για εμένα. Το βράδυ έχασα 5% με 8.4 iOS.

 

Η χρήση που βλέπεις δεν είναι μόνο οθόνη είναι ακόμα και η background ανανέωση εφαρμογών.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που βλέπεις δεν είναι μόνο οθόνη είναι ακόμα και η background ανανέωση εφαρμογών.

 

Η χρήση ειναι η χρήση που το κανεις. Μην μπερδεύεστε με το android. Δεν σημαίνει ότι ο τρόπος που τα δείχνει ειναι απόλυτα σωστός. Ειδικά στην 5 και μετα. Παρεξηγημένη έννοια το να κολλάμε στην ένδειξη των ωρών που μας βγάζει η οθόνη μια και κάλλιστα μπορεί να ειναι ανοικτή και να μην κανεις τιποτα. Εξάλλου αλλο ανοιξτη οθόνη στο σημειωματάριο και αλλο σε παιχνίδι.

Το είχα γράψει και στο επίσημο του note 3 όπου απορούσα με κάποιους που είχαν αυτονομία διπλάσια απο την δικιά μου ( με στοκ 5 έβγαζα βαριά 3 ώρες οθόνη. )

 

Άρα καλο θα ειναι να μην κολλάμε και να συγκρίνουμε ίδιες καταστάσεις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα το έχω γράψει 3 φορές.

 

Δηλαδή το ότι παίζει μουσική με κλειστή οθόνη δεν σημαίνει πως ειναι σε χρήση η συσκευή; Δεν θα έπρεπε να βλέπουμε και αλλα ποσοστά; Απλά λόγω του ότι τρώει περισσότερο η οθόνη καταλήγουμε να το έχουμε ως μέτρο σύγκρισης κακώς κατα την γνώμη μου. Ειναι μεν μια ένδειξη αλλα οχι συγκρίσιμη. Και σαφώς δεν ειναι το ιδιο με το iPhone. Ωστόσο πιστεύω πως μια χαρα μπορούμε να συγκρίνουμε iPhone μεταξύ τους. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν φοβερά προγράμματα που δείχνουν τα πάντα αλλα απαιτούν jb

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Χρονια χρηστης wp θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.. Διαβασα οτι με το ios 8 πλεον μπορεις να επεμβεις στις ρυθμισεις καμερας οπως iso, κλειστρο καμερας ,ισορροπία λευκου κτλ.... Εχει δοκιμασει καποιον απο εσας καποια εφαρμογη που τα προσφερει ολα αυτα?

 

 

Εγώ τη Slow Shutter δοκίμασα και είχε πολύ φάση. Βγάζει φωτογραφίες long exposure υποτίθεται (από αυτό εδώ το φόρουμ έμαθα για αυτές) και κάνει δουλίτσα. Υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που κάνουν τέτοιες δουλειές.

 

Να και μια φωτό με λίγο "παγωμένα" νερά:

[ATTACH]63469[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που βλέπεις δεν είναι μόνο οθόνη είναι ακόμα και η background ανανέωση εφαρμογών.

 

 

Το ξερω το αναφέραμε κιόλας. 4 χρόνια είχα και όπως λένε τα παιδιά δεν έβλεπα στατιστικά γιαυτο το λόγο.

 

@fade2black παργα η φωτό ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ εντελώς ξαφνικά η συσκευή μου έχασε το σήμα και είχε συνεχώς την ένδειξη Αναζήτηση... Έκανα επανεκκίνηση, άνοιγμα-κλείσιμο, επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αλλά δεν μπορεί να βρει σήμα. Δοκίμασα και άλλη κάρτα sim να δω μήπως φταίει η δικιά μου καθώς και την δική μου sim σε άλλη συσκευή και δούλευε κανονικά. Άρα είναι 100% πρόβλημα της συσκευής μου. Η συσκευή φοράει την έκδοση 8.3. Να προσπαθήσω αναβάθμιση και setup as new ή είναι άδικος κόπος και πρόκειται για hardware βλάβη και θέλει κατευθείαν service;

 

Δεν έχει να χάσεις κάτι κάνοντας restore Γιώργο. Δοκίμασε ένα και ελπίζω να φτιάξει και να μην είναι θέμα hardware.

 

Τελικά δεν ήταν hardware πρόβλημα όπως φοβόμουν. Έκανα αναβάθμιση στην 8.4 μέσω iTunes, restore και στήσιμο από την αρχή και αμέσως μου είδε την sim και βρήκε σήμα cosmote. Το περίεργο είναι ότι όταν είχα βγάλει την sim για να την βάλω σε άλλη συσκευή ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις, το 6άρι δεν έβλεπε καν ότι λείπει η sim αλλά είχε κολλήσει το Αναζήτησή... στο πάνω μέρος της οθόνης. Άγνωστο πως προκλήθηκε το πρόβλημα. Τέλος καλό όλα καλά, λοιπόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν hardware πρόβλημα όπως φοβόμουν. Έκανα αναβάθμιση στην 8.4 μέσω iTunes, restore και στήσιμο από την αρχή και αμέσως μου είδε την sim και βρήκε σήμα cosmote. Το περίεργο είναι ότι όταν είχα βγάλει την sim για να την βάλω σε άλλη συσκευή ώστε να μπορώ να κάνω κλήσεις, το 6άρι δεν έβλεπε καν ότι λείπει η sim αλλά είχε κολλήσει το Αναζήτησή... στο πάνω μέρος της οθόνης. Άγνωστο πως προκλήθηκε το πρόβλημα. Τέλος καλό όλα καλά, λοιπόν. :)

Μήπως είχε χασει Την ώρα? Hard reset είχες κάνει? Αν Δεν Ήταν κανένα Από τα Δύο Πολύ πιθανόν να είναι basebnd chip, Και απλός λόγο θερμοκρασίων κατά το restore επανήλθε προσωρινά

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια ημέρα χρήση είδα την τεράστια διαφορά μεταξύ του iOS και του android.

Στο iPhone ανοίγω τα πάντα και ειναι οκά εκεί δεν ξανά φορτώνει τίποτα. Παρολαυτα δεν καίει μπαταρία.

Έβγαλα 6,5 ώρες χρήση σε 19 αναμονή με μια ώρα κλήσεις άρα 5,5 ώρες οθόνη μόνο με 3G και data. Μόνο όμως. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτά που λένε για την μπαταρία. Περίμενα να βγάζω τρεις ώρες.

Βέβαια δεν είδα βίντεο. Η χρήση ήταν browsing,tapatalk , viber, και πολλές ρυθμίσεις. Ψάξιμο στο App Store κτλ.

Γενικά δεν κολαει πουθενά ότι και να ανοίξω.

Βέβαια μου λείπει ήδη το otg αυτά για αρχή. Επίσης έχω ένα θέμα και δεν ξέρω αν το κάνει σε όλους. Όταν είχα 15% μπαταρία και μιλούσα στο τηλέφωνο έκλεινε το 3G αν αυτό γίνεται από μόνο του ειναι fail για εμένα. Το βράδυ έχασα 5% με 8.4 iOS.

 

Εχει εδω μια λυση για OTG

http://www.sandisk.com/products/mobile-flash-drives/ixpand/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση ειναι η χρήση που το κανεις. Μην μπερδεύεστε με το android. Δεν σημαίνει ότι ο τρόπος που τα δείχνει ειναι απόλυτα σωστός. Ειδικά στην 5 και μετα. Παρεξηγημένη έννοια το να κολλάμε στην ένδειξη των ωρών που μας βγάζει η οθόνη μια και κάλλιστα μπορεί να ειναι ανοικτή και να μην κανεις τιποτα. Εξάλλου αλλο ανοιξτη οθόνη στο σημειωματάριο και αλλο σε παιχνίδι.

Το είχα γράψει και στο επίσημο του note 3 όπου απορούσα με κάποιους που είχαν αυτονομία διπλάσια απο την δικιά μου ( με στοκ 5 έβγαζα βαριά 3 ώρες οθόνη. )

 

Άρα καλο θα ειναι να μην κολλάμε και να συγκρίνουμε ίδιες καταστάσεις. Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα το έχω γράψει 3 φορές.

 

Δηλαδή το ότι παίζει μουσική με κλειστή οθόνη δεν σημαίνει πως ειναι σε χρήση η συσκευή; Δεν θα έπρεπε να βλέπουμε και αλλα ποσοστά; Απλά λόγω του ότι τρώει περισσότερο η οθόνη καταλήγουμε να το έχουμε ως μέτρο σύγκρισης κακώς κατα την γνώμη μου. Ειναι μεν μια ένδειξη αλλα οχι συγκρίσιμη. Και σαφώς δεν ειναι το ιδιο με το iPhone. Ωστόσο πιστεύω πως μια χαρα μπορούμε να συγκρίνουμε iPhone μεταξύ τους. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν φοβερά προγράμματα που δείχνουν τα πάντα αλλα απαιτούν jb

 

Δεν σχολιάζω αν είναι σωστός ή όχι ο τρόπος μέτρησης (ίσως και να είναι). Απλά το ανέφερα για λόγους σαφήνειας. Το jb για μένα είναι μονόδρομος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιάζω αν είναι σωστός ή όχι ο τρόπος μέτρησης (ίσως και να είναι). Απλά το ανέφερα για λόγους σαφήνειας. Το jb για μένα είναι μονόδρομος.

 

Αποσαφηνιζω γιατί πολύς κόσμος το αναφέρει σαν δικαιολογία για λάθος μέτρηση του iPhone. Δεν ειναι λαθος απλά διαφορετικός ο τρόπος που τα παρουσιάζει.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με την 8.4

 

Πριν την αναβάθμιση από 8.3 ή μπαταρία το βράδυ όλο έπεφτε 3-4% τώρα με την 8.4 χάνει 12-15%

 

Τι να κάνω για να στρώσει πάλι;

 

Καμια λυση με την 8.4 δυστυχως. Ελπιζω να την αναβαθμισουν συντομα! Προσωπικα πηγα στην 9 beta 2 που χανει 1-2% ολη νυχτα :rotfl:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω μια λυση για OTG

 

http://www.sandisk.com/products/mobile-flash-drives/ixpand/

 

 

Αυτο θέλει jailbreak?

 

Εμένα χάνει σε αναμονή το βράδυ 5% είμαι ψυχακιας με την μπαταρια και μου κακοφαίνεται.

Σήμερα όμως από 7 το πρωί μέχρι τώρα είμαι με αρκετό λιώσιμο στο 75% και μόνο 3G data. Μια χαρά τα πάει Αν με βγάζει μια ημέρα άνετα. Όπως το note δηλαδή.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ακόμα μια ερώτηση.

Από γυαλί τι έχετε Αν έχετε. Λόγο της κατάστασης θα επιλέξω κάτι από Σκρουτζ. Είδα της x one. Λένε τίποτα αυτά ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ακόμα μια ερώτηση.

Από γυαλί τι έχετε Αν έχετε. Λόγο της κατάστασης θα επιλέξω κάτι από Σκρουτζ. Είδα της x one. Λένε τίποτα αυτά ;

 

Τιποτα απολύτως. Κάθε μέρα στην τσέπη μόνο με την original θήκη της apple.

Δεν παθαίνει τιποτα το γυαλί.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Καμια λυση με την 8.4 δυστυχως. Ελπιζω να την αναβαθμισουν συντομα! Προσωπικα πηγα στην 9 beta 2 που χανει 1-2% ολη νυχτα :rotfl:

 

Ώστε είναι πρόβλημα της rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι εφαρμογές για φιοτογραφιε με long exposure γιατι δεν έχουν παραπάνω απο 1 με 2 δευτερόλεπτα άνοιγμα κλειστού ;υπαρχει καμια εφαρμογή με καλύτερες ρυθμίσεις ;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε χασει Την ώρα? Hard reset είχες κάνει? Αν Δεν Ήταν κανένα Από τα Δύο Πολύ πιθανόν να είναι basebnd chip, Και απλός λόγο θερμοκρασίων κατά το restore επανήλθε προσωρινά

 

Η ώρα δεν χάθηκε. Hard reset έκανα χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο μετά από restore και setup as new device μπόρεσε να επικοινωνήσει με την κάρτα sim. Εννοείς ότι μπορεί να εμφανιστεί πάλι αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα δεν χάθηκε. Hard reset έκανα χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο μετά από restore και setup as new device μπόρεσε να επικοινωνήσει με την κάρτα sim. Εννοείς ότι μπορεί να εμφανιστεί πάλι αυτό το πρόβλημα;

 

Εντάξει αφού λύθηκε το πρόβλημα μην το ψάχνεις δούλεψε την συσκευή σου να την ευχαριστηθείς. Κάποιο κόλλημα είχε φάει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...