Jump to content

Honor 3C 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άψογος ο petrosdim , thanks για την βοήθεια

Ναι ΟΚ το έχω βάλει παραγγελία από το πρωί , έφερα αυτό με τα 2gb.

Επικοινώνησα μαζί τους με την Selina , όλα μια χαρά με εξυπηρέτησε και τσίμπησα και ένα coupon 5$.

Κάνω Πέτρο μου αγορές από το εξωτερικό από παλιά άπλα δεν ήξερα το μαγαζί.

To έβαλα με sgpost άλλα έχει και με ΕΜS και αν δεις σαν free εχει και μια Ολλανδική.

Τελικά root γίνετε ?

Ρώτησα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται , εγώ βασικά θέλω να μπορώ να βγάλω τις κινεζοεφαρμογες και να βάλω και το greenify.

:wink:

Edited by dankannn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άψογος ο petrosdim , thanks για την βοήθεια

Ναι ΟΚ το έχω βάλει παραγγελία από το πρωί , έφερα αυτό με τα 2gb.

Επικοινώνησα μαζί τους με την Selina , όλα μια χαρά με εξυπηρέτησε και τσίμπησα και ένα coupon 5$.

Κάνω Πέτρο μου αγορές από το εξωτερικό από παλιά άπλα δεν ήξερα το μαγαζί.

To έβαλα με sgpost άλλα έχει και με ΕΜS και αν δεις σαν free εχει και μια Ολλανδική.

Τελικά root γίνετε ?

Ρώτησα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται , εγώ βασικά θέλω να μπορώ να βγάλω τις κινεζοεφαρμογες και να βάλω και το greenify.

:wink:

 

Έχω την εντύπωση ότι με την Singpost, τα πράγματα έρχονται λιγάκι πιο γρήγορα και με την "ασφάλεια" των Ελληνικών Ταχυδρομείων, που ενδιαφέρει τους αγοραστές προϊόντων από την Κίνα. Με την EMS, δεν γνωρίζω αν μεσολαβεί στην Ελλάδα ιδιωτική μεταφορική εταιρία, με ότι αυτό συνεπάγεται. Η Ολλανδική, νομίζω και αυτή χρησιμοποιεί τα ΕΛΤΑ.

Μέχρι στιγμής δεν χρειάστηκε να κάνω προσπάθεια για root, πρέπει να γίνεται, αλλά για περισσότερα δες το νήμα του HUAWEI HONOR 3C.

Τις κινεζοεφαρμογές, απλά τις βάζεις μέσα σε ένα φάκελο όλες μαζί, φρόντισε να μην είναι ενεργές και δεν βλέπεις Κινέζικα. Δεν έκανα προσπάθεια για απεγκατάσταση αυτών. Τώρα κάποιες από αυτές θα σε ενοχλήσουν στο μέλλον με τις αναβαθμίσεις, απλά τις αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μπορώ να βγάλω τις κινεζοεφαρμογες

Οι περισσότερες αφαιρούνται δίχως να έχεις δικαιώματα root. Μένουν πολύ λίγες, όπως το Κινέζικο κατάστημα της Huawei (το οποίο μου άρεσε επειδή δεν θέλει λογαριασμό).

 

Γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσαμε να πάρουμε το πληκτρολόγιο και να το εγκαταστήσουμε σε άλλο κινητό;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει μία microSIM.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα, καλες γιορτες σ' ολους!

Σημερα, παρελαβα για λογαριασμο φιλης, το Honor 3C 4G (H30-L02), απο δευτερο χερι. Το τηλεφωνο, φορα την εκδοση V100R001CHNC17B928, την οποια απ' οτι διαβασα σε προηγουμενο post, φοραει και το τηλεφωνο του συμφορουμιτη hyb.

Γνωριζει καποιος, αν υπαρχει νεοτερη εκδοση λογισμικου? Αν ναι, ποιος ειναι ο τροπος να την περασω? Προσπαθησα να περασω την B256, τοσο μεσω local update, οσο και μεσω HiSuite, αλλα δεν τα καταφερα!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα παιξα, μπερδευτηκα με τα TDE και LTE. Εγω το θελω για το 3g, θα παιζει Ελλαδα το 3g τους απο το vickmall? γιατι βλεπω γραφει κατι Band

 

3G:UMTS 900/2100MHz

Τι ειναι αυτο;

Εγω ηξερα το wcdma οτι ειναι το 3G για την Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα παιξα, μπερδευτηκα με τα TDE και LTE. Εγω το θελω για το 3g, θα παιζει Ελλαδα το 3g τους απο το vickmall? γιατι βλεπω γραφει κατι Band

 

3G:UMTS 900/2100MHz

Τι ειναι αυτο;

Εγω ηξερα το wcdma οτι ειναι το 3G για την Ελλαδα.

 

Μην αγχώνεσαι, αν επιλέξεις το μοντέλο που αναφέρουν όλοι εδώ, δηλαδή HUAWEI HONOR 3C 4G FDD-LTE (H30-L02) 2GB RAM/ 16GB, που σήμερα από ότι είδα το ανέβασαν την τιμή του κατά 5$ (194.99$ στο vickmall, φαίνεται έχει μεγάλη ζήτηση!!!, to minideal το κρατάει ακόμη στα 189.99$), θα είσαι έτοιμος για χρήση και του 2G, 3G αλλά και του 4G LTE, τόσο για χρήση στην Ελλάδα όσο και για την υπόλοιπη Ευρώπη.

Οι αναφερόμενες συχνότητες που αναγράφονται, είναι για να γνωρίζει ο υποψήφιος αγοραστής σε ποιες χώρες μπορεί να χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Βέβαια, πρωταρχικά θα πρέπει να γνωρίζει o υποψήφιος αγοραστής τις συχνότητες λειτουργίας της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας με την οποία έχει σύνδεση, ή εκεί όπου προτίθεται να το χρησιμοποιήσει.

Σε προγενέστερα post, υπάρχουν σχετικές αναφορές με τα FDD-LTE, TD-LTE, 4G, BAND, συχνότητες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και της γυναίκας μου σήμερα. Για να πω την αλήθεια εντυπωσιάστηκα! Άριστο!

Ερωτήσεις τώρα. Root γίνεται με τον ίδιο τρόπο του 3C; Κάτι κινέζικα που δείχνει στην οθόνη κλειδώματος κάτω κάτω, φεύγουν με κάποιο τρόπο;

EMUI 3 δεν έχει βγει ακόμα; Όλοι στο 2.3 είμαστε; Το WO που βγάζει στο αρχικο animation μόλις ανοίξει τι σημαίνει; Φεύγει με κάποιο τρόπο;

Αυτά για αρχή!

Edited by Georgema
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήρατε με την V100R001CHNC17B928, μπορείτε να ρωτήσετε το κατάστημα αν είναι custom ή εργοστασιακή; Δεν βρίσκω αναφορά σε αυτήν πουθενά πλην του myPhone.

 

Με την ευκαιρία, τα L01 και L02 πήραν αναβάθμιση σε έκδοση Β256.

Αυτή προσφέρει το νέο γραφικό περιβάλλον της Huawei, το EMUI 3, αλλά και βελτιωμένες επιδόσεις.

Το L01M δεν πήρε αναβάθμιση όπως τα αδελφάκια του, πάλι...

 

 

Ξέχασα να πω ότι αν δεν εμφανίζεται η αναβάθμιση στο κινητό σας ή στο HiSuite, μπορείτε να την κατεβάσετε από την επίσημη σελίδα λήψεων της Huawei Κίνας.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα S/N του κινητού.

Ενώ μέσα από το σύστημα του κινητού εμφανίζεται S/N της μορφής: BY2RSS146T...... στο κουτί του έχει τυπωμένο άλλο αριθμό της μορφής: W9NBY14708...... (σύνολο 16 χαρακτήρες). Το IMEI είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις, στο κουτί και στο κινητό.

Αυτό παρατηρήθηκε σε δύο κινητά, αγορασμένα από το ίδιο κατάστημα VICKMALL και κοντά σε ημερομηνίες το ένα με το άλλο, με αλλαγή μόνο στα τελευταία 4 ψηφία.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

1g rom kai 8g ram το εχει σε καλη τιμη στο vick 155$

Για τη διαφορά των χρημάτων, ανάμεσα στο μοντέλο με το 1GB RAM και τα 2GB RAM, έχω την εντύπωση ότι αξίζει τα χρήματα η διαφορά του 1GB. Ήδη με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν, αρκετά μεγάλο μέρος του 1GB αναλώνεται. Αν βάλει κάποιος και άλλες πιο απαιτητικές εφαρμογές σε χρήση, μετά το κινητό θα "κουράζεται". Για πολύ απλή χρήση, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Νομίζω αν δεν κάνω λάθος, ότι οι περισσότεροι έχουν το μοντέλο με τα 2GB RAM και δεν υπάρχει παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει καποιος την αναβαθμιση σε emui 3.0 που βγηκε? καπου διαβασα οτι εχει κάποια θέματα π.χ μη συμβατοτητα με κάποιες εφαρμογες και μη σωστη λειτουργία του macro της κάμερας...και αμα έχει τίποτα τέτοια bugs αντε να ξαναγυρίσεις στο 2.3, που μια χαρα δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με τα S/N του κινητού.

Ενώ μέσα από το σύστημα του κινητού εμφανίζεται S/N της μορφής: BY2RSS146T...... στο κουτί του έχει τυπωμένο άλλο αριθμό της μορφής: W9NBY14708...... (σύνολο 16 χαρακτήρες). Το IMEI είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις, στο κουτί και στο κινητό.

Αυτό παρατηρήθηκε σε δύο κινητά, αγορασμένα από το ίδιο κατάστημα VICKMALL και κοντά σε ημερομηνίες το ένα με το άλλο, με αλλαγή μόνο στα τελευταία 4 ψηφία.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

 

δωσε οδηγιες να το ψαξω...τι ειναι το S/N και που το βλεπω?....εννοεις το serial number?

 

πισω απο τη μπαταρια αλλα και στο κουτι απο εξω εχω τον ιδιο 16ψηφιο WB9NBY ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ.....μεσα στο συστημα που παω να το δω?

Edited by masonas
Link to comment
Share on other sites

δωσε οδηγιες να το ψαξω...τι ειναι το S/N και που το βλεπω?....εννοεις το serial number?

 

πισω απο τη μπαταρια αλλα και στο κουτι απο εξω εχω τον ιδιο 16ψηφιο WB9NBY ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ.....μεσα στο συστημα που παω να το δω?

 

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

 

Ο σειριακός αριθμός της συσκευής αναγράφεται στο κουτί και μέσα στο τηλέφωνο, πίσω από την μπαταρία. Μαζί επίσης αναγράφεται και το IMEI.

Στην περίπτωσή μου και στα δύο τηλέφωνα, ο σειριακός αριθμός της συσκευής, ή αλλιώς S/N, αυτός που αναγράφεται στο τηλέφωνο είναι ο ίδιος με αυτόν που είναι γραμμένος επάνω στο κουτί και είναι της σειράς: W9NBY1470800.....

Η διαφορά είναι ότι δεν είναι ο ίδιος με τον αναγραφόμενο μέσα από το menu και τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου.

Για να τον βρείς πρέπει να ανατρέξεις στο menu του τηλεφώνου και συγκεκριμένα:

1) Αγγλικό menu: Settings, All, About phone (τελευταίο πεδίο), Status (Τρίτο πεδίο από το τέλος), Serial Number (δεύτερο από το τέλος) και το επιλέξεις, τότε θα σου εμφανίσει το serial number του τηλεφώνου. Στην περίπτωση μου, εδώ αναγράφει άλλο S/N της μορφής BY2RSS146T10....

2) Ελληνικό menu: Ρυθμίσεις, Ολα, Σχετικά με το τηλέφωνο, Κατάσταση, Σειριακός Αριθμός.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

 

Ο σειριακός αριθμός της συσκευής αναγράφεται στο κουτί και μέσα στο τηλέφωνο, πίσω από την μπαταρία. Μαζί επίσης αναγράφεται και το IMEI.

Στην περίπτωσή μου και στα δύο τηλέφωνα, ο σειριακός αριθμός της συσκευής, ή αλλιώς S/N, αυτός που αναγράφεται στο τηλέφωνο είναι ο ίδιος με αυτόν που είναι γραμμένος επάνω στο κουτί και είναι της σειράς: W9NBY1470800.....

Η διαφορά είναι ότι δεν είναι ο ίδιος με τον αναγραφόμενο μέσα από το menu και τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου.

Για να τον βρείς πρέπει να ανατρέξεις στο menu του τηλεφώνου και συγκεκριμένα:

1) Αγγλικό menu: Settings, All, About phone (τελευταίο πεδίο), Status (Τρίτο πεδίο από το τέλος), Serial Number (δεύτερο από το τέλος) και το επιλέξεις, τότε θα σου εμφανίσει το serial number του τηλεφώνου. Στην περίπτωση μου, εδώ αναγράφει άλλο S/N της μορφής BY2RSS146T10....

2) Ελληνικό menu: Ρυθμίσεις, Ολα, Σχετικά με το τηλέφωνο, Κατάσταση, Σειριακός Αριθμός.

Ευχαριστώ

 

 

και σε μενα μεσα στο τηλ ειναι της μορφης by2rss κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο αδερφος μου θελει να το παρει τωρα τις γιορτες απο εδω https://central-shop.eu/index.php?route=product/product&product_id=3738 ξερουμε αν εχει προβλημα με το LTE αυτο το μοντελο ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια ο αδερφος μου θελει να το παρει τωρα τις γιορτες απο εδω https://central-shop.eu/index.php?route=product/product&product_id=3738 ξερουμε αν εχει προβλημα με το LTE αυτο το μοντελο ?

 

Αν ισχύει το TD-LTE που αναφέρει στα χαρακτηριστικά... όχι, δεν θα δουλεύει εδώ το 4G. Η συσκευή πρέπει να υποστηρίζει τα FDD-LTE δίκτυα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο αδερφος μου θελει να το παρει τωρα τις γιορτες απο εδω https://central-shop.eu/index.php?route=product/product&product_id=3738 ξερουμε αν εχει προβλημα με το LTE αυτο το μοντελο ?

 

Για την επιλογή του συγκεκριμένου τηλεφώνου έχει γίνει αναλυτική περιγραφή σε προηγούμενες σελίδες και την προσοχή που πρέπει να δώσει κάποιος για την αγορά του. Νομίζω αξίζει το κόπο να κοιτάξεις λιγάκι, να ενημερωθείς και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Από ότι βλέπω το κατάστημα είναι στην Αθήνα, τηλεφώνησε, ή επισκέπτεσαι αν είσαι από Αθήνα, το κατάστημα να μάθεις ακριβώς το μοντέλο που έχει προς πώληση.

Συγκεκριμένα, για να είναι αυτό με τη λειτουργία 4G/FDD-LTE, απλά στο κουτί από έξω θα πρέπει να γράφει το μοντέλο, H30-L02. Όμως επειδή αυτό το τηλέφωνο έχει κατασκευαστεί για χρήση στην Κίνα και υπάρχει εκεί το ίδιο μοντέλο με τα ίδια στοιχεία και τον ίδιο κωδικό τηλεφώνου, δηλαδή το κουτί γράφει από έξω:TD-LTE/WCDMA/GSM, αλλά με διαφορετικές συχνότητες για 4G/LTE, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την πραγματική λειτουργία του 4G για συμβατότητα στην Ελλάδα.

Στην περιγραφή και στις προδιαγραφές του καταστήματος, δεν αναφέρει συχνότητες για 4G/FDD-LTE, παρά μόνο ότι είναι TD/LTE. Τα τηλέφωνα που ήρθαν από την Κίνα και τα λειτουργούμε εδώ, όλα γράφουν από έξω αλλά και μέσα στο τηλέφωνο ότι είναι TD-LTE, όμως λειτουργούν με τα δίκτυα της Ελλάδας, δηλαδή είναι πρακτικά 4G/FDD-LTE. Αν όμως ή προμηθεύτρια εταιρία της Ελλάδας τα πήρε χωρίς την "είδική" τροποποίηση (πολύ πιθανόν μέσω software) που έκανε η εταιρία για να λειτουργήσει το τηλέφωνο και στην Ευρώπη, τότε απλά υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είναι συμβατό το 4G για την Ελλάδα, θα λειτουργεί βέβαια για το 3G.

Η απόφαση δική σου.

Ευχές

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Θελω να αγορασω το HUAWEI HONOR 3C, 2GB RAM για τον αδερφο μου.

Ψαχνω στα ελληνικα μαγαζια αλλα δεν υπαρχει.

Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα και φοβαμαι μην παραγγειλω κατι διαφορετικο, θα εκτιμουσα αν καποιος μπορει να με βοηθησει και να μου πει απο που μπορω να το παραγγειλω και τι να προσεξω.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Θελω να αγορασω το HUAWEI HONOR 3C, 2GB RAM για τον αδερφο μου.

Ψαχνω στα ελληνικα μαγαζια αλλα δεν υπαρχει.

Επειδη δεν γνωριζω πολλα απο κινητα και φοβαμαι μην παραγγειλω κατι διαφορετικο, θα εκτιμουσα αν καποιος μπορει να με βοηθησει και να μου πει απο που μπορω να το παραγγειλω και τι να προσεξω.

 

Ευχαριστω.

 

Αν διαβάσεις λίγες σελίδες πιο πίσω, έχουν συζητηθεί εκτενώς αυτά που ρωτάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την επιλογή του συγκεκριμένου τηλεφώνου έχει γίνει αναλυτική περιγραφή σε προηγούμενες σελίδες και την προσοχή που πρέπει να δώσει κάποιος για την αγορά του. Νομίζω αξίζει το κόπο να κοιτάξεις λιγάκι, να ενημερωθείς και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Από ότι βλέπω το κατάστημα είναι στην Αθήνα, τηλεφώνησε, ή επισκέπτεσαι αν είσαι από Αθήνα, το κατάστημα να μάθεις ακριβώς το μοντέλο που έχει προς πώληση.

Συγκεκριμένα, για να είναι αυτό με τη λειτουργία 4G/FDD-LTE, απλά στο κουτί από έξω θα πρέπει να γράφει το μοντέλο, H30-L02. Όμως επειδή αυτό το τηλέφωνο έχει κατασκευαστεί για χρήση στην Κίνα και υπάρχει εκεί το ίδιο μοντέλο με τα ίδια στοιχεία και τον ίδιο κωδικό τηλεφώνου, δηλαδή το κουτί γράφει από έξω:TD-LTE/WCDMA/GSM, αλλά με διαφορετικές συχνότητες για 4G/LTE, θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την πραγματική λειτουργία του 4G για συμβατότητα στην Ελλάδα.

Στην περιγραφή και στις προδιαγραφές του καταστήματος, δεν αναφέρει συχνότητες για 4G/FDD-LTE, παρά μόνο ότι είναι TD/LTE. Τα τηλέφωνα που ήρθαν από την Κίνα και τα λειτουργούμε εδώ, όλα γράφουν από έξω αλλά και μέσα στο τηλέφωνο ότι είναι TD-LTE, όμως λειτουργούν με τα δίκτυα της Ελλάδας, δηλαδή είναι πρακτικά 4G/FDD-LTE. Αν όμως ή προμηθεύτρια εταιρία της Ελλάδας τα πήρε χωρίς την "είδική" τροποποίηση (πολύ πιθανόν μέσω software) που έκανε η εταιρία για να λειτουργήσει το τηλέφωνο και στην Ευρώπη, τότε απλά υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είναι συμβατό το 4G για την Ελλάδα, θα λειτουργεί βέβαια για το 3G.

Η απόφαση δική σου.

Ευχές

 

Κατ αρχην ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβολες σου , ο λογος που κοιταω αυτο το κινητο ειναι γιατι ο αδερφος μου θελει να το κανει δωρο στην κοπελα του που εχει προβλημα ακοης και ειδα οτι το εν λογο μοντελο εχει πολυ καλες κριτικες σε αυτο τον τομεα.

 

Για να μην το ρισκαρω ομως εχεις κατι αλλο να προτινεις απο ελλαδα με τα ιδια λεφτα που να εχει υψηλο M/T (ιδανικα Μ4/Τ4) και να εχει τα ιδια σπεκ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...