Jump to content

Honor 3C 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ποια rom πρέπει να κατεβάσουμε για το H30-L02; Γιατί και στη σελίδα της EMUI δεν υπάρχει τίποτα.

Σήμερα έβαλα την 100R001CHNC17B151 σε ένα L02.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα έβαλα την 100R001CHNC17B151 σε ένα L02.

Καλημέρα,

talos_2002, ποιά ROM είχες περασμένη και την άλλαξες;

Είχες κάποιο πρόβλημα με την προηγούμενη;

Την πέρασες με OTA ή με Local update;

Είδες κάποια ουσιαστική διαφορά ή κάποια δυσλειτουργία με την νέα ROM;

Ρωτώ τα πιό πάνω γιατί έφθασαν τα τηλέφωνα στην Ελλάδα (δικό μου και φίλου, αναμένονται για παραλαβή στη Θεσσαλονίκη), ώστε να γνωρίζουμε ποιά ROM να χρησιμοποιήσουμε.

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

talos_2002, ποιά ROM είχες περασμένη και την άλλαξες;

Είχες κάποιο πρόβλημα με την προηγούμενη;

Την πέρασες με OTA ή με Local update;

Είδες κάποια ουσιαστική διαφορά ή κάποια δυσλειτουργία με την νέα ROM;

Ρωτώ τα πιό πάνω γιατί έφθασαν τα τηλέφωνα στην Ελλάδα (δικό μου και φίλου, αναμένονται για παραλαβή στη Θεσσαλονίκη), ώστε να γνωρίζουμε ποιά ROM να χρησιμοποιήσουμε.

Ευχαριστώ

 

 

Πες μας και από που να κατεβάσουμε γιατί στο emui. com δεν υπάρχει 3c 4g (H30 L02). Υπάρχει μόνο αυτό 荣耀3C移动4G版(H30-L01) και αυτό 荣耀3C移动4G版(H30-L01M). Επίσης είναι stable ή dev;

Edited by tasoseat
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και από που να κατεβάσουμε γιατί στο emui. com δεν υπάρχει 3c 4g (H30 L02). Υπάρχει μόνο αυτό 荣耀3C移动4G版(H30-L01) και αυτό 荣耀3C移动4G版(H30-L01M). Επίσης είναι stable ή dev;

Βεβαίως και υπάρχει

http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=66

(Επάνω/Κέντρο) Εχει και Developers (σήμερα Β253)开发版 και Stable (σήμερα Β151) 稳定版

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήρθε για μια γνωστή μου την Παρασκευή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο το δούλεψα, το έκανα για να έχει την νεότερη έκδοση με τις όποιες βελτιώσεις. Η αναβάθμιση έγινε με το πρόγραμμα της Huawei, το HiSuite. Δεν έδωσα σημασία ποιά ακριβώς είχε, ήταν η Β132 ή κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι σίγουρος αν το HiSuite είχε δει ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό, αλλά η εφαρμογή της συσκευής για ΟΤΑ αναβάθμιση δεν το έβλεπε, οπότε την είχα κατεβάσει από τους συνδέσμους που έδωσα σε αυτή αλλά και στην προηγούμενη σελίδα.

Για να την κατεβάσετε από τις σελίδες τις Huawei, χρησιμοποιήστε κάποιον downloader, αλλιώς θα έχει διακοπές και πολύ χαμηλή ταχύτητα η λήψη. Ελπίζω το HiSuite να βλέπει τις αναβαθμίσεις, αλλά και να τις κατεβάζει γρήγορα.

Κανένα πρόβλημα με την Β151, αλλά δεν θα δίσταζα να βάλω δοκιμαστικές της Huawei σε smartphone που δεν προορίζεται για επαγγελματική χρήση.

 

Προχθές έκανα την αναβάθμιση Β151 και σε ένα L01M. Η αναβάθμιση δεν πείραξε καμία ρύθμιση και αρχείο του χρήστη, οπότε δεν χρειάστηκε επαναφορά του backup τους.

 

Έχοντας το L01M με C00 και το L02 με C17 πρόσεξα ότι η 17 έχει πολύγλωσσο μενού και μπόλικες κινέζικες εφαρμογές, ενώ έχει πορτοκαλί λογότυπο στην εκκίνηση και ακούγεται ένας Κινέζος να λέει κάποιο σλόγκαν. Η 00 είναι πιο καθαρή, με λευκό «ήσυχο» λογότυπο του 4G LTE, αλλά δίχως πολύγλωσσο μενού.

Δεν είχα κάρτα με 4G για να τα συγκρίνω στο σήμα 4G.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχει

http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=66

(Επάνω/Κέντρο) Εχει και Developers (σήμερα Β253)开发版 και Stable (σήμερα Β151) 稳定版

 

Σ ευχαριστώπολύ, δεν το έβλεπα γιατι κοίταγα να γράφει L02.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήρθε για μια γνωστή μου την Παρασκευή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο το δούλεψα, το έκανα για να έχει την νεότερη έκδοση με τις όποιες βελτιώσεις. Η αναβάθμιση έγινε με το πρόγραμμα της Huawei, το HiSuite. Δεν έδωσα σημασία ποιά ακριβώς είχε, ήταν η Β132 ή κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι σίγουρος αν το HiSuite είχε δει ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό, αλλά η εφαρμογή της συσκευής για ΟΤΑ αναβάθμιση δεν το έβλεπε, οπότε την είχα κατεβάσει από τους συνδέσμους που έδωσα σε αυτή αλλά και στην προηγούμενη σελίδα.

Για να την κατεβάσετε από τις σελίδες τις Huawei, χρησιμοποιήστε κάποιον downloader, αλλιώς θα έχει διακοπές και πολύ χαμηλή ταχύτητα η λήψη. Ελπίζω το HiSuite να βλέπει τις αναβαθμίσεις, αλλά και να τις κατεβάζει γρήγορα.

Κανένα πρόβλημα με την Β151, αλλά δεν θα δίσταζα να βάλω δοκιμαστικές της Huawei σε smartphone που δεν προορίζεται για επαγγελματική χρήση.

 

Προχθές έκανα την αναβάθμιση Β151 και σε ένα L01M. Η αναβάθμιση δεν πείραξε καμία ρύθμιση και αρχείο του χρήστη, οπότε δεν χρειάστηκε επαναφορά του backup τους.

 

Έχοντας το L01M με C00 και το L02 με C17 πρόσεξα ότι η 17 έχει πολύγλωσσο μενού και μπόλικες κινέζικες εφαρμογές, ενώ έχει πορτοκαλί λογότυπο στην εκκίνηση και ακούγεται ένας Κινέζος να λέει κάποιο σλόγκαν. Η 00 είναι πιο καθαρή, με λευκό «ήσυχο» λογότυπο του 4G LTE, αλλά δίχως πολύγλωσσο μενού.

Δεν είχα κάρτα με 4G για να τα συγκρίνω στο σήμα 4G.

 

Ευχαριστώ πολύ τον talos_2002 για τις επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχει

http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=66

(Επάνω/Κέντρο) Εχει και Developers (σήμερα Β253)开发版 και Stable (σήμερα Β151) 稳定版

 

 

Ξέρεις αν η 151 και η 253 έχουν Ελληνικά; Και κάτι άλλο, αυτη γιατί λέει 100R001CHNC00B151 ενώ αυτή του asot λέει 100R001CHNC17B151. Ποιές είναι οι διαφορές;

Edited by tasoseat
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν η 151 και η 253 έχουν Ελληνικά; Και κάτι άλλο, αυτη γιατί λέει 100R001CHNC00B151 ενώ αυτή του asot λέει 100R001CHNC17B151. Ποιές είναι οι διαφορές;

Η 151 έχει σίγουρα, για την 253 (dev) δεν ξέρω...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε το δικο μου.....εκπληκτικα γρηγορα δεν το περιμενα να πω την αληθεια τοσο γρηγορα....12 εργασιμες μερες μόνο

 

θελω μια βοηθεια απο κατοχους του ιδιου κινητου.μεσα στο πακετο μουρθαν και 2 πραγματακια τα οποια δεν ξερω τι ειναι

 

http://s24.postimg.org/6t67lkiu9/DSC00007.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε το δικο μου.....εκπληκτικα γρηγορα δεν το περιμενα να πω την αληθεια τοσο γρηγορα....12 εργασιμες μερες μόνο

 

θελω μια βοηθεια απο κατοχους του ιδιου κινητου.μεσα στο πακετο μουρθαν και 2 πραγματακια τα οποια δεν ξερω τι ειναι

 

http://s24.postimg.org/6t67lkiu9/DSC00007.jpg

Καλομιλητο !

Το ένα είναι τάπα για την θύρα τον ακουστικών και το άλλο είναι για να βάζεις-στερεώνεις το τηλέφωνο πλάγια όταν πχ βλέπεις βίντεο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλομιλητο !

Το ένα είναι τάπα για την θύρα τον ακουστικών και το άλλο είναι για να βάζεις-στερεώνεις το τηλέφωνο πλάγια όταν πχ βλέπεις βίντεο.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση αν και την ταπα εκει την εβαλα αλλα ειναι χαλαρη και δεν εφαπτει 100%

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δουλευω το κινητο μια μερα και θελω να κανω μερικες ερωτησεις στους γνωστες και κατοχους του

 

1)οταν τραβαω φωτο και παω στην επεξεργασια της ολο το μενου ειναι στα κινεζικα και δεν βγαζω ακρη.υπαρχει καποιο κολπο να αλλαξει και να παει ελληνικα?(φιλος μου ειπε οτι ισως να μη μου βαλανε αυθεντικη ρομ και ειναι το μενου της φωτο στα κινεζικα.παιζει κατι τετοιο?)

 

2)επισης ξερει κανεις την ειναι ενα upadate που μου ηρθε με ονομασια emotion?να το κανω το upadate γιατι κατα τα αλλα ειναι στα κινεζικα και δεν ξερω τι ειναι?

 

3).υπαρχει τροπος να κανω τις κλησεις απλα σερνοντας την επαφη με το δακτυλο απο αριστερα προς τα δεξια οπως το ειχα και στο παλιο κινητο?

 

4)υπαρχουν καποια βηματα που πρεπει να κανω στην αρχη καποια updates πχ ή κατι αλλο χρησιμο πριν καλα καλα ξεκινησω το κινητο για την καλυτερη λειτουργια του κινητου.το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω τη γλωσσα απο αγγλικα που ηταν σε ελληνικα οταν ανοιξα το κινητο

 

ΠΕΤΡΟ αν εχεις λαβει το κινητο στειλε μου ενα πμ με το τηλ σου να μιλησουμε να τα πουμε λιγογια το κινητο και αν σου κανει και εσενα το ιδιο με το μενου της φωτογραφιας

Edited by masonas
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρος για την rom, μπορείς εύκολα να το αναβαθμίσεις μόνος σου. Απλώς κοίτα 1-2 σελίδες πίσω.

Emotion είναι το όνομα του γραφικού περιβάλλοντος της Huawei.

Με ποιά rom σου ήρθε;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Με την Η30-L02V100R001CHNC00B151 που έχω τώρα (το εκανα αυτόματη αναβάθμιση, νομίζω ειχε μια 138 πριν) το edit στις φωτογραφίες είναι κανονικά στα αγγλικα. Κλήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, γιατί έχει την μικρή SIM και έχω μεγάλη, πρέπει να την αλλάξω.

 

Του έχω βάλει Google Play γιατί δεν είχε απο το vickmall που το πήρα, αν και έλεγε ότι θα έχει. Πάρα πολύ ωραίο το κινητό παντως

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δουλευω το κινητο μια μερα και θελω να κανω μερικες ερωτησεις στους γνωστες και κατοχους του

 

1)οταν τραβαω φωτο και παω στην επεξεργασια της ολο το μενου ειναι στα κινεζικα και δεν βγαζω ακρη.υπαρχει καποιο κολπο να αλλαξει και να παει ελληνικα?(φιλος μου ειπε οτι ισως να μη μου βαλανε αυθεντικη ρομ και ειναι το μενου της φωτο στα κινεζικα.παιζει κατι τετοιο?)

 

2)επισης ξερει κανεις την ειναι ενα upadate που μου ηρθε με ονομασια emotion?να το κανω το upadate γιατι κατα τα αλλα ειναι στα κινεζικα και δεν ξερω τι ειναι?

 

3).υπαρχει τροπος να κανω τις κλησεις απλα σερνοντας την επαφη με το δακτυλο απο αριστερα προς τα δεξια οπως το ειχα και στο παλιο κινητο?

 

4)υπαρχουν καποια βηματα που πρεπει να κανω στην αρχη καποια updates πχ ή κατι αλλο χρησιμο πριν καλα καλα ξεκινησω το κινητο για την καλυτερη λειτουργια του κινητου.το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω τη γλωσσα απο αγγλικα που ηταν σε ελληνικα οταν ανοιξα το κινητο

 

ΠΕΤΡΟ αν εχεις λαβει το κινητο στειλε μου ενα πμ με το τηλ σου να μιλησουμε να τα πουμε λιγογια το κινητο και αν σου κανει και εσενα το ιδιο με το μενου της φωτογραφιας

 

Δύο τηλέφωνα από vickmall έφτασαν πριν από μιά-δύο μέρες. Και τα δύο ήρθαν με την ROM: H30-L02 V100R001CHNC17B134.

Μετά το άνοιγμα του τηλεφώνου και την αλλαγή της γλώσσας κλπ, μόλις συνδέθηκε με wifi, και ζητώντας αναβάθμιση, έκανε ΟΤΑ σε ROM: H30-L02 V100R001CHNC151.

Το ένα χρησιμοποιείται με ΑΓΓΛΙΚΗ και το άλλο με ΕΛΛΗΝΙΚΗ γλώσσα. Πρόβλημα με την κάμερα, που να δείχνει τις λειτουργίες της στα Κινέζικα δεν εμφανίστηκε. Κάποιες εφαρμογές που είναι στα κινέζικα μπορείς να τις καταργήσεις, ή φαντάζομαι να μπορείς να τις συγκεντρώσεις (ανενεργές εφαρμογές) σε κάποιο φάκελο, που ακόμα δεν το έχω κάνει.

 

Ερώτημα αν κάποιος έχει τοποθετήσει Nillkin tempered glass ή κάποιο άλλο παρόμοιο.

Διαπίστωσα ότι βγάζοντας το μοναδικό προστατευτικό film από το βασικό χοντρότερο tempered glass, για την τοποθέτηση του στην οθόνη, ή τρύπα για την μπροστινή κάμερα, βρίσκεται στην άλλη μεριά της οθόνης (αριστερά από το κεντρικό ηχείο). Στο κουτί φαίνεται να αναγράφεται το σωστό μοντέλο. Αντίθετα, όταν εφαρμόζει κάποιος το απλό προστατευτικό δωρεάν film, το οποίο έχει δύο προστατευτικά film, ένα μπροστά και ένα πίσω από αυτό που τοποθετείται στην οθόνη, εκεί υπάρχουν δύο τρύπες. Η μία για να αφήνει την κάμερα ελεύθερη (δεξιά του ηχείου) και άλλη για τον αισθητήρα (αριστερά του ηχείου). Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πετρο και εγω αυτη τη ROM εχω: H30-L02 V100R001CHNC17B134.

Μετά το άνοιγμα του τηλεφώνου και την αλλαγή της γλώσσας την οποια εκανα εγω χειροκινητα(δεν την εκανε αυτοματα δλδ οπως στο xiaomi του εργοδοτη μου.εμενα δεν μου εκανε αναβάθμιση ΟΤΑ σε ROM: H30-L02 V100R001CHNC151.Οσο για τα κινεζικα στην καμερα δεν λεω για τις βασικες λειτουργιες. Εννοω στην επεξεργασια της φωτο δλδ φιξ ματιων απο κοκκινα σε κανονικα κτλ κτλ).μου βγαζει κινεζικα.επισης οταν ανοιξες το κινητο σου εδωσε κατευθειαν αυτοματα την επιλογη γλωσσας ή πηγες και την αλλαξες εσυ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την Η30-L02V100R001CHNC00B151 που έχω τώρα (το εκανα αυτόματη αναβάθμιση, νομίζω ειχε μια 138 πριν) το edit στις φωτογραφίες είναι κανονικά στα αγγλικα. Κλήσεις δεν έχω κάνει ακόμα, γιατί έχει την μικρή SIM και έχω μεγάλη, πρέπει να την αλλάξω.

 

Του έχω βάλει Google Play γιατί δεν είχε απο το vickmall που το πήρα, αν και έλεγε ότι θα έχει. Πάρα πολύ ωραίο το κινητό παντως

 

 

για το google play που λες νομιζω αν δεν ζητησεις να στο κανουν Install που ειναι κατι σαν δωρα απο αυτους δεν στο κανουν.πρεπει να το ζητησεις δλδ οπως πρεπει να ζητησεις και το root αν το θελεις

Edited by masonas
Link to comment
Share on other sites

πετρο και εγω αυτη τη ROM εχω: H30-L02 V100R001CHNC17B134.

Μετά το άνοιγμα του τηλεφώνου και την αλλαγή της γλώσσας την οποια εκανα εγω χειροκινητα(δεν την εκανε αυτοματα δλδ οπως στο xiaomi του εργοδοτη μου.εμενα δεν μου εκανε αναβάθμιση ΟΤΑ σε ROM: H30-L02 V100R001CHNC151.Οσο για τα κινεζικα στην καμερα δεν λεω για τις βασικες λειτουργιες. Εννοω στην επεξεργασια της φωτο δλδ φιξ ματιων απο κοκκινα σε κανονικα κτλ κτλ).μου βγαζει κινεζικα.επισης οταν ανοιξες το κινητο σου εδωσε κατευθειαν αυτοματα την επιλογη γλωσσας ή πηγες και την αλλαξες εσυ?

 

Το τηλέφωνο για να του αλλάξεις γλώσσα (menu), δεν το κάνει από μόνο του στην αρχική διαδικασία. Το επιλέγεις μόνος σου.

Πράγματι, όταν είσαι με την Ελληνική γλώσσα, στην επεξεργασία της φωτογραφίας εμφανίζονται τα δύο κινέζικα εικονίδια. Το αριστερό, που έχει και κάποιο λουλουδάκι μέσα στο πλαίσιο, είναι για "edit photo", το δε δεξιό που έχει μία φατσούλα, είναι για "retouch". Όταν επιλέξεις κάποιο από τα δύο, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στην συνέχεια για όποια δουλειά θέλεις να κάνεις σχετικά με την επεξεργασία της φωτογραφίας, βέβαια μόνο αν γνωρίζεις Κινέζικα, οι επεξηγήσεις των περαιτέρω επιμέρους εικονιδίων είναι στα Κινέζικα.

Όταν είσαι με την Αγγλική γλώσσα, όλα τα παραπάνω που περιέγραψα, εμφανίζονται στα Αγγλικά.

Για την ενεργοποίηση του ΟΤΑ update, απλά όταν ανοίξεις το wifi, θα στο βρεί και θα σου προσφέρει την επιλογή για update. Άλλως, επιλέγεις το update μέσα από το menu, βρίσκει και σου προσφέρει το νεότερο, σου λέει ποια έκδοση έχεις στο τηλέφωνο και ή επιλογή δική σου για να προχωρήσεις ή όχι στη διαδικασία.

Καλή συνέχεια.

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ήρθε ο καιρός να πάρω νέο τηλέφωνο για μένα και για τη σύζυγο.

Ψάχνω όλο το φόρουμ τόσο καιρό και έχω καταλήξει σε μερικά μοντέλα (Jiayu G4S, Coolpad F1, Lenovo A8 A806 - πάνω κάτω στα 150€) και τώρα διαβάζω για το Honor 3C και ψήνομαι λόγω ονόματος και ποιότητας.

 

Επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με custom roms και αναβαθμίσεις, θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχουν στην κατοχή τους αν όπως το παραγγέλνεις έρχεται με ελληνικά και Play Store. Δηλαδή με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτουργικό με ελληνικά όπως θα βγει από το κουτί του και να μην ασχοληθώ μαζί του, εκτός φυσικά από τα τετριμμένα (εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ήρθε ο καιρός να πάρω νέο τηλέφωνο για μένα και για τη σύζυγο.

Ψάχνω όλο το φόρουμ τόσο καιρό και έχω καταλήξει σε μερικά μοντέλα (Jiayu G4S, Coolpad F1, Lenovo A8 A806 - πάνω κάτω στα 150€) και τώρα διαβάζω για το Honor 3C και ψήνομαι λόγω ονόματος και ποιότητας.

 

Επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με custom roms και αναβαθμίσεις, θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχουν στην κατοχή τους αν όπως το παραγγέλνεις έρχεται με ελληνικά και Play Store. Δηλαδή με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτουργικό με ελληνικά όπως θα βγει από το κουτί του και να μην ασχοληθώ μαζί του, εκτός φυσικά από τα τετριμμένα (εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

αναμεσα και εγω στο f1 και to honor διαλεξα και εχω το honor.αναλογα απο ποια σελιδα το παρεις δλδ τι rom εχουν θα σου προσφερει θα εχεις και αναλογη γλωσσα.απο το vickmall που το πηρα εγω και το πετρος εχει κανονικα ελληνικα και σου κανει δωρο το google play(install).τα περισσοτερα κινητα δλδ εχουν ελληνκη γλωσσα μεσα τους.απο το vickmall μου ηρθε εκπληκτικα γρηγορα

http://www.vickmall.com/huawei-honor-3c-4g-smartphone-fdd-lte-h30-l02-android-4-4-quad-core-1-6ghz-5-0-inch-hd-8-0mp-ram-2gb-rom-16gb.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πετρο και εγω αυτη τη ROM εχω: H30-L02 V100R001CHNC17B134.

Μετά το άνοιγμα του τηλεφώνου και την αλλαγή της γλώσσας την οποια εκανα εγω χειροκινητα(δεν την εκανε αυτοματα δλδ οπως στο xiaomi του εργοδοτη μου.εμενα δεν μου εκανε αναβάθμιση ΟΤΑ σε ROM: H30-L02 V100R001CHNC151.Οσο για τα κινεζικα στην καμερα δεν λεω για τις βασικες λειτουργιες. Εννοω στην επεξεργασια της φωτο δλδ φιξ ματιων απο κοκκινα σε κανονικα κτλ κτλ).μου βγαζει κινεζικα.επισης οταν ανοιξες το κινητο σου εδωσε κατευθειαν αυτοματα την επιλογη γλωσσας ή πηγες και την αλλαξες εσυ?

 

Το τηλέφωνο για να του αλλάξεις γλώσσα (menu), δεν το κάνει από μόνο του στην αρχική διαδικασία. Το επιλέγεις μόνος σου.

Πράγματι, όταν είσαι με την Ελληνική γλώσσα, στην επεξεργασία της φωτογραφίας εμφανίζονται τα δύο κινέζικα εικονίδια. Το αριστερό, που έχει και κάποιο λουλουδάκι μέσα στο πλαίσιο, είναι για "edit photo", το δε δεξιό που έχει μία φατσούλα, είναι για "retouch". Όταν επιλέξεις κάποιο από τα δύο, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στην συνέχεια για όποια δουλειά θέλεις να κάνεις σχετικά με την επεξεργασία της φωτογραφίας, βέβαια μόνο αν γνωρίζεις Κινέζικα, οι επεξηγήσεις των περαιτέρω επιμέρους εικονιδίων είναι στα Κινέζικα.

Όταν είσαι με την Αγγλική γλώσσα, όλα τα παραπάνω που περιέγραψα, εμφανίζονται στα Αγγλικά.

Για την ενεργοποίηση του ΟΤΑ update, απλά όταν ανοίξεις το wifi, θα στο βρεί και θα σου προσφέρει την επιλογή για update. Άλλως, επιλέγεις το update μέσα από το menu, βρίσκει και σου προσφέρει το νεότερο, σου λέει ποια έκδοση έχεις στο τηλέφωνο και ή επιλογή δική σου για να προχωρήσεις ή όχι στη διαδικασία.

Καλή συνέχεια.

 

 

αρα καλα το ειδα γι ατα κινεζικα στην επεξεργασια της φωτο.οσο για τα update μπορεις λιγο να μου εξηγησεις παραπανω τα υπερ και τα κατά του να προχωρησω σε Update?γιατι δλδ να μην παει καποιος να κανει update?και τι διαολο ειναι αυτο το OTA?οκ over the air update αλλα σε τι χρησιμευει?

 

τωρα εχω την Η30-L02V100R001CHNC17B151

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να είσαι σίγουρος για την rom, μπορείς εύκολα να το αναβαθμίσεις μόνος σου. Απλώς κοίτα 1-2 σελίδες πίσω.

Emotion είναι το όνομα του γραφικού περιβάλλοντος της Huawei.

Με ποιά rom σου ήρθε;

 

H30-L02 V100R001CHNC17B134 και τωρα εχω την Η30-L02V100R001CHNC17B151

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα έβαλα την 100R001CHNC17B151 σε ένα L02.

 

σημερα και εμενα μου εκανε αυτοματο update και μου εβαλε την Η30-L02V 100R001CHNC17B151

Edited by masonas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Και εγώ σκεφτομαι να πάρω το εν λόγο κινητό από εδώ

http://www.geekbuying.com/item/HUAWEI-Honor-3C-H30-L02-Hisilicon-Kirin-910-Quad-Core-1-6GHz-Smartphone-5-0-Inch-2GB-RAM-HD-OGS-8-0MP-4G---White-333174.html.

Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν αυτά που διάβασα για τα firmware.

Εγώ έχω τα παρακάτω σαν ερωτήματα.

Σε γενικές γραμμές θέμα με lag έχει ?

Η κάμερα σαν ποιότητα φωτογραφίας, πως είναι , και πως από θέμα μικρόφωνου και ακουστικού.

Και τελευταίο ξέρει κανείς σας την πολίτικη της HUAWEI σαν εγγύηση.

Ας πούμε σε καλύπτει από όπου και αν το έχεις πάρει αν έχεις απόδειξη η στην Ελλάδα θα φας πόρτα και θα πρεπει να το στειλεις εξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Και εγώ σκεφτομαι να πάρω το εν λόγο κινητό από εδώ

http://www.geekbuying.com/item/HUAWEI-Honor-3C-H30-L02-Hisilicon-Kirin-910-Quad-Core-1-6GHz-Smartphone-5-0-Inch-2GB-RAM-HD-OGS-8-0MP-4G---White-333174.html.

Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν αυτά που διάβασα για τα firmware.

Εγώ έχω τα παρακάτω σαν ερωτήματα.

Σε γενικές γραμμές θέμα με lag έχει ?

Η κάμερα σαν ποιότητα φωτογραφίας, πως είναι , και πως από θέμα μικρόφωνου και ακουστικού.

Και τελευταίο ξέρει κανείς σας την πολίτικη της HUAWEI σαν εγγύηση.

Ας πούμε σε καλύπτει από όπου και αν το έχεις πάρει αν έχεις απόδειξη η στην Ελλάδα θα φας πόρτα και θα πρεπει να το στειλεις εξω?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ.!!!!!!! Το site που αναφέρεσαι έχει το συγκεκριμένο τηλέφωνο και το αναφέρει 4G LTE , αλλά δεν είναι για την ΕΛΛΑΔΑ και κατ'επέκταση για την ΕΥΡΩΠΗ. Στα χαρακτηριστικά του λέει εκτός των άλλων, 4G-TD-LTE B41(2555-2655MHz) συχνότητα που είναι για την Κίνα.

Διάβασε με προσοχή τα προηγούμενα post και θα δεις ποια καταστήματα έχουν αυτό το μοντέλο που δοκιμασμένα δουλεύουν στην Ελλάδα, όπως επίσης και τι θα πρέπει να ζητήσεις από το κατάστημα και ποιό μοντέλο ακριβώς να παραγγείλεις . Απλά να επιβεβαιώσω για άλλη μία φορά ότι το τηλέφωνο δουλεύει με το 4G-LTE COSMOTE.

Ύστερα από ολιγοήμερη χρήση δεν παρουσιάζει κάποιο lag.

Η κάμερα όπως και οι περισσότερες κινητών τηλεφώνων αυτής της κατηγορίας, κατά την λήψη φωτογραφιών με αρκετό φωτισμό είναι πολύ καλή, με αρκετά επεξεργαστικά στοιχεία, πριν και μετά την λήψη. Με μειωμένο φωτισμό, τα πράγματα γίνονται λίγο-πολύ πιο δύσκολα. Όμως μην προσπαθήσουμε να τη συγκρίνουμε με άλλες ανόμοιες, καθαρά φωτογραφικές κάμερες, έστω και compact.

Το ακουστικό αρκετά καλό όπως και το μικρόφωνο. Ένα μικρό θεματάκι, στην ανοιχτή ακρόαση έχει βαθύ ήχο, πιθανόν όμως το πρόβλημα να δημιουργείται από το άλλο τηλέφωνο.

Η Ελληνική εταιρία που αντιπροσωπεύει την HUAWEI, δεν καλύπτει την συγκεκριμένη συσκευή, γιατί απλά δεν είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο με την εγγύηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η εγγύηση, τουλάχιστον που δόθηκε από το κατάστημα που το προμηθεύτηκα, είναι ενός έτους και φυσικά θα πρέπει κάποιος να το στείλει με δικές του δαπάνες στο κατάστημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παράκληση: αν κάποιος έχει παρατηρήσει ότι στην σύνταξη SMS, ενώ το κείμενο συντάσσεται με πεζούς χαρακτήρες, κατά την διαδικασία της αποστολής και στην λήψη του μηνύματος από το άλλο τηλέφωνο, εμφανίζονται όλα με κεφαλαία. Υπάρχει κάποια λανθασμένη ενέργεια ή λάθος ρύθμιση;

ROM:H30-L02 V100R001CHNC17B151 (ENGLISH MENU)

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω petrosdim δεν το ειχα προσεξει,απλα εχω κανει αρκετες αγορες

απο το εν λογο site χωρις ποτε να εχω προβλημα.

Το vickmall αν καταλαβα ειναι ΟΚ ?

Εχει δυο τροπους για free shipping ,ποιον να βαλω γιατι δεν θελω να περασει απο τελωνειο?

Και κατι ακομα root μπορω να το κανω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω petrosdim δεν το ειχα προσεξει,απλα εχω κανει αρκετες αγορες

απο το εν λογο site χωρις ποτε να εχω προβλημα.

Το vickmall αν καταλαβα ειναι ΟΚ ?

Εχει δυο τροπους για free shipping ,ποιον να βαλω γιατι δεν θελω να περασει απο τελωνειο?

Και κατι ακομα root μπορω να το κανω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

:)

 

Κάποιοι άλλοι και εγώ μαζί το πήραμε από το vickmall. Το στέλνουν κυριολεκτικά άμεσα. Η επιλογή σου, αν υπάρχει τέτοια, γιατί πραγματικά δεν θυμάμαι να έκανα τέτοια επιλογή αποστολής, θα πρέπει να είναι με SINGAPORE POST (SINGPOST). Η παραγγελία έγινε στις 21/11 και ήρθε 9/12, με τα ΕΛΤΑ.

Root δεν το κάνουν από το κατάστημα.

Στην επιλογή σου, πρόσεξε επίσης, υπάρχουν δύο μοντέλα με το ίδιο όνομα. Καλό είναι για τη διαφορά που υπάρχει στην τιμή μεταξύ αυτού με τα 1G RAM (154,99$) και 2G RAM (189,99%), να επιλέξεις αυτό με τα 2G RAM, νομίζω αξίζει τα χρήματα. Το μοντέλο που αναφέρομαι είναι: HUAWEI HONOR 3C 4G FDD-LTE (H30-L02) 2G RAM/16G, τιμή (189.99$).

Καλό θα είναι πριν κάνεις την παραγγελία, άνοιξε ένα διάλογο με κάποιον-α από το κατάστημα, μέσω της on-line εφαρμογής, μπορείς να κερδίσεις με παζάρια και ένα set ακουστικών με το όνομα honor , μην φανταστείς κάτι επώνυμο και ακριβό, αλλά είναι μια χαρά για τζάμπα. Αν θέλεις κάτι καλύτερο, όπως είναι αυτό της ίδιας της εταιρίας και έχει αναφερθεί σε σχόλια ότι είναι πολύ καλό, το κατάστημα έχει τα original Cool Huawei Honor Engine in Ear Earphone (κανονική τιμή 15,99$, με τα παζάρια μου τα άφησε 10$). Σου προσφέρουν επίσης ως δώρο μία θήκη σιλικόνης, για περιμετρική προστασία, όχι κάτι ιδιαίτερης αξίας και ένα set protection film (κλασικό film). Αν θα επιλέξεις Tempered glass, καλό είναι αυτό της NILLKIN TEMPERED GLASS 9H (8.99$). Βέβαια το ίδιο από κάποιο άλλο κατάστημα, κάποιος το πήρε λίγο φτηνότερα. Από το ίδιο κατάστημα σου έρχεται μαζί με το τηλέφωνο, από άλλο κατάστημα πολλές φορές αργεί πολύ περισσότερο. Η θήκη που έχουν σαν προσφορά της Original MOFI (είναι flip case,αρκετά καλή).

Ελπίζω να σε βοήθησα για την επιλογή σου.

Ανέφερα και κάποια πράγματα παραπάνω, ίσως βοηθήσουν κάποιους άλλους που επιθυμούν να αγοράσουν το συγκεκριμένο μοντέλο, ώστε να έχουν και κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...