Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση παιδιά. Εαν φλασαρω την eu. Και αντικατάστησε το modem όπως γράφετε. Θα δουλεύουν και παλι και οι 2 σιμ? Η μονο η μια?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

σε ευχαριστώ φίλε μου!με κατατόπισες πλήρως και όλα δουλεύουν κανονικά τώρα! :D :D

Link to comment
Share on other sites

3 μια συντομη ερμηνεια για τα ota updates? γιατι ισως κατι δεν καταλαβα καλα, θελω να πω οτι υπαρχουν τοσες αναφορες να μην κανουμε update (εκτος ισως για αυτους που περασαν την eu rom αν καταλαβα καλα) αλλα ο S069 αναφερει: (συνφωνα με τις σημειωσεις μου :P) τελικα ποια update μπωρουμε να κανουμε κ ποια οχι? (στο "οχι" ενοω τα updates που μας κανουν την ζημια με τα κινεζικα και τα gapps)

σορι αν σας ζαλισα αλλα ελπιζω να βοηθήσετε οπως εχετε κανει σε ολο το νημα που εχω δει μεχρι τωρα και σας ευχαριστουμε γενικα, ουτος η αλλως και η διαλογη του κινητου εγινε μετα που ειδα το φορουμ οπως και το μαγαζακι που το πειρα.

 

Γιατί προκαλεί τόση σύγχυση το θέμα με τα updates;;;:confused:

Είναι απλό:

Η αρχική επίσημη ρομ της lenovo με την οποία έρχονται όλα τα CU είναι πολυγλωσσική και περιέχει gapps.

ΟΛΕΣ οι ενημερώσεις που έχει στείλει μέχρι τώρα η lenovo για αυτή τη ρομ (φαντάζομαι και η σημερινή) έχουν μόνο αγγλικά και κινέζικα και δεν έχουν gapps.

Οπότε είναι θέμα προσωπικής απόφασης αν θα τις εγκαταστήσει κανείς.

 

O baralajbi λοιπόν παίρνει αυτές τις επίσημες ρομς κάθε φορά που βγαίνουν, τους προσθέτει γλώσσες και gapps, τις ρουτάρει και τις ανεβάζει.

Με 2 δολάρια (τα δίνεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά) έχει κανείς πάντα το τελευταίο λογισμικό χωρίς σκοτούρες!

Και επειδή στην ουσία αυτές οι ρομς είναι οι επίσημες δέχονται κανονικά τα updates που στέλνει ΟΤΑ η lenovo.

Βέβαια δεν μπορούν να εγκατασταθούν λόγω του ρουταρίσματος αλλά αν κάποιος ξερουτάρει το κιν του (δεν ξέρω πώς γίνεται) μπορεί να προχωρήσει στην εγκατάσταση με τις γνωστές συνέπειες! :rolleyes:

Αυτά για την CU!

Για την EU δεν γνωρίζω τίποτε!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό?με πετάει σε μία εφαρμογή.

 

Επίσης στο cityshop το έχει διαθέσιμο σε dual.έχει όμως άραγε εγγύηση από αντιπροσωπεία?

 

ειχα μιλησει πριν το πασχα με cityshop, το εισάγουν απο Κινα και η διετής εγγύηση είναι η εγγύηση που παρέχει το μαγαζι οχι η αντιπροσωπεια στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζω άκρη εβαλά ξανά την EU ROW την official εκανα όλα τα update και ενω μου ζητάει να βάλω pin. δεν μου βρισκει σήμα καθολου... έχω wind

 

ακυρο το βρηκα

 

ρε φιλε εχω το ιδιο προβλημα αλλα δεν βρισκω ακρη δωσε καμια βοηθεια σε παρακαλω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προκαλεί τόση σύγχυση το θέμα με τα updates;;;:confused:

ευχαριστω για την απαντηση, ε οπως ειπα ειμαι λιγο ασχετος και μπερδευτικα επειδη εγραψες οτι δεχετε κανονικα τα updates η ρομ του barala (υπεθεσα οτι για να το γραφεις οτι δεχετε τα updates το ειπες για καλο) και φαίνεται αγνοησα οτι δεν μπορούν να εγκατασταθούν λόγω του ρουταρίσματος, αρα για να το συνοψίσω ξεχναμε τα updates και τελος δεν εχει να πουμε κατι αλλο πανω σε αυτο.

μηπως να μου πει καποιος κατι σχετικα με το backup? η καποιο λινκ με πληροφοριες-οδηγο? γιατι θελω να εχω το κεφαλι μ ησυχο μην κανω κανα λαθος, επισης backup οπως κανω στον υπολογιστη γινετε? δλδ με δημιουργια καποιο αντιγραφου img?

μπωρει να φενετε εκτος θεματος αλλα νομιζω εντασετε στην εγκατασταση του τηλεφωνου μας.

btw ποτε θα ερθει το γλιφιτζουρι?!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προκαλεί τόση σύγχυση το θέμα με τα updates;;;:confused:

Είναι απλό:

Η αρχική επίσημη ρομ της lenovo με την οποία έρχονται όλα τα CU είναι πολυγλωσσική και περιέχει gapps.

ΟΛΕΣ οι ενημερώσεις που έχει στείλει μέχρι τώρα η lenovo για αυτή τη ρομ (φαντάζομαι και η σημερινή) έχουν μόνο αγγλικά και κινέζικα και δεν έχουν gapps.

Οπότε είναι θέμα προσωπικής απόφασης αν θα τις εγκαταστήσει κανείς.

 

O baralajbi λοιπόν παίρνει αυτές τις επίσημες ρομς κάθε φορά που βγαίνουν, τους προσθέτει γλώσσες και gapps, τις ρουτάρει και τις ανεβάζει.

Με 2 δολάρια (τα δίνεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά) έχει κανείς πάντα το τελευταίο λογισμικό χωρίς σκοτούρες!

Και επειδή στην ουσία αυτές οι ρομς είναι οι επίσημες δέχονται κανονικά τα updates που στέλνει ΟΤΑ η lenovo.

Βέβαια δεν μπορούν να εγκατασταθούν λόγω του ρουταρίσματος αλλά αν κάποιος ξερουτάρει το κιν του (δεν ξέρω πώς γίνεται) μπορεί να προχωρήσει στην εγκατάσταση με τις γνωστές συνέπειες! :rolleyes:

Αυτά για την CU!

Για την EU δεν γνωρίζω τίποτε!

 

Που βρίσκουμε αυτή την Ρομ?? Εσύ αν την εχεις δεν γίνετε να την ανεβασεις κάπου κ να μας την δώσεις??

Φιλικά παντα..!!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

4g στην θεσσαλονίκη πιάνει κανεις με κοσμοτέ γιατί εγώ 1 μηνα τώρα δεν έχω βρει... μονο 3g όπου και αν πάω.

 

Πάνε πρώτα στην cosmote να ενεργοποιήσουν την σύνδεση 4G στη γραμμή σου, να τσεκάρουν αν η κάρτα sim που έχεις είναι όντως για 4G και μετά θα πιάνει σχεδόν παντού.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε αυτή την Ρομ?? Εσύ αν την εχεις δεν γίνετε να την ανεβασεις κάπου κ να μας την δώσεις??

Φιλικά παντα..!!!

Αν εννοείς τη ρομ του Baralajbi την βρίσκεις (που αλλού;;; ) στο needrom, μαζί με ότι χρειάζεσαι για την εγκατάσταση, με αναλυτικές πληροφορίες κα. ;)

Το να την ανεβάσω εγώ είναι πανεύκολο αλλά και εντελώς ανέντιμο!!! :innocent:

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Πάνε πρώτα στην cosmote να ενεργοποιήσουν την σύνδεση 4G στη γραμμή σου, να τσεκάρουν αν η κάρτα sim που έχεις είναι όντως για 4G και μετά θα πιάνει σχεδόν παντού.

 

αυτό δεν το ήξερα ευχαριστώ!!!! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τη ρομ του Baralajbi την βρίσκεις (που αλλού;;; ) στο needrom, μαζί με ότι χρειάζεσαι για την εγκατάσταση, με αναλυτικές πληροφορίες κα. ;)

Το να την ανεβάσω εγώ είναι πανεύκολο αλλά και εντελώς ανέντιμο!!! :innocent:

Αυτή δουλεύει κομπλε και τις 2 καρτες??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω κληση στο τηλεφωνο απο εφορια αμαρουσιου,τελικα ηταν ο αδερφος μου.Εγραφε στο τηλεφωνο καθως με καλουσαν εφορια και οταν το σηκωσα βγηκε ο αδερφος,ειναι καποια ρυθμιση που εχω κανει????

 

Ο Αδερφος μου δεν ειναι εφοριακος.

 

 

εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες. ειναι καταπληκτικο εμφανισιακα και με φοβερη οθονη. αλλα μου κανει νερα με την αναγνωριση κλησεων. ενω εχω περασμενα τα ονοματα κανονικα δε μου τα αναγνωριζει οταν με παιρνουν, επειδη ειναι με 0030. δοκιμασα με το caller id αλλα δεν ειδα διαφορα. υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? το ιδιο μου κανει και με τα μηνυματα, δεν βλεπει τον αποστολεα παροτι τον εχω καταχωρημενο στον καταλογο. η μπαταρια οντως φορτιζει αργα αλλα δεν ειναι τοσο κακη οσο γραφουν. τα ηχεια ειναι εκπληκτικα!!! πολυ δυνατος και καθαρος ηχος

 

αυτα τα λιγα. αν μπορει καποιος ας βοηθησει

 

υγ1. εχει να προτεινει κανεις ελληνικο free gps? γιατι δοκιμασα χθες ενα που λεγοταν ελληνικοι χαρτες (η καπως ετσι) και ηταν μαπα

 

υγ2. εχει να προτεινει κανεις καποιο πληκτρολογιο που να εχει Τ9? με την παλια κλασικη μορφη με τα μεγαλα πληκτρα οπως ειχε το παλιο κινητο που ειχα (ενα lg 750).γιατι και το swiftkey δε μπορω να το συνηθισω, εχει μικρα πληκτρα

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο geekbuying

δουλευουν ολα μια χαρα χωρις να αλαξω τιποτα

πως θα δω αμα ειναι ρουταρισμενο?

οταν παταω vol up + power μου ωγαζει 5 κινεζικες λεξεις

πως μπορω να αφαιρεσω το security κει το dr safety?

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες. ειναι καταπληκτικο εμφανισιακα και με φοβερη οθονη. αλλα μου κανει νερα με την αναγνωριση κλησεων. ενω εχω περασμενα τα ονοματα κανονικα δε μου τα αναγνωριζει οταν με παιρνουν, επειδη ειναι με 0030. δοκιμασα με το caller id αλλα δεν ειδα διαφορα. υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? το ιδιο μου κανει και με τα μηνυματα, δεν βλεπει τον αποστολεα παροτι τον εχω καταχωρημενο στον καταλογο. η μπαταρια οντως φορτιζει αργα αλλα δεν ειναι τοσο κακη οσο γραφουν. τα ηχεια ειναι εκπληκτικα!!! πολυ δυνατος και καθαρος ηχος

 

αυτα τα λιγα. αν μπορει καποιος ας βοηθησει

 

υγ1. εχει να προτεινει κανεις ελληνικο free gps? γιατι δοκιμασα χθες ενα που λεγοταν ελληνικοι χαρτες (η καπως ετσι) και ηταν μαπα

 

υγ2. εχει να προτεινει κανεις καποιο πληκτρολογιο που να εχει Τ9? με την παλια κλασικη μορφη με τα μεγαλα πληκτρα οπως ειχε το παλιο κινητο που ειχα (ενα lg 750).γιατι και το swiftkey δε μπορω να το συνηθισω, εχει μικρα πληκτρα

 

στις επαφες θα πατησεις το αριστερο κουμπι θα πας εκει που λεει "more features and settings" μετα "more display options" και στο τελευταιο θα βαλεις 7 ψηφια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αμα ειναι το σωστο μερος για να κανω μια παρατηρηση για παιδια που θα παραγγειλουν απο mini deal, η παραγγελια εχει 48 μερες και ακομα δεν εχει ξεκινησει καν για ελλαδα, η ανοργανωσια στο μεγαλειο της, φιλος απο αλλο σαιτ (vi..) σε 17 μερες το πηρε κανονικα και εμενα ακομα συνεχιζουν και με κοροιδευουν οτι απο εβδομαδα σε εβδομαδα θα ξεκινησει, αυτο το πραγμα γινεται εδω και τρεις εβδομαδες μπορει και παραπανω!!

 

Αν το έχεις πληρώσει με Paypal, θα έπρεπε να είχες κάνει dispute άμεσα. Τους έδωσες πολύ χρόνο για να παίξουν μαζί σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....

πως θα δω αμα ειναι ρουταρισμενο?

......

 

root checker από το google play, για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το τηλεφωνο εδω και 3 μερες. ειναι καταπληκτικο εμφανισιακα και με φοβερη οθονη. αλλα μου κανει νερα με την αναγνωριση κλησεων. ενω εχω περασμενα τα ονοματα κανονικα δε μου τα αναγνωριζει οταν με παιρνουν, επειδη ειναι με 0030. δοκιμασα με το caller id αλλα δεν ειδα διαφορα. υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? το ιδιο μου κανει και με τα μηνυματα, δεν βλεπει τον αποστολεα παροτι τον εχω καταχωρημενο στον καταλογο. η μπαταρια οντως φορτιζει αργα αλλα δεν ειναι τοσο κακη οσο γραφουν. τα ηχεια ειναι εκπληκτικα!!! πολυ δυνατος και καθαρος ηχος

 

αυτα τα λιγα. αν μπορει καποιος ας βοηθησει

 

υγ1. εχει να προτεινει κανεις ελληνικο free gps? γιατι δοκιμασα χθες ενα που λεγοταν ελληνικοι χαρτες (η καπως ετσι) και ηταν μαπα

 

υγ2. εχει να προτεινει κανεις καποιο πληκτρολογιο που να εχει Τ9? με την παλια κλασικη μορφη με τα μεγαλα πληκτρα οπως ειχε το παλιο κινητο που ειχα (ενα lg 750).γιατι και το swiftkey δε μπορω να το συνηθισω, εχει μικρα πληκτρα

 

 

Καλησπέρα φίλε μου,

για gps θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τους χάρτες της Nokia, Here Maps. Είναι δωρεάν, έχουν φωνητική καθοδήγηση στα Ελληνικά και σε εμένα εδώ στην Ρόδο λειτουργούν αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. το θεμα με την αναγνωριση λυθηκε με τα 7 ψηφια!!! για gps κατεβασα 2 δωρεαν. το navmii και το here maps. θα τα δοκιμασω αυριο
Link to comment
Share on other sites

Απο pandawill έχει παραγγείλει κανεις?? Όλα κομπλε?? Το FHD 4G που γράφει τι ακριβως είναι???παιζει Ελλαδα?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Με το root checker εβγαλε αυτο το αποτελεσμα.

Αρα δεν ειναι ρουταρισμενο?

 

Sorry! Root access is not properly installed on this device.

 

Results provided by Root Checker Basic version 5.4.9 from joeykrim in Google Play - http://goo.gl/6QTF1D - on your device: Lenovo X2-CU - Android 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια, πηρα το lenovo vibe x2 πριν απο μια εβδομαδα και δυστυχως εκανα και γω το λαθος να κανω το update.

Το θεμα λυθηκε με την ρομ του baralajbi ( http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-x2-cu-multilang-gapps-root/ )

Το κινητο πηγαινει μια χαρα, ρουταρισμενο ολα κομπλε, και επισης υστερα απο το φλασαρισμα της ρομ, δοκιμασα μια επαναφορα εργοστασιακων για να δω αν παραμενει root, και οντως παρεμεινε..Παρ'ολα αυτα:

 

1)Υστερα απο μια επανεκκινηση εγκατασταθηκε παλι το security το οποιο ειχα διαγραψει και δεν γνωριζω γιατι.

2)Μου ζητησε update το SuperSU το οποιο δεν μπορω να το κανω.

3)Πλεον το root checker αναφερει οτι το κινητο δεν ειναι root

 

Σας παρακαλω, δωστε τα φωτα σας! :worry:

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Το security δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις!

Μην παιδεύεσαι άσκοπα με τον SuperSU. Εγκατέστησε πρώτα KingUser (εν ανάγκη και KingRoot αν έχει χαθεί το ρουτάρισμα) και μετά με κάποια εφαρμογή με δυνατότητα απεγκατάστασης εφαρμογών συστήματος, απεγκατέστησε τον SuperSU.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αρχικα.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ρουταρω επειδη ειναι προ-εγκατεστημενο το SuperSu απ οτι εχω καταλαβει, ειναι εφαρμογη συστηματος σε αυτη τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα λύνονται! :D

Άνοιξε το flashtool,

φόρτωσέ του τη ρομ,

ξετίκαρε όλα τα αρχεία και τίκαρε μόνο το system,

πάτα download και σύνδεσε το κιν σβηστό (τα γνωστά δλδ).

 

Όταν τελειώσεις εγκατέστησε αυτή την εφαρμογή,

εγκατέστησε Kingroot και Kinguser,

απεγκατέστησε τον SuperSU με την παραπάνω εφαρμογή,

τρέξε τον KingUser ή αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα ρουταρίσματος τρέξε το Kingroot.

Αυτά!! ;)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπε τελικα, δεχτηκε το ρουτ και εσβησα τον SuperSu μεσο KingUser που εχει επιλογη Uninstall Apps στο μενου του!!

 

Χιλια ευχαριστω! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...