Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελληνικά έχει;

Ή μόνο Αγγλικά και Κινέζικα;

 

Τρομερό!

Τουλάχιστον αισθητικά είναι αλλού. 2 κλάσεις τουλάχιστον ομορφότερο.

Στα εικονίδια, στα μενού και τα υπομενού. Παντού. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Από ταχύτητα φυσάει. Μπαταρία δεν ξέρω ακόμα μιας και το πέρασα χθες και το έστησα από την αρχή.

 

Το μόνο αρνητικό, που μάλλον οφείλεται στην αναβάθμιση του baseband, είναι ότι "γρατζουνάει" ο ήχος στο ακουστικό. Δεν ακούς τόσο καθαρά όσο πριν.:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

86a75cfe777e55c85271deae197a69f9.jpg

 

Νέο update

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τσέκαρε σε παρακαλώ, στην εφαρμογή της μουσικής της meizu αν έχουν επανέλθει οι επιλογές DIRAC.

 

Στις επιλογές στο Music app, κάτω από το equalizer δεν είναι πάντως.

Δεν ακούω μουσική στο κινητό, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να είναι αλλού. Πάντως στα options του music app δεν βλέπω κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελληνικά έχει;

Ή μόνο Αγγλικά και Κινέζικα;

 

Σε Α εκδόσεις δεν υπάρχουν πλέον ελληνικά. Ούτε πρόκειται να υπάρξουν ποτέ (μόνο αν αλλάξει πολιτική η εταιρία).

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει η καινουργια εκδοση flyme 5 κατευθειαν απλα τρεχοντας το αρχειο update.zip ;

 

Γιατι διαβασα σε φορουμ οτι επειδη η Meizu εχει κλειδωμενο bootloader πρεπει να το τρεξεις μεσω recovery. Και υπαρχει κινδυνος να μπρικαρει η συσκευη

Τι ισχυει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμένα , έκαναν καλή δουλειά απο άποψη ομορφίας , και λειτουργούν όλα πολύ καλά , με μόνο πρόβλημα στον ακουστικό και στο δικό μου. Το intstall έγινε πολύ εύκολα και μετά restore απο backup , οπότε έχω όλες τις εφαρμογές , επαφές , φωτό κτλ πολύ εύκολα και γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

Το Titanium Backup χρησιμοποιησες για την επαναφορα;

 

+1 και απο εμένα , έκαναν καλή δουλειά απο άποψη ομορφίας , και λειτουργούν όλα πολύ καλά , με μόνο πρόβλημα στον ακουστικό και στο δικό μου. Το intstall έγινε πολύ εύκολα και μετά restore απο backup , οπότε έχω όλες τις εφαρμογές , επαφές , φωτό κτλ πολύ εύκολα και γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!! Σαν να πήρες εκ νέου κινητό..

Πιο crispy τα fonts, αίσθηση περισσοτέρων dpi, το πληκτρολόγιο απόλαυση και στο μέγεθος που έπρεπε να ήταν εξ' αρχής.

Έχω την αίσθηση ότι και η μπαταρία βελτιώθηκε σε σχέση με πριν (optimizations στο flyme ασχέτως lollipop).

 

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι αλλάξαν την λειτουργία home button, από "home" σε "back" , δηλαδή πλέον για να επιστρέψεις πίσω, αντί για slide up πατάς το home button, και αντίστοιχα, για να βγεις στην αρχική οθόνη (home), κάνεις slide up. Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν αυτή η αλλαγή μετά από 1+ χρόνο χρήσης. Bug ή feature, θα δείξει..

SPOILER: Options -> Accessibility -> Developer Options -> OEM unlocking

"Allow the bootloader to be unlocked"

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι αλλάξαν την λειτουργία home button, από "home" σε "back" , δηλαδή πλέον για να επιστρέψεις πίσω, αντί για slide up πατάς το home button, και αντίστοιχα, για να βγεις στην αρχική οθόνη (home), κάνεις slide up. Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν αυτή η αλλαγή μετά από 1+ χρόνο χρήσης. Bug ή feature, θα δείξει..

SPOILER: Options -> Accessibility -> Developer Options -> OEM unlocking

"Allow the bootloader to be unlocked"

 

Αν και εγώ συνήθισα αυτήν την λειτουργία όπως είναι θα πω ότι έκαναν την συνετή επιλογή να το γυρίσουν και να γίνει το όλο μοντέλο streamline με τα υπόλοιπα meizu τηλέφωνα. Είναι καλύτερα έτσι, πιστεύω είναι θέμα λίγων ορών μέχρι να το συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,με 4.5.7i με 25% μπαταρια ειναι φυσιλογικο να πεφτει η μπαταρια και να σβηνει η συσκευη μεσα σε ενα λεπτο?τρομερο κινητο αλλα σημερα απογοητευτηκα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,με 4.5.7i με 25% μπαταρια ειναι φυσιλογικο να πεφτει η μπαταρια και να σβηνει η συσκευη μεσα σε ενα λεπτο?τρομερο κινητο αλλα σημερα απογοητευτηκα

 

Αν είναι οι πρώτες σου φορτισεις είναι φυσιολογικό. Θα στρώσει μέσα στις επόμενες φορτισεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορει καποιος εβαλα την cyanogen 12.1 την κρατησα καποιες μερες αλλα δεν μου αρεσε και πηγα μεσο recovery να φλασαρω την ρομ που ειχε και μπρικαρισε,ανοιγει και μενει στο λογοτυπο.υπαρχει τροπος να δουλεψει;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,με 4.5.7i με 25% μπαταρια ειναι φυσιλογικο να πεφτει η μπαταρια και να σβηνει η συσκευη μεσα σε ενα λεπτο?τρομερο κινητο αλλα σημερα απογοητευτηκα

 

Εμένα αυτό μου το κάνει από το 40% σβήνει.Παιδιά ποια είναι η καλύτερη international rom βασισμένη στο lollipop κατά τη γνώμη σας γιατί είναι πολύ σπαστικό το αυτό με τη 4.5.7i.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό μου το κάνει από το 40% σβήνει.Παιδιά ποια είναι η καλύτερη international rom βασισμένη στο lollipop κατά τη γνώμη σας γιατί είναι πολύ σπαστικό το αυτό με τη 4.5.7i.

 

Το ότι το πρόβλημα σου είναι software είναι σίγουρο αλλά δεν σχετίζεται με την έκδοση λογισμικού που φοράς. Από ότι φαίνεται το θέμα σου είναι μεμονωμένο και γι αυτό δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια αν μπορει καποιος εβαλα την cyanogen 12.1 την κρατησα καποιες μερες αλλα δεν μου αρεσε και πηγα μεσο recovery να φλασαρω την ρομ που ειχε και μπρικαρισε,ανοιγει και μενει στο λογοτυπο.υπαρχει τροπος να δουλεψει;

 

ξαναπροσπάθησε με το τρόπο αυτόν, ή μπορείς να δοκιμάσεις κάποιον απο αυτούς : https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι οι πρώτες σου φορτισεις είναι φυσιολογικό. Θα στρώσει μέσα στις επόμενες φορτισεις.

Επιβεβαιώνω και εγω μέσα στις πρωτες 2-3 φορές όταν εφτασε κοντά στο 20% έκλεισε μόνο του , ευτυχώς είχα διαβάσει πριν το νήμα εδώ και δεν ψάρωσα. Μετράμε αντιστροφα και εμεις με τις international εκδοσεις ποτε θα μας ανεβασουν στο flyme 5 !!!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγω μέσα στις πρωτες 2-3 φορές όταν εφτασε κοντά στο 20% έκλεισε μόνο του , ευτυχώς είχα διαβάσει πριν το νήμα εδώ και δεν ψάρωσα. Μετράμε αντιστροφα και εμεις με τις international εκδοσεις ποτε θα μας ανεβασουν στο flyme 5 !!!

 

Μην μετράτε από τώρα. Θέλετε κανα 2 μηνάκια στο νερό ακόμα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βayern πως παει η καταναλωση μπαταριας στην εκδοση 5 , μέχρι τώρα , εχεις καταλαβει διαφορα ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο ;
Link to comment
Share on other sites

Βayern πως παει η καταναλωση μπαταριας στην εκδοση 5 , μέχρι τώρα , εχεις καταλαβει διαφορα ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο ;

Στα ίδια επίπεδα περίπου. Καλύτερη σίγουρα όχι. Λίγο χειρότερη μπορεί. Τπτ αξιοσημείωτο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν αξίζει τώρα καθαρά και μόνο λόγο τιμής. Συνεχίζει να τα σπάει η συσκευή αλλά μπορείς να πάρεις καλύτερο στα ίδια λεφτά που πουλιέται τώρα.

 

Από την άλλη το MX4 PRO αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του πάρα τις έλλειψης του.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η

 

Flyme OS 4.5.7.1 stable (MX4)

 

αλλά και η

 

beta

 

Flyme OS 5.5.12.10 με καθημερινά ΟΤΑ updates.

 

Σημερα βγηκε η 5.5.12.18

 

τι λετε να την δοκιμασουμε ή να περιμένουμε την stable εκδοση;

 

Ποιον browser θεωρείτε καλυτερο για το κινητό μας;

 

Σε σχεση με το ΜΧ5 εχουμε διαφορετικό επεξεργαστη

 

MediaTek MT6595 vs MediaTek Helio X10 2.2 (MT6795T)

 

Ποια η διαφορά τους;

ότι είναι 64bit ενω ο δικός μας όχι παίζει ρόλο;

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αγορά μεταχειρισμένου 32gb σε καλή κατάσταση στα 200 ευρώ; Το παιδί το αγόρασε από Amazon.uk
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να ρουταρω το τηλεφωνο? το πηρα απο τον αδερφο μου και δε θυματε κωδικο για το flyme και δε μπορω ουτε να μπω ουτε να αποσυνδεθω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...