Jump to content

Δημοψήφισμα για αγορά κινητού


DonPitbull
 Κοινοποίηση

Ποιο να επιλέξω για την επόμενη συσκευή μου με βάθος 5ετίας?  

55 members have voted

  1. 1. Ποιο να επιλέξω για την επόμενη συσκευή μου με βάθος 5ετίας?

    • ONEPLUS ONE 4G LTE 64GB 1920*1080
    • ZTE NUBIA Z7 4G LTE 32GB 2560*1440
    • HUAWEI HONOR 6 4G LTE 16GB 1920*1080
    • XIAOMI MI4 3G 16GB 1920*1080


Recommended Posts

Μετά από πολλές ώρες αναζητήσεων, διάβασμα πολλών και μεγάλων νημάτων σχετικά με μερικά κινητά που με ενδιαφέρουν έχω καταλήξει στην τελική λίστα. Το κακό είναι ότι όλα έχουν και κάτι που τραβάει και κάτι που με απωθεί, οπότε δε μπορώ να αποφασίσω σε ποιο να καταλήξω.

 

Η τελική κατάταξη έχει ως εξής:

 

ONEPLUS ONE Qualcomm 64GB Snapdragon 801 2.5Ghz Quad Core Android 4.4 5.5 Inch FHD Gorilla Glass 3 JDI 4G LTE Smartphone στα €325.25

 

ZTE NUBIA Z7 4G LTE MSM8974AC Quad Core 2.5GHz 5.5 Inch 2560*1440 Screen Android OS 4.4 4G Smartphone στα €355.09

 

HUAWEI HONOR 6 4G LTE Hisilicon Kirin 920 1.7GHz Octa Core 5 Inch IPS 1080P Android 4.4 4G Smartphone στα €291.68

 

XIAOMI MI4 Qualcomm Snapdragon 801 Quad Core 2.5GHz 5.0 Inch 1920*1080 Screen MIUI V5 3G Smartphone στα €342.41

 

Ειλικρινά ποιο δύσκολη εκλογή για αγορά δε μου έχει τύχει να έχω ποτέ μου ξανά. Οι συσκευές αυτές υπερκαλύπτουν με τις επιδόσεις - αποδόσεις τους την χρήση που πρόκειται να κάνω αλλά επειδή αλλάζω συσκευή τουλάχιστον κάθε 5 χρόνια θέλω μια κορυφαία έτσι ώστε να αντέξει. Η διαφορά στη τιμή είναι πάνω κάτω 50€ οκ ούτε μικρή αλλά ούτε και μεγάλη αλλά πιστεύω ότι λόγο βάθους 5ετίας όποια συσκευή και να επιλέξω στο τέλος θα γίνει απόσβεση των χρημάτων άνετα.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολη επιλογή (πραγματικά) όλες η συσκευές είναι πολύ καλές και με σωστές τιμές πραγματικά δύσκολη επιλογή, εγώ θα επέλεγα το z7 η το honor γιατί μου αρέσουν εμφανισιακά............... αλλα θα με κάλυπτε οποιαδήποτε από αυτές :)
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ άλλαζα κινητό κάθε 5 χρόνια, θα κοίταγα να έχει αποσπώμενη μπαταρία γιατί θα χρειαστεί αλλαγή σίγουρα κάποια στιγμή, και επίσης θα με ενδιέφερε πολύ το σέρβις του να είναι εντός Ελλάδας.

Μην κοιτάς μόνο τα specs, γιατί ότι και αν πάρεις σε 2-3 χρόνια θα είναι ήδη ξεπερασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ άλλαζα κινητό κάθε 5 χρόνια, θα κοίταγα να έχει αποσπώμενη μπαταρία γιατί θα χρειαστεί αλλαγή σίγουρα κάποια στιγμή, και επίσης θα με ενδιέφερε πολύ το σέρβις του να είναι εντός Ελλάδας.

Μην κοιτάς μόνο τα specs, γιατί ότι και αν πάρεις σε 2-3 χρόνια θα είναι ήδη ξεπερασμένο.

 

Ενδιαφέρον αυτό με τη μπαταρία, δε το είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια. Για το αν θα είναι ξεπερασμένο δε με πειράζει αν σκεφτείς ότι τώρα έχω το Sony Ericsson W995 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχω αλλάξει μπαταρία και στο τοίχο το έχω πετάξει από τα νεύρα μου και έσπασε ο τοίχος αλλά αυτό συνεχίζει να λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτά τα specs παραπάνω αν και θα έχουν βγεί σίγουρα κινητά με καλύτερα θεωρώ ότι για 5 τουλάχιστον χρόνια θα καλύπτουν τις ανάγκες μου.

Ποιο από αυτά τα κινητά έχει αποσπώμενη μπαταρία δε το βρίσκω στα specs κάπου. Εκτός κι αν δε το βλέπω εγώ.

Επίσης νομίζω πως κανένα από αυτά δεν έχει σέρβις εντός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι όλα υπολογιστές τσέπης, και ποιο ευαίσθητα στης πτώσεις είναι (στης περισσότερες φορές έπεσε-ψωφισε), και λιγότερο αντοχή στο χρόνο έχουν(λόγο ότι διαθέτουν ποιο πολύπλοκα κυκλώματα τα οποία είναι και ποιο ευαίσθητα στιν φθορά του χρόνου και χρήσης), και λιγότερη αντοχή στην μπαταρία έχεις λόγο ότι θα χρειαστείς φόρτιση κάθε μέρα σχεδόν... το w995 σε σχέση αυτά είναι κάτι san Chuck noris μπροστά σε ένα παιδάκι ότι αφορά αντοχή
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι όλα υπολογιστές τσέπης, και ποιο ευαίσθητα στης πτώσεις είναι (στης περισσότερες φορές έπεσε-ψωφισε), και λιγότερο αντοχή στο χρόνο έχουν(λόγο ότι διαθέτουν ποιο πολύπλοκα κυκλώματα τα οποία είναι και ποιο ευαίσθητα στιν φθορά του χρόνου και χρήσης), και λιγότερη αντοχή στην μπαταρία έχεις λόγο ότι θα χρειαστείς φόρτιση κάθε μέρα σχεδόν... το w995 σε σχέση αυτά είναι κάτι san Chuck noris μπροστά σε ένα παιδάκι ότι αφορά αντοχή

 

Τα γνωρίζω όλα αυτά γιατί αγόρασα πριν 2 χρόνια περίπου το Samsung Galaxy S3 mini και μετά από λίγο καιρό το έδωσα στη γυναίκα μου. Με μια πτώση να σου το ράγισμα στην οθόνη. Τώρα κάθε φορά που ανοίγει το Wi Fi με μπαταρία 100% σε δευτερόλεπτα κλείνει και γράφει μπαταρία στο 1%. Είναι για πέταμα. Οπότε χρειάζεται και η σύζυγος κινητό αλλά έχω βρει ήδη αυτό που της αρέσει και είναι το INEW V3 Δε της αρέσουν οι καμπύλες και θέλει να έχει μυτερές γωνίες :shifty: .

Εγώ έχω το πρόβλημα σχετικά με ποιο να επιλέξω γιατί και τα 4 κινητά που αναφέρω μ'αρέσουν, το καθένα για διαφορετικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κι εσύ στο δίλημμα που είμαι κι εγώ μεταξύ One+ One και Xiaomi Mi4. Εγώ κλείνω προς το One+, οπότε θα σου προτείνω αυτό. Βέβαια και τα 4 είναι κορυφαία.
Link to comment
Share on other sites

Ξέροντας από το Mi3, θα σου έλεγα το Mi4 να πάρεις που προτείνεις. Πολύ καλό κινητό, φοβερή υποστήριξη, κάθε εβδομάδα καινούργια rom με διορθώσεις. Όσο για το δίλλημα που αναφέρεται πιο πάνω, έχει ένα συγκριτικό το gizchina - Xiaomi Mi4 vs OnePlus One
Link to comment
Share on other sites

Ξέροντας από το Mi3, θα σου έλεγα το Mi4 να πάρεις που προτείνεις. Πολύ καλό κινητό, φοβερή υποστήριξη, κάθε εβδομάδα καινούργια rom με διορθώσεις. Όσο για το δίλλημα που αναφέρεται πιο πάνω, έχει ένα συγκριτικό το gizchina - Xiaomi Mi4 vs OnePlus One

 

Οι απόψεις - απαντήσεις σου πάντα έχουν ενδιαφέρον. Αυτή η σύγκριση βοηθάει στην επιλογή ανάμεσα στα Mi4 και OPO, αλλά δε με βοηθάει πλήρως όταν στη ζυγαριά υπάρχουν ακόμα 2 όπως το Huawei & ZTE Nubia :rolleyes: Αρχίζω να αποκλείω βέβαια το Huawei μόνο και μόνο για τα on screen capasitive buttons συν ότι κανείς δε μιλάει γι'αυτό αν και έχει 2 ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλει πενταετία ένα smartphone, κατά τη γνώμη μου.

Α. Θα πρέπει να έχει υποστήριξη από σοβαρούς developers για να βγαίνουν νέες rom.

B. Υψηλές επιδόσεις για να μπορεί να ακολουθεί την μελλοντική τεχνολογία.

Γ. Η συσκευή να είναι αξιόπιστη και να μπορείς να την επισκευάσεις σχετικά εύκολα (εύκολη εύρεση ανταλακτικών, τεχνική υποστήριξη).

Δ. Να μην υπερθερμαίνεται σε καθημερινή βάση (η ζέστη είναι μεγάλος εχθρός των κυκλωμάτων).

Για τα α, β, δ προσωπική επιλογή είναι το ΟΡΟ. (η επίσημη υποστήριξη από την cyanogenmod είναι πολύ θετική). Για το γ υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλει πενταετία ένα smartphone, κατά τη γνώμη μου.

Α. Θα πρέπει να έχει υποστήριξη από σοβαρούς developers για να βγαίνουν νέες rom.

B. Υψηλές επιδόσεις για να μπορεί να ακολουθεί την μελλοντική τεχνολογία.

Γ. Η συσκευή να είναι αξιόπιστη και να μπορείς να την επισκευάσεις σχετικά εύκολα (εύκολη εύρεση ανταλακτικών, τεχνική υποστήριξη).

Δ. Να μην υπερθερμαίνεται σε καθημερινή βάση (η ζέστη είναι μεγάλος εχθρός των κυκλωμάτων).

Για τα α, β, δ προσωπική επιλογή είναι το ΟΡΟ. (η επίσημη υποστήριξη από την cyanogenmod είναι πολύ θετική). Για το γ υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό.

Νομίζω και το Mi4 τα υποστηρίζει όλα αυτά. Υπάρχει ολόκληρη κοινότητα και ελληνική για το MIUI, έχει υψηλότατες αποδώσεις, δεν υπερθερμένεται. Το γ ισχύει ότι για όλες τις κινέζικες συσκευές, αλλά με την επέκταση της Xiaomi εκτός Κίνας, σε 2-3 χρόνια πιστεύω θα είναι επίσημα και Ελλάδα, όπως ετοιμαζεται να κάνει και η Lenovo από τον άλλο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοπιστια σε βαθος πενταετιας δεν εγγυαται ουτε και γνωριζει κανενας. Η xiaomi, huawei εχουν προιστορια, το oneplus οχι(ενταξει ειναι η oppo απο πισω αλλα...). Εγω θα επελεγα mi4 και λογω μεγεθους.

Αν περιμενεις μια εβδομαδα μπορει να βαλεις και αλλο στη λιστα(mx4 standard ή pro). Επισης το k920 εχει σχεδον το ιδιο μεγεθος με το oneplus και ειναι τερας σε σπεκ ενω εχει την φημη της lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα είναι ανάλυση των παραμέτρων κατά την γνώμη μου. Το δεύτερο η προσωπική μου επιλογή (το MIUI δεν μου αρέσει και προτιμώ το stock Android).
Link to comment
Share on other sites

Αξιοπιστια σε βαθος πενταετιας δεν εγγυαται ουτε και γνωριζει κανενας. Η xiaomi, huawei εχουν προιστορια, το oneplus οχι(ενταξει ειναι η oppo απο πισω αλλα...). Εγω θα επελεγα mi4 και λογω μεγεθους.

Αν περιμενεις μια εβδομαδα μπορει να βαλεις και αλλο στη λιστα(mx4 standard ή pro). Επισης το k920 εχει σχεδον το ιδιο μεγεθος με το oneplus και ειναι τερας σε σπεκ ενω εχει την φημη της lenovo.

 

Πραγματικά το Lenovo Κ920 είναι αυτό ακριβώς που θέλω. Μέγεθος, specs, τι να πώ ... να δούμε και την τιμή που θα κυκλοφορήσει. Δε το βλέπω να αγοράζω κινητό πάντως πριν τα Χριστούγεννα έτσι ώστε να είμαι απόλυτα βέβαιος πως αυτό που θα πάρω θα είναι και αυτό που μου ταιριάζει. Αν στην τιμή το Lenovo δεν είναι απαγορευτική, δεν παρουσιάσει τίποτα περιέργειες και το συστήσετε κι εσείς αρκετά τότε μάλλον εκεί θα κατευθυνθώ αλλά είναι νωρίς ακόμα για να πώ ότι έκλεισα στην επιλογή μου. Οπότε μάλλον αν μπορώ να κάνω τροποποίηση στο δημοψήφισμα θα το βάλω και αυτό στη ζυγαριά μαζί με το MX4.

 

edit:

Δε μπορώ να κάνω τροποποίηση στην ψηφοφορία οπότε αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να προσθέσει αυτά τα δύο θα τον ευχαριστούσα πολύ. Αν γίνεται φυσικά.

 

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά βρήκα αυτό : Lenovo K920

 

edit 2:

Παιδιά αν το Lenovo K920 ή αλλιώς Vibe Z2 Pro Δεν ξεπεράσει τα 350€ είναι και το κινητό που θα αγοράσω. Αν ξεφύγει στη τιμή τότε θα αγοράσω όποιο καταλήξουμε στην ψηφοφορία και όποιο με πείσετε :lol::cool::D

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Lenovo Κ920 είναι αυτό ακριβώς που θέλω. Μέγεθος, specs, τι να πώ ... να δούμε και την τιμή που θα κυκλοφορήσει. Δε το βλέπω να αγοράζω κινητό πάντως πριν τα Χριστούγεννα έτσι ώστε να είμαι απόλυτα βέβαιος πως αυτό που θα πάρω θα είναι και αυτό που μου ταιριάζει. Αν στην τιμή το Lenovo δεν είναι απαγορευτική, δεν παρουσιάσει τίποτα περιέργειες και το συστήσετε κι εσείς αρκετά τότε μάλλον εκεί θα κατευθυνθώ αλλά είναι νωρίς ακόμα για να πώ ότι έκλεισα στην επιλογή μου. Οπότε μάλλον αν μπορώ να κάνω τροποποίηση στο δημοψήφισμα θα το βάλω και αυτό στη ζυγαριά μαζί με το MX4.

 

edit:

Δε μπορώ να κάνω τροποποίηση στην ψηφοφορία οπότε αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να προσθέσει αυτά τα δύο θα τον ευχαριστούσα πολύ. Αν γίνεται φυσικά.

 

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά βρήκα αυτό : Lenovo K920

 

Μονο που αν περιμενεις πολυ θα βγει το.... oneplustwo,το k930 κ.ο.κ.

Ειναι συνηθισμενη (κακη) πρακτικη να βαζουν χαμηλη τιμη κραχτη οποτε σιγουρα ακυρο... Περιμενε να γινει ιν στοκ ή preorder σε σοβαρο μαγαζι για να δεις τιμη. Και λογικα τους πρωτους μηνες θα ειναι υψηλη.

Link to comment
Share on other sites

Η αναμονή θα είναι μέχρι τα Χριστούγεννα όπου θεωρώ θα έχουν πέσει λίγο οι τιμές.

Βρήκα αυτό το άρθρο που αναφέρει ότι βάση φημών η τιμή του θα είναι στα 500$ δλδ περίπου 380€. Αν είναι έτσι χαλάλι το χτυπάω και γίνομαι τρισευτιχισμένος. Αλλιώς βλέπουμε. Μέχρι τώρα πάντως το OPO προηγείται στη ψηφοφορία. Δεν έχω πειστεί όμως ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

εχοντας xiaomi εδω και 6 μηνες σου επιβεβαιωνω την καλη ποιοτητα κατασκευης και την πολυ καλη υποστηριξη της ρομ τους.Και στο ελληνικο φορουμ της MIUI κανουν εξαιρετικη δουλεια.Για το oneplus και την εταιρια του δεν εχω αποψη.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς κοντά στην Ελευσίνα/Μάνδρα ή που να περνάει από Μάνδρα, που να έχει κάποιο από αυτά τα κινητά να κεράσω καφεδάκι σπίτι να τα πούμε και να το δώ?
Link to comment
Share on other sites

Το OPO ήταν μπροστά με μεγάλη διαφορά αλλά το Mi4 κλείνει τη ψαλίδα και το πλησιάζει. Με βάζετε σε μεγάλο πειρασμό ... ποιο από τα δύο να πάρω τελικά αν η τιμή του Lenovo είναι απαγορευτική.
Link to comment
Share on other sites

περίμενε το Nexus 6

 

Είναι ένα κινητό που δε με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι αυτό που αναζητώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα κινητό που δε με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν είναι αυτό που αναζητώ.

 

ok, απλά το ανέφερα επειδή είπες θες κινητό 5ετίας. έχω το 2ο Nexus (2010) και θα το κρατήσω στάνταρ άλλον έναν χρόνο λόγω συνεχής υποστήριξης από το XDA

Link to comment
Share on other sites

ok, απλά το ανέφερα επειδή είπες θες κινητό 5ετίας. έχω το 2ο Nexus (2010) και θα το κρατήσω στάνταρ άλλον έναν χρόνο λόγω συνεχής υποστήριξης από το XDA

 

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλό κινητό, και το Nexus 5 ακόμα είναι μια εξαιρετική συσκευή, απλά δεν είναι αυτό που μου ταιριάζει γι'αυτό και το απορρίπτω. Μια απορία γιατί γράφει στο όνομα σου από κάτω ότι είσαι banned?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...