Jump to content

περί Jailbreak και αγοράς iphone από ebay


kwnstas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Δεν ανήκω στη οικογένεια του iOS αλλά σκέφτομαι να αγοράσω ένα iphone 4 ή 5 από ebay.

Βλέπω προσφορές με Unlocked, Icloud locked και Clean ESN στην περιγραφή τους.

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και αυτά που κατάλαβα είξναι τα εξής.

 

Unlocked: Βάζω την σιμ μου what's up και όλα κομπλέ, λειτουργεί κανονικά

Icloud locked: Μόνο για ανταλλακτικά αξίζει...η ερώτησή μου, δεν γίνεται να κάνεις κάποιο format ή wipe;

Clean ESN: Σημαίνει πως δεν είναι κλεμμένο αλλά δεν μπορώ να βάλω την σιμ γιατί είναι ακόμη κλειδωμένο

AT&T, Verizon, Sprint: Σημαίνει πως είναι κλειδωμένα στον πάροχο αυτόν και πρέπει να κάνω Jailbreak για να τα χρησιμοποιήσω.

 

1) Έχω καταλάβει σωστά;

2) Το jailbreak είναι το ίδιο με το unlock;

3) Αν πάρω κάτι θα είναι iphone 4s, 5c, 5, 5s

Θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω Ελλάδα αν δεν είναι από πριν Unlocked;

4)http://www.wikihow.com/Unlock-an-iPhone

Εδώ λέει πως μπορείς να πληρώσεις για να στείλουν Unlock code σε κάποια sites. Είναι επιλογή που μπορώ να υπολογίζω ή όλα είναι

απάτες;

 

Συγγνώμη αν το πόσταρα σε λάθος σημείο του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

 

Δεν ανήκω στη οικογένεια του iOS αλλά σκέφτομαι να αγοράσω ένα iphone 4 ή 5 από ebay.

 

Βλέπω προσφορές με Unlocked, Icloud locked και Clean ESN στην περιγραφή τους.

 

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και αυτά που κατάλαβα είξναι τα εξής.

 

 

 

Unlocked: Βάζω την σιμ μου what's up και όλα κομπλέ, λειτουργεί κανονικά

 

Icloud locked: Μόνο για ανταλλακτικά αξίζει...η ερώτησή μου, δεν γίνεται να κάνεις κάποιο format ή wipe;

 

Clean ESN: Σημαίνει πως δεν είναι κλεμμένο αλλά δεν μπορώ να βάλω την σιμ γιατί είναι ακόμη κλειδωμένο

 

AT&T, Verizon, Sprint: Σημαίνει πως είναι κλειδωμένα στον πάροχο αυτόν και πρέπει να κάνω Jailbreak για να τα χρησιμοποιήσω.

 

 

 

1) Έχω καταλάβει σωστά;

 

2) Το jailbreak είναι το ίδιο με το unlock;

 

3) Αν πάρω κάτι θα είναι iphone 4s, 5c, 5, 5s

 

Θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω Ελλάδα αν δεν είναι από πριν Unlocked;

 

4)http://www.wikihow.com/Unlock-an-iPhone

 

Εδώ λέει πως μπορείς να πληρώσεις για να στείλουν Unlock code σε κάποια sites. Είναι επιλογή που μπορώ να υπολογίζω ή όλα είναι

 

απάτες;

 

 

 

Συγγνώμη αν το πόσταρα σε λάθος σημείο του φόρουμ

 

 

1) Σχεδόν σωστά

-Εάν ειναι iCloud locked δεν μπορείς να κανεις τιποτα. Wipe και format δεν πιάνουν

-Εάν ειναι κλειδωμένο σε κάποιον πάροχο μπορείς να κανεις jailbreak αλλά οχι unlock

 

2) jailbreak γίνονται όλες οι συσκευές και μπορείς να περάσεις tweaks στο iPhone

. Αυτο που δεν μπορείς να κανεις με το jailbreak ειναι unlock. Γενικά το unlock μεςω jailbreak εχει εγκαταληφθεί από εποχές iPhone 4 (3 χρόνια πριν)

 

3)Εάν ειναι locked σε κάποιο πάροχο θα ανοίγει το κινητό, θα περνάς εφαρμογές κτλ αλλά δεν θα αναγνωρίζει την ελληνική sim και δεν θα έχεις σήμα. Στη ουσία θα δουλεύει σαν iPod. Εάν εχει iCloud lock δεν θα μπορείς καν να ενεργοποίησεις το τηλέφωνο και θα σου ειναι άχρηστο

 

4) Ναι υπάρχουν αξιόπιστα sites που ξεκλειδώνουν κινητά lock σε παρόχους έναντι πληρωμής

 

Προσωπική γνώμη: μην ασχολείσαι καθόλου με κινητά locked σε κανένα πάροχο. Κατα 99% θα σου βγει ακριβότερο να το ξεκλειδωσεις από το να το πάρεις ξεκλειδωτο

Το ιδανικό ειναι να πάρεις ενα κινητό από Ελλάδα από τις αγγελίες του φόρουμ. Από eBay παίζουν πολλά κλειδωμένα

:)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αγγελίες σε αυτό το φόρουμ; Που είναι;

 

Εδώ κοντά :)

 

Buy and Sell - Mobiles

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...