Jump to content

Ρ800: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


MorFeAs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος platomar ( 4 Φεβ. 2004 , 12:24)

 

Kalimera se olous.

Mporei kapoios na me boithisi?

Pos mporo na kano egrafei fonis kai na grafei sti karta?

Kai an mporo na blepo ta directory toy p800 apo to pc.

pm@loux.gr

Sas euxaristo!!!!!

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=232160#post232160

 

Για να βλέπεις τους δίσκους του κινητού από το pc, πηγαίνεις εδώ και συνδέοντας το κινητό με το pc θα έχεις πρόσβαση.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Με δεδομένη την πτώση της τιμής του, σκέφτομαι σοβαρά να προβώ στην αγορά του Ρ800.

Ξέρω ότι όλος ο πανικός τώρα γίνεται για το Ρ900, αλλά κάνοντας χρήση επιδότησης, το Ρ800 θα μου έρθει στο ένα τρίτο της τιμής του Ρ900.

 

Θα έλεγα ότι για κάποιον που δεν "καίγεται" για την τελευταία λέξη της τεχνολογίας (ή και μόδας), το Ρ800 τώρα είναι, μάλλον, ευκαιρία.

 

Διάβασα λοιπόν το μεγαλύτερο μέρος αυτού του τόπικ, και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Το γεγονός ότι δεν θα ξαναδούμε αναβάθμιση για το Ρ800 το θεωρείτε αποτρεπτικό παράγοντα για την αγορά του; Με άλλα λόγια, υπάρχουν bugs που καθιστούν την λειτουργία του προβληματική;

Να σημειώσω ότι οι προεγκατεστημένες εφαρμογές της συσκευής καλύπτουν το 85% των αναγκών μου, οπότε δεν πρόκειται να είμαι συνέχεια στο βάλε-βγάλε εφαρμογές, παιχνίδια κλπ.

 

Τι μπορώ να περιμένω από ποιότητα, αίσθηση, λειτουργικότητα;

 

Τι με συμβουλεύετε να προσέξω μόλις το πάρω; Το Ρ800 έρχεται σε σφραγισμένη συσκευασία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!

Φιλικά,

Γιώργος.

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

@eye

 

Καλημέρα και σε εσένα!

 

Περίπου όπως εσύ σκέφτηκα και εγώ και πήρα το Ρ800 τον Οκτώβριο σε δελεαστική τιμή από κάποιον που ήθελε να πάρει άμεσα το Ρ900.

 

Όπως λές κι εσύ, οι δικές του εφαρμογές (με λίγες προσθήκες) με καλύπτουν! Σκέψου ότι έχω την εργοστασιακή κάρτα μνήμης (16ΜΒ) και είναι κατά 41% γεμάτη... (και η μνήμη του τηλεφώνου κατά 40%...)

 

Δεν έχω το τελευταίο λογισμικό και δεν αντιμετωπίζω (σχεδόν) κανένα πρόβλημα. Δηλαδή: δεν μου έχει κολλήσει (εκτός από μία φορά την πρώτη ημέρα που άνοιξα ΟΛΕΣ τις εφαρμογές για να τις δω!....), και αραιά και που δεν ξεκινά η προεπισκόπηση (viewfinfer) της κάμερας και θέλει επανεκκίνηση για να δουλέψει. Εγώ, προσωπικά, δεν τα θεωρώ σημαντικά προβλήματα, γι' αυτό δεν με ενοχλεί (τόσο) που δεν θα υπάρξει μάλλον νέα αναβάθμιση. (ελπίζω να μην εμφανιστεί καμία φοβερή εφαρμογή που θα την θέλω και δεν θα δουλεύει στο τωρινό λειτουργικό!....)

 

Έχει διάρκεια μπαταρίας τρεις με τέσσερις ημέρες (χρήση τηλέφωνο & pda, όχι βίντεο, ήχος, φωτογραφίες, παιχνίδια!).

 

Από πλευράς ποιότητας δεν είναι ότι καλύτερο έχω κρατήσει (τρίζει λίγο) αλλά νομίζω ότι είμαι αυστηρός! Ως pda είναι φανταστικό! Με καλύπτει πλήρως με τις δυνατότητές του (και να σκεφτείς ότι μπορεί να κάνει πάρα πολλά πράγματα που εγώ ίσως δεν χρησιμοποιήσω ποτέ!). Ως κινητό, θυμίζει λίγο Ericsson Τ29 - T39m κι αυτό με απογοήτευσε... το περίμενα λίγο πιο έξυπνο με κλειστό πορτάκι!... :(

 

Να προσέξεις τα εξής:

1) Ποιότητα φωτογραφίας (Όχι γραμμές στις φωτογραφίες)

2) Οθόνη (όχι καμμένα pixels)

3) Ήχος ανοιχτής ακρόασης (όχι βούισμα, μικροφωνισμός)

4) Καλό είναι να το ανοίξεις επί τόπου για να βεβαιωθείς ότι όλα υπάρχουν στη συσκευασία (φορτιστής ταξιδίου, βάση, καλώδιο usb, 3 πενάκια, θήκη, κάρτα μνήμης, μετατροπέας κάρτας μνήμης, πλαστικό για αφαίρεση πληκτρολογίου, οδηγίες, 2 cd και φυσικά μπαταρία (ελπίζω να μην ξέχασα τίποτε!...))

 

Τελικό συμπέρασμα: δεν το μετάνιωσα ΚΑΘΟΛΟΥ αν και ήμουν φανατικός φίλος της Nokia!... Αυτά από εμένα, ελπίζω να σε βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως σκεφτηκα και εγω και το αγορασα μεταχειρισμενο σε δελεαστικη τιμη. Πραγματικα ειναι ενα κινητο που μονο με το P900 θα το αντικαταστησω καποια στιγμη. Ειναι το κινητο που με καλυπτει απολυτα. Ξερεις τι ειναι να εχεις ΟΛΟ το outlook (ημερολογιο, εργασιες, τηλεφωνα ΚΑΙ σημειωσεις) μαζι σου και σε μεγαλη οθονη; Παντα ειχα καποιο PDA μαζι μου. Αν δεν το χρησιμοποιουσα εφευρισκα τροπους -οχι παντα με επιτυχια- να βαλω το outlook στα διαφορα κατα καιρους κινητα που ειχα, αλλα ποτε δεν μπορουσα να βρω τροπο να μπουν οι σημειωσεις. Μου αρεσει η λογικη του κινητου αυτου: Κινητο και PDA μαζι. Αν θες να τα εχεις ΟΛΑ μαζι σου και να ειναι και λειτουργικα (βλεπε μεγαλη οθονη και zoom στους χαρακτηρες, οπου στα μικρους σου απεικονιζει μεχρι και 22 γραμμες κειμενου), τοτε αγορασε το. Μετα πας στο P900, οπου οι διαφορες τους ειναι βασικα στο hardwear.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη συσκευασία στην οποία βρισκόταν μέσα η συσκευή

και την ίδια τη συσκευή (στο πίσω μέρος μέσα από τη μπαταρία),

άλλος ένας τρόπος είναι με κλειστό flip να πατήσεις *#06# :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να γινει backup απο το κινητο στη καρτα, η απο το pc στη καρτα (των επαφων του ημερολογιου εργασιων σημειωσεων), ωστε αν κατι γινει στο κινητο και ημαστε πχ ταξιδι αρα μακρια απο το pc μας να μπορεσουμε να κανουμε restore;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,ξερετε πως δουλευει αυτό το ρημάδι για remote control του pc απο το π800/900?μου εχει φαει τα νιατα :wacko: ...Help... :worry:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis ( 3 Φεβ. 2004 , 15:49)

 

Ούτε με το εικονικό πληκτρολόγιο του κινητού δεν μπορείς να κάνεις φορμάτ; Δουλεύει εκείνο;

 

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας! Δυστυχώς επανήλθε από μόνο του και λέω δυστυχώς διότι δεν θα μάθω ποτέ το γιατί… Παραμένω χωρίς σημειωματάριο αλλά έχει ο θεός- της- SE

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spok ( 6 Φεβ. 2004 , 05:38)

 

ρε παιδια,ξερετε πως δουλευει αυτό το ρημάδι για remote control του pc απο το π800/900?μου εχει φαει τα νιατα :wacko: ...Help... :worry:

 

 

Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει στο P800 (ακόμα),

αλλά σε PC θα μπορούσες να μας περιγράψεις το

πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θα παλαβώσω,

 

Ψάχνω να βρω τη λύση στο πρόβλημά μου

 

Αν μπορείτε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις

 

 

1. Οταν σου κάνουν αναβάθμιση γίνεται format όπως από το κρυφό μενού??? Αν όχι μήπως αν κάνω τέτοιο format σβύσει το λαμπάκι μου που είναι συνέχεια αναμμένο πράσινο.

 

2. Οταν τοποθετώ το κινητό στο cradle δεν γίνεται αμέσως σύνδεση. Πρέπει να μπώ ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ->ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ->ΚΑΛΩΔΙΟ να το γυρίσω σε MODEM και μετά να το ξαναγυρίσω σε ΣΥΝΔΕΣΗ PC για να συνδεθεί.

Εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να κάνω backup διότι όταν το τηλεφώνο κλείνει για να συνεχίσει το backup και το ξαναανοίγω δεν είναι συνδεδεμένο.

 

3. Μηπώς ξέρει κανείς κανένα site για να βρώ το SENDFAX και το crack του γιατί στο ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ δεν μπορώ να συνδεθώ .(ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΛΕΙΣΕ)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iras ( 6 Φεβ. 2004 , 04:54)

 

kserete kanena site gia to camcoder

 

 

Εδώ (κάνε register στο site για να μπορείς να κάνεις download).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος caesarsk ( 6 Φεβ. 2004 , 10:28)

 

Λοιπόν παιδιά θα παλαβώσω,

 

Ψάχνω να βρω τη λύση στο πρόβλημά μου

 

Αν μπορείτε απαντήστε μου στις παρακάτω ερωτήσεις

 

 

1. Οταν σου κάνουν αναβάθμιση γίνεται format όπως από το κρυφό μενού??? Αν όχι μήπως αν κάνω τέτοιο format σβύσει το λαμπάκι μου που είναι συνέχεια αναμμένο πράσινο.

 

2. Οταν τοποθετώ το κινητό στο cradle δεν γίνεται αμέσως σύνδεση. Πρέπει να μπώ ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ->ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ->ΚΑΛΩΔΙΟ να το γυρίσω σε MODEM και μετά να το ξαναγυρίσω σε ΣΥΝΔΕΣΗ PC για να συνδεθεί.

Εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να κάνω backup διότι όταν το τηλεφώνο κλείνει για να συνεχίσει το backup και το ξαναανοίγω δεν είναι συνδεδεμένο.

 

3. Μηπώς ξέρει κανείς κανένα site για να βρώ το SENDFAX και το crack του γιατί στο ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ δεν μπορώ να συνδεθώ .(ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΛΕΙΣΕ)....

 

 

1) Σβήνει το παλιό λειτουργικό με την αναβάθμιση και μπαίνει το νέο λειτουργικό. Το κρυφό μενού δεν έχει σχέση με την αναβάθμιση. Αυτό είναι για να κάνεις φορμάτ στο κινητό εσύ όταν θέλεις, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το λειτουργικό όμως, δεν θα σβήσει. Αυτό βρίσκεται πάντα στο κινητό και δεν μπορείς να το σβήσεις.

 

2) Λογικά με το που θα το συνδέσεις στην βάση και έχεις επιλέξει από τον πίνακα ελέγχου στο κινητό, να μην είναι ως μόντεμ, θα γίνει σύνδεση. Εφόσον συμβαίνει αυτό που λες, δοκιμάζεις να ξανακάνεις εγκατάσταση το Pc suite στον υπολογιστή - να έχεις απενεργοποιήσει κάποιο firewall ή και antivirus που μπορεί να τρέχουν στο backround. Καλό είναι να πεις και ποια windows έχεις στο pc. Στο εικονίδιο της διασύνδεσης σύνδεσης τηλεφώνου, στην μπάρα εργασίας των windows, έχει τσεκαρισμένη την θύρα usb;

Επίσης, υπάρχει πάντα και η νεότερη έκδοση του pc suite, που λύνει προβλήματα από παλαιότερες εκδόσεις.

 

3) Για το πρόγραμμα που ψάχνεις, δεν υπάρχει κάτι ακόμα νομίζω.

Ρωτάς όμως και εδώ σχετικά με software που ψάχνεις.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Reignman ( 6 Φεβ. 2004 , 09:55)

 

Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει στο P800 (ακόμα),

αλλά σε PC θα μπορούσες να μας περιγράψεις το

πρόβλημα που αντιμετωπίζεις;

 

 

οκ, τελικα δουλευει ΑΨΟΓΑ με το π900.Απλα δεν μπορουσα να κανω connect με το pc,γιατι εβαζα λαθος ρυθμισεις,ip,setings,κ.λ.π.Ευχαριστω. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Re paidia , pos mporo na kano to speed dial sto p800 na pairnei kateythian afinontas patimeno to koumpi 2 kai na parei to antistoixo speed dial..

giati de mporo na vro ti rythmisi..

mexri tora ginete ayto patontas prota to noumero 2 , kai meta na ksanapatiso to speed dial kato aristera..ego thelo na ginete aytomata , me patimeno to 2 , (3,4,5,ktlp)thanks

Olympiakos

-=Samsung SGH - E720=-

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spok ( 6 Φεβ. 2004 , 14:09)

 

οκ, τελικα δουλευει ΑΨΟΓΑ με το π900.Απλα δεν μπορουσα να κανω connect με το pc,γιατι εβαζα λαθος ρυθμισεις,ip,setings,κ.λ.π.Ευχαριστω. :)

 

 

Μπορείς να μας πεις τί ρυθμίσεις χρησιμοποίησες,

καθώς και ποιό δίκτυο κινητής; :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Amon-Ra ( 7 Φεβ. 2004 , 01:49)

 

Re paidia , pos mporo na kano to speed dial sto p800 na pairnei kateythian afinontas patimeno to koumpi 2 kai na parei to antistoixo speed dial..

giati de mporo na vro ti rythmisi..

mexri tora ginete ayto patontas prota to noumero 2 , kai meta na ksanapatiso to speed dial kato aristera..ego thelo na ginete aytomata , me patimeno to 2 , (3,4,5,ktlp)thanks

 

 

Αν λες, να κρατάς έναν αριθμό μόνο πατημένο και να κάνει κλήση, δεν γίνεται.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ξαναρωτησω γιατι το θεωρω σημαντικο αυτο:

"Υπαρχει τροπος να γινει backup απο το κινητο στη καρτα, η απο το pc στη καρτα (των επαφων του ημερολογιου εργασιων σημειωσεων), ωστε αν κατι γινει στο κινητο και ημαστε πχ ταξιδι αρα μακρια απο το pc μας να μπορεσουμε να κανουμε restore;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν τα παρακάτω (Ρ800):

 

-μορφοποίηση δίσκου (κρυφό μενού)

-γενική επαναφορά (πίνακας ελέγχου)

 

Ευχαριστώ!

:)

Φιλικά,

Γιώργος.

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza ( 7 Φεβ. 2004 , 20:08)

 

Παιδια να ξαναρωτησω γιατι το θεωρω σημαντικο αυτο:

"Υπαρχει τροπος να γινει backup απο το κινητο στη καρτα, η απο το pc στη καρτα (των επαφων του ημερολογιου εργασιων σημειωσεων), ωστε αν κατι γινει στο κινητο και ημαστε πχ ταξιδι αρα μακρια απο το pc μας να μπορεσουμε να κανουμε restore;"

 

 

Πήγαινε στις επαφές και μετά από το μενού επέλεξε αποστολή με email. Μην το στείλεις και μετά κάνε back με το βελάκι. Θα έχει αποθηκευτεί στο πρόχειρο αυτό το email με ένα συνημμένο Όλα.vcf (οι επαφές).

 

Μετά άνοιξε το πρόγραμμα file search και κάνε search στον c για vcf.

 

Δες σε ποιόν φάκελο το έχει κάνει αποθήκευση. Από το ίδιο το πρόγραμμα (file search) κάνε από το μενού Move το αρχείο vcf (τσέκαρε το κουτάκι) σε ένα σημείο στον D. Αν μπερδευτείς και δεν βρίσκεις στο αρχείο (λέμε τώρα), κάνε search και πάλι με το file search και θα το βρεις αμέσως :)

 

Για το ημερολόγιο και τις σημειώσεις δες γνωρίζω κάποιοων τρόπο εκτός από τα γνωστά (αποστολή με υπέρυθρες π.χ. στο pc).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eye ( 8 Φεβ. 2004 , 14:33)

 

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν τα παρακάτω (Ρ800):

 

-μορφοποίηση δίσκου (κρυφό μενού)

-γενική επαναφορά (πίνακας ελέγχου)

 

Ευχαριστώ!

:)

Φιλικά,

Γιώργος.

 

 

Το πρώτο (κρυφό μενού), θα σβήσει τα πάντα από το κινητό και δεν θα μείνει τίποτα εκτός από το ίδιο το λειτουργικό φυσικά το οποίο γίνεται και πάλι εγκατάσταση από μόνο του.

Είναι ο καλύτερος τρόπος για να "καθαρίσει" το κινητό. Είναι όπως την πρώτη φορά που το ανοίγεις. Αλλά δεν θα έχεις το αρχείο με την Ελληνική γλώσσα. Μόνο Αγγλικά.

 

Με την γενική επαναφορά, είναι κάτι σαν ένα restore της registry για τα windows (π.χ. δηλαδή), όπου προβλήματα που μπορεί να είχες, ίσως δεν διορθωθούν. Σαν να ξαναπερνά το λειτουργικό και πάλι στο κινητό (καθαρίζει τις databases, τα system files, κάποια 3rd party files και applications, settings κ.λ.π.) όμως δεν σβήνει τον c πλήρως και πάντα μένουν κάποια αρχεία. Τα Ελληνικά θα υπάρχουν πάλι, όμως ο καλύτερος τρόπος για φορμάτ, είναι αυτός με το κρυφό μενού.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα!Όταν πάω να κάνω backup ότι έχω στο κινητό αρχίζει μια χαρά κι εκεί στην αρχή που κάνει ανάλυση με πετάει έξω και μου βγάζει ένα μήνυμα ότι το κινητό δεν έχει συνδεθεί καλά!!

Προσπαθώ από χθες το βράδυ αλλά τπτ!

???

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...