Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού αγόρασα το alpha σε χρώμα sleek silver γιατί μου άρεσε πολύ το γκρι περίγραμμα στην οθόνη , χωρίς όμως να το έχω δει από κοντά

 

Δεν μου άρεσε τελικά καθόλου η πλάτη γιατί είναι αρκετά έως πολύ γυαλιστερή με αποτέλεσμα να κάνει (κατά την γνώμη μου)

το Alpha να δείχνει “ψεύτικο” , το χειρότερο όμως είναι το γεγονός ότι δεν είναι γυαλιστερή μονό στην όψη

άλλα και στην αφή με αποτέλεσμα το Alpha να γλυστρά εύκολα από το χέρι και να μην έχει κάλο grip

γεγονός απαράδεκτο εάν θέλεις να το χρησιμοποιείς χωρίς θήκη (αίσθηση περίπου όπως το ιPhone χωρίς θήκη)

 

Τελικά αγόρασα μια extra πλάτη μαύρη (ποιο πολύ την λες γκρι - ανθρακί σκούρο)

που κατά την γνώμη μου είναι και αισθητικά άλλα και πρακτικά καλύτερη.

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις …

 

[ATTACH]56757[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν σου τύχει να γράφει 4g, παρε ενα αλλο γνήσιο back cover κι ολα καλά https://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?from=most-popular&keyphrase=galaxy+alpha+back+cover[/QUOT

 

Πέρασα απο κωτσοβολο σημερα εδω αγ παρ/υή,δεν το εχουν μονο στο εκπτωτικό χωριό στα σπάτα υπάρχει μου είπαν...κρίμα γιατί ήθελα να του ρίξω άλλη μια ματιά απο κοντά για να αποφασίσω ποιό χρώμα θα αγοράσω...αναμεσα σε μαυρο και ασημί...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εμενα το βαψιμο της πλατης του ασημι δεν μου αρεσε που το ειδα απο κοντα.Σα να ηταν βαμμενο με σπρευ φαινοταν στα ματια μου

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το χρυσο ειναι πολυ ωραιο,αυτο εχω.....απο ολα τα χρωματα που ειδα αυτο μου εκανε εντυπωση.....το μπλε ηταν ξεπλυμενο...
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα video review της 2500mAh μπαταριας (δεν καταλαβαίνω λέξη...)

την έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω γράψει σε λίγες σελίδες πίσω ...

 

ευχαριστω,

εψαξα και το βρηκα...

 

Οσον αφορα την στιβαροτιτα,

τριξιματα - ελλαστικοτιτα, λογω κενου μεταξυ καπακιου - τηλεφωνου λογω ογκου μπαταριας

το νιωθεις οπως και πριν η εχει αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον είμαι κάτοχος Alpha και εγω!

Ήμουν λιγο γκαντεμης βέβαια γιατι τη μέρα που πούλησα το s5, το Alpha είπε να εξαφανιστεί απο την αγορά!

Όλα καλα τώρα όμως.

 

Πολυ ωραία αίσθηση αφήνει στο χέρι το άτιμο :Ρ

Με την μπαταρία να δούμε πως πάει βέβαια.

Τωρα ειμαι με 2,5 ωρες οθόνη, 10 ωρες ανοιχτο, wifi ολη αυτη την ωρα και ειναι στο 66%

Μαλλον παμε καλα!

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πλεον είμαι κάτοχος Alpha και εγω!

Ήμουν λιγο γκαντεμης βέβαια γιατι τη μέρα που πούλησα το s5, το Alpha είπε να εξαφανιστεί απο την αγορά!

Όλα καλα τώρα όμως.

 

Πολυ ωραία αίσθηση αφήνει στο χέρι το άτιμο :Ρ

Με την μπαταρία να δούμε πως πάει βέβαια.

Τωρα ειμαι με 2,5 ωρες οθόνη, 10 ωρες ανοιχτο, wifi ολη αυτη την ωρα και ειναι στο 66%

Μαλλον παμε καλα!

 

kαλοριζικο...αντε να πλυθαινουμε.....τι χρωμα....???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Μαυρο το πήρα ( σκουρο γκρι δηλαδή)

Αν έβγαινε οπως το νοτε 4 θα ήταν τέλειο. Μαυρο, και με μαυρο το μεταλλικό περίγραμμα... Είμαι συντηριλας :P

 

Πριν δωσω το s5, ξεχασα να πω, του ηρθε αναβάθμιση για λολιποπ... Το κινητό πετουσε! Πανέμορφη έκδοση επίσης.

Ελπίζω σύντομα και στα δικά μας :)

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μαυρο το πήρα ( σκουρο γκρι δηλαδή)

Αν έβγαινε οπως το νοτε 4 θα ήταν τέλειο. Μαυρο, και με μαυρο το μεταλλικό περίγραμμα... Είμαι συντηριλας :P

 

Πριν δωσω το s5, ξεχασα να πω, του ηρθε αναβάθμιση για λολιποπ... Το κινητό πετουσε! Πανέμορφη έκδοση επίσης.

Ελπίζω σύντομα και στα δικά μας :)

 

φιλε ποιος ο λογος που αλλαξες το s5; εισαι ευχαριστημενος με το alpha σε σχεση μεαυτο; οκ εχεις τωρα πιο ομορφο-ποιοτικο κινητο αλλα εχεις μικροτερη οθονη. αν θελεις πες μας τα + και - αυτης της αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το alpha είχα και εγώ s5 καταπληκτικό τηλέφωνο ο λόγος που εγώ το άλλαξα ήταν καθαρά το μέγεθος!

Λόγο αδιάβροχου κρίμα, εθαψαν ένα πολύ καλό εργαλείο με ένα χαζό καπάκι φόρτισης. Ξεβαψε από τον πρώτο καιρό. Ένα μήνα μετά με το alpha δεν μου λείπει καθόλου το s5!

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά όντως είχε θέμα με την μπαταρία το δικό μου προχθές ήρθε από το service που το είχα στείλει του άλλαξαν μπαταρία και φορτιστή και επαναφορά λογισμικού...το άνοιξα και το χρησιμοποιησα με το 60% που είχε μέσα η μπαταρία και τελείωσε πάλι γρήγορα και λέω αα καλά πάλι τα ίδια...αλλά έκανα το πρώτο φορτισμα και τώρα το κινητό έχει βγει από την φόρτιση εδώ και 19 ώρες και η μπαταρία του είναι στο 46% με λίγο Facebook κ.λ.π το βράδυ και το πρωί από τις 7 έως τις 10:30 άκουγα μουσική με hands free και λίγο Facebook , internet κ.λ.π . Λογικά μετά από ακόμα μερικά φορτισματα θα έχει ακόμα καλύτερη απόδοση, όσο για τις ώρες της οθόνης που είδα ότι γράφατε στις προηγούμενες σελίδες με φωτηνοτητα λίγο κάτω από την μέση γράφει μέχρι στιγμής 2 ώρες και 20 λεπτά :) θα ξαναγράψω και μετά από καμιά 10αρια φορτισματα για όποιον θέλει να κάνει τις συγκρίσεις του .
Link to comment
Share on other sites

φιλε ποιος ο λογος που αλλαξες το s5; εισαι ευχαριστημενος με το alpha σε σχεση μεαυτο; οκ εχεις τωρα πιο ομορφο-ποιοτικο κινητο αλλα εχεις μικροτερη οθονη. αν θελεις πες μας τα + και - αυτης της αλλαγης.

 

Το κινητο το πηρα για 2 βασικους λογους.

- Αν εδινα το σ5 θα επαιρνα ενα αντιστοιχο κινητο με τα ιδια σχεδον λεφτα. Καθε αλλαγη ειναι επιθυμητη γιατι βαριεμαι ευκολα τις συσκευές μου!

- Επίσης αγοράζοντας τωρα καινούργιο κινητο, θα μπορω να περιμένω περισσότερο χρόνο να πεσει η τιμη καποιας ναυαρχίδας του 15' που μπορεί να μου αρέσει.

 

Σε σχέση με το σ5 δεν εχει μεγαλες διάφορες (το εχω μια μερα βέβαια, οπότε ισως δεν ειμαι και ο πιο αρμόδιος για αυτή την σύγκριση)

- Η οθονη παραδοξως δεν μου φαίνεται κατώτερη, παρολο που στα χαρτια ειναι.

- Η καμερα ίδια, αν όχι καλύτερη του αλφα

- Η μη επεκτασιμη μνημη ειναι ενα θεμα για τους media lovers (ταινιες, σειρές κλπ)

- Γρηγορο οσο το σ5,αν οχι πιο γρήγορο

- Η μπαταρία με εχει εκπληξει (17 ωρες ανοιχτο, 5 ωρες οθόνη, wifi κανα 12ωρο,φωτεινότητα στο 40%, χωρίς εξοικονόμηση,και βρίσκεται στο 13% )

- Αισθηση στο χερι σίγουρα υπερ του αλφα.

- Το δικο μου αλφα ειχε ελάχιστο bloat. Θα ελεγα καθολου αλλα καποιοι θεωρουν bloat και το multi window

 

Η διάφορα στο μέγεθος δεν με ενοχλησε, ισως γιατί για μια μερα ειχα ενα 4ιντσο,οπότε οι 4,7 μου φανηκαν και πολλες :Ρ

 

Προς το παρόν του δινω 9/10 (8.5 στο σ5)

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με ελαφριά έως μέτρια χρήση με βγάζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ 4 έως 5 μέρες, κάποιες φορές φορές και παραπάνω, με σχετικά βαριά χρήση τις 2,5 μέρες τις έχει για πλάκα και εύκολα φτάνει τρεις.

Αν δε βαριέσαι κοίτα μερικές σελίδες πιο πίσω , και θα βρεις ποστ μου με το τι ακριβώς χρήση έχω κάνει και φωτογραφίες με το πόσο έχει βγάλει , έχω τουλάχιστον 3 με 4 ποστ σχετικά με τη μπαταρία εγώ αλλά και άλλα παιδιά.

Πάντως αν προσέξεις τι πρώτες φορτίσεις , τις 3 με 4 πρώτες φορές να φτάσει περίπου το 10%, να το φορτίσεις πλήρως και να του αφήσεις το φορτιστή για καμιά ώρα ακόμα αφού έχει φτάσει το 100% και προσπαθείς και μετά από τις πρώτες φορές να ακολουθείς αυτή τη διαδικασία , εκτός και αν είναι ανάγκη κάποιες φορές για να μη το κάνεις, πραγματικά θα εκπλαγείς με τη διάρκεια της!

η φορτιση που λες να ειναι με το τηλέφωνο ανοιχτό ή απενεργοποιημένο ?

Link to comment
Share on other sites

η φορτιση που λες να ειναι με το τηλέφωνο ανοιχτό ή απενεργοποιημένο ?

Εγώ το έχω πάντα ανοιχτό. Το κλείνω μια φορά κάθε 10 με 15 μέρες για ένα με 2 λεπτά, καλού κακού.

Επίσης να πω , αν δεν το έχω ξανά αναφέρει, ότι όλοι οι χρόνοι που έχω γράψει για τη διάρκεια της μπαταρίας, είναι πάντα με τη φωτεινότητα στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχα ακούσει διάφορες γνώμες για την μπαταριά του Alpha

όταν το αγόρασα έβγαλα ο ίδιος τα συμπεράσματα μου …

 

Η χρήση που κάνω εγώ είναι:

Πολλές ώρες μέσα στο αυτοκίνητο εν κινήση με αποτέλεσμα συνεχόμενες αυξομειώσεις του σήματος με ότι αυτό συνεπάγεται στην μπαταρία

Δεν κλείνω ποτέ το WiFi και το Bluetooth

Μιλάω πάρα πολύ (+/- 3000 λεπτά τον μήνα, ας είναι κάλα το RED3)

 

Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος με την μπαταριά γιατί με έβγαζε μέχρι νωρίς το απόγευμα χωρίς φόρτιση

με αποτέλεσμα να έχω μόνιμος στο μυαλό μου είτε να το βάλω στον φορτιστή του αυτοκινήτου είτε στο εξωτερικό battery pack.

 

Τελικά πήρα την απόφαση και αγόρασα την extended μπαταριά.

 

Η αίσθηση που έχει το Alpha με την extended μπαταριά όσον άφορα την στιβαρότητα είναι ακριβώς η ίδια με την παλιά οπότε όλα είναι μια χαρά.

 

Παραθέτω συγκριτικές φωτογραφίες για τα υπόλοιπα:

 

Οι δυο μπαταριές διπλά - διπλά, η standard είναι Made in Korea - Assembled in Vietnam ενώ η extended είναι Made in Korea

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56868&stc=1&d=1423833382

 

Με την standard κουμπωμένη

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56877&stc=1&d=1423833643

 

Με την extended κουμπωμένη

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56878&stc=1&d=1423833643

 

συνεχίζεται στο επόμενο post …

Link to comment
Share on other sites

113gr βάρος με την standard

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56879&stc=1&d=1423834037

 

125gr βάρος με την extended

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56880&stc=1&d=1423834037

 

6.75mm πάχος με την standard

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56881&stc=1&d=1423834037

 

7.95mm πάχος με την extended

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=56882&stc=1&d=1423834037

 

Τέλος το σημαντικότερο που είναι η απόδοση θα σας το πω σε μερικές ήμερες που θα έχω ποιο σαφή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανακαλεσω σχετικά με την μπαταρία.

 

Τις τελευταίες ημέρες βρίσκομαι Αθήνα και χρησιμοποιω τα 3/4 της μερας data. Με data που αλλάζουν απο 4g σε gprs και τούμπαλιν, μεχρι το απόγευμα θελω και 2η φόρτιση.

 

Στο Ηράκλειο μου βγαζει με περίσσια ανεση τη μέρα αλλά ειμαι με 1/4 data/ 3/4 wifi.

 

Την extended δε την θέλω λόγω αυξησης πάχους, ενω το power bank της puro με data ζορίζεται τρελα να δωσει ενα 10% μπαταρια σε 1 ωρα :down:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εξω ξαναρωτησει αλλα χαθηκε το ποστ......

 

1) screenshot πως βγαζεις ?Με ποιο συνδυασμο κουμπιων....???

 

2) με το saver power ουλευουν τα capasitive ???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Power button & Home

 

Ευχαριστω.....

Καλησπέρα,τελικά αυτό ή το Α5;Πάω για αγορά απο βδομάδα!

 

Αυτο εννοειτε....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Power button & Home

Εμενα δεν το κανει ...

Εισαι σιγουρος ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,τελικά αυτό ή το Α5;Πάω για αγορά απο βδομάδα!

Εαν θες μεγαλυτερη οθονη Α5

Εαν θες καλυτερο κινητο απο πλευρας απολυτων επιδοσεων (που πιθανα να μην τις χρειαζεσαι) alpha

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...