Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστυχώς camera και συγκεκριμένα φακός είναι ακριβό πράγμα........... έτσι αν θες camera κάπου στα 300 ευρώ ξεκίνα να κοιτάς :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ψάχνω μια συσκευή(είτε από ελλάδα είτε από κίνα) για γνωστό μου με τα εξής:

 

α) εξαιρετικά specs (π.χ. 2g+ ram)

β) όσο καλύτερη υποστήριξη γίνεται από το xda

γ) 200-300 ευρώ(και λιγότερα από 200 δεν με χαλάει :p )

δ) μικρό μέγεθος (περίπου 4,5''- 5'' & μικρά bezel)

 

Αν υπάρχει κάποια πρόταση που να ικανοποιεί τα 3 πρώτα και όχι το 4ο με ενδιαφέρει εξίσου(κάτι σαν oneplus one), απλά το ιδανικό είναι να είναι και μικρό.

Link to comment
Share on other sites

To Mi3 είναι 5" και το Redmi note ειναι 5,5". Αν θες μεγάλη οθόνη χτύπα το note, αλλιώς το Mi3 είναι απλά άπαιχτο.

Από Vickmall, To2c, minideal, και σε 18~25 ημέρες (έρχοντα και γιορτές και μπορεί να υπάρξει κάποια καθυστέρηση) θα το έχεις στα χέρια σου.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς camera και συγκεκριμένα φακός είναι ακριβό πράγμα........... έτσι αν θες camera κάπου στα 300 ευρώ ξεκίνα να κοιτάς :)

 

Για να ξεκαθαρίσω τις προσδοκίες, εγώ είχα πριν το Xperia Neo V και ήμουν σχετικά ευχαριστημένος από την κάμερα του. Το κινητό αυτό ήταν όταν το πήρα μια entry λύση. Χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα (αλλά σε κάθε περίπτωση ξέρω ότι τα MP από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Και τα 5 MP θα ήταν υπεραρκετά για έναν πολύ καλό φακό) θεώρησα ότι με την πρόοδο από γενιά σε γενιά στις συσκευές μπορούσα να ελπίζω και σε κάτι καλύτερο.

Τι να το κάνω το HDR όταν το φλας της κάμερας σε πολλές λήψεις ίσα που καταφέρνει να μην φαίνονται όλα μαύρα ;

Και τονίζω ότι με τις λήψεις σε φως ημέρας είμαι ικανοποιημένος παρά το noise που όντως υπάρχει. Το φλας (είναι και dual τρομάρα του) με έχει απογοητεύσει και γι'αυτό ρώτησα για το 550 γιατί βλέπω ότι είναι άλλης τεχνολογίας.

 

Πρακτικά τώρα, εσύ ποια πιστεύεις ότι είναι τα πιο οικονομικά κινητά για να μπορώ να βγάζω μια φωτογραφία με την παρέα μου π.χ. σε ένα νυχτερινό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

το πιο vfm ειναι το a8 (εκδοση a806 που δουλευει ελλαδα). κοστιζει 135-140€ απο to2c.com , minideal.net , vickmall.com

 

το mi3 δεν υποστηριζει 4g, δεν παιρνει καρτα sd, η μπαταρια του δεν ειναι αφαιρουμενη.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Δες και το z2 πολυ μικρες οι διαφορές με z3 τα specs, ουσιαστικά ειναι ιδια!

 

+1 μονο camera διαφέρει (κατα πολυ) κατα τα αλλα ιδια συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τις προσδοκίες, εγώ είχα πριν το Xperia Neo V και ήμουν σχετικά ευχαριστημένος από την κάμερα του. Το κινητό αυτό ήταν όταν το πήρα μια entry λύση. Χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα (αλλά σε κάθε περίπτωση ξέρω ότι τα MP από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Και τα 5 MP θα ήταν υπεραρκετά για έναν πολύ καλό φακό) θεώρησα ότι με την πρόοδο από γενιά σε γενιά στις συσκευές μπορούσα να ελπίζω και σε κάτι καλύτερο.

Τι να το κάνω το HDR όταν το φλας της κάμερας σε πολλές λήψεις ίσα που καταφέρνει να μην φαίνονται όλα μαύρα ;

Και τονίζω ότι με τις λήψεις σε φως ημέρας είμαι ικανοποιημένος παρά το noise που όντως υπάρχει. Το φλας (είναι και dual τρομάρα του) με έχει απογοητεύσει και γι'αυτό ρώτησα για το 550 γιατί βλέπω ότι είναι άλλης τεχνολογίας.

 

Πρακτικά τώρα, εσύ ποια πιστεύεις ότι είναι τα πιο οικονομικά κινητά για να μπορώ να βγάζω μια φωτογραφία με την παρέα μου π.χ. σε ένα νυχτερινό κέντρο.

neo v το ειχα και μπορω να πω ειχε αρκετά καλή camera.... αλλα μην ξεχνάς οτι κόστιζε και 200 ευρώ με αρχική τιμή 360 (που παλι ηταν λιγα για τοτε με αυτα που ειχε)

 

γενικός κινέζικα παιζουν τα εξής μέχρι 160 170 ευρω την camera την εχουν στην τελευταία μοίρα...........

 

το μονο που μου ερχεται στο μιαλο και να μην ειναι τελειος μουφα camera (σε αυτα τα λεφτα) ειναι αυτο

http://www.to2c.com/coolpad-f2-2g-ram-16gb-rom.html

 

καλά για νυχτερινο κεντρο το ξεχνα προφανος εκει μονο επονιμες ναυαρχιδες τα καταφερνουν ( note 4. lumia 1020, lumia 930, htc one m8 κλπ) εκει θελει βαρβάτο φακο και τέρας σενσορα (ουσιαστικά μιλάμε για νυχτερινές φώτο )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κινέζικα είναι λίγο μαλωμένα με την κάμερα, θα σε πρότεινα είναι Moto G 2014 edition.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα είχα λογαριασμό απλά έχασα όλες τις πληροφορίες του μιας και άλλαξα υπολογιστή και δεν μπορώ να βρω κανένα στοιχείο ούτε email λοιπόν άκυρο για την κατηγορία αυτή αλλά ήθελα να το αναφέρω για να μην μου αρχίσετε το καλώς όρισες :P

Στο θέμα μας Θα ήθελα να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητο αλλά θεωρώ πολύ υπερβολική την τιμή του εν έτοι 2014 και μιας και η εταιρία δεν βγάζει τίποτα από όλα αυτά μιας κα παίρνει πίσω μόνο ότι αναλογή στο τηλέφωνο για να κατασκευαστή δλδ δεν το πουλάει τόσο σε εμάς...

αν μπορεί κάποιος με pm για να μην θεωρηθεί εκτός θέματος ας μου στείλει προτάσεις... ευχαιρστώ!!!!

Με εκτίμηση

Πολύδωρος Στολτίδης

Link to comment
Share on other sites

επειδη εδωσα στην γυναικα το moto E και αλλωστε ηθελα κινεζακι δικαρτο θελω να μου προτεινετε καλες περιπτωσεις απο 70 μεχρι το πολυ 80 ευρω μιας και το μπατζετ ειναι περιορισμενο.λιγο πολυ ξερω τι να περιμενω.4.7 και πιο πολυ 5αρα οθονη τετραπυρηνο 1 γιγα ραμ και αν γινεται αναλυση 1280 επι 720 αλλα αν ειναι κατι καλο και λιγοτερο δεν με χαλαει.σκεφτομαι το thl 4000 λογω μπαταριας αλλα περιμενω προτασεις.κατι δοκιμασμενο και αξιοπιστο!ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Φτηνό κινεζικό με καλή κάμερα έχει το xiaomi hongmi 1s που έχω δοκιμάσει.. Σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος για τα χρήματα που θα έχεις δώσει..

Από εκεί και πέρα για βραδυνές λήψεις καλές κοιτάς επώνυμα όπως λέει το παλικάρι από πάνω..

Αλλιώς πας σε κινέζικα από 200 με 300 ευρώ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο και άλλο έγραψες; Δυσκολεύομαι λίγο να βγάλω νόημα.

Όσο για το note 3 αν αναλογιστούμε από τι τιμή ξεκίνησε και που έφτασε και για τα χαρακτηριστικά του, την θεωρώ καλή την τιμή, ειδικά όταν αντίστοιχα κινέζικα πουλιούνται 250 ευρώ. Εξάλλου υπάρχει και η οικονομικότερη version note3 neo που είναι επίσης αξιόλογη στα 270 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

lumia 925.καλη τιμη πολυ καλη καμερα...

 

απέχει λιγάκι από τα 140 ευρώ που ζητάει........(240 είναι) και έχει και άθλια αυτονομία.......... και το os δεν αρέσει 9 στους 10

Link to comment
Share on other sites

απέχει λιγάκι από τα 140 ευρώ που ζητάει........(240 είναι) και έχει και άθλια αυτονομία.......... και το os δεν αρέσει 9 στους 10

 

δεν ειδα οτι ζηταει με 140...αλλα το εθαψες!μαλλον ειμαι ο ενας στους δεκα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...