Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλήμερα σε όλο το φόρουμ.

 

Πάμε στο θέμα μου.

Αυτή τη στιγμή έχω 2 συσκευές, μία LG G2 (απίστευτη χρηστικότητα) και ενα lenovo vibe z2 pro (k920). (απίθανη φωτό και λειτουργίες το παραμετροποιείς όπως θες)

 

Η δουλειά μου απαιτεί και πολυ τρέξιμο και πολλές συναντήσεις και πολύ ...γράψιμο κατά τις συναντήσεις. Έτσι βρισκομαι παντα με...2 κινητά ένα λαπτοπ και μια tabletα λίγο ευαισθητη, σε κανένα όμως δεν μπορώ να σημειώσω, να κρατήσω άνετα σημειώσεις και να ανακαλέσω μερικές από αυτές, να κάνω καμιά παρουσίαση και να λάβω κλήσεις

 

έχω εντοπίσει 2 κινητά που μπορούν να βοηθήσουν τη δουλειά μου, το galaxy note 4 και το blackberry passport

με διάφορα ελαττώματα το καθένα πχ το note δεν εχει ραδιόφωνο (που ακουω όταν είμαι δεξιά αριστερά ) και το blackberry δεν βγαίνει δίκαρτο

 

Προσπαθώ με το lenovo να το παραμετροποιήσω σε τέτοιο βαθμό αλλά και πάλι δεν βγαίνει...

 

Δεν ξέρω εάν έχει κάποιος άλλος από εσάς το ίδιο πρόβλημα....

Θα εκτιμούσα την όποια γνώμη και την όποια ιδέα

 

Ευχαριστώ

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την προηγούμενη έκδοση του yaisu την έχει φίλος μου (το s2) είναι σουπερ ευχαριστημένος- φανταζομαι και η τριτη εκδοση θα τα πηγαινει καλά

 

δες εδώ

http://www.myphone.gr/d/jiayu/s3.475/hands-on/

 

το gionee το εχω παρει στον πατέρα μου- τίμιο κινητό οχι κατι παραπάνω

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη έκδοση του yaisu την έχει φίλος μου (το s2) είναι σουπερ ευχαριστημένος- φανταζομαι και η τριτη εκδοση θα τα πηγαινει καλά

 

δες εδώ

http://www.myphone.gr/d/jiayu/s3.475/hands-on/

 

το gionee το εχω παρει στον πατέρα μου- τίμιο κινητό οχι κατι παραπάνω

 

Φυσικα και το διαβασα το hands-on και μαλλον θα ειναι η επιλογη μου αλλα θελω να μαθω και το ecoo τι λεει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και με μέτρια χρήση...

5 ώρες με 5:30 μου έβγαζε το g3,χωρίς πολύ χρήση δεδομένων όμως.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι z2,z3 compact πως είναι τέρατα αυτονομίας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το note 4 σε ικανοποιει σε ολα πλην ραδιοφωνου,

παιρνεις ενα note 4 και ενα φορητο ραδιοφωνο τυπου usb stick €14.

 

αρα αντι να κουβαλας ολα οσα ειπες, θα εχεις 1 κινητο και ενα στικακι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αν μιλαμε αποκλειστικα για τηλεφωνο που μπορει σε καποιο βαθμο να λυσει το προβλημα σου, τοτε ναι μαλλον το Note ειναι μονοδρομος, που συνεργαζεται αψογα με πενακι κλπ... Απο εκει και περα αν ημουν στη θεση σου και αν δε με ενδιεφερε το κοστος ισως κοιτουσα κατι σε Microsoft surface προς tablet/laptop που νομιζω εχει πενακι για σημειωσεις και γενικοτερα μπορεις να κανεις ευκολοτερα δουλειες, απ' οτι με ενα κινητο... Παρεα με ενα Blackberry για τηλ. νομιζω ειναι απολυτος business συνδυασμος... ;) Επισης υπαρχει και η φθηνη εναλλακτικη να παρεις για το laptop μια συσκευη που κρατας χειρογραφες σημειωσεις, αλλα για προφανεις λογους φορητοτητας, δε νομιζω οτι θα σε βολεψει κατι τετοιο... Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Για το ecoo δε νομιζω οτι υπαρχουν ακομα reviews, γιατι δεν πρεπει να το εχει παραλαβει καποιος ακομα... Περιμενε λιγες μερες να δουμε τι λεει και αν δεν, τοτε Jiayu... ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ ειμαι στα ψαξίματα εδώ και πάρα πολύ καιρό για ένα κινητό και κοιτάω πάρα πολύ το LG G flex!

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αναφορές για ghosting στην οθόνη του. Κατα τα άλλα το κινητό ειναι ότι καλύτερο υπάρχει και από άποψη επιδόσεων και από άποψη αυτονομίας!

Panasonic GD87 -- Nokia7600 -- Motorola RAZR V3 -- Motorola V360 -- SE W610i -- LG KC550 -- SE Aino - SE NeoV -- LG G Flex
Link to comment
Share on other sites

Τελεφονερι εχω σαν bt το sony mw1 pro αλλα ειναι αβολο ρε γμτ κ τρωει κ κατι κολληματα.

Σπυρο δεν ει αι ασχημη ιδεα. Ειμσι μεταξυ passport ( δεν εχω δουλεψει ποτε bberry os) και note 4 δικαρτο...το λενοβο οπως σας ειπα που εχω ειναι εκπληκτικη συσκευη αλλα δεν ασχολουνται πολυ οι devs μαζι του.το δε φιβερο ξερετε πιο ειναι ? Οτι εχει φουλ capacitive οθονη κ υπαρχει μια εφαρμογη που συνδιαζεται αψογα με πενακι

Ευχαριστω παιδια

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μας αναφέρεις το μέγεθος οθόνης που θα ήθελες.

 

Edit: Για να ήσουν κοντα στο LG G3 προφανώς και κάπου εκεί ψάχνεσαι από θέμα οθόνης οπότε κρατάω τις προτάσεις που σου έδωσα παραπάνω.

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα και εμενα η επιλογη μου ηταν S3 Advanced, αλλα βλεποντας οτι η Ecoo εβγαλε Lollipop για το E04, αναθεωρησα. Οχι τοσο λογω του Lollipop αυτου καθ'αυτου, αλλα επειδη ετσι φαινεται οτι η Εcoo υποστηριζει τα προιοντα της με αναβαθμισεις τακτικες, το οποιο ειναι η εξαιρεση στα κινεζικα κινητα αυτης της τιμολογιακης κατηγοριας.
Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel νομίζω είναι καλό. Μάλιστα αυτό πρέπει να είναι και πιο καινούργιο μοντέλο http://www.skroutz.gr/s/6305750/Alcatel-One-Touch-2004G.html

 

Και εγω το Alcatel προτεινω...Υπαρχει σε δυο εκδοσεις με ή χωρις καμερα και με ή χωρις sd γυρω στα 50€ (περιπου 10€ διαφορα οι 2 εκδοσεις)

Ειναι ιδανικο με μεγαλα πληκτρα μεγαλη οθονη και τεραστια απεικονιση των αριθμων. Επιπλεον γρηγορες κλησεις , bluetooth, ηχογραφηση συνομιλιας,ανοικτη συνομιλια και ραδιοφωνο. Επιπλεον εχει και ενα πλαινο κουμπι που κλειδωνει το τηλεφωνο και δεν πατιεται κανενα πληκτρο...

Το εχει ενας φιλος για την μανα του και ειναι απολυτα ευχαριστημενος

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήρα το ZTE V5 RED BULL 2/8 GIGA από Minideal αλλά ήρθε ελαττωματικό και το έστειλα για αντικατάσταση αλλά δεν έχουν αλλά κομμάτια σε stock..

Τώρα είμαι μεταξύ ZTE NUBIA Z5S MINI και ASUS ZENFONE 5 A500KL

 

http://www.minideal.net/zte-nubia-z5s-mini-quad-core-phones-4-7-inch-1280x720-1-7ghz16gb.html

 

http://www.minideal.net/asus-zenfone-5-a500kl-4g-lte-qualcomm-msm8926-snapdragon-400-5-8gb-black-unlocked-2gb-ram.html

 

Θέλω οπωσδήποτε με Qualcomm επεξεργαστή γιατί χρησιμοποιώ το gps..

Εσείς ποιο θα διαλέγατε??

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη επιλογή. Το ZTE είναι πιο γρήγορο έχει θεωρητικά καλύτερες κάμερες και έρχεται με 16GB .

Το Asus όμως υποστηρίζει 4G, έρχεται με Kit Kat έναντι Jelly Bean και είναι κάποιους μήνες πιο καινούργιο... Αρα?

 

Αν το Zte αναβαθμίζεται σε Kit Kat και δεν σε ενδιαφέρει το 4G πας στο ZTE.

 

Edit: Στο thread του ZTE λένε πως το τηλ. έρχεται χωρίς Playstore και θα πρέπει να τα περάσεις μόνος σου. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386068&page=6

 

Καλό πάντως είναι να ρίξεις μια ματιά στα νήματα των κινητών για να δεις και πόσο αξιόπιστα είναι.

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Στα συν του Asus είναι ότι θα αναβαθμιστεί σε android 5.0

Στο ZTE μου αρέσει που εκτός από πολύ καλό hardware έχει και φωτιζωμενα touch..

Η λογική λέει να πάρω το Asus γιατί είναι πιο νέο μοντέλο και έχει και υποστήριξη...

το ZTE πάλι είναι πολύ ωραίο αλλά δεν βλέπω να έχει υποστήριξη και επίσης είναι αρκετά παλαιότερο..

Δεν ξέρω έχω κολλήσει :banghead:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

 

Έχει αγοράσει κανείς Galaxy Note 4 με ενδοκοινοτική συναλλαγή? Από Amazon ας πούμε?

 

Γιατί τα expansys και computeruniverse έχουν τιμές κουκουρούκου....

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Ψαχνω για αγορά ενα νεο δικαρτο τηλ και μολλον παω προς το iocean x8 mini. Ποα ειναι η αποψη σας για το συγκεκριμένο τηλεφωνο και αν εχετε να προτεινετε κατι κοντινό σε αυτο. Επισης προσπαθω να βρω το τηλ που θα παρω αν εχει custom rom . Προέρχομαι από το gakaxy s2 και η συνήθεια του να αλλάζεις rom δεν κόβεται ευκολα

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ψαχνω να παρω ενα δικαρτο κινητο και επεσε στην αντίληψη μου το iocean x8. Ποια η αποψη σας για το μοντελο. Εχετε κατι αλλο στα ιδια χρήματα να προτείνετε? Υπαρχει custom rom. Ερχομαι απο galaxy s2 και η συνήθεια της αλλαγης rom δεν σταματαει με τιποτα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοιγεις τζαμπα θεματα.Εχεις αποφασισει τελικα ποιο απο τα δυο Iocean σε ενδιαφερει?Και τα 2 ειναι παλια μοντελα και ακριβα.Υπαρχουν καλυτερα και φθηνοτερα κινητα.Elephone P6000,Mlais M52,Meizu M1 Note,Jiayu S3.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...