Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα Samsung λες ε? εμφανισιακα ειναι αληθεια οτι μου αρεσε το Samsung Alpha,με καποιους περιορισμους βεβαια κι αυτο,σε μπαταρια,και μη επεκτασιμη μνημη,αλλα μαζεμενο σε μεγεθος και συγκρινομενο με αλλα samsung πολυ πιο εμφανισιμο...

Αυτο ομως το Μ9 που ανεφερες με ιντριγκαρισε ! Το εψαξα λιγο ,λενε για Μαρτιο 2015,και μεχρι ναρθει Ελλαδα,μεχρι να ισσοροπησει και λιγο η τιμη προς τα κατω,αργουμε πολυ...επισης αλλος λεει οτι θαχει 5,2" οθονη αλλος 5,5" ?! Δε νομιζω οτι με παιρνει να περιμενω παντως τοσο,μεσα στο Γεναρη πρεπει να εχω παρει κινητο...Εχω μπλεξει., θα πρεπει να επιλεξω αναμεσα στα μεχρι στιγμης διαθεσιμα κανοντας σε κατι απο ολα συμβιβασμο...

 

Μαλλον αυτο που δε θα μπορουσα να θυσιασω θα ηταν η αριστη καμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα Samsung λες ε? εμφανισιακα ειναι αληθεια οτι μου αρεσε το Samsung Alpha,με καποιους περιορισμους βεβαια κι αυτο,σε μπαταρια,και μη επεκτασιμη μνημη,αλλα μαζεμενο σε μεγεθος και συγκρινομενο με αλλα samsung πολυ πιο εμφανισιμο...

Αυτο ομως το Μ9 που ανεφερες με ιντριγκαρισε ! Το εψαξα λιγο ,λενε για Μαρτιο 2015,και μεχρι ναρθει Ελλαδα,μεχρι να ισσοροπησει και λιγο η τιμη προς τα κατω,αργουμε πολυ...επισης αλλος λεει οτι θαχει 5,2" οθονη αλλος 5,5" ?! Δε νομιζω οτι με παιρνει να περιμενω παντως τοσο,μεσα στο Γεναρη πρεπει να εχω παρει κινητο...Εχω μπλεξει., θα πρεπει να επιλεξω αναμεσα στα μεχρι στιγμης διαθεσιμα κανοντας σε κατι απο ολα συμβιβασμο...

 

Μαλλον αυτο που δε θα μπορουσα να θυσιασω θα ηταν η αριστη καμερα...

 

Ζ3 compact, galaxy alpha και nokia 930 για μαζεμένες διαστάσεις και future proof hw.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μετά από έρευνα κατέληξα στις 2 παραπάνω συσκευές οι οποίες με ικανοποιούν συνολικά. Υπάρχει βέβαια διαφορά στην τιμή αλλά είναι και οι 2 στο όριο των 200€. Δεν είναι από τα πιο καινούρια τηλέφωνα αλλά κατά την άποψη μου είναι vfm.

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος τα έχει δει και τα δύο και μπορεί αντικειμενικά να δώσει μια γνώμη είτε αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη δοκιμασμένη συσκευή. Ευχαριστώ.

 

Και επειδή δεν ήμουν αρκετά σαφής, minimum:

2gb ram

αξιοπρεπής κάμερα/επεξεργαστής

γνωστή κατασκευάστρια εταιρεία

720*1280 pixels

5,5 inch

δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πάρεις συμβιβασμό θα κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε τουλαχιςτον έναν τομέα.

Άρα επέλεξε έναν τομέα που θα κανεις τα στραβά μάτια.

Στο z3 θα κανεις τα στραβά μάτια με την κάμερα.

Για την οθονη που είπες διαφωνώ κάθετα.

Εχει τρομερή φωτεινότητα και αντίθεση,ανώτερο απ ολα τα κινητά της αγοράς και ναι στο μαύρο δεν ειναι amoled φυσικά.

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Smartphone-Review.127641.0.html

 

Στο Note 4 ειναι δύσχρηστο και άβολο για χρηςη σαν κινητό.

Και αν η γραφίδα δεν σε ενδιαφέρει δεν εχει νόημα να δίνεις 600+ ευρώ μιας και ειναι το σήμα κατατεθέν της συσκευης και εχει τα κλαςικα της Samsung(κλείδωματα,έλλειψη radio)

Το s5 εχει κλείδωματα,έλλειψη radio,χειρότερη υλοποιηςη λογισμικού σε σχεςη με όλους τους άλλους συν ποιότητα καταςκευης που ταιριάζει σε κινητά 200 ευρώ και οχι ναυαρχίδα.

Το M8 αντίστοιχα πάσχει σε κάμερα(την ημέρα περισσότερο) και εχει την χειρότερη αναλογία οθόνης προς διαστάσεις συσκευης.

Το G3 πάσχει σε αυτονομια,οθονη και ποιότητα καταςκευης.

 

Άρα διαλέγεις όπως είπα που θα κανεις συμβιβασμό.

 

Η δεύτερη λύση περιμένεις Απρίλιο-Μάιο που θα κυκλοφορήσουν ναυαρχίδες του 15.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες και με βοηθανε να κανω ενα συμμαζεμα σε ολα αυτα που εχω διαβασει και δει αυτες τις μερες...

Ο Απριλιος -Μαιος βεβαια ειναι πολυ μακρυα αλλα ισως να αξιζει να περιμενει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Εδω και 2.5 μηνες εχω το Galaxy Express. Το κινητο ειναι μια χαρα, ολα τα εχει Super Amoled Plus, LTE, MHL, OTG κλπ.

 

Αλλα επειδη ειχα το Atrix για μερικους μηνες το βρισκω πολυ πιο βολικο και τελικα σκεφτομαι να πουλησω το Express και να εισαγω

 

το Razr M Xt905

http://www.gsmarena.com/motorola_razr_m_xt905-4974.php

η

το Lg F3 P655k.

http://www.lg.com/co/celulares/lg-P655-4g-lte/technical-specifications

 

Καποιο αλλο LTE με μαζεμενες διαστασεις μπορειτε και`σεις να προτεινετε.

 

Ευχαριστω, Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και το Elephone P6000 και μου φαινεται και πιο φθηνο και λιγο καλυτερο... και εχει και andoroid 5(η θα παρει τουλαχιστον), αλλα δεν την πολυεχω ακουστα σα μαρκα.Λεει τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά θέλω να πάρω δώρο στην κοπέλα μου το συγκεκριμένο κινητό.... Το θέμα μου είναι ποια από τις 2 εκδόσεις τα 32gb ή τα 64gb?

Το θέμα δεν είναι οικονομικό( μιας και έχουν πολύ μικρή διαφορά ) ..... Ξέρω ότι το 64 το έβγαλε σε συνεργασία με την telefonica υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω παραπάνω σε αυτό;

Δηλαδή έχει κάποιο λογότυπο το κινητό επάνω του; υπάρχει κάποιο σήμα στην εκκίνηση; υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να πάρει αναβαθμίσεις λόγω αυτού η οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι πρέπει να αναφερθεί.... Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν τόσο μικρή διαφορά τιμής, πάρε το 64gb. Το 64gb βγαίνει μόνον ως branded της Telefonica ή της O2, αλλά πέρα από το boot logo και 2-3 εφαρμογές που απεγκαθιστανται κανονικά δεν έχεις θέμα. Updates θα παίρνει, απλώς ίσως λίγο αργότερα από τα unbranded. Παρ ' όλα αυτά μπορείς και να το φλασαρεις με μια unbranded rom (32gb) και να λειτουργήσει κανονικότατα (σαν 64gb unbranded). Υπάρχει οδηγός flashing lumia εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=377547

 

Εγώ θα σου πρότεινα πάντως εφόσον κοιτάζεις συσκευή άνω των 300, να σκεφθείς το Lumia 930. Έχει επίσης φοβερή κάμερα (ένα κλικ πιο κάτω από 1020) αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλύτερο. Νομίζω πως ειδικά για γυναίκα είναι το καλύτερο δυνατό δώρο.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο κινητό.... Λόγο φωτογραφικής. Το πρότεινα και εγώ σαν καλύτερη λύση το 930 αλλά δεν της άρεσε, είναι μεγάλο .......... Γυναίκες! Αν το κάνω φλασαρισμα δεν θα χάσω εγγύηση; πως μπορώ να καταλάβω αν θα είναι branded?
Link to comment
Share on other sites

Mεγαλύτερη οθόνη έχει το 930, αλλά συνολικά είναι μικρότερο από το 1020.

Lumia 930: 137 x 71 x 9.8 mm, 94.7 cc

Lumia 1020: 130.4 x 71.4 x 10.4 mm, 96.9 cc

Μονο μήκος έχει μεγαλύτερο. Σε πλάτος και πάχος είναι μικρότερο, όπως και σε συνολικό όγκο συσκευής.

Επίσης το 1020 αργεί εκνευριστικά να ανοίξει την κάμερα (περίπου 4sec) όπως και έχει μεγάλο χρόνο μεταξύ φωτογραφιών (πάλι περίπου 3-4sec). Το 930 λόγω νεότερου SoC πάει σχεδόν ακαριαία (στη Denim πάει κυριολεκτικά ακαριαία).

 

Αν επιμένει ακόμα για 1020, το μόνο που θα δεις αν είναι Branded η συσκευή είναι ότι θα γράφει στο κουτί Lumia 1020 RM-875 O2 ή TF, οπότε θα είναι branded στην O2/Telefonica αντίστοιχα. Επίσης με το που θα ανάψεις τη συσκευή θα σου εμφανίσει το logo του carrier και θα δεις μερικες εφαρμογές του, οι οποίες όμως απεγκαθίστανται κανονικά.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενδιαφερομαι για κινητο κινεζικο εχω βρει δυο αλλα αν εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο ακουω τα παντα.

Το πρωτο ειναι xiaomi mi4 η το 3 γιατι εχει υποστηριξη εδω ελλαδα εννοωντας το λειτουργικο αλλα δεν εχει επεκτασιμη μνημη.

Το δευτεο ειναι Huawei Honor 6 δεν τα εχω δουλεψει ποτε και δεν εχω αποψη αλλα φαινεται πολυ καλο.

Οτιδηποτε αλλο σε αυτα τα χρηματα και χαρακτηριστικα ευπροσδεκτο απο ευρωπη/κινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενδιαφερομαι για κινητο κινεζικο εχω βρει δυο αλλα αν εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο ακουω τα παντα.

Το πρωτο ειναι xiaomi mi4 η το 3 γιατι εχει υποστηριξη εδω ελλαδα εννοωντας το λειτουργικο αλλα δεν εχει επεκτασιμη μνημη.

Το δευτεο ειναι Huawei Honor 6 δεν τα εχω δουλεψει ποτε και δεν εχω αποψη αλλα φαινεται πολυ καλο.

Οτιδηποτε αλλο σε αυτα τα χρηματα και χαρακτηριστικα ευπροσδεκτο απο ευρωπη/κινα.

Εάν πας για το Xiaomi Mi3, με τα χρήματα αυτά χτυπάς την 64GB έκδοση, που σου φτάνει ο χώρος και με το παραπάνω. Στο λέω γιατί εγώ αυτό έχω από τον Μάιο και δεν το έχω μετανοιώσει.

Στα λεφτά αυτά χτυπάς επίσης το ONEPLUS ONE Qualcomm 16GB Snapdragon 801 2.5Ghz Quad Core 5.5 Inch FHD Gorilla Glass 3 JDI Screen 4G LTE Smartphone που ενδεικτικά μπορείς να το βρεις περίπου στα 295€, ZTE Nubia Z7 Max 4G LTE Qualcomm Snapdragon 801 2.5GHZ Quad Core 5.5 Inch FHD Screen 4G Smartphone - με 32GB Μνήμη και βρίσκεται περίπου 295€, αν θέλεις να το δεις. Οι τιμές είναι ενδεικτικές όπως σου λέω, από μαγαζί που ψωνίζω εγώ. Εσύ μπορείς να διαλέξεις όποιο μαγαζί το βρίσκεις πιο φθηνά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανάμεσα στα εξής κινητά

1. samsung s4 mini duos ( 230 ευρω απο mobileshop.eu )

2. lg g2 mini duos ( 185 ευρω απο mobileshop.eu)

3. alcatel idox x+ (230 ευρω απο public )

 

To 1o μου κριτηριο ειναι η καμερα

Εχοντας αγορασει πριν 1 μηνα το lenovo s850 με 13 Mpixel camera! οπου ειχα δει τις φωτογραφιες που βγαζει σε συνθηκες εντονου φωτισμου ( στο mediamarkt) αλλα

εφαγα τρομερη απογοητευση με τις φωτο του σε κλειστο χωρο με μετριο φωτισμο και ψαχνω για να το δωσω τωρα.

Με ενδιαφερει λοιπον να μπορει να βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες και σε μετριο φωτισμο ( επιπεδου lg g3 ή λιγο κατωτερες)

 

Σε περιπτωση ισοβαθμιας στην καμερα επομενο κριτηριο ειναι να ανοιγει εφαρμογες και φωτογραφιες γρηγορα χωρις κοληματα

και τελευταιο κριτηριο η μπαταρία .

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε χαίρετε..

Αυτή τη στιγμή έχω ένα iNew V3 με android 4.4.

Δεν μπορώ να πω οτι είμαι απογοητευμένος.. με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

Τώρα όμως μετά απο αρκετά πεσίματα, ένα μπάνιο και κάμποσες ώρες λειτουργίας έχει αρχίσει και αργεί παραπάνω απ'ότι παλιά.

ίσως να μην έχει σχέση με τα πεσίματα και τα υπόλοιπα αλλά τελοσπάντων λέω να το αλλάξω και να το δώσω για ανταλλακτικά σε όποιον ενδιαφέρεται.

Και μετά την (μεγάλη) εισαγωγή, η κύρια ερώτηση:

Έχω ένα budget γύρω 170€ και είμαι ανάμεσα σε 2 τηλέφωνα:

1) UMI Zero

2) Lenovo s960

το μόνο αρνητικό του 2ου είναι οτι δεν παίρνει SD card απ'οτι ειδα.

Εσείς τι μου προτείνετε?

Έχετε κάποιο άλλο τηλέφωνο υπόψιν σε αυτά τα χρήματα (με περίπου ίδια χαρακτηριστικά ) ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που κοιτάς από αυτά τα καταστήματα?Αν όχι,πες μας ένα μπάτζετ να σου προτείνουμε με τιμές σκρουτζ.

 

ΥΓ. Δεν έχω πιάσει κανένα από τα τρία κινητά που αναφέρεις,αλλά είμαι πολύ σίγουρος ότι οι κάμερες τους είναι μέρα με νύχτα με του g3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ενδιαφερομαι για κινητο κινεζικο εχω βρει δυο αλλα αν εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο ακουω τα παντα.

Το πρωτο ειναι xiaomi mi4 η το 3 γιατι εχει υποστηριξη εδω ελλαδα εννοωντας το λειτουργικο αλλα δεν εχει επεκτασιμη μνημη.

Το δευτεο ειναι Huawei Honor 6 δεν τα εχω δουλεψει ποτε και δεν εχω αποψη αλλα φαινεται πολυ καλο.

Οτιδηποτε αλλο σε αυτα τα χρηματα και χαρακτηριστικα ευπροσδεκτο απο ευρωπη/κινα.

 

Εγώ στη θέση σου,θα έδινα λίγα παραπάνω και θα έπερνα το z2,το οποίο θεωρώ το καλύτερο και πιό πλήρες στα λεφτά του,είτε αγοράσεις από σκρούτζ είτε από κίνα.Αν όμως θές κινέζικο δίνω ψήφο στο one plus one.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε οκταπυρηνο και με 2γιγα ραμ, 2sim, μαξ 200 δολλαρια.

δεν θελουμε τοσο μεγαλη οθονη

 

Εχουμε δει αυτο αλλα προτεινεται καποιο αλλο?

 

http://www.minideal.net/lenovo-s939-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-2-dual-sim-with-6-0-inch-hd-ips-screen-8-0mp.html

Edited by lambros69
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

προχτές παρέδωσε πνεύμα ένα δίκαρτο που είχα (iNew i3000) και ψάχνω για καινούριο.

Πρέπει να το παραγγείλω μέχρι την Παρασκευή και φυσικά από την Κίνα κάποια απο τα γνωστά online μαγαζία.

 

Θελω οθόνη 5-5.5' (αρκεί να χωράει σε τσέπη),

η πλοήγηση να γίνεται χωρίς κολλήματα (min 2 GB Ram),

να δέχεται κάρτα sd,

η μπαταρία να κρατάει περισσότερο απο 1 ημέρα

και να γίνεται root.

 

Τι προτείνετε;

Να πάρω κάποιο απο τα ακριβά (ποιο;)

Honor 6 , ZTE Nubia Z7 Max, Lenovo Vibe 2

 

ή κάποια απο τα πιο φτηνά

Coolpad F1 , Huawei 3C

 

Ποιό γενικά θεωρείτε Best value for the money από όλα τα παραπάνω;

 

ευχαριστώ! :)

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που κοιτάς από αυτά τα καταστήματα?Αν όχι,πες μας ένα μπάτζετ να σου προτείνουμε με τιμές σκρουτζ.

 

ΥΓ. Δεν έχω πιάσει κανένα από τα τρία κινητά που αναφέρεις,αλλά είμαι πολύ σίγουρος ότι οι κάμερες τους είναι μέρα με νύχτα με του g3.

 

Το skroutz δεν τα εχει τα lg και samsung σε duos εκδοση . Το bestprice εχει το sellphone αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε οκταπυρηνο και με 2γιγα ραμ, 2sim, μαξ 200 δολλαρια.

δεν θελουμε τοσο μεγαλη οθονη

 

Εχουμε δει αυτο αλλα προτεινεται καποιο αλλο?

 

http://www.minideal.net/lenovo-s939-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-2-dual-sim-with-6-0-inch-hd-ips-screen-8-0mp.html

Υπόψιν αυτό είναι phablet, 6 ίντσες κινητό. Υποθέτω μέχρι 5 ίντσες θα είσαι καλά...

Το COOLPAD F1 8297W DASHEN MTK6592 1.7GHz Octa Core 5.0 Inch 1280*720 IPS Screen Android 4.2 3G Smartphone στα 162$ θεωρείται πολύ καλό κινητό.

- 5 inch IPS Screen, 1280*720 pixel

- COOLPAD F1 8297W DASHEN MT6592 1.7GHz Octa core

- Support 3G network: GSM 850/900/1800/1900 & WCDMA 900/2100 MHz

- 2 GB RAM + 8 GB ROM

- 13MP back camera + 5MP front camera

- The latest Android 4.2 System

 

Ακόμα έχουμε IOCEAN X8 MINI PRO MTK6592 1.7GHz Octa Core 5.0 Inch 1280*720 Screen Android 4.4 3G Smartphone στα 185$.

- 5 Inch IPS Screen, 1280*720 Pixel

- MT6592 1.7GHz Octa Core

- Support 3G network: GSM 850/900/1800/1900 & WCDMA 900/2100 MHz

- 2 GB RAM + 16 GB ROM

- 8MP Back Camera + 2MP Front Camera

- Android 4.4 System

 

Προτελευταία επιλογή είναι το ELEPHONE P3000S MTK6592+6590 Octa Core 5 Inch Gorilla Glass 3 Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone στα 193$.

♦ 5.0 Inch IPS Screen, 1280*720 Pixels

♦ MTK6592+6290 1.7GHz Octa Core

♦ Band: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/900/1900/2100MHz, FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz,

Support 4G LTE Network

♦ 2GB RAM + 16GB ROM

♦ 13 MP Back Camera + 8 MP Front Camera

♦ Fingerprint ID & NFC Function

♦ Android 4.4 System

 

και τελευταία επιλογή είναι το JIAYU G5S MT6592 1.7GHz Octa Core 4.5 Inch HD IPS OGS Screen Android 4.2 3G Smartphone 2G 16G στα 197$

- 4.5 inch IPS Screen, 1280*720 pixel display

- MT6592 1.7GHz Octa Core

- Support 3G network: GSM 900/1800/1900 & WCDMA 900/2100 MHz

- 2 GB RAM + 16 GB ROM

- 13MP back camera + 3MP front camera

- The latest Android 4.2 System

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές από κατάστημα που αγοράζω εγώ, για να δεις τα κινητά. Εσύ διαλέγεις και το παίρνεις, απ' όπου σου κάνουν την καλύτερη τιμή, αφού ρωτήσεις παντού για price match.

Link to comment
Share on other sites

Τα UMI δεν τα ξέρω, τα Lenovo τα έχω δουλέψει αρκετά και είναι πολύ καλά. Για τα λεφτά αυτά εγώ θα σου πρότεινα το XIAOMI REDMI HONGMI NOTE 4G Qualcomm Snapdragon MSM8928 1.6GHz 5.5 Inch IPS HD Screen Android 4.4 LTE 4G Smartphone στα 170$. Μάλιστα εγώ το έχω παραγγείλει από εκεί που σου δίνω το link και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα να έρθει στα χέρια μου. Θα είναι το 2ο Xiaomi κινητό που έχω (το άλλο είναι το Mi3w 64GB). Σαν χαρακτηριστικά στα περισσότερα σημεία είναι καλύτερο, παίρνει και κάρτα και είναι και 4G. Το μόνο ότι είναι 5.5 ίντσες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...