Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα οπως ειπα και πιο πριν θελω να δοκιμασω κατι διαφορετικο και παραλληλα να ειναι αν οχι καλο σχετικα καλο. Εχω κουραστει με τα android για αυτο σκεφτομαι να παω σε iPhone τα οποια απ' οσο εχω ακουσει δεν τρωνε κολληματα και ειναι ποιοτικως καλα κινητα.

 

αν θες κάτι το διαφορετικό και διαθέτεις λεφτά που δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά τότε προχώρα στην αγορά

 

+ κατι το διαφορετικό ειναι και τα windows phone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν θες κάτι το διαφορετικό και διαθέτεις λεφτά που δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά τότε προχώρα στην αγορά

 

+ κατι το διαφορετικό ειναι και τα windows phone

 

Συμφωνω στο οτι και τα win phones ειναι κατι το διαφορετικο αλλα απο θεμα ποιοτητας και UI ειναι κατι το κλασσικο. Θα παρω και αλλες αποψεις και θα δω πως θα κινηθω... Ευχαριστω παντως :) :)

Link to comment
Share on other sites

ζητα να σου κάνουν μείωση στο παγιο...... σε αυτα τα χρήματα τπτ δεν παίρνεις απο αυτά τα δυο μαγαζιά

 

+1

Αυτό εφαρμόζω εδώ και καιρό. Ειδικά όταν στην σύγκριση μπαίνουν είτε τα skroutzομάγαζα είτε τα κινεζομάγαζα, θεωρώ ότι το να αγοράσεις τηλέφωνο από τις συγκεκριμένες αλυσίδες είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στο πρώτο καλάθι απορριμάτων που θα βρεις στον δρόμο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Υπαρχειενα site στο οποιο διαλεγεις την εμφανιση του κινητου που θελεις π.χ. Samsung s5 αλλα βαζεις οτι καμερα,επεξεργαστη,κλπ θελεις.Μηπως καποιος το γνωριζρι???Επισης η τελικη ειναι αυτου που θα κανεις ως κινητο σου ειναι πολυ χαμηλη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Υπαρχειενα site στο οποιο διαλεγεις την εμφανιση του κινητου που θελεις π.χ. Samsung s5 αλλα βαζεις οτι καμερα,επεξεργαστη,κλπ θελεις.Μηπως καποιος το γνωριζρι???Επισης η τελικη ειναι αυτου που θα κανεις ως κινητο σου ειναι πολυ χαμηλη.

 

τσου δεν υπάρχει και να υπήρχε η τιμή (λόγο ότι το κάθε κινητό είναι ιδιαίτερο και θέλει build για κάθε ένα δικό του kernel) τουλάχιστον τριπλάσια από αυτή μίας φυσιολογικής συσκευή (κατι τιμές 2000+ να μην φανούν δλδ παράλογα)

Link to comment
Share on other sites

+1

Αυτό εφαρμόζω εδώ και καιρό. Ειδικά όταν στην σύγκριση μπαίνουν είτε τα skroutzομάγαζα είτε τα κινεζομάγαζα, θεωρώ ότι το να αγοράσεις τηλέφωνο από τις συγκεκριμένες αλυσίδες είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στο πρώτο καλάθι απορριμάτων που θα βρεις στον δρόμο σου...

 

εκτος και αν σου δώσουν επιδότηση 500 ευρώ όπως παλια (εκει αλλάζει το πράγμα)

Link to comment
Share on other sites

εκτος και αν σου δώσουν επιδότηση 500 ευρώ όπως παλια (εκει αλλάζει το πράγμα)

 

500€ επιδότηση; Last year!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

500€ επιδότηση; Last year!!!!!!

 

:lol: ε ναι 500 ευρώ επιδότηση +100 ευρω απο σενα :p

καπου εδώ τελειώνει το όνειρο :D

Link to comment
Share on other sites

γιατί στην Ελλάδα τι παίρνει με αυτά τα λεφτά?.......

 

και όσο αφορά την εγγύηση στην Ελλάδα εγγύηση έχουν μόνο samsung και lg................ )τα υπόλοιπα στην αραβατο είναι)

 

και για πες ποιο samsung να πάρει με αυτά τα λεφτά (χωρίς να το πετάξει αργότερα στον τοίχο και μετά να πάει στον ψυχολόγο με βαριά τραύματα)

 

Είμαι κάθετα αντίθετος στης αγορές τηλ. από κίνα. Ειδικά σε αυτά τα ποσά. Άσε που τα specs σε πάμπολες περιπτώσεις είναι μόνο στα λόγια. Έχουν πάρει πολλοί φίλοι και κανείς μα κανείς δεν κατάφερε να κρατήσει τηλ. πάνω από 6 μήνες...

Χίλιες φορές μεταχειρισμένο από ελλάδα με απόδειξη αγοράς αν δεν φτάνουμε κάτι κάλο παρά κινέζικο.

Ασε που ο φίλος θέλει απλά μια αξιόλογη συσκευή στα 150 ευρώ, και ναι υπάρχουν αξιόλογες συσκευές σε αυτά τα λεφτά.

Το τηλ. είναι για δώρο για χρήστη που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Ορίστε κάποιες συσκευές:

LG G2 mini LTE

Motorola Moto G 2nd Gen

HUAWEI Ascend G630

Όλα με 2 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω βρει το Κ910 μεταχειρισμενο στα 170, απλως η μια sim εχει χαλασει. Δεν με ενδιαφερει σαν dual sim. Ειναι καλη τιμή ή να πάρω το lg g2 περιπου στα 220 παλι μεταχειρισμενο? Ποιο απο αυτα αξιζει σε θεμα καμερας, οθονης, gps, σημα, wifi? Mονο λιγο το sar με αποθαρρυνει 1,4 το κ910 0,4 το g2!! Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω βρει το Κ910 μεταχειρισμενο στα 170, απλως η μια sim εχει χαλασει. Δεν με ενδιαφερει σαν dual sim. Ειναι καλη τιμή ή να πάρω το lg g2 περιπου στα 220 παλι μεταχειρισμενο? Ποιο απο αυτα αξιζει σε θεμα καμερας, οθονης, gps, σημα, wifi? Mονο λιγο το sar με αποθαρρυνει 1,4 το κ910 0,4 το g2!! Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας!!

 

αν δεν κανω λαθος ??το κ910 εχει 5,5 ιντζες οθονη και δεν παιρνει καρτα επεκτασης μνημης (αν θυμαμαι καλα )συν χαλασμενο και ας μην με ενδιεφερε να εχει δυο καρτες ειναι ενασ λογος να μην το επερνα .Το αλλο to lg παρα πολυ καλο σε ολα (και ας μαρεσει περισοτερο η ποιοτητα εμφανισης του lenovo )σιγουρα θα το προτιμουσα αν και αυτο δεν παιρνει καρτα επεκτασης μνημης microsd :)

υγ.220 ευρω φανταζωμαι το με τα 32 gb μνημη ετσι ???γιατι αν ειναι με τα 16 ???παιρνεις καινουργιο με 260 ευρω :)

γιατι δεν κοιτας κινα μερια για καινουργιο σε αυτα τα λεφτα ???

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα παιδιά...

 

Εδώ και λίγο καιρό προσανατολίζομαι στην αγορά ενός tablet για απλή χρήση, δηλαδή σερφάρισμα στο internet,ταινίες,pdf αρχεία και κανά παιχνιδάκι που και που…Πιο συγκεκριμένα, έχω ψάξει και έχω βρει 2 λύσεις…Η πρώτη είναι το καινούργιο μέλος της Apple,το ipad air 2…και η άλλη είναι το galaxy tab s 10.5 της samsung. ( http://www.samsung.c.../SM-T800NZWAEUR )

 

Ωστόσο, ύπαρχουν οι εξής προβληματισμοί:

 

1)Παρατηρώ πως το ipad εχει 2gb ram, ενώ το μοντέλο της samsung έχει 3gb.Τι διαφορά υπάρχει και πόσο αυτό επηρεάζει την κάθε συσκευή?

 

2)Πιο πάνω ανέφερα ότι μια από τις λειτουργιές που το θέλω είναι το διάβασμα pdf αρχείων.Ποιες από τις δυο συσκευές έχει καλύτερη και παράλληλα ξεκούραστη οθόνη?

 

3)Τέλος, για τις λειτουργίες που το θέλω…αυτές οι λύσεις θα με καλύψουν ή δεν αξίζει να χαλάσω τόσα χρήματα..?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! ;)

 

ΥΓ: 1)Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δυο συσκευών καθώς και τις προσωπικές εμπειρίες σας(εαν έχετε)?

2)Οποιαδήποτε πρόταση…δεκτή… :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κάμερα του, αμάν πια με αυτό το παραμύθι. Σε πληροφορώ ότι σε πολλές περιπτώσεις παίρνεις μακράν καλύτερο ααποτέλεσμα με μια ultrapixel.

Δες δείγματα στην υπογραφή μου από το Μ7.

 

Δεν διαφωνούμε φίλε μου απλά οταν θες ενα μεγάλο τοπίο ή crop μετά στη φωτογραφία εκεί είναι που χάνει το htc κατα τη γνώμη μου πάντα και επειδή δεν εχω κάποια dslr θέλω το κινητό να βγάζει κάποιες καλές φωτογραφίες...

 

Στο δια ταύτα πήγα και το είδα απο κοντα το htc πανέμορφο κινητό πραγματικά κ απροβλημάτιστο με οσες εφαρμογες κ αν ανοιξα... ωστόσο μου δινε την αίσθηση οτι κρατάω ενα μεγάλο κινητό ενω ταυτόχρονα αξιοποιώ μικρό μέγεθος οθόνης (σε συναρτηση ξαναλεω με το μεγεθος του κινητού) αυτό με προβληματίζει λίγο...δεν ξέρω αν κ άλλοι χρήστες έχουν την ίδια αίσθηση... απ την αντίπερα οχθη το find 7a εχει ενα υπέροχο notification led με μια πολυ καλή κάμερα για τοπία αλλα πάλι χάνει απ το htc στις φωτο εσωτερικού χώρου... συν του οτι με φοβίζει λίγο το color os σε σχέση με το πολυ δυνατό sense...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο. Σε μεταχειρισμενο κινητο τι πρεπει να προσεχω ωστε να καταλαβω εαν ειναι λειτουργικο? Εαν εχει ακομα εγγυηση δεν ειμαι καλυμμενος? Τo lg g2 16gb βρισκω στα 210-220 μεταχειρισμενο αλλα λιγων ημερων-εβδομαδων. Θα επερνα το xiaomi στα 230 απο Κίνα αλλα φοβαμαι λιγο μην μου κατσει κανενα προβληματικο και μεινω χωρις κινητο κανα 2μηνο. Απλως το lg g2 εχει 260 καινουριο εδω. Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

:lol: ε ναι 500 ευρώ επιδότηση +100 ευρω απο σενα :p

καπου εδώ τελειώνει το όνειρο :D

 

Τέλειο όνειρο ? πριν απο 3 μήνες πήρα απο την Cosmote επιδότηση 705 ευρώ (3 αριθμοί) και πήρα δωρεάν το Samsung Galaxy S5 !!!

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο όνειρο ? πριν απο 3 μήνες πήρα απο την Cosmote επιδότηση 705 ευρώ (3 αριθμοί) και πήρα δωρεάν το Samsung Galaxy S5 !!!

3 αριθμοι!!!!!!!!! oh god!!!!!!!! στο εξωτερικό θα σου ειδναν 3 συσκευές :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Καληδπερα μαγκεσ. Θελω να αγοραδω ενα ταμπλετ μεχρι 300 γιουρος. Το θελω για σερφαρισμα ταινιουλες κανα παιχνιδακι. Ειδα το ipad mini retina και μου φανηκε καλο. Καμια αλλη προταση;

 

Ευχαριστω πρωκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Κ910 καινουργιο εννοειται με 210-220 σε 2-4 εβδομαδες (εκτος αν εισαι πολυ ατυχος) , δεν υπαρχει λογος να δωσεις 170 για μεταχειρισμενο με βλαβη που ουτως ή αλλως δεν εχει ελληνικη εγγυηση. Θεωρω το συγκεκριμενο μοντελο ανωτερο ποιοτικα και οι 2 σιμ καποια στιγμη μπορει να χρειαστουν. Τα 16 gb δεν ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...