Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο offtopic αλλά αν ξέρει κάποιος. Πήγα στο κατάστημα της Vodafone εδώ στην Κατερίνη και μου είπαν ότι για να ενεργοποιήσω το 4g πρέπει να έχω συμβόλαιο αξίας άνω των 35 ευρώ. Μου φάνηκε κάπως χαζό.. Έχει κάποιος εμπειρία;
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Λίγο offtopic αλλά αν ξέρει κάποιος. Πήγα στο κατάστημα της Vodafone εδώ στην Κατερίνη και μου είπαν ότι για να ενεργοποιήσω το 4g πρέπει να έχω συμβόλαιο αξίας άνω των 35 ευρώ. Μου φάνηκε κάπως χαζό.. Έχει κάποιος εμπειρία;

και με καρτοκινητό γίνετε

είμαι στην wind , δεν έχουν 4g

αγόρασα μια κάρτα sim από την cosmote (και η vodafone έχει 4g ) , έβαλα 500mb , τους είπα να τα μετατρέψουν από 3g σε 4g

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1043

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

4g έχει η voda, αλλά όπως είπα δεν μου το δίνει λόγω συμβολαίου.

 

πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και πες να στο ενεργοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να έχεις συμβόλαιο με 35 ευρώ και πάνω για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις. Φάουλ μεγάλο.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να έχεις συμβόλαιο με 35 ευρώ και πάνω για να μπορέσεις να ενεργοποιήσεις. Φάουλ μεγάλο.

 

Όντως.. Εγώ έχω what's up και μου το ενεργοποιησαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν καιγόμουν για το 4g, απλώς να το δοκιμάσω ήθελα, αλλά θεωρώ "άδικο" να το δίνουν μόνο σε μεγάλα συμβόλαιο. Τεσπα.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Με 5ευρω εχω γουάτς απ 500 mb αλλου πιανει σφαιρα 4g αλλου τίποτα και με ενα προγραμα που λεγεται opensignal βλεπεις τα παντα και το χαρτη με τα φορ ντζι

http://mij.cc/a/JAY4ydYA7z44AF80

Link to comment
Share on other sites

Πάμε on topic πάλι!!! Το site του singpost λέει arrived GR 2/12 οπότε θεωρώ αύριο, μεθαύριο θα το έχω στα χέρια μου!!!

 

Έχω βγάλει τα μάτια μου να βρω ένα απλό ποστ με το πως κάνουμε εγκατάσταση rom αλλά μάταια!!! Χοντρικά έχω καταλάβει ότι κατεβάζω την rom της επιλογής μου, την βάζω στην sd card και την "τρέχω" από τον updater του τηλεφώνου σωστά?

 

Όλα μου τα τηλέφωνα είχαν πάντα Αγγλικό μενού, αυτό θέλω και τώρα, αν βάλω Ελληνική rom θα έχω Ελληνικό μενού υποχρεωτικά?

 

Επίσης θέλω να επιλέγω πότε θα αναβαθμίζω και να γίνεται εύκολα(από τον updater του τηλεφώνου???) έχει αυτό σχέση με την rom που θα επιλέξω?

 

Το κινητό έχει αγοραστεί από 2toc τους έχω πει να βάλουν greek language, install play store and remove chinese apps, αν μείνω έτσι θα μπορώ να κάνω update?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για τις επαναλαμβανόμενες απορίες, δεσμεύομαι να κάνω έναν οδηγό για αρχαρίους όταν τα ξεδιαλύνω στο μυαλό μου ;-)

Link to comment
Share on other sites

να σου απαντήσω και εδώ

 

κοίταξε στο πρώτο ποστ για εγκατάσταση μιας rom (υπάρχουν αναφορές σε διάφορα ποστ , και πολλές απαντήσεις)

 

αν βάλεις την Ελληνική θα έχεις Ελληνικά η Αγγλικά

 

για να αποφύγουμε το αυτόματο update , κάνουμε :

Πηγαίνουμε Εργαλεία => Updater => πατάμε πάνω δεξιά τις τρις τελείες (είμαστε στο menu ) =>Ρυθμίσεις ενημέρωσης και κλείνουμε τον διακόπτη της αυτόματης ενημέρωσης.. , οπότε ο updater δεν θα μας ενημερώνει για update ,

θα ελέγχουμε για αναβαθμίσεις μόνο από την εφαρμογή ota updater=>ΡΟΜ=>Διαθέσιμες ενημερώσεις

 

στα καταστήματα δεν βάζουν την σωστή μετάφραση στα Ελληνικά , αλλά είναι υποφερτή

τα καταστήματα βάζουν συνήθως μια rom πειραγμένη από αυτούς , αυτές δεν κάνουν αναβάθμιση , αν βάλουν την multi , θα έχεις αναβαθμίσεις

(θεωρητικά γιατί πρακτικά σταμάτησαν τις αναβαθμίσεις νομίζω , ακόμη την V5 έχουν)

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

η stock miui κανει αυτοματες αναβαθμισεις?

η stable , έχει σταματήσει στην Version: KHICNBH21.0 (V5)

η Developer , ναι , είναι στην Version: 4.11.28 (MIUI6) , και συνεχίζει με νέα rom κάθε Παρασκευή

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

tora33 σε ευχαριστώ και από εδώ, θα συνεχίσω το ποστ στο miui.gr forum, με σκοπό να γίνει καθαρό και ελαφρύ και να βοηθήσει κάθε νέο κάτοχο ;-)
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεστε παίδες, εγώ όταν το πήρα άφησα για περίπου 2 βδομάδες την multi rom του vickmall και μετά έβαλα την ελληνική. Έτριβα τα μάτια μου.. Τα παιδιά κάνουν εξαιρετική δουλειά. Μιλάμε για πολύ smooth και bug free rom. Το κινητό πετάει.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

η stock miui κανει αυτοματες αναβαθμισεις?

Στοκ τι εννοείς;

Η multilanguage ROM που βάζουν τα διάφορα μαγαζιά δεν αναβαθμίζεται και είναι οτι χειρότερο μπορείς να έχεις. Οι υπόλοιπες παίρνουν αναβαθμίσεις -αυτόματα ή χειροκίνητα κατ'επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειδα πως το απάντησες πιο πάνω.. :)

Αυτό εννοούσα, απλά έχω δει να μπερδεύουν κάποιοι το στοκ με αυτό που βάζουν τα μαγαζιά-εξου και η διευκρίνηση. Η stable έχει όντως πιο αργά updates από την developer. Συν τις όποιες διαφορές των εκδόσεων miui (v5 / v6)

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου μετα απο 19 μερες παραγγελιας.Η πρωτη μου εντυπωση ειναι πολυ καλη εκτος απ την ανεπαρκη φωτεινοτητα της οθονης.Πριν μου το παρουν απ τα χερια (ειναι δωρο) απλα εβαλα Ελληνικα και μπηκα στο google store.Μου φανηκε γρηγορο και λειτουργικο.Το ερωτημα μου ως αδαης, ειναι αν δεν το πειραξω , δεν αντιμετωπισω καποιο προβλημα (πχ ελληνοκινεζικα δε βρηκα πουθενα και το Google store υπηρχε ηδη)και το αφησω ως εχει , τι χανω ?Πριν καταληξω σ αυτη τη συσκευη διαβασα αρκετες σελιδες εδω μεσα και παρ οτι αρχιζω να μπαινω στο κλιμα περι ρουταρισματος, ηθελα να ρωτησω αν τελικα πειραζοντας μια συσκευη που δεν εχει θεμα, βγαινουν νεα προβληματα που ως τοτε δεν υπηρχαν...

Περισσοτερα νεα για την συσκευη θα εχω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου μετα απο 19 μερες παραγγελιας.Η πρωτη μου εντυπωση ειναι πολυ καλη εκτος απ την ανεπαρκη φωτεινοτητα της οθονης.Πριν μου το παρουν απ τα χερια (ειναι δωρο) απλα εβαλα Ελληνικα και μπηκα στο google store.Μου φανηκε γρηγορο και λειτουργικο.Το ερωτημα μου ως αδαης, ειναι αν δεν το πειραξω , δεν αντιμετωπισω καποιο προβλημα (πχ ελληνοκινεζικα δε βρηκα πουθενα και το Google store υπηρχε ηδη)και το αφησω ως εχει , τι χανω ?Πριν καταληξω σ αυτη τη συσκευη διαβασα αρκετες σελιδες εδω μεσα και παρ οτι αρχιζω να μπαινω στο κλιμα περι ρουταρισματος, ηθελα να ρωτησω αν τελικα πειραζοντας μια συσκευη που δεν εχει θεμα, βγαινουν νεα προβληματα που ως τοτε δεν υπηρχαν...

Περισσοτερα νεα για την συσκευη θα εχω συντομα.

Είναι σεβαστή η άποψη του: ο,τι δουλεύει, δεν το πειράζουμε. Ειδικα για την xiaomi, γι αυτό υπάρχει και η stable version. Γι αυτούς που δεν θέλουν κάθε βδομάδα "πειράματα" με νεότερα updates, αλλά πιο "σίγουρα" αραιότερα updates. Αυτο που "χανει" κανείς είναι καινούρια πράγματα που συνεχώς προσθέτουν,( και βέβαια μικρολαθακια που έρχονται και φεύγουν επίσης) Το καλό με την miui είναι πως η διαδικασία αυτή των αλλαγών εκδοσεων (rom) είναι τόσο εύκολη που μπορεί κάλιστα να δοκιμάσει ο καθένας χωρίς να χρειάζεται ειδικές γνώσεις Rout κλπ .. Πλήρης ελευθερία λοιπον

Link to comment
Share on other sites

η stable , έχει σταματήσει στην Version: KHICNBH21.0 (V5)

η Developer , ναι , είναι στην Version: 4.11.28 (MIUI6) , και συνεχίζει με νέα rom κάθε Παρασκευή

 

κατα μεσο ορο πως παει η developer? ειναι σχετικα σταθερη η παιζουν χοντρα bugs?

Link to comment
Share on other sites

κατα μεσο ορο πως παει η developer? ειναι σχετικα σταθερη η παιζουν χοντρα bugs?

Όχι μη φανταστείς τίποτα σπουδαίο. Μια χαρά είναι. Οι κανονικές Ρομ αλλων εταιριών έχουν πολλες φορες χειρότερα bugs.. Και η Xiaomi -μαζι με τους developpers (βλεπε πχ miui.gr) ανταποκρίνονται σε τυχόν σχόλια-προβλήματα. Εφόσον μιλάμε για εβδομαδιαία ενημέρωση καταλαβαίνεις τι εννοώ!..

Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχει φύγει η ημερομηνία και η ώρα από την κεντρική οθόνη πλέον. Η ώρα είναι πάνω στη γραμμή ειδοποιήσεων με μικρά γράμματα.

Ωστόσο φαίνονται κανονικά στην οθόνη κλειδώματος.

Δοκίμασα να βάλω κάποιο άλλο θέμα και μετά να επιστρέψω σε αυτό που είχα, μήπως και εμφανιστούν, αλλά μάταια.

Πιθανώς να έχω κάνει εγώ κάποια βλακεία. Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό;

έχω την 14 ακόμη

Edited by konstobo
Link to comment
Share on other sites

Από χθές έχει φύγει η ημερομηνία και η ώρα από την κεντρική οθόνη πλέον. Η ώρα είναι πάνω στη γραμμή ειδοποιήσεων με μικρά γράμματα.

Ωστόσο φαίνονται κανονικά στην οθόνη κλειδώματος.

Δοκίμασα να βάλω κάποιο άλλο θέμα και μετά να επιστρέψω σε αυτό που είχα, μήπως και εμφανιστούν, αλλά μάταια.

Πιθανώς να έχω κάνει εγώ κάποια βλακεία. Ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό;

έχω την 14 ακόμη

 

Πάτα Παρατεταμενα στην οθόνη και επέλεξε να βάλεις widget.. Διάλεξε το ρολόι και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει κ εγώ το κινητό κ προσπαθώ να το μάθω(εναρμονιστώ με την τεχνολογία). Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις συγχωρέστε με αν έχουν ξανά ειπωθεί. Στα σμσ που στέλνω όταν λάβω απάντηση αντί να μου έχει το όνομα της επαφής μου έχει το νούμερο με το +30 μπροστά, πως διορθώνετε? Κ το OTA upader απο που το κατεβάζω κ αν "κάνει" για μένα που έχω multi-rom. Eυχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει κ εγώ το κινητό κ προσπαθώ να το μάθω(εναρμονιστώ με την τεχνολογία). Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις συγχωρέστε με αν έχουν ξανά ειπωθεί. Στα σμσ που στέλνω όταν λάβω απάντηση αντί να μου έχει το όνομα της επαφής μου έχει το νούμερο με το +30 μπροστά, πως διορθώνετε? Κ το OTA upader απο που το κατεβάζω κ αν "κάνει" για μένα που έχω multi-rom. Eυχαριστω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5740473#post5740473

 

η εφαρμογή , OTA upade , υπάρχει μόνο στην Ελληνική rom (V6) https://www.otaupdatecenter.pro/

αν έχεις την multi , θα σε ειδοποιεί το updater κάθε Παρασκευή βράδυ (tools=>updater) η multi: multi_dior_21.0.0_v5-4.4 http://xiaomi.eu/community/threads/4-11-28.26262/

αν έχεις την πειραγμένη multi των καταστημάτων , μάλλον δεν θα παίρνεις αναβάθμιση

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...