Jump to content

Lenovo Vibe Z2 Pro (K920)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πριν λίγο καιρό έσπασα το lg g3 μου και ψήνομαι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, τι παίζει με το θέμα της υπερθέρμανσης ?

Νομίζω οτι απ' οσο εχω διαβάσει με καλύπτει, με μόνο μάλλον ερωτηματικό το συγκεκριμένο θέμα.

 

Αλλοι λένε οτι είναι νορμάλ κι άλλοι οτι δεν μπορούν να το αγγίξουν.

Τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Υπάρχουν κάποια ελλατωματικά κομμάτια τα οποία έχουν το πρόβλημα ?

Υπάρχει υπερβολή απο κάποιους όπως γίνεται πάντα ?

 

Για βοηθάτε.

 

Λοιπόν... εγώ τα έχω και τα δύο... η ανώτερη θερμοκρασία μπαταρίας που έχω δει στο K920 είναι 40 βαθμοί... την ίδια ώρα που το lg μου έχει βαρέσει και 49...τα συμπεράσματα δικά σου...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή πριν λίγο καιρό έσπασα το lg g3 μου και ψήνομαι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, τι παίζει με το θέμα της υπερθέρμανσης ?

Νομίζω οτι απ' οσο εχω διαβάσει με καλύπτει, με μόνο μάλλον ερωτηματικό το συγκεκριμένο θέμα.

 

Αλλοι λένε οτι είναι νορμάλ κι άλλοι οτι δεν μπορούν να το αγγίξουν.

Τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Υπάρχουν κάποια ελλατωματικά κομμάτια τα οποία έχουν το πρόβλημα ?

Υπάρχει υπερβολή απο κάποιους όπως γίνεται πάντα ?

 

Για βοηθάτε.

 

Να μην ακούω περί υπερβολής παρακαλώ. Το δικό μου είναι ελαττωματικό. Δεν γίνεται καινούργιο κινητό να καίγεται έτσι. Από την πρώτη μέρα. Έχει σταδιακά αυξανόμενη θερμοκρασία. Αν το αφήσω θα σκάσει. Δεν ξέρω σε τι θερμοκρασία σκάνε τα τηλέφωνα αλλά πραγματικά το δικό μου ΔΕΝ πιάνεται στο χέρι, παθαίνεις έγκαυμα, όπως κι έπαθα. Σήμερα έκανα με μισή καρδία μια αναβάθμιση για να δω μήπως βελτιωθεί. Παιδιά έκαιγε τόσο πολύ που φοβήθηκα απίστευτα. Το διέκοψα και το ξανά άνοιξα να συνεχιστεί. Όταν τέλειωσε η θερμοκρασία μπαταρία ήταν 43 !!!! και cpu 63-67. Η cpu έχει πάει 70 όταν πήγα να δω μια σειρά. Αν είναι κάποιος από εδώ τεχνικός, ή ξέρει καλά το θέμα, ας μου πει, υπάρχει ελπίδα να φτιαχτεί ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτα μου; Άντε μπαταρία θα μπορεί να αλλαχτεί, αλλά επεξεργαστή ή πλακέτα θα μπορέσουν να τα αντικαταστήσουν; Βρίσκονται ανταλλακτικά; Γιατί δεν είναι iphone ή samsung... LENOVO είναι...!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πριν λίγο καιρό έσπασα το lg g3 μου και ψήνομαι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, τι παίζει με το θέμα της υπερθέρμανσης ?

Νομίζω οτι απ' οσο εχω διαβάσει με καλύπτει, με μόνο μάλλον ερωτηματικό το συγκεκριμένο θέμα.

 

Αλλοι λένε οτι είναι νορμάλ κι άλλοι οτι δεν μπορούν να το αγγίξουν.

Τι ακριβώς συμβαίνει ?

 

Υπάρχουν κάποια ελλατωματικά κομμάτια τα οποία έχουν το πρόβλημα ?

Υπάρχει υπερβολή απο κάποιους όπως γίνεται πάντα ?

 

Για βοηθάτε.

Η προσωπικη μου εμπειρια με το κινητο μεχρι στιγμης ειναι αριστη

Στο θεμα της θερμοκρασιας τωρα.Πιστευω οτι αν ειναι τοσο εντονο σε καποιους ειναι λογο του υλικου και πραγματι οπως λεει ο φιλος πιο πανω οσο γρηγορα ανεβαζει αλλο τοσο γρηγορα την ριχνει τουλ αυτη την αισθηση εχω και γω.βεβαια παιζει ρολο και η χρηση που θα κανεις στο κινητο.Αν παιξεις για καμια ωρα κανα παιχνιδακι φανταζομαι οτι η θερμοκρασια του θα ειναι μεγαλη(οπως και στα περισσοτερα).Εμενα για να ειναι ειλικρινης νιωθω οτι στην φορτηση εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια αλλα φανταζομαι ειναι λογικο!

προσωπικα δεν εχω νιωσει κατι ακραιο ισως και να υπαρχουν καποιες ελαττωματικες συσκευες!!!

τρομερη αυτονομια τουλ για τα δικα μου στανταρ

οθονη-ηχος-ταχυτητα ολα πολυ καλα

edit: σχετικα με την θερμοκρασια την ωρα της φορτισης.προσεξα οτι μολις εφτασε πανω απο το 75% η θερμοκρασια του κινητου επεσε αρκετα σχεδον δεν την νιωθω!!

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορούν να βρεθούν όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς, αφού όπως σου είπα το σέρβις το έχει η Αρβάτο. Όπου εκτός της Lenovo επισκευάζει Sony, HTC, Huawei και άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορούν να βρεθούν όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστείς, αφού όπως σου είπα το σέρβις το έχει η Αρβάτο. Όπου εκτός της Lenovo επισκευάζει Sony, HTC, Huawei και άλλα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όταν το πάω, θα σας πω αποτέλεσμα. Είστε ικανοποιημένοι από Αρβάτο; Δηλαδή από όπου κι αν το αγοράσει κανείς, wind αρμαό, public, κτλπ, θα πάει Αρβάτο;

Link to comment
Share on other sites

η συσκευή παντως,σε σήμα οσον αφορα τα δεδομένα,χανει πολυ σε σχέση με το g3 που εχει η κοπέλα μου.

αυτη ειχε 4G στην ιθακη κι εγω ειχα Ε...

Link to comment
Share on other sites

η συσκευή παντως,σε σήμα οσον αφορα τα δεδομένα,χανει πολυ σε σχέση με το g3 που εχει η κοπέλα μου.

αυτη ειχε 4G στην ιθακη κι εγω ειχα Ε...

 

Αυτό που λες είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα που δε λέει τίποτα.

Εγώ στις διακοπές μου στο χωριό στη Βόρεια Εύβοια, είχα παντού 4G. Το χωριό μου δεν το ξέρει ούτε ο χάρτης. Στο διπλανό χωριό να πας και να ρωτήσεις δε θα ξέρουν να σου πουν κατά που πέφτει. Και όμως είχε 4G.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα που δε λέει τίποτα.

Εγώ στις διακοπές μου στο χωριό στη Βόρεια Εύβοια, είχα παντού 4G. Το χωριό μου δεν το ξέρει ούτε ο χάρτης. Στο διπλανό χωριό να πας και να ρωτήσεις δε θα ξέρουν να σου πουν κατά που πέφτει. Και όμως είχε 4G.

 

ειναι αυθαίρετη η απευθείας σύγκριση 2 συσκευών,σε ένα τομέα,με τον ίδιο παροχο σε κοινό τόπο και χώρο;

ουαου...

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυθαίρετη η απευθείας σύγκριση 2 συσκευών,σε ένα τομέα,με τον ίδιο παροχο σε κοινό τόπο και χώρο;

ουαου...

Σε μένα έχει συμβεί κάτι ποιο περίεργο: στην ίδια συσκευή (μιλάω για το Vibe) ανά 10 δευτερόλεπτα να αλλάζει σήμα από 3G σε Edge και τούμπαλιν. Όποτε είχα 3G κατέβαζα. Οπότε είχα Ε, περίμενα το σήμα. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι η συσκευή έχει χάλια κεραία, γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει πουθενά. Μονάχα σε ένα μέρος. Μια παραλία συγκεκριμένα.

Σε εσένα συνέβη σε όλη τη διάρκεια παραμονής σου στο νησί? Και ήταν σε όλα τα μέρη που πήγες?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έχει συμβεί κάτι ποιο περίεργο: στην ίδια συσκευή (μιλάω για το Vibe) ανά 10 δευτερόλεπτα να αλλάζει σήμα από 3G σε Edge και τούμπαλιν. Όποτε είχα 3G κατέβαζα. Οπότε είχα Ε, περίμενα το σήμα. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι η συσκευή έχει χάλια κεραία, γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει πουθενά. Μονάχα σε ένα μέρος. Μια παραλία συγκεκριμένα.

Σε εσένα συνέβη σε όλη τη διάρκεια παραμονής σου στο νησί? Και ήταν σε όλα τα μέρη που πήγες?

Σε εμένα συνέβη και στη πόλη που ζω.

Εγώ να Έχω Η+ και το G3 4g

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν μου αρέσει στο κινητό είναι ότι τα πλήκτρα δεν φωτίζονται και δεύτερον ότι με τα ακουστικά δεν έχει πολύ δυνατό ηχο.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν μου αρέσει στο κινητό είναι ότι τα πλήκτρα δεν φωτίζονται και δεύτερον ότι με τα ακουστικά δεν έχει πολύ δυνατό ηχο.

 

Τα πλήκτρα φωτίζονται... Ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις κ θα το βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root, εκανα unlock το bootloader, το μονο που δεν μπορεσα να κανω ειναι να βαλω TWRP. Δοκιμασα κανα 2 οδηγους (ενα στο xda, και ενα απο ενα ρωσικο site), αλλα τιποτε. Κανεις καμια βοηθεια ? :worry:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root, εκανα unlock το bootloader, το μονο που δεν μπορεσα να κανω ειναι να βαλω TWRP. Δοκιμασα κανα 2 οδηγους (ενα στο xda, και ενα απο ενα ρωσικο site), αλλα τιποτε. Κανεις καμια βοηθεια ? :worry:

 

Λολι ή κιτκατ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι που δεν μου αρέσει στο κινητό είναι ότι τα πλήκτρα δεν φωτίζονται και δεύτερον ότι με τα ακουστικά δεν έχει πολύ δυνατό ηχο.

 

Φωτίζονται και μάλιστα έχουν και.ρρύθμιση για το πώς θες,πράγμα το οποίο είναι εξαιρετικό

Link to comment
Share on other sites

Λολι ή κιτκατ;

Lolipop, sorry, επειδη το εγραφα και στην υπογραφη μου ξεχασα να το γραψω στο post !!! :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ το βρήκα για την φωτεινότητα,κάτι για τον ήχο στα ακουστικά μήπως υπάρχει καμία ρυθμίσει? Εντω μεταξυ ειναι ολα στο τερμα..Στο lg g2 που είχα καμία σχέση..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα με οδηγιες απο εδω http://www.phonandroid.com/forum/tuto-instalation-recovery-custom-lenovo-vibe-z2-pro-k920-t126082.html

Υποψιν, οπως εχει τονισθει και αλλου για να βαλεις TWRP πρεπει να εχεις κανει unlock bootloader πρωτα !!!!

 

1: Make sure your phone allows unknown source applications. To do this, go to "Settings> Security> Installment Manager> check" Unknown sources ".

2: Enable USB Debugging mode. To do this, go to "Settings> About phone> Tap build number 4 to 8 times (Once completed, you will see a message that welcomes you as you became a developer.)> Move back in the Settings page > Go to more or more> Option for developers> On USB debugging.

3: Lenovo Vibe Z2 Pro (K920) loaded

4: Make sure you have installed the drivers on your PC ADB

5: Connect your phone to the PC via USB cable

6: Download and unzip team win project for Kitkat Rom: https://drive.google.com/file/d/0ByqSxDUpMl30MVlhLTZpSnNubDQ/view?usp=sharing

For Lolipop Rom download here: https://drive.google.com/file/d/0B0I-ww-JUkrJUFJXdjhOWkNUaE0/view?usp=sharing

7: Click " Flash-TWRP_K920Pro.bat "

8 : Wait

9: Completed

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν μου αρέσει στο κινητό είναι ότι τα πλήκτρα δεν φωτίζονται και δεύτερον ότι με τα ακουστικά δεν έχει πολύ δυνατό ηχο.

 

Διαφωνώ φίλε μου.... νομίζω πως και με τα ακουστικά ο ήχος του είναι καλύτερος, απο οποιοδήποτε άλλο κινητό είχα... για τσέκαρε τα ακουστικά σου...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα με οδηγιες απο εδω http://www.phonandroid.com/forum/tuto-instalation-recovery-custom-lenovo-vibe-z2-pro-k920-t126082.html

Υποψιν, οπως εχει τονισθει και αλλου για να βαλεις TWRP πρεπει να εχεις κανει unlock bootloader πρωτα !!!!

 

1: Make sure your phone allows unknown source applications. To do this, go to "Settings> Security> Installment Manager> check" Unknown sources ".

2: Enable USB Debugging mode. To do this, go to "Settings> About phone> Tap build number 4 to 8 times (Once completed, you will see a message that welcomes you as you became a developer.)> Move back in the Settings page > Go to more or more> Option for developers> On USB debugging.

3: Lenovo Vibe Z2 Pro (K920) loaded

4: Make sure you have installed the drivers on your PC ADB You must be a member to see the link ! ... register for free here :-) 5: Connect your phone to the PC via USB cable 6: Download and unzip team win project for Kitkat Rom: https://drive.google.com/file/d/0ByqSxDUpMl30MVlhLTZpSnNubDQ/view?usp=sharing

For Lolipop Rom download here: https://drive.google.com/file/d/0B0I-ww-JUkrJUFJXdjhOWkNUaE0/view?usp=sharing

7: Click " Run-TWRP_K920Pro.bat "

8 : Wait

9: Completed

 

Με το run απλά τρέχεις το twrp.

Με το flash την εγκαθιστάς

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε μου.... νομίζω πως και με τα ακουστικά ο ήχος του είναι καλύτερος, απο οποιοδήποτε άλλο κινητό είχα... για τσέκαρε τα ακουστικά σου...

 

Ναι εννοειτε ότι έχει πολύ ωραίο ήχο απλά δεν είναι και πολύ δυνατός .τα ακουστικά χρησιμοποιώ αυτά που είχε μέσα και στο youtupe που δοκιμασα πάλι τα ίδια.σε εσάς ο ήχος είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Με το run απλά τρέχεις το twrp.

Με το flash την εγκαθιστάς

Sorry, απλα μετεφρασα το κειμενο. Με το flash εγκαθισταται !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οντως, bootαρει σε recovery και αναγκαστικα κανεις Reboot και επανερχεται σε Vibe UI :happy:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...