Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον μπερδευτικες 5,1Volt και οχι 1,5!

 

εχεις δικιο. Ημουν σιγουρος οτι ειναι 1,5 αλλα δεν ξερω πως μπερδευτηκα. Δηλαδη ειναι πιο πολλα volt απο του ταμπλετ?? το οποιο ομως δινει πιο πολλα Mha ετσι? (δεν εχω μαζι μου τον φορτιστη του ταμπλετ)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σχετικο ειναι, εγω πηρα αυτη τη θηκη:

http://www.ebay.com/itm/New-Samsung-Galaxy-Tab-S-8-4-10-5-T700-T800-High-Imitation-Original-Book-Case-/291239985960?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item43cf418328

και ειναι αψογη..

για την οποια ζητανε 50-60 ευρω οι αλλυσιδες στην Ελλαδα!

Οσο για το ρευμα, ετσι ειναι και προτεινω σε οποιον θελει να συντηρησει την μπαταρια του, να μην βαζει πιο δυνατους φορτιστες..Εγω το φορτιζω με τον sony του κινητου που δουλευει στο 1,5volt και στα 1500mha..Κανει 5-6 ωρες ισως, δεν το εχω μετρησει, ομως ειναι ιδανικο για το βραδυ ως το πρωι.

Όλες οι θύρες usb δουλεύουν στα 5V, είτε αυτές βρίσκονται σε κινητό είτε σε αεροπλάνο, είναι κοινό standar. Καποιοι φορτιστές μπορεί να δώσουν και μέχρι 5,3V χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι το διαφορετικό αφού η τάση αυτή θα σταθεροποιηθεί από το κύκλωμα τροφοδοσίας της συσκευής. Όσο για το ότι δεν πρέπει να βάζουμε φορτιστές μεγαλύτερης ισχύος, δεν είναι σωστό. Η κάθε συσκευή θα τραβήξει μέχρι αυτό που χρειάζεται και τίποτα παραπάνω, πράγμα που ισχύει για όλες τις ηλεκτρικές -ηλεκτρονικές συσκευές. Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, φαντάσου ότι στο σπίτι μπορούμε να βάλουμε στην ίδια πρίζα ένα ραδιοφωνάκι των 10w ταυτόχρονα με ένα αερόθερμο των 2000w χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Απ ότι καταλαβαίνεις, αν δεν συνέβαινε αυτό που γράφω παραπάνω,το ραδιοφωνάκι θα έπρεπε να έσκαζε συνδεόμενο σε ένα κύκλωμα σαν της ΔΕΗ το οποίο παρέχει στην πρίζα κάποια KW , πράγμα όμως που δεν συμβαίνει τελικά. Συστήνω μάλιστα να φορτιζετε τις συσκευές σας είτε με τον εργοστασιακό φορτιστή είτε και με κάποιον άλλο μεγαλύτερο, μια και θα δίνει το απαραίτητο ρεύμα χωρίς να πιέζεται και να ζεσταίνεται και προπάντων θα φορτίζουν στο σωστό χρόνο.

Τα παραπάνω τα γράφω εγκυκλοπαιδικά και βάση γνώσης μια και είμαι ηλεκτρονικός, ώστε να ξέρετε τι ισχύει και να μην αγχώνεστε στα θέματα φόρτισης,. Σταματάμε εδώ το off topic και συνεχίζουμε με τα περί της συσκευής μας...

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα φιλε truckman.. Μου ειχες ξανα πει στο παρελθον για την λειτουργια των μπαταριων, θεωρω πως αυτο που περιγραφεις γινεται λογω των αντιστασεων που εχουν μεσα...

Μια ερωτηση ομως που αφορα και το ταμπλετ και τα κινητα μας ως προς την μπαταρια τους..

Διαπιστωσα με φιλους που χρησιμοποιουν συνεχεια φορτιστες αυτοκινητων και power banks μια τρομερη πτωση στην αποδοση της μπαταριας του μεσα σε 1 χρονο..σε συσκευες που αλλοι δεν ειχαν θεμα που εκαναν ψιλοσωστες φορτισεις.. Ακομα και ενα sony που εδωσα στην αδερφη μου και το ξεσκισε, του χαλασε τη μπαταρια (την αντοχη της-αποδοση) μεσα σε 6 μηνες, οταν εγω δεν ειχα ποτε κανενα θεμα με μπαταρια. Ομοιως το iphone της που του φερεται με τον ιδιο τροπο (ο,τι ναναι φορτισεις) και η μπαταρια τα εφτυσε στον χρονο, δεν κραταει 3 ωρες.

Αρα μηπως παιζει ρολο τελικα στην πραξη η λιγο "σωστη" φορτιση?

Εγω πρωτη φορα που εχω προβλημα με μπαταρια ειναι με το tab S που κανει τρελα drains και δεν εχει την αποδοση που θα επρεπε, αλλα αυτο ηταν απο την αρχη, δε νομιζω να οφειλεται στην φορτιση που παντα ειναι απο το 20% -100%-20% χοντρικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που λες οφείλονται στις άτσαλες φορτίσεις και όχι στους φορτιστές.Αποφεύγετε να αφήνετε τις μπαταρίες να πέφτουν κάτω από το 15% και να προσπαθείτε να κάνετε ολοκληρωμένες φορτίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη εμπειρια. Σε νοτε2 επι 2 χρονια, tab S επι 6 μηνες και laptop vaio επι 4 χρονια φορτιζω παντα απο 5-100%. Οι μπαταριες ολων ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Η χαμηλη σταθμη δεν νομιζω οτι φθειρει τη μπαταρια. Αρκει να γινεται πληρης φορτιση μεχρι το 100, κι οχι βιαστικα ως το 50-60-70% και μετα εξω απ την πορτα. Προσωπικη εμπειρια ξαναλεω.
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που λες οφείλονται στις άτσαλες φορτίσεις και όχι στους φορτιστές.Αποφεύγετε να αφήνετε τις μπαταρίες να πέφτουν κάτω από το 15% και να προσπαθείτε να κάνετε ολοκληρωμένες φορτίσεις.

 

Προσωπικη εμπειρια. Σε νοτε2 επι 2 χρονια, tab S επι 6 μηνες και laptop vaio επι 4 χρονια φορτιζω παντα απο 5-100%. Οι μπαταριες ολων ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Η χαμηλη σταθμη δεν νομιζω οτι φθειρει τη μπαταρια. Αρκει να γινεται πληρης φορτιση μεχρι το 100, κι οχι βιαστικα ως το 50-60-70% και μετα εξω απ την πορτα. Προσωπικη εμπειρια ξαναλεω.

 

αν και δεν ειμαστε ontopic, θεωρω οτι μερικες συμβουλες για την φορτιση δεν κανουν κακο. Απλα αυτο γραφω και το τελειωνω εδω:

Αυτο λοιπον λεω και εγω, πληρεις κυκλους φορτισης και οχι "βαλε-βγαλε" του φορτιστη που θεωρω οτι καταστρεφει ακομα και την λιθιου.

Φιλε fioravanti, αυτο που λες για την χαμηλη σταθμη ισχυει εφοσον δεν αφησεις την μπαταρια αδεια. Αν δηλαδη σου φτασει στον πατο και δεν το φορτισεις αμεσα, μετα απο μερικες φορες που θα το κανεις θα τα φτυσει η μπαταρια. Το εχω παθει σε φακους κτλ που μενουν καιρο χωρις χρηση, αλλα και σε ΒΤ handsfree που αν και καινουρια, τα παρατησα για λιγο διαστημα και χαλουσαν οι μπαταριες. Ετσι, οταν δεν χρησιμοποιεις τη συσκευη καλο ειναι να την αφηνεις μισογεματη, ουτε στο 100% ειναι καλο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να μην δοθεί συνέχεια στα περί μπαταρίας, αυτά που ήταν να πούμε, τα είπαμε και ο καθένας θα πράξει όπως νομίζει.Συνεχίζουμε στο θέμα μας...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρω τον τελευταίο καιρό αυξημένη χρήση μπαταρίας από τις υπηρεσίες google και την εφαρμογή google.Μπορω να αλλάξω καμιά ρύθμιση για να τρέχουν λιγότερο στο παρασκηνίο?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Άμεση αντικατάσταση μπαταρίας και φορτιστή αρκεί να είσαι μέσα στο 6μηνο που ισχύει η εγγύηση για μπαταρία και φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Άμεση αντικατάσταση μπαταρίας και φορτιστή αρκεί να είσαι μέσα στο 6μηνο που ισχύει η εγγύηση για μπαταρία και φορτιστή.

 

χρονο δεν ειπαμε οτι εχει? αν οχι διετια..

το 6μηνο πως σας κολλησε ρε παιδες? δεν το εχω ξανα ακουσει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια για τη συσκευη και 6 μηνες για μπαταρια. Αυτη ειναι η πολιτικη της σαμσουνγκ για τις συσκευες της, το εμαθα απο τοτε που πηρα το νοτε2 της γυναικας μου και χρειαστηκε αλλαγη φορτιστη.
Link to comment
Share on other sites

2 χρονια για τη συσκευη και 6 μηνες για μπαταρια. Αυτη ειναι η πολιτικη της σαμσουνγκ για τις συσκευες της, το εμαθα απο τοτε που πηρα το νοτε2 της γυναικας μου και χρειαστηκε αλλαγη φορτιστη.

 

μην λετε ο,τι θελετε. 1 χρονο εχει η μπαταρια και ο φορτιστης.

 

[ATTACH]59581[/ATTACH]

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το lollipop στο κινητό μου (galaxy s4) αλλά στην ταμπλέτα τίποτα ακόμα!
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το lollipop στο κινητό μου (galaxy s4) αλλά στην ταμπλέτα τίποτα ακόμα!

φαντάζομαι έχεις ελληνικής Αντιπροσωπείας.... θα περιμένεις ...αργή το καλοκαίρι...:lol:

υπάρχει και το odin...

Link to comment
Share on other sites

μην λετε ο,τι θελετε. 1 χρονο εχει η μπαταρια και ο φορτιστης.

 

[ATTACH]59581[/ATTACH]

Καλά που το επιβεβαίωσες γιατί μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η εγγύηση για μπαταρία και φορτιστή ήταν 6 μήνες. Sorry για την παραπληροφόρηση στον φίλο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και το κινητό και το tablet είναι αγορασμένα από Γερμανία.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλά που το επιβεβαίωσες γιατί μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι η εγγύηση για μπαταρία και φορτιστή ήταν 6 μήνες. Sorry για την παραπληροφόρηση στον φίλο παραπάνω.

 

ειμαι στον 6ο μηνα και αρχισα να ιδρωνω και εγω, οποτε ειπα να το τσεκαρω γιατι το εχω αφησει.δεν εχει κατσει να παω Πατρα καθημερινη τελευταια και δεν εχω που να το παω..στην Σπαρτη στη vodafone που την εχει το site της samsung ως αντιπροσωπο για σερβις μου ειπαν οτι τα στελνουν αρβατο..οποτε ειπα να το αποφυγω.

Edited by truckman

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά...μαύρισε η οθόνη,τα δύο touch κουμπιά δεν σβήνουν, και έχει ανεβάσει θερμοκρασία στη περιοχή του λογότυπου της Samsung μπροστά...Κάνεις καμία ιδέα για το τι μπορεί να έχει πάθει;Έχω το 10,5 ίντσες μοντέλο LTE, από Γερμανία.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κρατας πατημενο το power για περιπου 10 δευτερολεπτα για να κανει restart. Μετα πες μας τι εγινε. Κι επισης τι εκανες τη στιγμη που μαυρισε η οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το lollipop στο κινητό μου (galaxy s4) αλλά στην ταμπλέτα τίποτα ακόμα!

 

Μια από τα ίδια.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας κρατας πατημενο το power για περιπου 10 δευτερολεπτα για να κανει restart. Μετα πες μας τι εγινε. Κι επισης τι εκανες τη στιγμη που μαυρισε η οθονη?
Δεν το χρησιμοποιούσα εκείνη την ώρα απλά το είχα ενεργοποιημένο.Τελικά όλα καλά.Το άφησα όλη νύχτα να δώ τι θα κάνει και αφού τελείωσε η μπαταρία του,το φόρτισα και όλα καλά.Πολύ κουφό πάντως.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...