Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο καταστημα σιγουρα δεν μπορω να παω καθως μενω στις Σερρες.Ειχα παντως την εντυπωση πως τα LTE θα ειχαν τον Σναπντραγκον και τα wifi τον Exynos,τωρα οσον αφορα την διαθεσιμοτητα του Σναπ στην Ευρωπη δεν ξερω,αλλα στα επισημα specs απο το site της Σαμσουνγκ αναφερονται και οι 2.Και εγω παντως εχω διαβασει πως δουλευει καλυτερα το Τab S τουλαχιστον με τον Σναπντραγκον,φυσικα δεν εχω ιδια εμπειρια.

 

Μηπως η Σαμσουνγκ "εσπρωξε" αρχικα ολα τα ταμπς με τον Exynos,οπως η LG τα 801,και η δευτερη φουρνια εχει αρχισει να βγαινει με τα Snapdragon ? Τουλαχιστον τα LTE δηλαδη,για τα οποια και ενδιαφερομαι.Παντως ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και ποιον να πιστεψω !

p.s. Πηρα και στην Σαμσουνγκ Hellas και μου ειπαν πως το ταμπλετ εισαγεται επισημα και με τους 2 επεξεργαστες,φυσικα το παλικαρι μου ειπε οτι τους φοραει και τους 2 μαζι πανω...Αλλα τουλαχιστον ας υποθεσουμε οτι κυκλοφορει και με τους 2..

 

Quad-core 1.9GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (Exynos 5420) Αυτό εννοούσε.

 

Snapdragon δεν υπάρχει εδώ ουτε καν Ευρώπη απ οσο ξέρω. Μην το αναλύσουμε παραπάνω, ετσι ακριβώς ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα αγορασα το bronze. Ποιο χρωμα θηκες λετε να πάρω;

 

Και επισης αν υπαρχει πουθενα στην Ελλαδα, το πληκτρολογιο ή και οι θήκες...

Edited by michkal91
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα είναι αυτά με το firefox!

Να φταίει το Android 4.4.2;

Η έκδοση του firefox 32.0.1;

Το "παλιό" adobe flash 11.1.115.81;

Στο ΝΟΤΕ 2 όλα αυτά λειτουργούν απροβλημάτιστα...

Ούτε το sync δεν λειτουργεί!

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα το bronze. Ποιο χρωμα θηκες λετε να πάρω;

 

Και επισης αν υπαρχει πουθενα στην Ελλαδα, το πληκτρολογιο ή και οι θήκες...

 

Το πληκτρολόγιο δεν υπάρχει ακομα. Απο θήκες θα ευχαριστηθεις τις original book cover που κουμπώνουν πίσω. Είναι οτι πιο σταθερό εχω παρει σε θηκη https://www.skroutz.gr/s/5130591/Samsung-Book-Cover-Galaxy-Tab-S-10-5.html?from=catspan

 

Σε λευκο λερώνει εύκολα, οποτε παρε καποιο αλλο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω παιδια,βλεπω πως στο 8.4'' LTE υπαρχει ακουστικο στο πανω μερος της συσκευης,καθως και ακομα ενας αισθητηρας που και τα 2 λειπουν απο το LTE 10.5''.Γνωριζει κανεις ποιος ακριβως αισθητηρας ειναι(και αν εχει ουσιαστικη σημασια δηλαδη);Επισης,μπορεις να κανεις τηλεφωνικες κλησεις απο το 10.5'' LTE ή κλησεις/βιντεοκλησεις Skype(ασχετα αν δεν εχει ακουστικο,απο οσο ξερω τουλαχιστον) ;

 

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,εντελως newbie σε αυτον τον χωρο :O

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση της ημέρας... Γιατί στο Youtube δεν μπορώ να βρω video από το 8.4 από ανθρώπους που το χρησιμοποιούν ώς κινητό? Ως κάτοχος Note 3, αρχίζω και καλοβλέπω την άμεση μετάβαση στο Tab S (αντί να πάρω ίσως το 10.1 ή 10.5 S)....

 

Anyone σαν χρήστης κινητού?

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση της ημέρας... Γιατί στο Youtube δεν μπορώ να βρω video από το 8.4 από ανθρώπους που το χρησιμοποιούν ώς κινητό? Ως κάτοχος Note 3, αρχίζω και καλοβλέπω την άμεση μετάβαση στο Tab S (αντί να πάρω ίσως το 10.1 ή 10.5 S)....

 

Anyone σαν χρήστης κινητού?

 

Σημερα παραλαμβανω το 8.4 lte για να το χρησιμοποιω -και- σαν τηλεφωνο.

Θα ενημερωσω σχετικα για τις εντυπωσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραλαμβανω το 8.4 lte για να το χρησιμοποιω -και- σαν τηλεφωνο.

Θα ενημερωσω σχετικα για τις εντυπωσεις μου...

 

Έλα να μπαίνουμε στο ζουμί! Περιμένω εντυπώσεις ειδικά από θέμα αυτονομίας... Εγώ πχ. με το Νοτε 3 πάνω απο 3.5 ώρες δεν βγάζω... βέβαια, περιμένω μπαταρία 8000mah τώρα οπότε κάνω κράτη!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παραλαμβανω το 8.4 lte για να το χρησιμοποιω -και- σαν τηλεφωνο.

Θα ενημερωσω σχετικα για τις εντυπωσεις μου...

Βαγγέλη περιμένω τις εντυπώσεις σου όσον αφορά την χρήση και ως τηλέφωνο.

Με ενδιαφέρει και μένα αυτού του είδους η χρήση στο συγκεκριμένο ταμπλετ.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

To Samsung Galaxy TAB S 8.4 LTE το είχα κι εγώ στην κατοχή μου για 10-11 μέρες. Το δούλεψα φυσικά και σαν κινητό , τόσο εκτός σπιτιού (σε τσαντάκι με το GEAR 2 και BT Hands Free) , όσο και μέσα στο σπίτι , με την δίδυμη κάρτα SIM της WIND. Εντυπώσεις τώρα:

 

1. Πολύ καλή λήψη σήματος κινητής τηλεφωνίας (WIND είπαμε) μέσα στο σπίτι όπου έχω κατά κανόνα πρόβλημα. Υστερεί ελάχιστα σε σχέση με το S5 και το ΝΟΤΕ 3, αλλά σαφώς καλύτερο από το LG G3 που είχα.

 

2. Αψεγάδιαστη συνεργασία με το ρολόι GEAR 2 της Samsung, άμεση σύνδεση όταν ενεργοποιούμε το GEAR 2 και μηδενικές αποσυνδέσεις - επανασυνδέσεις μέσα στην μέρα.

 

3. Πολύ καλή λήψη σήματος GPS και γρήγορα κλείδωμα δορυφόρων. Λίγο πίσω από το κορυφαίο S5 στον τομέα αυτό, στα ίδια επίπεδα με το ΝΟΤΕ 3, πολύ μπροστά από το LG G3. Φυσικά δεν τόλμησα να βγω για τρέξιμο με το τέρας στα χέρια, οπότε δεν το δοκίμασα στα στενά δρομάκια της πόλης με τα ψηλά κτίρια.

 

4. Πολύ καλή συμπεριφορά κατά την λειτουργία ως κινητό τηλέφωνο (με proximity sensor), δεν υστερεί πουθενά σε σχέση με ένα κανονικό κινητό, το μεγάφωνο πολύ καλής ποιότητας αλλά μου φάνηκε κάπως χαμηλωμένο.

 

Αυτά τα λίγα από μένα, αν κάτι ξεχνάω , δέχομαι ερωτήσεις

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά τα λίγα από μένα, αν κάτι ξεχνάω , δέχομαι ερωτήσεις

 

Από αυτονομοία πώς πήγε (σε σχέση με Note και S5) για παράδειγμα?

 

Δηλαδή με ένα bluetooth θα πετάει αν κατάλαβα καλά!

 

Επίσης, από multitasking πως ήταν σε σχέση με το Note 3?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομοία πώς πήγε (σε σχέση με Note και S5) για παράδειγμα?

 

Δηλαδή με ένα bluetooth θα πετάει αν κατάλαβα καλά!

 

Επίσης, από multitasking πως ήταν σε σχέση με το Note 3?

 

Ο εντελώς διαφορετικός τρόπος με τον οποίο χρησιμοποίησα την συσκευή για τις 10-11 μέρες περίπου, δεν μου επιτρέπει να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για την μπαταρία του συγκριτικά με τα ΝΟΤΕ 3 και S5. Παρόλα αυτά, η μπαταρία του ήταν εξαιρετική και δεν είχε προλάβει να στρώσει ακόμη με 3 μόνο πλήρης φορτίσεις. Σε βίντεο δηλαδή από youtube κρατούσε και κρατούσε και κρατούσε... Επίσης σε standby με την κάρτα SIM ενεργή, και χωρίς να το σκαλίζω, δεν έχανε σχεδόν τίποτα στην αναμονή, στα επίπεδα του ΝΟΤΕ 3 δηλαδή.

 

Σε συνδυασμό με ένα καλό σετ ΒΤ ακουστικών, με το GEAR 2 και με ένα κομψό τσαντάκι για μεταφορά, ήταν απίθανος συνδυασμός!!!

 

Σχετικά με το Multitasking που ρωτάς, δεν το δοκίμασα και δεν έχω άποψη.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα μου κανει κατι πολυ κουλα! πρωτον το σημα στο 4g ειναι μονιμως σχεδον εκτος και δεν

αλλαζει γρηγορα σε 3g/HSPDA και δευτερον και σε παιχνιδια και αμα κανω πολλα κολλαει ολοκληρο το

tablet! Ξαναπερασα το λειτουργικο μεσω ΚΙΕΣ αλλα παλι τα ιδια! Ειναι Ιταλικο! Εαν περασω τιην ελληνικη

rom μεσω odin θα γραψει ο knox η οχι? ευχαριστω πολυ!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι ..., κάπου είχα διαβάσει για κάτι δωράκια που δίνει η sumsung μαζί με την αγορά των tab s! Μέσα σε αυτά ήταν και κάτι ταινίες από το pameodeon! Πρέπει να κάνω λογαριασμό και τέτοια για να μου δώσει την δυνατότητα για κατέβασμα δωρεάν ? Βασικά ρωτάω για να μην κάνω άδικα λογαριασμούς..! Το έχει κάνει κάποιος και ισχύει αυτό? (Αν δεν κάνω λάθος έλεγε για 15 δωρεάν ταινίες)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι ..., κάπου είχα διαβάσει για κάτι δωράκια που δίνει η sumsung μαζί με την αγορά των tab s! Μέσα σε αυτά ήταν και κάτι ταινίες από το pameodeon! Πρέπει να κάνω λογαριασμό και τέτοια για να μου δώσει την δυνατότητα για κατέβασμα δωρεάν ? Βασικά ρωτάω για να μην κάνω άδικα λογαριασμούς..! Το έχει κάνει κάποιος και ισχύει αυτό? (Αν δεν κάνω λάθος έλεγε για 15 δωρεάν ταινίες)

 

15 Ευρώ δίνει για ενοικίαση από "Πάμε Odeon". Αν δεν έχεις λογαριασμό φτιάχνεις και στον πιστώνει με τα 15 ευρώ. Εμένα που έχω ήδη λογαριασμό, μόλις ενεργοποίησα το tab s 8.4 και κατέβασα την εφαρμογή μου πρόσθεσε αμέσως στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου αυτά τα 15 euros.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

* Ευχαριστώ φίλε zedzeus , έκανα λογαριασμό και μπήκαν αυτόματα 15 ευρώ~!

 

Παιδιά, κατεβάστε από εδώ βίντεο υψηλής ανάλυσης της samsung για την ανάλυση του tablet μας! Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ όμορφα :shock:, σαν και αυτό που ήδη είχε μέσα εγκατεστημένο! (έχει επίσης μέσα και ένα zip 118MB που έχει μέσα HD φωτογραφίες με τρομερά χρώματα!)

(Μπορείτε να τα βρείτε και εδώ, απλά δεν έχει τις φωτογραφίες παρά μόνο τα βίντεο)

Να βάλετε άμεσα έναν Launcher , όπως τον GO Launcher EX -Most Installed , Nova Launcher Prime ή τον Apex Launcher Pro ή κτλ κτλ κτλ !! Όλοι τους πάνε σφαίρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ lag! Επίσης να βάλετε αυτόν εδώ τον browser που είναι χαλαρά ο καλύτερος απ' όλους χωρίς ίχνος κολλήματος! Γυρνάνε οι σελίδες μπρος πίσω σαν του ipad που τις γυρνάς σαν σελίδες βιβλίου, έχει ad-block και ΠΟΛΛΑ άλλα...

Τέλος για HD φωτογραφίες στα μέτρα του tablet μας, από εδώ (και χωρίς διαφημίσεις μάλιστα), στις ρυθμίσεις μπορείτε να βάλετε την κατάλληλη ανάλυση!

:)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το tab s 10.5 LTE και έχω προβληματιστεί με δύο φαινόμενα.

α) Στη δεξιά πλευρά του tablet, ακριβώς κάτω από τη θύρα microUSB, στο σημείο που μπαίνει η κάρτα SIM, παρατηρώ μια ελαφρώς κακή συναρμογή (προσπαθώ να το θέσω όσο καλύτερα μπορώ), όταν το πιάνω από εκείνο το σημείο, δίνεται η αίσθηση ότι δεν είναι καλά "κουμπωμένο", ακούγεται ένας ελαφρύς ήχος τύπου "τσικ". Μπορεί να ακούγομαι (και να είμαι :p) υπερβολικός, αλλά καθώς το tablet είναι απλά κορυφαίο δεν μου αρέσει που μια τέτοια λεπτομέρεια χαλάει την όλη εικόνα.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Θεωρείτε πως έχει νόημα να το πάω Smartec ή απλά θα πάω μια βόλτα Χαϊδάρι και θα γυρίσω;

 

β) Ένα άλλο θέμα που προέκυψε είναι με το σήμα 4G. Κάποια στιγμή, κι ενώ υπήρχε το εικονίδιο 4G στις ειδοποιήσεις, και μάλιστα τα βελάκια πηγαίναν πάνω κάτω σαν ένδειξη κίνησης δεδομένων, δεν μπορούσα να συνδεθώ πουθενά. Έμπαινα wi-fi, όλα κομπλέ. Σε 4G τίποτα. Άλλαζα το mode δικτύου σε 3G όλα κομπλέ. Επανεκκίνηση, τα ίδια. Κλείσιμο και ξανά άνοιγμα, τίποτα. Επαναφορά των APN, τίποτα. Σε 4G δεν έλεγε να δουλέψει και μάλιστα όσο δεν δούλευε ζεσταινόταν αρκετά στο πίσω μέρος, ακριβώς στο σημείο της κάμερας και η μπαταρία έπεφτε πολύ γρήγορα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα ίδια! Μέχρι που το άφησα στην άκρη και το ξαναέπιασα μετά από 8 ώρες να δω τι γίνεται και δούλευε κανονικά....

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία;

 

Υ.Γ. Προς υποψήφιους αγοραστές: Με ό,τι γράφω δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν από την αγορά της κορυφαίας αυτής συσκευής. Απλά διάφορα ζητηματάκια που συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, καλά είναι να λέγονται μεταξύ μας, ώστε να βρίσκονται και λύσεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε (αν και έχω την 8.4 έκδοση, αλλά είναι ίδιο προφανώς με το δικό σου) αυτό με το τσικ τσικ που λες δεν υπάρχει σε καμιά περίπτωση και θα σου πρότεινα να το στείλεις στην samsung για να το κοιτάξουν!

(Μου θύμισες μια παρόμοια περίπτωση που έτυχε σε έναν φίλο μου στο Νοκια 925, που του έκανε κάτω δεξιά το "τσικ τσικ" που λες και το πήγε στο service, του το άνοιξαν κατευθείαν εκεί και του το κούμπωσαν σωστά! Ίσως κάτι τέτοιο να ισχύει και εδώ)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που περασε καποιος καιρος,και το μαθατε καλα,για το 10.5 LTE λεω,μηπως υπαρχει καποιος,που να ειχε δουλεψει και το iPad Air,για να μας κανει καμια συγκριση μεταξυ τους;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Samsung ετοιμάζεται για refresh του μοντέλου με τον exynos 5433 που θα φοράει το Note 4 σε κάποιες περιοχές του πλανήτη.

Μάλλον ετςι δικαιολογείτε έν μέρει η πτώση τιμής του υπάρχον μοντέλου.

Λογικά θα έρθει και Ευρωπη κάποια στιγμή.

http://www.sammobile.com/2014/10/02/samsung-galaxy-tab-s-powered-by-exynos-5433-cpu-launching-in-south-korea/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εσωτερική μνήμη.Δεδομένου οτι τα 16gb είναι λίγα ακόμα και για κινητό,πόσο μάλλον για tablet,πόση ελεύθερη μνήμη μένει όταν παίρνετε στα χέρια σας το tablet; Ρωτάω γιατί ξέρω οτι η samsung φορτώνει με ενα σωρό σαβούρες τα μηχανήματα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...