Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπομονή. 20κάτι μέρες

 

Την ίδια απορία είχα κι εγώ. Από τις 7-1 λέει dispatched overseas(GR) και δεν βλέπω καμια μεταβολή. Όταν μπει στην Ελλάδα γίνεται η ανανέωση?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μη χαλατε το θεμα, υπαρχει θεμα αποστολων. Ειναι φυσιολογικοτατο, ειναι μαλιστα πολυ νωρις ακομα. Ποσο μαλλον τωρα με γιορτες+ απεργια οδηγων.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ γειά σας.

Μόλις χθες παρέλαβα κι εγω το κινητό μου απο vickmall, φοράει την: VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 ROM που είναι κανονικά multi-language αλλά ΔΕΝ ειναι root. Μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν να μην είναι root αφού η ROM που βάζουν είναι pre-rooted ???

 

Σας παρρακαλώ πείτε μου πιός είναι ο κσαλύτερος τρόπος να την κάνω root ?

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους το παρελαβα και γω, εβαλα την 1441 με βαση τις οδηγιες που βρηκα εδω, αλλα εχω ακομα ενα θεμα με τα μηνυματα (δε μου βγαζει ονομα, αλλα μονο αριθμο και κατι κινεζικα). εππλεον στο system update μου βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη καινουρια εκδοση. κανω κανονικα update ή θα τα χασω ολα και θα πρεπει να τα ξαναπερναω απο την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ γειά σας.

Μόλις χθες παρέλαβα κι εγω το κινητό μου απο vickmall, φοράει την: VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 ROM που είναι κανονικά multi-language αλλά ΔΕΝ ειναι root. Μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν να μην είναι root αφού η ROM που βάζουν είναι pre-rooted ???

 

Σας παρρακαλώ πείτε μου πιός είναι ο κσαλύτερος τρόπος να την κάνω root ?

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Eχει TWRP? (ετσι κιαλλιως ειναι ευκολο να το περασεις απο Mobileuncletools)

Φλασαρε το superSu

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανω κανονικα update ή θα τα χασω ολα και θα πρεπει να τα ξαναπερναω απο την αρχη?

Τα χανεις ολα και τα ξαναπερνας απ`την αρχη

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξω τη μπαταρία με κάποια μεγαλύτερη;

Εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε διαστάσεις αλλά σε mAh.

Έχει εκνευριστικά μικρή διάρκεια η μπαταρία του.

Δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κανένας το ίδιο πρόβλημα ή αν έχει συζητηθεί πάλι.

Ρώτησα σε Πλαίσιο, Γερμανό κλπ. και μου είπαν πως δεν έχουν μπαταρίες κινητών

:blink: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά φιλε μην έχει το πλαίσιο μπαταρια για το Lenovo A806.. Η μπαταρία του μονο εκνευριστικα μικρη δεν ειναι, σιγουρέψου ότι εχεις τις ρυθμίσεις που εχουμε πει.

Εξτρα μπαταρία περιμενω εγω απο vifocal

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το calibration της μπαταριας διαρκει για ολη την φορτιση ?? δεν το βλεπω να σταματαει οσο φορτιζει...

Μια φορα το κανουμε ?? Μετα τις πρωτες μερες βλεπω οτι με βγαζει ως τ απογευμα ενω πριν μου βγαζε την μερα ...

 

Περι notifications,μου χει σπασει τα νευρα,μια τις βγαζει μια οχι,το no led ενω εχει εξαιρεση κατι αλλο μου το κλεινει ανα διαστηματα.

 

Κατι αλλο,απ το theme center βαζουμε διαλεγουμε εικονες επαφης-επιφανειας εργασιας κλπ ?? μου βγαζει οτι το google+ εχει σταμτησει..

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Το calibration της μπαταριας διαρκει για ολη την φορτιση ?? δεν το βλεπω να σταματαει οσο φορτιζει...

Μια φορα το κανουμε ??

 

 

Κατι αλλο,απ το theme center βαζουμε διαλεγουμε εικονες επιφανειας εργασιας κλπ ?? μου βγαζει οτι το google+ εχει σταμτησει..

 

Ναι σε ολα.

Εικόνα επαφης πας πρωτα στην εικονα και απο τις επιλογες την οριζεις ως εικονα επαφης.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα.

Εικόνα επαφης πας πρωτα στην εικονα και απο τις επιλογες την οριζεις ως εικονα επαφης.

 

Eυχαριστω ... εχω τις φωτος στον λογαριασμο google,δεν εχω καταφερει προς το παρον να αλλαξω την επιφανεια εργασιας ....

 

Μεσο του theme center μονο γινεται ? ολο δεν λειτουργει το google+ ....

για την επαφη το διαβασα,οι υπολοιπες δεν γινονται οπως τ αλλα android ? δηλαδη στην φωτο,'χρηση ως ...' ??

Edited by thodoros1369

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος πως κατάλαβα.. Δεν ξερω τπτ γυρω απο google+ δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το φόντο της επιφάνειας εργασιας αλλαζει και με απλο σύρσιμο απο την πανω δεξιά ή αριστερή γωνια σαν ξεφύλλισμα βιβλίου..

Η εικονα ετσι γινεται, όπως στα αλλα android "ορισμος εικονας ως>εικονα επαφης"

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος πως κατάλαβα.. Δεν ξερω τπτ γυρω απο google+ δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το φόντο της επιφάνειας εργασιας αλλαζει και με απλο σύρσιμο απο την πανω δεξιά ή αριστερή γωνια σαν ξεφύλλισμα βιβλίου..

Η εικονα ετσι γινεται, όπως στα αλλα android "ορισμος εικονας ως>εικονα επαφης"

 

εχω τις φωτος στο λογαριασμο google,οπως κ τις επαφες κ μολις παω να ορισω καποια βγαζει την ειδοποιηση που γραψα ..

 

απ οτι ειδα μεσο του galery γινεται αλλα εκει υπαρχουν μονο οι φωτος που εχω βγαλει οσο εχω την συσκευη,μηπως ξερεις πως μπορω να μεταφερω το backup μου εκει ? το ψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα επιλογη.

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, αλλα αποκλείεται να μην εχει κατι για download.. Οι επαφές θα αποθηκευτούν αυτοματα στο κινητο μολις συνδέσεις το λογαριασμό google και κανεις συγχρονισμο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παράγγειλα και εγώ με 171 δολλάρια απο το to2c.com

Για να δούμε πότε θα έρθει.

Εβαλα για αποστολή την τελευταία επιλογή που λέει για αποστολή απο EU, και αν δεν υπάρχει εκεί, με Singapore Post.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά.

Εχω την ROM VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 και έχω 3 ερωτήσεις οπότε όποιος ξέρει ας μου πεί:

 

1) Πηγα να κάνω το backup στο ΙΜΕΙ με τη χρηση του Mobileuncle (είμαι root κανονικά) -> ΙΜΕΙ Backup Restore -> Backup IMEI to SDCARD (δοκίμασα και σε .Backup IMEI to SDCARD2). Το αρχείο δημειουργείτε αλλά είναι κενό με 0.00B Ξέρετε το γιατί? Κάνω κάποιο λάθος?

 

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω backup τη MAC Address του WiFi ? Γενικά NVRAM backup πως πέρνουμε?

 

3) Πως μπορούμε να σβήσουμε κάποιο εικονίδιο απο τις οθόνες του launcher? Πιο συγκεκριμένα αντκατέστησα το SuperSU και το παλίο άφησε 2 εικονίδια που δε ξέρω πως να τα σβήσω...

 

Σας ευχαριστό

Link to comment
Share on other sites

1)Μηπως κανεις restore τελικα ή το έγραψες λαθος; (ακυρο, λάθος δικο μου)

2)απο TWRP

3)Πατας παρατεταμενα ενα εικονιδιο και αντι να του αλλάξεις θεση, βγάζει ενα Χ και αν το πατήσεις κανει απεγκατασταση

 

(posting spree)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους.

ειναι η πρωτη μου ερωτηση και επειδη και εμενα με ενδιαφερει το

συγκεκριμενο τηλεφωνο ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος

παραγγειλει απο εδω http://www.banggood.com/Lenovo-A806-5-inch-4G-FDD-LTE-MTK65926290-Octa-core-Smartphone-p-942094.html

ευχαριστω για την οποια απαντηση

Link to comment
Share on other sites

1)Μηπως κανεις restore τελικα ή το έγραψες λαθος; (ακυρο, λάθος δικο μου)

2)απο TWRP

3)Πατας παρατεταμενα ενα εικονιδιο και αντι να του αλλάξεις θεση, βγάζει ενα Χ και αν το πατήσεις κανει απεγκατασταση

 

(posting spree)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια που μου προσφέρεις φίλε Roid_rage. Το (3) τολύσαμε ;-) μένει το (1)! Ναί σίγουρα δε κάνω Restore κατα λάθος.... Κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια που μου προσφέρεις φίλε Roid_rage. Το (3) τολύσαμε ;-) μένει το (1)! Ναί σίγουρα δε κάνω Restore κατα λάθος.... Κάποια άλλη ιδέα?

Αν κάνεις backup την NVRAM από το TWRP έχεις κάνει backup και το IMEI.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Πριν από λίγες μέρες αγόρασα και εγώ από Σιγκαπούρη το Α806. Επειδή είδα κάποιοι φίλοι να μιλάνε για το dispatched overseas να μην ανησυχούν αλλά καθυστερεί αρκετά να έρθει το κινητό. Σε μένα και λόγω εορτών έκανε 25 μέρες σχεδόν.

 

Στο πρόβλημά μου τώρα. Η σχέση μου με τα κινητά είναι κανά facebook κανά instagram και τα σχετικά. Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με το location της εφαρμογής του instagram και κάποιο σφάλμα που έβγαζε ανακάλυψα ότι για κάποιο λόγο δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω το foursquare. Διάβασα λοιπόν σε κάποιο forum πως πρέπει να κάνω install to update του vibe ui Και το πρόβλημα θα λυθεί μαγικά. Κάνω update και το πρόβλημα όχι απλά δε λύνεται αλλά δε με αφήνει ούτε μέσα στο google play store να μπω. Μην υπάρχοντας άλλη λύση και συνηθισμένη στο προηγούμενο μου κινητό κάνω factory reset και επήλθε το τέλος. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα στο κινητό καθώς ούτε το play store δεν υπάρχει ούτε και μπορεί να μπει με κάποιο τρόπο. Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω και βρήκα το http://www.markoff.biz/pivot/entry.php?id=1719 . Ωστόσο δε ξέρω για ποιο λόγο δε τα καταφέρνω και τι κάνω λάθος. Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος ή κάποιος πιο αναλυτικός η απλός τρόπος και τι αρχεια πρέπει να διαθέτω για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

HELP ME SOS!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά φιλε μην έχει το πλαίσιο μπαταρια για το Lenovo A806.. Η μπαταρία του μονο εκνευριστικα μικρη δεν ειναι, σιγουρέψου ότι εχεις τις ρυθμίσεις που εχουμε πει.

Εξτρα μπαταρία περιμενω εγω απο vifocal

 

φιλε μου μπορεις να με παραπεμψεις λιγο σε ποιες ρυθμισεις λες! ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

εξοικονόμηση μπαταρίας

Παμε παλι,

  • απενεργοποιηση smart rotation
  • απο security επιλεγεις ολα τα apps που δε θελεις να δουλευουν μονα τους, με το auto-start
  • απενεργοποιεις ολους τους ηχους και τη δονηση με καθε πατημα
  • παγωνεις οτι εφαρμογή δεν πρόκειται να χρησιμοποιησεις (πχ stock browser)
  • βαζεις greenify
  • κανεις και ενα calibraρισμα της μπαταρίας

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται το καλιμπράρισμα σε 1447;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5888356#post5888356

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5888366#post5888366

Αυτο το πράγμα δε μπορει να συνεχιστεί, εγω προσωπικα δε θα ξαναπαντησω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, αλλα αποκλείεται να μην εχει κατι για download.. Οι επαφές θα αποθηκευτούν αυτοματα στο κινητο μολις συνδέσεις το λογαριασμό google και κανεις συγχρονισμο

 

Λαθος το γραψα,δεν εχω καποιο θεμα με συγχρονισμο κ επαφες,αυτα ειναι οκ..

 

Με τις φωτο του λογαριασμου google εχω θεμα γιατι δεν μπορω να τις βαλω σαν θεμα κλπ ... μολις παω να τις ορισω μου λεει οτι σταματησε να λειτουργει.

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...