Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Σήμερα ξαφνικά άρχισε το security να πετάει μήνυμα ότι το Dropbox είναι virus και να προτείνει uninstall. Απεγκατέστησα και ξανά εγκατέστησα την εφαρμογή αλλά πάλι τα ίδια. Το database του antivirus είχε ενημερωθεί στις 5/4/2016 και πάτησα ενημέρωση και ενημερώθηκε με σημερινή ημερομηνία 15/4/2016. Το μήνυμα συνεχίζει.

Έχει κάνεις άλλος τέτοιο θέμα;

Το κινητό το έχω εδώ και 1μιση χρόνο και έχει την VIBEUI 9432

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα

 

Ξαφνικά εδώ και 2-3 ημέρες αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το security το οποίο εντοπίζει σαν κακόβουλη την εφαρμογή του dropbox. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

 

Σημ. Εχω την τελευταία ROM του φίλου Kandilak.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ξαφνικά εδώ και 2-3 ημέρες αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το security το οποίο εντοπίζει σαν κακόβουλη την εφαρμογή του dropbox. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

 

Σημ. Εχω την τελευταία ROM του φίλου Kandilak.

το ίδιο και στο δικο μου. κάτι τρέχει με το dropbox.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..!

Συνδεσα το κινητό με το λάπτοπ, με USB, για να μεταφέρω κάποια αρχεία (φωτογραφίες και βίντεο). Στο λάπτοπ δημιουργήθηκαν δύο νέοι δίσκοι ο Lenovo pc suite και ο Lenovo A806. Επιλέγοντας τον πρώτο μου βγάζει κινέζικα και αναγκαστικά πάω στον δεύτερο. Εκεί βρίσκω τον φάκελο Pictures του κινητού, αλλά μου λέει ότι είναι άδειος. Στην πραγματικότητα εκεί υπάρχουν 5 διαφορετικοί φάκελοι γεμάτοι με φωτογραφίες και βίντεο. Όταν μεταφέρω ένα αρχείο χύμα στον φάκελο Pictures τότε το βλέπει. Αυτά που είναι όμως μέσα σε ξεχωριστούς φακέλους δεν μπορεί να τα δει. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον φάκελο DCIM, όπου αποθηκεύονται οι φωτογραφίες της κάμερας.

Τι κάνω λάθος..;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ξαφνικά εδώ και 2-3 ημέρες αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το security το οποίο εντοπίζει σαν κακόβουλη την εφαρμογή του dropbox. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά ?

 

Σημ. Εχω την τελευταία ROM του φίλου Kandilak.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ στο δικό μου με την 1536 του φίλου kandilak.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά προτίμησα να απεγκαταστήσω το dropbox από το να πατήσω το ignore αφού το επανεγκατέστησα μήπως και ξεπερνούσα το αρχικό πρόβλημα ως "κακόβουλη εφαρμογή".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..!

Συνδεσα το κινητό με το λάπτοπ, με USB, για να μεταφέρω κάποια αρχεία (φωτογραφίες και βίντεο). Στο λάπτοπ δημιουργήθηκαν δύο νέοι δίσκοι ο Lenovo pc suite και ο Lenovo A806. Επιλέγοντας τον πρώτο μου βγάζει κινέζικα και αναγκαστικά πάω στον δεύτερο. Εκεί βρίσκω τον φάκελο Pictures του κινητού, αλλά μου λέει ότι είναι άδειος. Στην πραγματικότητα εκεί υπάρχουν 5 διαφορετικοί φάκελοι γεμάτοι με φωτογραφίες και βίντεο. Όταν μεταφέρω ένα αρχείο χύμα στον φάκελο Pictures τότε το βλέπει. Αυτά που είναι όμως μέσα σε ξεχωριστούς φακέλους δεν μπορεί να τα δει. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον φάκελο DCIM, όπου αποθηκεύονται οι φωτογραφίες της κάμερας.

Τι κάνω λάθος..;

Δοκίμασες σε άλλο laptop - pc? Σε άλλη θύρα usb?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη ανάσταση. Για να κανω επαναφορά ρυθμίσεων ωστε να επαναφέρω το κιμητο στην αρχική του κατάσταση πρεπει να κανω dalvik και wipe cache?

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι, factory reset.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σε άλλο laptop - pc? Σε άλλη θύρα usb?

Σε άλλη θύρα usb δοκίμασα, χωρίς καμία διαφορά. Σε άλλο λάπτοπ όχι, αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μεσου του recovery? Δε το βρίσκω στις ρυθμίσεις μου..

Στις ρυθμίσεις, στο πεδίο "Σύστημα" κάτω από την επιλογή γλώσσας. Backup and reset στα αγγλικά που το έχω εγώ. Το επιλέγεις και μετά πας στην τελευταία επιλογή "factory data reset", στα ελληνικά θα είναι κάτι σαν επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ή ρυθμίσεων...

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις, στο πεδίο "Σύστημα" κάτω από την επιλογή γλώσσας. Backup and reset στα αγγλικά που το έχω εγώ. Το επιλέγεις και μετά πας στην τελευταία επιλογή "factory data reset", στα ελληνικά θα είναι κάτι σαν επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ή ρυθμίσεων...

Σευχαριστω πολυ!

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33668 μολις τωρα με την 9432 ναι ναι με αυτην το εχω ακομα :lol:

 

 

Και μενα τοσο μου εβγαζε. Με την τελευταια ρομ του καντιλακ εχει πεσει το antutu δεν γνωριζω τον λογο ομως...

 

Αρα παμε καλαααααααααααααααααααααααα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου Antutu με 33000 score με ποια ρομ έπιασες;

 

Με την μαμα ρομ... 9432

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ! Πέρασα τη 1536 πριν δύο βδομάδες περίπου. Όλα καλά απλά παρατήρησα αλλαγή στις εικόνες επαφών οι οποίες είναι πιο σκούρες απ'ότι ήταν όταν γίνεται η κλήση και στις επαφές στις οποίες δεν έχω περασμένη εικόνα εμφανίζεται η ταπετσαρία κλειδώματος αντί για την ταπετσαρία αρχικής. Πώς μπορώ να αλλάξω τα παραπάνω ; Επίσης σήμερα μου εμφάνισε πρόβλημα το κέντρο θεμάτων και πετάει το παραθυράκι με το "η εφαρμογή τάδε σταμάτησε να λειτουργεί"
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους Χριστός Ανέστη.

Έχω βάλει την ρομ του kandilak είναι πολύ καλή , εάν και δεν έχω μεγάλη πείρα , αλλά δεν εμφανίζει στα μηνύματα το νούμερο των επαφών. Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ πως διορθώνετε το πρόβλημα σύμφ. με της οδηγίες του kandilak για αυτό θέλω μια μικρή βοήθεια. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους Χριστός Ανέστη.

Έχω βάλει την ρομ του kandilak είναι πολύ καλή , εάν και δεν έχω μεγάλη πείρα , αλλά δεν εμφανίζει στα μηνύματα το νούμερο των επαφών. Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ πως διορθώνετε το πρόβλημα σύμφ. με της οδηγίες του kandilak για αυτό θέλω μια μικρή βοήθεια. Ευχαριστώ

Στο post που κατεβασες την rom λέει πως....

Link to comment
Share on other sites

Εχω τώρα στο Lenovo MIUI 7, αλλά έχω καταλάβει οτι είναι βαριά για το κινητό και σκέφτομαι να ξαναγυρισω στην ROM του kadilak, παρ' οτι είναι πιο όμορφη εμφανισιακά η MIUI.

 

Συνίσταται η αποθήκευση των app στην SD και εγκατάσταση τους ή να κατεβασω από το playstore εξαρχής;

 

Sent from my Lenovo A806

Link to comment
Share on other sites

Εχω τώρα στο Lenovo MIUI 7, αλλά έχω καταλάβει οτι είναι βαριά για το κινητό και σκέφτομαι να ξαναγυρισω στην ROM του kadilak, παρ' οτι είναι πιο όμορφη εμφανισιακά η MIUI.

 

Συνίσταται η αποθήκευση των app στην SD και εγκατάσταση τους ή να κατεβασω από το playstore εξαρχής;

 

Sent from my Lenovo A806

 

Καλύτερα νέα εγκατάσταση όταν αλλάζεις ρομ.

MIUI 7 από πού για το 806;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε βάλει ένα λινκ εδώ από ένα ισπανικό σάιτ νομιζω.

 

Sent from my Lenovo A806

Ευχαριστώ.

 

Λες γι αυτό μάλλον;

http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v7-lenovo-a806-a808t-multilenguaje-v-5-10-30-beta-actualizacion-semanal-by-pirinvk.111351/

 

Πολλές αναφορές προβλημάτων, το είδα αλλά δίστασα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βρήκα κάτι ενοχλητικό, απλα μου φαίνεται ότι είναι πολύ βαρύ. Ανοιγεις 3-4 εφαρμογές μαζί και αρχίζει και σέρνεται, κάτι που δεν έκανε με την ROM του kadilak.

 

Sent from my Lenovo A806

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βρήκα κάτι ενοχλητικό, απλα μου φαίνεται ότι είναι πολύ βαρύ. Ανοιγεις 3-4 εφαρμογές μαζί και αρχίζει και σέρνεται, κάτι που δεν έκανε με την ROM του kadilak.

 

Sent from my Lenovo A806

Δεν αξίζει τον κόπο τότε. Πολύ ωραίο το Miui αλλά δεν ανταλλάζω την ταχύτητα και την απροβλημάτιστη λειτουργία για την εμφάνιση και την εν μέρει καλύτερη εργονομία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατεβάζω την 1536 του kadilak.

 

Στην περιγραφή λέει:

-Η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών συμπεριφέρεται όπως στις AOSP ROM ( δεν γίνονται kill οι εφαρμογές και δεν επηρεάζονται τα push notifications).

 

Με απλά λόγια αν εγώ έχω κλείσει το Viber / Messenger απο τις πρόσφατες εφαρμογές και μου στείλουν μήνυμα, θα μου έρθει το notification ή όταν ανοιξω την εφαρμογή παλι;

Ηταν ενα βασικό θέμα που είχα με την 1447, έπρεπε να έχω locked το Viber συνεχώς για να μου έρχονται τα μηνύματα , αλλιως αν το είχα κανει kill έπρεπε να το ενεργοποίησω χειροκίνητα.

 

Sent from my Lenovo A806

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...