Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δεν είναι λογικό, αυτό συμβαίνει και όπως γράφω σε προηγούμενο post, πριν να βάλω την MiUi , η 1508st λειτουργούσε όπως όλες οι VibeUi σε αυτό το θέμα. Μόνο μετά από την επαναφορά του backup της 1508st μετά από απλό wipe της MiUi άλλαξε συμπεριφορά και μετά από advanced wipe και φρέσκο flash της 1508st δουλεύει πάλι όπως όλες οι VibeUi.

 

Θα δοκιμάσω σε λίγο να κάνω επαναφορά το backup που λες να δούμε τι γίνεται.

 

Αυτό για το update του security το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το έχω αποκλείσει σαν πιθανότητα γιατί πρώτον μετά την επαναφορά του update της 1508st απευθείας δούλευαν τα push όπως στην MiUi χωρίς να προλάβει να γίνει κάτι update και δεύτερον όταν πας να κάνεις update μέσα από το security ,κάνει update μόνο τα virus databases αν πατήσεις να κάνει update το ίδιο το security σου λέει πάντα ότι έχεις την τελευταία έκδοση.

 

Ο μόνος τρόπος να το κάνεις update είναι από το lenovo store το οποίο το έχω απενεργοποιημένο, που και ακόμα να είχε κάνει update θα το είχα προσέξει γιατί αν το κάνεις update από το lenovo store δεν είναι μετά στα αγγλικά αλλά στα κινέζικα.

 

Δεν μου απάντησες, εσύ είχες βάλει πότε την MiUi και αν ναι έκανες από τότε advanced wipe σβήνοντας τα πάντα (εκτός από την SD προφανώς) ;

Όπως σου είπα, αυτά που λες δεν έχουν καμία λογική. Και επειδή αυτό που λέω το στηρίζω με αποδείξεις, μετά από ένα δύο τεστ που έκανα αποδείχθηκε ότι για την αλλαγή συμπεριφοράς της οθόνης πρόσφατων εφαρμογών την αποκλειστική "ευθήνη" φέρει η προσθήκη του ..........

 

ro.lenovo.region=row

 

στο build.prop , το οποίο φυσικά δεν είναι εκεί όταν φλασάρεις μια νέα rom αλλά η επαναφορά ενος backup στο οποίο είχε γίνει αυτή η αλλαγή επαναφέρει και το αλλαγμενο build.prop.

 

Μάλιστα η συμπεριφορά είναι ακριβώς όπως την περιέγραψες εσύ , δηλαδή ανεξάρτητα αν έχει ή δεν έχει λουκετάκι η εφαρμογή δεν γίνεται kill. Το δικό μου βιντεάκι όπως σου είχα πεί είναι απο την 1511_dev όπουτο security έχει αντικατασταθεί από το safecenter.

 

edit: Αν και δεν έχει καμία σημασία, να σου πω ότι είχα φλασάρει και γω κάποια στιγμή την MIUI

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, αυτά που λες δεν έχουν καμία λογική. Και επειδή αυτό που λέω το στηρίζω με αποδείξεις, μετά από ένα δύο τεστ που έκανα αποδείχθηκε ότι για την αλλαγή συμπεριφοράς της οθόνης πρόσφατων εφαρμογών την αποκλειστική "ευθήνη" φέρει η προσθήκη του ..........

 

ro.lenovo.region=row

 

στο build.prop , το οποίο φυσικά δεν είναι εκεί όταν φλασάρεις μια νέα rom αλλά η επαναφορά ενος backup στο οποίο είχε γίνει αυτή η αλλαγή επαναφέρει και το αλλαγμενο build.prop.

 

Μάλιστα η συμπεριφορά είναι ακριβώς όπως την περιέγραψες εσύ , δηλαδή ανεξάρτητα αν έχει ή δεν έχει λουκετάκι η εφαρμογή δεν γίνεται kill. Το δικό μου βιντεάκι όπως σου είχα πεί είναι απο την 1511_dev όπουτο security έχει αντικατασταθεί από το safecenter.

 

Χμμ ενδιαφέρον, δηλαδή την διαφορά την κάνει αυτή η γραμμή στο build.prop .

 

Θα το δοκιμάσω κι εγώ για να το επιβεβαιώσουμε. Γνωρίζεις τι δεν σβήνεται όταν δεν κάνεις complete wipe αλλά το απλό wipe; Μήπως μένει το build.prop από την προηγούμενη rom;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ενδιαφέρον, δηλαδή την διαφορά την κάνει αυτή η γραμμή στο build.prop .

 

Θα το δοκιμάσω κι εγώ για να το επιβεβαιώσουμε. Γνωρίζεις τι δεν σβήνεται όταν δεν κάνεις complete wipe αλλά το απλό wipe; Μήπως μένει το build.prop από την προηγούμενη rom;

Αν δεις το update script στις official rom , ανεξαρτήτως τι θα κάνεις εσύ στο twrp, γίνεται format σε system, data, cache . Το build.prop βρίσκεται στο system partition. Δηλαδή γίνεται full wipe και όχι απλά factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το update script στις official rom , ανεξαρτήτως τι θα κάνεις εσύ στο twrp, γίνεται format σε system, data, cache . Το build.prop βρίσκεται στο system partition. Δηλαδή γίνεται full wipe και όχι απλά factory reset.

Επιβεβαιώνω αυτό που γραφείς στο προηγούμενο post για το build.prop .

 

Λογικά αυτό που έγινε είναι ότι την ίδια μέρα που έκανα flash την MiUi, πιο μπροστά δοκιμασα το fix για το lenovo weather και πρόσθεσα αυτή τη γραμμή στο build.prop αλλά δεν ασχοληθηκα πολύ με το κινητό πριν κάνω flash την MiUi ώστε να παρατηρήσω την αλλαγή στην συμπεριφορά.

 

Οπότε βρήκαμε λύση για όσους θέλουν τα push notifications να λειτουργουν άσχετα με το αν κλείσει κάποιος την εφαρμογή από τον task manager για όσους χρησιμοποιούν την 1508st ή παλιότερη VibeUi rom και μαθαμε ότι από την επόμενη ROM και μετά που θα αλλάξει το security center σε safe center θα αρκεί απλά το κλείδωμα της εφαρμογής.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια στην διαλεύκανση του θέματος.

 

Χωρίς την βοήθεια σου θα μου έπαιρνε καιρό να το ανακαλύψω ή μπορεί και να μην το ανακάλυπτα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω αυτό που γραφείς στο προηγούμενο post για το build.prop .

 

Λογικά αυτό που έγινε είναι ότι την ίδια μέρα που έκανα flash την MiUi, πιο μπροστά δοκιμασα το fix για το lenovo weather και πρόσθεσα αυτή τη γραμμή στο build.prop αλλά δεν ασχοληθηκα πολύ με το κινητό πριν κάνω flash την MiUi ώστε να παρατηρήσω την αλλαγή στην συμπεριφορά.

 

Οπότε βρήκαμε λύση για όσους θέλουν τα push notifications να λειτουργουν άσχετα με το αν κλείσει κάποιος την εφαρμογή από τον task manager για όσους χρησιμοποιούν την 1508st ή παλιότερη VibeUi rom και μαθαμε ότι από την επόμενη ROM και μετά που θα αλλάξει το security center σε safe center θα αρκεί απλά το κλείδωμα της εφαρμογής.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια στην διαλεύκανση του θέματος.

 

Χωρίς την βοήθεια σου θα μου έπαιρνε καιρό να το ανακαλύψω ή μπορεί και να μην το ανακάλυπτα ποτέ.

Ως τώρα η προσθήκη αυτή είναι λοιπόν υπεύθυνη για την εμφάνιση πόλης στο lenovo weather , την αφαίρεση της επιλογής "voice capture" στην εφαρμογή της κάμερας, και για την διαφορετική συμπεριφορά της οθόνης προσφάτων εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα η προσθήκη αυτή είναι λοιπόν υπεύθυνη για την εμφάνιση πόλης στο lenovo weather , την αφαίρεση της επιλογής "voice capture" στην εφαρμογή της κάμερας, και για την διαφορετική συμπεριφορά της οθόνης προσφάτων εφαρμογών.

 

Να προσθέσω κάτι ακόμα στην λίστα.

 

Χωρίς αυτή την γραμμή στο build.prop , αν βάλεις κωδικό στην lock screen απλά πληκτρολογώντας τον κωδικό ξεκλειδώνει, αν την προσθέσεις όμως, δεν φτάνει απλά να βάλεις τον κωδικό, θέλει να πατήσεις και το κουμπί unlock κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι ακόμα στην λίστα.

 

Χωρίς αυτή την γραμμή στο build.prop , αν βάλεις κωδικό στην lock screen απλά πληκτρολογώντας τον κωδικό ξεκλειδώνει, αν την προσθέσεις όμως, δεν φτάνει απλά να βάλεις τον κωδικό, θέλει να πατήσεις και το κουμπί unlock κάτω δεξιά.

Συνέχισε να σημειώνεις,

 

Χωρίς το "ro.lenovo.region=row" αν πατήσεις την ώρα που εμφανίζεται πάνω αριστερά στο συρτάρι ειδοποιήσεων ανοίγει η εφαρμογή ρολογιού-ξυπνητηριού. Μετά την προσθήκη, πατώντας την ώρα απλά κλείνει το συρτάρι ειδοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Έχω ξαναρωτήσει για αυτό. υπάρχει κανένας που να έχει βρει λύση;

1)εγκατέστησα το handcent σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας.

2)Δουλεύει, μα υπάρχει πρόβλημα. Μετά από 5 λεπτά βγάζει μήνυμα " handcent has stopped working" και επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

3) πρέπει να ξανακάνω αυτά που λέει ο οδηγός - πλην της εγκατάστασης καθαυτής- για να δουλέψει. Και μετά από λίγο πάλι το ίδιο...

έχει κανένας καμία λύση? φοράω 1447 multilanguage

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 9432 από τον Οκτώβριο και είπα να πάω και εγώ στην 1447. Έχω windows 8, θα έχω προβλήματα με τον οδηγό σε ότι αφορά τους drivers? Επισης, μήπως να πάω κατευθείαν σε 1501?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5942518#post5942518

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Έχω ξαναρωτήσει για αυτό. υπάρχει κανένας που να έχει βρει λύση;

1)εγκατέστησα το handcent σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας.

2)Δουλεύει, μα υπάρχει πρόβλημα. Μετά από 5 λεπτά βγάζει μήνυμα " handcent has stopped working" και επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις

3) πρέπει να ξανακάνω αυτά που λέει ο οδηγός - πλην της εγκατάστασης καθαυτής- για να δουλέψει. Και μετά από λίγο πάλι το ίδιο...

έχει κανένας καμία λύση? φοράω 1447 multilanguage

έχεις δοκιμάσει να κάνεις διαγραφή δεδομένων και cache στην εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα οταν πατησω τη συντομευση απο τη lockscreen να μπει στις κλησεις αργει καποια δευτερολεπτα.. Εδω και λιγες μερες κολλαγε πολυ ο καταλογος επαφων στο scrolling, καθως και οι προσφατες κλησεις κτλ, δλδ μαλλον ολη η εφαρμογη διαχειρισης επαφων. Εκανα διαγραφη δεδομενων εφαρμογης, αλλα καμία αλλαγη, ουτε καν πρεπει να εκανε διαγραφη δεδομενων. Τελικα εκανα το εξης σατανικο, να κανω clear chache/ dalvik cache και εφτιαξε. Απλα το αναφερω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να διορθώσω το πρόβλημα με τα fonts όπως στο βίντεο που είναι στον οδηγό, όμως στο theme center δεν μου έχει την επιλογή importing my resources.

Όποτε θα πάω να κάνω αυτό που έχει απο κάτω στην περιγραφή. Το θέμα μου είναι πως θα εγκαταστήσω το apk που δίνει?

Δηλαδή το κατεβάζω στο pc και μετά τι κάνω?

 

 

edit: Οκ το βρήκα

Edited by GeorgeGK
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το πήρα τελικά το κινητό για την κοπέλα μου. όλα καλα τρέχει αέρας εκτός απο ενα πρόβλημα. .. μηδενίζει τα δωρεάν ΜΒ σε χρόνο dt. Σε δύο ωτρς ανοιχτό έφαγε 400 κάτι ΜΒ.... δεν έχω κάνει ούτε root και η έκδοση ειναι η (1447). Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Επειδη ειχα για αρκετο καιρο ενα samsung s που δυστυχως απεβιωσε , σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο κινιτο απο την minideal η vickmall [η αν υπαρχει καλυτερο μαγαζι να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα] Στην σελιδα που επισκεφτηκα ειδα πως πολλα παιδια το παραγγειλαν , κι δινοντας την παραγγελια τους , ζηταγαν διαφορα οπως Ελληνικη γλωσσα, κλπ μαλλον να τα ζητησω κι εγω ? εχουν επιπλεον επιβαρυνση ? ποσος ειναι ο χρονος αναμονης αν το παραγγειλω ? κι τι αλλο να παρω κατα την γνωμη σας εκτος απο την δερματινη θηκη του ? ειστε ευχαριστημενοι εσεις απο το κινιτο ? Συγνωμη που τα ρωταω ολα αυτα , αλλα κινιτο σε κινεζομαγαζο δεν εχω ξαναπαραγγειλει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το πήρα τελικά το κινητό για την κοπέλα μου. όλα καλα τρέχει αέρας εκτός απο ενα πρόβλημα. .. μηδενίζει τα δωρεάν ΜΒ σε χρόνο dt. Σε δύο ωτρς ανοιχτό έφαγε 400 κάτι ΜΒ.... δεν έχω κάνει ούτε root και η έκδοση ειναι η (1447). Καμιά ιδέα;

 

1. Για την κατανάλωση όγκου δεδομένων, δεν ευθύνεται άμεσα η συσκευή. Όταν όμως πρωτοανοίγεις ή αναβαθμίζεις το κινητό καλό είναι να είσαι σε WiFi γιατί κάνει ανανεώσεις κι εγκαταστάσεις εφαρμογών, οπότε αυτό το διάστημα τρώει τα άντερά του (μόνο ο Browser θέλει 50-60Μb).

2. Από εφαρμογές που καταναλώνουν δεδομένα (twiter, facebook, viber κλπ.) κράτα ότι πρόκειται να χρησιμοποιεί η κοπελιά και τα υπόλοιπα απενεργοποίησέ τα.

3. Όποτε δεν χρειάζεται το δίκτυο, κλείνει από το notification bar με 2 κινήσεις.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Επειδη ειχα για αρκετο καιρο ενα samsung s που δυστυχως απεβιωσε , σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο κινιτο απο την minideal η vickmall [η αν υπαρχει καλυτερο μαγαζι να μου προτεινετε θα το εκτιμουσα] Στην σελιδα που επισκεφτηκα ειδα πως πολλα παιδια το παραγγειλαν , κι δινοντας την παραγγελια τους , ζηταγαν διαφορα οπως Ελληνικη γλωσσα, κλπ μαλλον να τα ζητησω κι εγω ? εχουν επιπλεον επιβαρυνση ? ποσος ειναι ο χρονος αναμονης αν το παραγγειλω ? κι τι αλλο να παρω κατα την γνωμη σας εκτος απο την δερματινη θηκη του ? ειστε ευχαριστημενοι εσεις απο το κινιτο ? Συγνωμη που τα ρωταω ολα αυτα , αλλα κινιτο σε κινεζομαγαζο δεν εχω ξαναπαραγγειλει.

 

Πριν να το παραγγείλεις κοίτα το θέμα "Αγορές από Κίνα". Από μαγαζιά είναι κι άλλα (to2c, e-fox μου έρχονται στα γρήγορα, υπάρχουν κι άλλα). Αναζήτησε την καλύτερη τιμή αλλά, σε κάθε περίπτωση πάρτο από κάποιο από αυτά που αναφέρονται στο forum. Ο χρόνος είναι σχετικός (έχω πάρει πράγματα σε 11 μέρες, έχω πάρει και σε 40). Από θήκη προτείνω την Nillkin με το flip cover γιατί ανοιγοκλείνει και η οθόνη με το καπάκι.

Τα λεφτά του τα αξίζει και πολύ παραπάνω, αλλά πρέπει να διαθέσεις λίγο χρόνο στην αρχή για να το στήσεις.

Διευκρίνηση: Το κινητό μας είναι το Α806 - το Α808Τ δεν υποστηρίζει τα ελληνικά δίκτυα 3G και 4G.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

 

Σωστά. Τώρα και η τιμή καλή μου φαίνεται αλλά ψάξτο. Η θήκη που έχω είναι η Nillkin Black Currant.

Επίσης τσέκαρε την τιμή που χρεώνει τα αξεσουάρ και ψάξε αυτά που σε ανδιαφέρουν και στο ebay, μπορεί να τα βρεις φθηνότερα.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θηκες, μπαταριες, μεμβρανες ειναι ιδιες.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να κάνεις διαγραφή δεδομένων και cache στην εφαρμογή?

 

Όχι. διαγραφή δεδομένων τι εννοείς; cache στην εφαρμογή γίνεται μπαίνοντας σε recovery και μετά wipe/ advanced wipe/ ??? υγ δεν θέλω να χάσω μηνύματα αν γίνεται.

Edited by atsimas
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Τώρα και η τιμή καλή μου φαίνεται αλλά ψάξτο. Η θήκη που έχω είναι η Nillkin Black Currant.

Επίσης τσέκαρε την τιμή που χρεώνει τα αξεσουάρ και ψάξε αυτά που σε ανδιαφέρουν και στο ebay, μπορεί να τα βρεις φθηνότερα.

 

Η θηκη που μου λες την εχεις παρει απο ebay ? γιατι στα κινεζομαγαζα με την ιδια ονομασια δεν την βρηκα αυτη, βρηκα αλλες για παραδειγμα οπως εδω http://www.minideal.net/nillkin-fresh-pu-leather-folio-cover-hard-back-case-skin-for-lenovo-a806-a808t.html κλεινει εντελως την οθονη του αλλα δεν μου φαινεται κι πολυ χριστικη , εχω δει κατι θηκες που τις δινει free το http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html με την αγορα του τηλεφωνου οπως και ζελατινες προστασιας. Α και εχω και ενα kingstone flash QTG 32ρι φανταζομαι να κανει για μεταφορα αρχειων με αυτο το τηλεφωνο ?

Edited by cbls23
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Γράφω πρώτη φορά σε αυτό το νήμα, αλλά έχω διαβάσει αρκετές από τις σελίδες.

Έχει ο κουμπάρος μου το τηλέφωνο και του εγκατέστησα την MIUI V6 από Needrom.

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι με το bluetooth. Ενώ έχει κάνει ζεύξη με άλλες συσκευές, μπορεί να στείλει αλλά δεν μπορεί να λάβει κανένα αρχείο.

Έψαξα στο νήμα με το "αναζήτηση στο θέμα" και με το google, αλλά δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχο πρόβλημα και τη λύση του.

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και έχει τη λύση και θέλει να βοηθήσει, ας μου απαντήσει, γιατί είναι τρομερή ρομ και δεν θέλει να την αλλάξει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η θηκη που μου λες την εχεις παρει απο ebay ? γιατι στα κινεζομαγαζα με την ιδια ονομασια δεν την βρηκα αυτη, βρηκα αλλες για παραδειγμα οπως εδω http://www.minideal.net/nillkin-fresh-pu-leather-folio-cover-hard-back-case-skin-for-lenovo-a806-a808t.html κλεινει εντελως την οθονη του αλλα δεν μου φαινεται κι πολυ χριστικη , εχω δει κατι θηκες που τις δινει free το http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html με την αγορα του τηλεφωνου οπως και ζελατινες προστασιας. Α και εχω και ενα kingstone flash QTG 32ρι φανταζομαι να κανει για μεταφορα αρχειων με αυτο το τηλεφωνο ?

 

δεέχει έχει otg

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από εκεί το πήρα και εγω, τσέκαρε να είναι root ,multilingual και τα υπόλοιπα τα ξέρουν και αυτοι, σε εμένα ήρθε σε 11 μέρες από την ημέρα πληρωμής αλλά ο χρόνος παίζει συνήθως στις 3 εβδομάδες .

Η θήκη που πήρα είναι μόνο back οπότε μάλλον δεν σου κάνει

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...