Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν τον εχω παρει, τι να σου πω, LG ειναι...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να δω βιντεοκληση παντως απο το NOKIA 5800 πισω το 2008..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, αλλά δυστυχώς έχει περάσει το χρονικό διάστημα στο οποίο έχω δικαίωμα να κάνω edit το post.

 

καλώς τότε.. για το TWRP που σε ρώτησα ξέρεις κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Με το προηγούμενο κινητό μου δούλευε άψογα (Samsung OmniaII) με το Lenovo το έχω ψάξει αρκετά αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Θεωρητικά το Android δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση.

Οι εταιρίες που μπορούν κάποια μοντέλα τους να κάνουν βιντεοκλήση (Samsung, Nokia κ.α.), έχουν εγκατεστημένο λογισμικό στον δικό τους dialer.

Το δικό μας όταν είσαι στο Dialer αν πατήσεις το menu βγάζει επιλογή "βιντεοκλήση" αλλά στο δικό μου δεν κάνει τίποτα. Σίγουρα δεν αφορά το Skype γιατί αυτές τις επαφές τις έχει ξεχωριστά και έχει επιλογή βιντεοκλήση με το σήμα του Skype.

 

εχω το zte v965 και v967s με android 4.2.1 και κανω κανονικα βιντεοκλησεις με τον παροχο.Πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο το 3g.Αν εχεις επιλογη και δεν το κανει μηπως κατι γινεται με την rom.Μπορει να το εχουν αφαιρεσει αλλα το τηλεφωνο να μπορει να το κανει.Ισως καποιος αλλος με διαφορετικη rom να το εχει δοκιμασει?Με ενδιαφερει το τηλεφωνο αυτο αλλα θελω να κανω βιντεοκλησεις γιαυτο και η ερωτηση μου.Η μπαταρια ποσο περιπου βγαζει(μετρια χρηση)?

Link to comment
Share on other sites

εχω το zte v965 και v967s με android 4.2.1 και κανω κανονικα βιντεοκλησεις με τον παροχο.Πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο το 3g.Αν εχεις επιλογη και δεν το κανει μηπως κατι γινεται με την rom.Μπορει να το εχουν αφαιρεσει αλλα το τηλεφωνο να μπορει να το κανει.Ισως καποιος αλλος με διαφορετικη rom να το εχει δοκιμασει?Με ενδιαφερει το τηλεφωνο αυτο αλλα θελω να κανω βιντεοκλησεις γιαυτο και η ερωτηση μου.Η μπαταρια ποσο περιπου βγαζει(μετρια χρηση)?

 

Στο A806 είναι πάντα ενεργοποιημένο το 3G, από μαμά έχει επιλογή μεταξύ 3G/4G για να είσαι μόνο 2G πρέπει να βάλεις άλλη εφαρμογή ή από Engineering mode.

Σε μένα με μέτρια χρήση βγάζει παραπάνω από 2 μέρες. Σε αναμονή παρατημένο με λίγες κλήσεις αλλά ανοιχτό το 3G Data με αρκετές ειδοποιήσεις από Outlook, Linkedin κλπ. και αντίστοιχη χρήση για να τις βλέπω, έχει βγάλει και 4 μέρες.

Όμως έχω απενεργοποιήσει Twiter και Viber που τραβάνε τα άντερά τους από μπαταρία. Στις φωτο σε αυτό το Post φαίνεται διάρκεια και χρόνος χρήσης όταν είναι φορτισμένο.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να κανεις βιντεοκληση με αλλον παροχο?Μου κανει εντυπωσει που σου εχει το εικονιδιο αλλα δεν την πραγματοποιει
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου... :blink: Σκεφτομαι να αλλαξω launcher ισως βαλω τον Nova... Επειδη δεν εχω ιδεα, πρεπει να κανω κατι πριν την εγκατασταση; Εσεις στο lenovo σας αλλαξατε η κρατατε τον μαμισιο; Ευχαριστω πολυ

Nova launcher ,βάλτο άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα.

Πρίν από λίγες ημέρες παρέλαβα το A806. Ακολούθησα πιστά τους οδηγούς και έκανα την αναβάθμιση επιτυχώς (σε 2 συσκευές). Την μία την παρέδωσα σε έναν φίλο και από την πρώτη φόρτιση που έκανε, δεν άνοιξε ξανά η οθόνη. Αν ανοίξεις το τηλέφωνο, ακούγεται ο ήχος στο λογότυπο, φαίνεται να ανταποκρίνεται κανονικά στα κουμπιά. Αλλά η οθόνη μένει πάντα μαύρη.

Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα.

Πρίν από λίγες ημέρες παρέλαβα το A806. Ακολούθησα πιστά τους οδηγούς και έκανα την αναβάθμιση επιτυχώς (σε 2 συσκευές). Την μία την παρέδωσα σε έναν φίλο και από την πρώτη φόρτιση που έκανε, δεν άνοιξε ξανά η οθόνη. Αν ανοίξεις το τηλέφωνο, ακούγεται ο ήχος στο λογότυπο, φαίνεται να ανταποκρίνεται κανονικά στα κουμπιά. Αλλά η οθόνη μένει πάντα μαύρη.

Καμιά ιδέα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Με ποιον οδηγό έκανες την αναβάθμιση? Αν προσπαθήσεις να μπεις στο recovery δείχνει τίποτα η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Θα θελα να αναφερω ενα θεμα που μου χει παρουσιαστει τις τελευταιες μερες. Στα ξαφνικα και χωρις λογο προσπαθω να ανοιξω το κινητο απο την προστασια οθονης και δν ανοιγει η οθονη,ενω το κινητο δουλευει κανονικα απο πισω(δεχεται κλησεις κλπ). Αν βγαλεις βαλεις μπαταρια δν κανει τιποτα,ξαφνικα μονο του ανοιγει μετα απο καποια ωρα. Το τηλεφωνο ειναι με τις αναβαθμισεις που εχετε προτεινει στο forum. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Θα θελα να αναφερω ενα θεμα που μου χει παρουσιαστει τις τελευταιες μερες. Στα ξαφνικα και χωρις λογο προσπαθω να ανοιξω το κινητο απο την προστασια οθονης και δν ανοιγει η οθονη,ενω το κινητο δουλευει κανονικα απο πισω(δεχεται κλησεις κλπ). Αν βγαλεις βαλεις μπαταρια δν κανει τιποτα,ξαφνικα μονο του ανοιγει μετα απο καποια ωρα. Το τηλεφωνο ειναι με τις αναβαθμισεις που εχετε προτεινει στο forum. Καμια ιδεα;

Άμα γίνονται όλα στα ξαφνικά, τι ιδέα να βγάλουμε? Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά και χρησιμοποιείς κάποιες εφαρμογές. Το αφήνεις στην άκρη κλειδωμένο. Μετά πας από λίγη ή πολύ ώρα πας να το ανοίξεις και δεν ανοίγει. Το πρόβλημα λοιπόν μπορεί να βρίσκετε σ' αυτό που έκανες πριν αφήσεις στην άκρη το τηλέφωνο.

Την μπαταρία όταν την βγάζεις, άφηνε 10 δευτερόλεπτα το τηλέφωνο έτσι και μετά ξαναβάλε την.

Link to comment
Share on other sites

Το δημοσιευσα γιατι ηθελα να μαθω αν εχει συμβει σε αλλες συσκευες η απλα ειμαι εγω ο τυχερος. Το κατι διαφορετικο δεν εχει γινει,φυσιολογικη χρηση. Τεσπα θα φανει στην πορεια,αν και νομιζω οτι ειναι θεμα hardaware και οχι software
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω ενα lenovo A806 το οποιο δεν ανοιγει,δεν φορτιζει,δεν κανει τιποτα.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω ενα lenovo A806 το οποιο δεν ανοιγει,δεν φορτιζει,δεν κανει τιποτα.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Ευχαριστω.

Αν το έχεις μόλις παραλάβει........βγάλε την ταινία που έχει στις επαφές της μπαταρίας:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει ψωφησει εντελως η μπαταρία; Αν εχεις κανενα εξωτερικο φορτιστη, φορτισε τη εκει ξεχωριστα. Αν ειχες άλλη μπαταρία ή αλλον κατοχο κοντα να δοκιμαζες...

Ριξε και ενα πατημα του Power για 10+ δευτερολεπτα μπας και στρωσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το έχεις μόλις παραλάβει........βγάλε την ταινία που έχει στις επαφές της μπαταρίας:wacko:

 

Σ`αυτο ομολογω δε μου παει ποτε το μυαλο, γιατι το θεωρω αυτονοητο, αλλα ειναι το πιθανοτερο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουει σε τιποτα.Το παρελαβα χθες .Μετα απο update γυρισε σε κινεζικα.Μετα απο καποιες προσπαθειες επαναφορας κατεληξε ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουει σε τιποτα.Το παρελαβα χθες .Μετα απο update γυρισε σε κινεζικα.Μετα απο καποιες προσπαθειες επαναφορας κατεληξε ετσι.

 

Όταν λες "προσπάθειες επαναφοράς"? μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από το,

Καλημερα,εχω ενα lenovo A806 το οποιο δεν ανοιγει,δεν φορτιζει,δεν κανει τιποτα.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Ευχαριστω.

 

μετά πρόσθεσες αυτό

Δεν ακουει σε τιποτα.Το παρελαβα χθες .Μετα απο update γυρισε σε κινεζικα.Μετα απο καποιες προσπαθειες επαναφορας κατεληξε ετσι.

 

και μετά από δική μου ερώτηση, μαρτύρησες και το

Με το flash tool προσπαθησα να βαλω την 1441 rom.Μετα μαυρη οθονη οταν εβαλα την μπαταρια.

 

μήπως νομίζεις ότι εδώ είμαστε το επίσημο service της lenovo και αν δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες για το τι έκανες με το τηλέφωνο δεν θα σε καλύψει η εγγύηση?:wacko:

 

Θα κατεβάσεις την https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ και αφού δεις και κάνεις ότι δείχνει το

 

μετά θα συνδέσεις το τηλέφωνο στο PC χωρίς την μπαταρία.

 

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο θα έχεις την 1447 multilanguage rom. Με το sp flash tool μπορείς να περάσεις και το TWRP recovery και μετά να μπεις στο TWRP και να κάνεις install το τελευταίο update του SuperSU για να έχεις ρουταρισμένο το τηλέφωνο.

Χρησιμοποίησε τις εκδόσεις του sp flash tool που θα βρεις σε κάθε περίπτωση.

 

Την επόμενη φορά που θα θέλεις κάποια βοήθεια, προσπάθησε να βοηθήσεις περισσότερο αυτούς που έχουν διάθεση να σου λύσουν το πρόβλημα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...