Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,το εχω και γω 2 μερες στα χερια μου,απο Vickmall το παραγγειλα και εκανε 20 μερες να ερθει ομως δεν περιμενα ειδοποιητηριο στο σπιτι αλλα πηγα οταν μου εγραψε οτι εφτασε Ελλαδα απο το κεντρο διαλογης ελτα της περιοχης μου (Ηρακλειο Κρητης) και με λιγο παρακαλετο το πηρα!!

Με μια προχειρη ματια απο οτι καταλαβα πρεπει να εχουν σβησει κινεζικες εφαρμογες(κακως) χωρις να τους το εχω πει και μαλλον εχω και το πρωτο προβλημα:εχει μαυρισει η οθονη κ γραφει "η εφαρμογη notification center εχει σταματησει" και δεν με αφηνει να κανω τιποτα σαν να μην δουλευει δηλαδη το τηλεφωνο.Αν και καπου το ειχα ξαναδει σε προηγουμενες σελιδες αυτο το προβλημα εχει καποιος καμια ιδεα πως μπορω να το σβησω αυτο???

Καλορίζικο συμπολίτη. Κάνε αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5734921#post5734921

Είναι η ιδια rom που έχει το τηλέφωνο σου χωρίς να έχουν αφαιρεθεί οι απαραίτητες εφαρμογές αλλά μόνο κάτι κινέζικες χωρίς σημασία για εμάς . Αυτό εαν θες να έχεις κάποια παραπάνω ελληνικά στo μενού ρυθμίσεων. Σημείωσε ότι η 9432 rom δεν κάνει system updates.

Αν δεν σε νοιάζει το αγγλικό menu μπορείς να κάνεις τον οδηγό αναβάθμισης και να αναβαθμίσεις στην τελευταία 1445 rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο συμπολίτη. Κάνε αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5734921#post5734921

Είναι η ιδια rom που έχει το τηλέφωνο σου χωρίς να έχουν αφαιρεθεί οι απαραίτητες εφαρμογές αλλά μόνο κάτι κινέζικες χωρίς σημασία για εμάς . Αυτό εαν θες να έχεις κάποια παραπάνω ελληνικά στo μενού ρυθμίσεων. Σημείωσε ότι η 9432 rom δεν κάνει system updates.

Αν δεν σε νοιάζει το αγγλικό menu μπορείς να κάνεις τον οδηγό αναβάθμισης και να αναβαθμίσεις στην τελευταία 1445 rom.

 

Kandilak,απευθυνομαι σε σενα μιας και το τρεχεις το θεμα τοσο καλα εδω και καιρο..

Για την ακριβεια δεν ανταποκρινεται σε κανενα αγγιγμα το τηλεφωνο,οτι και να του κανω (επαννεκινησεις,βγαζω μπαταριες κτλ) μου βγαζω το μην που ανεφερα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Kandilak,απευθυνομαι σε σενα μιας και το τρεχεις το θεμα τοσο καλα εδω και καιρο..

Για την ακριβεια δεν ανταποκρινεται σε κανενα αγγιγμα το τηλεφωνο,οτι και να του κανω (επαννεκινησεις,βγαζω μπαταριες κτλ) μου βγαζω το μην που ανεφερα πριν.

Προφανώς σου έχουν αφαιρέσει πράγματα που δεν έπρεπε. Δεν μπορείς να έχεις το τηλέφωνο σ'αυτή την κατάσταση. Κάνε αυτό που σου είπα στο προηγούμενο post.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιος που μπορεί ας επικοινωνήσει με Vickmal, Minideal, To2C για να τους πει να προσέχουν τι πειράζουν στη rom, γιατί δεν είναι σε θέση όλοι μόλις πάρουν το κινητό να ψάχνουν τι να κάνουν για να δουλέψει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ VICKMALL.ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ A8.ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ?ΜΟΥ ΠΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ mULTI-LANGUAGE ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ PLAYSTORE GOOGLE PLAY ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙΣ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μιας και ειμαι στο τσακ να το παραγγειλω και μερες τωρα δεν εχω αφησει σαιτ για σαιτ ,βιντεο για βιντεο ,τεστ για τεστ που να αφορα το (α8)α806 οπου αν εξαιρεσεις την 720p οθονη (θα ηθελα μια 1080 ,αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα παντα :))το τηλ. τα σπαει ,και στης φωτο βιντεο πολυ καλο :)αλλα ,αλλα πριν λιγο που μπηκα στο gsm arena και μετα για μανουαλ στην επισημη lenovo ,το τηλ.αυτο απλα δεν υπαρχει :wacko:????

τι παιζει εδω ????????? γνωριζει καποιος ???

http://support.lenovo.com/us/en/products?type=Phones&c=1

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ VICKMALL.ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ A8.ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ?ΜΟΥ ΠΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ mULTI-LANGUAGE ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ PLAYSTORE GOOGLE PLAY ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙΣ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Να τους πεις να μην αφαιρέσουν τίποτα γαιτί και άλη που παρέλαβαν με αυτό τον τρόπο είχαν προβλήματα. Μόνο multilanguage+root+gapps. Όταν το παραλάβεις εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί.

 

καλημερα

μιας και ειμαι στο τσακ να το παραγγειλω και μερες τωρα δεν εχω αφησει σαιτ για σαιτ ,βιντεο για βιντεο ,τεστ για τεστ που να αφορα το (α8)α806 οπου αν εξαιρεσεις την 720p οθονη (θα ηθελα μια 1080 ,αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα παντα :))το τηλ. τα σπαει ,και στης φωτο βιντεο πολυ καλο :)αλλα ,αλλα πριν λιγο που μπηκα στο gsm arena και μετα για μανουαλ στην επισημη lenovo ,το τηλ.αυτο απλα δεν υπαρχει :wacko:????

τι παιζει εδω ????????? γνωριζει καποιος ???

http://support.lenovo.com/us/en/products?type=Phones&c=1

Τι ακριβώς θες να πεις. Το link δεν δείχνει κάτι συγκεκριμένο

edit: κατάλαβα τι θες να πεις. ότι δεν υπάρχει στο επίσημο site της lenovo. Είναι επειδή ψάχνεις στην lenovo αμερικής. Το A8 κυκλοφορεί επίσημα μόνο στην κινέζικη αγορά. --> http://appserver.lenovo.com.cn/lenovo_mobile_Detail.aspx?gdsid=A2500022439

Edit2: ορίστε και στο gsmarena --> http://www.gsmarena.com/lenovo_golden_warrior_a8-6529.php

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σου έχουν αφαιρέσει πράγματα που δεν έπρεπε. Δεν μπορείς να έχεις το τηλέφωνο σ'αυτή την κατάσταση. Κάνε αυτό που σου είπα στο προηγούμενο post.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Επειδη δεν με πειραζουν τα αγγλικα θελω να βαλω την 1445.

1)Πρεπει ομως να βαλω πρωτα την 1441 και μετα να κανω update η' μπορω κατ'ευθειαν??

2)Πως καταλαβαινουμε αν το τηλ μας ειναι σε TWRP recovery?

3)Επειδη το κιν απλα δεν λειτουργει καθολου κ δεν μπορω να κατεβασω την εφαρμογη για να τσεκαρει αν ειναι root πιστευω αφου τους το ειχα ζητησει να το εχουν κανει.Τι λες??

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα σημερα το τηλεφωνο και μου βγαζει συνεχεια unfortunately notification canter has stopped.. Δεν φτιαχνεται με τιποτα.. Τι κανουμε τωρα αλλη ρομ??
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη δεν με πειραζουν τα αγγλικα θελω να βαλω την 1445.

1)Πρεπει ομως να βαλω πρωτα την 1441 και μετα να κανω update η' μπορω κατευθείαν??

2)Πως καταλαβαινουμε αν το τηλ μας ειναι σε TWRP recovery?

3)Επειδη το κιν απλα δεν λειτουργει καθολου κ δεν μπορω να κατεβασω την εφαρμογη για να τσεκαρει αν ειναι root πιστευω αφου τους το ειχα ζητησει να το εχουν κανει.Τι λες??

1) Μπορείς να βάλεις κατευθείαν την 1445

2) Όταν κάνει reboot στο recovery θα το καταλάβεις

3) Λογικά είσαι root, αλλά πρέπει αν δεν είναι εγκατεστημένο το mobileuncle tool να εγκατασταθεί για να αλλάξεις recovery. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, κλείσε το τηλέφωνο εντελώς (για σιγουριά βγάλε και ξαναβάλε την μπαταρία) και πάτα ταυτόχρονα Vol up+ Vol down + power μέχρι να μπει στο recovery της lenovo. Εκεί πάτα English και μετά επέλεξε Wipe user data ή κάπως έτσι. Μετά κάνε επαννεκίνηση πάτα grant σε όσα μυνηματα βγάλει το superuser και πήγαινε και εγκατέστησε το mobileuncle tool . Για τα υπόλοιπα ακολουθείς τον οδηγό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανοιξα σημερα το τηλεφωνο και μου βγαζει συνεχεια unfortunately notification canter has stopped.. Δεν φτιαχνεται με τιποτα.. Τι κανουμε τωρα αλλη ρομ??
Διάβασε τα post από #1249 και κάτω
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη rom λενε.. Δυο ωρες τωρα αυτα διαβαζω.. Ποια παιζει καλα η 1441 η 1445?

Λένε από διόρθωση rom αν ξαναβάλεις την διορθωμένη 9432 μέχρι αλλαγή - αναβάθμιση rom αν βάλεις 1441, 1443, 1445, 1447 (έρχεται και αυτή σιγά σιγά).

Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα τελικα για φιλο απο vickmall και ζητησα μονο root+google play και τους τονισα 3,4 φορες να μην αφαιρεσουν τις κινεζικες εφαρμογες.αληθεια εχεις πολλες μεσα?ειναι ενοχλητικες?με system app remover πχ μετα δεν μπορω να τις βγαλω μονος?
Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα τελικα για φιλο απο vickmall και ζητησα μονο root+google play και τους τονισα 3,4 φορες να μην αφαιρεσουν τις κινεζικες εφαρμογες.αληθεια εχεις πολλες μεσα?ειναι ενοχλητικες?με system app remover πχ μετα δεν μπορω να τις βγαλω μονος?
Το root στα σωστά χέρια κάνει "παπάδες" σλλά στα λάθος κηδείες. Άσε να έρθει με το καλό και τα ξαναλέμε
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να βάλεις κατευθείαν την 1445

2) Όταν κάνει reboot στο recovery θα το καταλάβεις

3) Λογικά είσαι root, αλλά πρέπει αν δεν είναι εγκατεστημένο το mobileuncle tool να εγκατασταθεί για να αλλάξεις recovery. Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, κλείσε το τηλέφωνο εντελώς (για σιγουριά βγάλε και ξαναβάλε την μπαταρία) και πάτα ταυτόχρονα Vol up+ Vol down + power μέχρι να μπει στο recovery της lenovo. Εκεί πάτα English και μετά επέλεξε Wipe user data ή κάπως έτσι. Μετά κάνε επαννεκίνηση πάτα grant σε όσα μυνηματα βγάλει το superuser και πήγαινε και εγκατέστησε το mobileuncle tool . Για τα υπόλοιπα ακολουθείς τον οδηγό.

 

Το Mobileuncle MTK tools απο google play,τα αλλα που λες να κατεβασω απο που εννοεις?Απο το play η΄απο το chrome του pc??

Γιατι κατεβαζω το Twrp manger απο το play αλλα μετα στο application manager δεν εχει επιλογη να το αποθηκευσω στην sd...

Link to comment
Share on other sites

Το Mobileuncle MTK tools απο google play,τα αλλα που λες να κατεβασω απο που εννοεις?Απο το play η΄απο το chrome του pc??

Γιατι κατεβαζω το Twrp manger απο το play αλλα μετα στο application manager δεν εχει επιλογη να το αποθηκευσω στην sd...

Τον οδηγό αναβάθμισης στην υπογραφή μου τον είδες?

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό αναβάθμισης στην υπογραφή μου τον είδες?

 

Ναι κandilaκ,αλλα μπορω να πω οτι δεν ειναι οτι πιο ευκολο κανει!!Απο τις οδηγιες σου εχω τις αποριες κ ρωταω!

Edited by johnka
Link to comment
Share on other sites

Ναι candilac,αλλα μπορω να πω οτι δεν ειναι οτι πιο ευκολο κανει!!Απο τις οδηγιες σου εχω τις αποριες κ ρωταω!

όποτε πρέπει να φτιάξω ένα οδηγό που να εξηγεί την χρήση του οδηγού......τι να πω!!!!

Άνοιξε το post του οδηγού σε έναν internet browser στο PC (Firefox, Chrome κλπ). Εκτός του mobileuncle που το εγκαθιστάς από το playstore (στο προηγούμενο post μου προς εσένα έχω βάλει link να το κατεβάσεις και αυτό στο PC αν δεν μπορείς να το βάλεις από το playstore) όλα τα άλλα τα κατεβάζεις από τα link που σου δίνω στο PC και απο εκεί τα μεταφέρεις στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

όποτε πρέπει να φτιάξω ένα οδηγό που να εξηγεί την χρήση του οδηγού......τι να πω!!!!

Δειξε κατανοηση στον συντοπιτη σου!!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

όποτε πρέπει να φτιάξω ένα οδηγό που να εξηγεί την χρήση του οδηγού......τι να πω!!!!

Δειξε κατανοηση στον συντοπιτη σου!!!!:):)

Πρόσεξε στον οδηγό ακριβώς τι γράφω. Όταν γράφω "κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)" δεν εννοώ εγκαταστήστε το TWRP manager από το playstore στην sdcard.

Link to comment
Share on other sites

edit: κατάλαβα τι θες να πεις. ότι δεν υπάρχει στο επίσημο site της lenovo. Είναι επειδή ψάχνεις στην lenovo αμερικής. Το A8 κυκλοφορεί επίσημα μόνο στην κινέζικη αγορά. --> http://appserver.lenovo.com.cn/lenovo_mobile_Detail.aspx?gdsid=A2500022439

Edit2: ορίστε και στο gsmarena --> http://www.gsmarena.com/lenovo_golden_warrior_a8-6529.php

 

ναι ,στο gsmarena που εβαλες πατησα για μανουαλ και με εβγαλε στην lenovo αμερικης οπως γραφεις και την πατησα :)

και για να γραφει οτι η camera εχει blue glass να φανταστω οτι ειναι σονυ μιας και αυτες διαβαζω οτι εχουν blue glass στης cameras :)

θανκς για την διορθωση ,υρεμησα :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε στον οδηγό ακριβώς τι γράφω. Όταν γράφω "κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)" δεν εννοώ εγκαταστήστε το TWRP manager από το playstore στην sdcard.

 

Επειδή δεν έχω κάρτα sdcard που αλλού μπορώ να τό κάνω και πώς?

Επίσης προσπαθώ να κάνω update στο τηλέφωνο και βγάζει μήνυμα ''δυστυχώς η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει" δεν έχω ζητήσει να αφαιρεθούν οι κινέζικες εφαρμογές. Τι μπορεί να φταίει?

Edited by sorento1
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή δεν έχω κάρτα sdcard που αλλού μπορώ να τό κάνω και πώς?

Επίσης προσπαθώ να κάνω update στο τηλέφωνο και βγάζει μήνυμα ''δυστυχώς η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει" δεν έχω ζητήσει να αφαιρεθούν οι κινέζικες εφαρμογές. Τι μπορεί να φταίει?

Μπορείς να τα αποθηκεύσεις στην εσωτερική μνήμη σου τηλεφώνου.

Το τηλέφωνο όπως έρχεται έχει multilanguage rom . Αν έκανε update θα έχανε το multilanguage και γι' αυτό το έχουν απενεργοποιήσει. Αναβάθμιση μπορείς να κάνει μέσω του οδηγού μου.

 

Παιδιά έχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια, καθώς οι ίδιες ερωτήσεις επαναλαμβάνονται. Κάντε ένα κόπο να κάνετε μια αναζήτηση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραγγειλω συντομα ...

 

Αν τους ζητησω καποια συγκεκριμενη rom την βαζουν κ αυτοι ??

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ,εδω και μιση ωρα ειμαι ενας νεος κατοχος εν αναμονη του εν λογου κινητου

Πρωτη παραγγελια κινητου απο κινα (αλλα πραγματα εχω παρει πολλες φορες και παντα οκ )

και ευχομαι (φτου φτου )να ειναι ολα οκ :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...